Golf Kuralları

Golf oynamaya başlamadan önce spor ve onu neyin bu kadar popüler kıldığı hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Çok özel bir spor gibi görünse de, muazzam bir takipçisi var ve aynı zamanda ekonomiye önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

Artık golf hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, oynama konusunda ciddi olmaya başlayabilirsiniz.

Her şeyi ayrıntılı olarak ele alacağız; başlamak için ihtiyacınız olan ekipman, kurallar neler, nerede oynayabileceğiniz ve oyununuzu geliştirmek için kaynakları nerede bulabileceğinizden.

Ama önce, golf alanında uzun bir hobi veya kariyer yaşamak için hayati önem taşıyan bir noktayı vurgulamak istiyorum.

Golf oynamak istiyorsanız, kaçınılmaz olarak bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Bu bir şok olarak gelmez, ancak sürpriz olarak gelebilecek olan golf teçhizatının fiyatıdır.

Ama korkma; tüm golf ekipmanı astronomik bir maliyete sahip değildir ve nereye bakacağınızı bilmenizi sağlayacak bazı pazarlıklar vardır.

Amacı Nedir?

Oyunun amacı yeterince basittir: topunuzu tee‘den (herhangi bir deliğin başlangıç ​​noktası) yeşile. Ve nihayetinde mümkün olduğunca az atışla deliğe almak. “Delik” hem topun içine batması gereken bir bayrakla işaretlenmiş fiziksel deliği hem de tee’den yeşile tüm alanı ifade eder. Bu, rotanın tek bir birimi olarak düşünülebilir, sırayla 18 ayrı delikten oluşan standart bir rota.

Oyuncuları ve Ekipmanları

Golf genellikle bireysel olarak oynanır, genellikle üç veya dört kişilik gruplar halinde oynayan. Ve birbirlerine karşı yarışan yaklaşık 80-160 oyuncudan oluşan profesyonel bir turnuva. Takım turnuvaları da var, bunların en önemlisi Avrupa ile ABD arasında oynanan Ryder Cup. Bu formatta, her iki oyuncudan 12 oyuncu, teke karşı oynanan maçlarda. Bire karşı oynanan ve iki, ikiye karşı iki kişilik bir karışımda yarışır.

Golf Arabası

Golfte kullanılan ekipman, izin verilen kulüplerin kesin marka ve modelinden. Yüzlerindeki olukların boyutuna ve şekline (topun vurulduğu yüzey). Neredeyse her şey için kesin özelliklere sahip oldukça düzenlenmiştir. topun hassas ağırlık ve aerodinamik özelliklerine kadar. Teknolojinin hızla geliştiği için, bu yönetim organı Ar-Ge’nin düzenlenmesi zor bir alan olmuştur.

Golf Kıyafetleri

Oyuncuların herhangi bir turda sadece 14 kulübünü taşımasına ve kullanmasına izin verilir ve kulüplere. Ve topa ek olarak oyuncular normalde sol ellerinde (sağ elini kullanan oyuncular için) eldiven giyer ve ayrıca yükseltmek için tees, küçük mandal kullanırlar. Herhangi bir delikte ilk atış için top.

Şaşırtıcı bir şekilde, parkurun ilk atışın yapıldığı kısmı da tee olarak adlandırılır ve golf. Standart bir sahaya veya oyun alanına sahip olmamakla birlikte top oyunları arasında olağandışıdır. Tüm kurslar tees, yeşiller, fairway ve tehlikeler gibi aynı özelliklere sahip olsa da, kesin düzen ve boyut değişir. Bu da her kursu benzersiz hale getirir, bu da oyunun cazibesinin çok bir parçasıdır.

Puanlama Sistemi Nasıldır?

Golfteki en yaygın puanlama yöntemine. Bir oyuncunun topu her deliğe sokmak için yaptığı toplam atış sayısının birlikte eklendiği vuruş oyunu denir. Amatör düzeyde bu genellikle bir turdan (18 delikli set) geçerken, profesyoneller normalde dört raund oynarlar. Perşembe günü başlar ve Pazar günü bir turnuvayı bitirirler.

Skor eşit veya daha düşük olarak ifade edilir. Par, iyi bir golfçünün (“sıfırdan oynayan biri veya sıfır handikapı) belirli bir deliği tamamlamayı bekleyeceği atış sayısıdır. Biri tee atışına ve iki vuruşa her zaman izin verilir (atışlarda, yeşil denilen deliğin etrafındaki alan). Beklenenden daha az çekimde deliği tamamladığınız için eşit olmak iyi bir şeydir.

İnme oyununun dışında diğer ana skorlama yöntemi de maç oyunudur. Bu sistem altında, her deliği en az sayıda atışta kim tamamlarsa. O deliği kazanır ya da düz ise delik “yarıya bölünür”. Genel galip en çok deliği kazanan kişidir. Örneğin normalde “3 & 2” olarak ifade edilen sonuçlar, bir oyuncunun önde üç delik olduğu ve sadece iki oyunda kaldığı anlamına gelir.
Ayrıca, Stableford, deriler ve diğer puanlama yöntemleri de vardır, ancak bunlar çoğunlukla sadece amatör oyunda kullanılır.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Oyunun dört Majör’ü (her yıl en büyük, en değerli. Prestijli turnuvalar) dahil olmak üzere çoğu profesyonel etkinlik, vuruş oyun sistemini kullanır. Etkinlikler dört gün boyunca yapılır ve. Kazanan en az sayıda atışta (vuruş olarak da adlandırılır) 72 delik (18 turdan oluşan dört tur. Neredeyse her zaman aynı parkurda) oynayan oyuncudur.

Golf Kuralları

Top, her deliğin başlangıcından yeşile ve nihayetinde bir bayrakla işaretlenmiş deliğe standart kulüpler kullanılarak vurulmalıdır.
Oyuncular, ilk önce delikten en uzağa doğru topa vururlar. Yeni bir deliğin başlangıcında, önceki deliğe en az atış yapan kişi önce gidecektir.
Kayıp bir topun cezası bir vuruştur ve bu, sınırlardan (belirli delikten) veya su tehlikelerine çarpan topları içerir. Topunuzu aramak için beş dakikanız vardır ve top kaybedilirse penaltı hem vuruştur (hem de tek vuruş) ve sınırların dışına veya suya girerse ilave mesafedir (orijinal başlangıç ​​noktanızdan tekrar oynarsınız).
Oyuncular en fazla 14 kulüp kullanabilir.
Oyuncular eşleri ya da caddy’lerinden başka kimseden tavsiye alamazlar.
Top bulunduğu gibi oynanmalıdır – normal duruşu kabul etmek dışında, topun yalanını, sitenizi veya sallanma alanınızı iyileştirmek için sabit veya büyüyen herhangi bir şeyi hareket ettirmemeli, kırmamalı veya bükmemelisiniz.
Yeşile koyulduğunda, bir oyuncu tam olarak bulunduğu yere değiştirildiği sürece topunu işaretleyebilir, kaldırabilir ve temizleyebilir. Ayrıca, bilye izlerini veya delik tapalarını onarabilir, ancak yerleştirme çizgisinde bulunan başak izlerini tamir edemez.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu