Gülle Atma Kuralları

Gülle Atma Kuralları Genel Bakış

Gülle Atma, bir sporcunun fırlatma gücünü ağır bir cisimle kullanması gereken bir spordur. Bu bir atletizm etkinliğidir. Erkekler gülle atma, 1896 Modern Olimpiyatları’nın başlangıcından beri mevcuttur. Kadınlar ilk çıkışlarını 1948 Olimpiyatları’nda Gülle Atma’da yaptı.

Gülle Atma, popüler olarak atış olarak bilinen ağır küresel bir nesneyle oynanır . Amaç, gülle atmayı bir itme hareketiyle olabildiğince uzağa atmaktır. Muazzam kas gücü ve vücudunuz üzerinde iyi bir denge gerektirir. Bu eğitimde Gülle Atma’nın temel tekniklerini ve oynama yöntemlerini tartışacağız.

Gülle Atmanın Kısa Tarihi

Tarihçiler, bu sporun ilk ipucunun birinci yüzyılda İskoç Yaylası’nda görüldüğünü tasvir ediyorlar. Homer , büyük bir antik Yunan şair ve benzeri destanlarının yazarı İlyada ve Odysseia , Troya kuşatması sırasında askerler tarafından taş atma rekabeti bahsetmişti. Ancak orta çağlarda, modern gülle atışı, askerler gülle atarak rekabete başladığında fark edildi.

Erken 19 yaşındayken inci bu sporu aslında yerel yarışmalarda bir parçası olmak başlandığı zamanda, yüzyılın. 1866’da İngiliz Amatör Şampiyonası’nda bir olay olarak oynandı. Artık gülle atma kuralları IAAF (International Association of Athletic Association) ve WMA (World Masters Athletic) tarafından yönetiliyor.

Katılan ülkeler

Gülle Atma, atletizm iş etkinliğinin altında geliyor. 1896’da modern Olimpiyatlara girişinden bu yana, bu sporun popülaritesi farklı ülkelerde katlanarak arttı. Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu spora aktif olarak katılıyor. Asya ülkeleri 2014 Asya Oyunları vb Çin, Suudi Arabistan, Tayland, Hindistan, Kazakistan, Kore dahil başlıca egemen bazılarının listesi, Suudi Arabistan Sultanı El-Hebshi erkekler kategorisinde altın madalya Torbalı ve Çin’in Sui Xinmei altın torbalı kadın kategorisinde madalyalar.

Benzer şekilde, Asya dışındaki birçok ülke yeteneklerini Yaz Olimpiyatları gibi etkinliklerde gösterdiler. Yarışmalara ABD, Polonya, Finlandiya, Almanya, Kanada gibi ülkeler hakim. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda Polonyalı Tomasz Majewski erkekler kategorisinde altın madalya alırken , Yeni Zelandalı Valerie Adams bayanlar kategorisinde altın madalya kazandı .

Gülle Atma Temel Bilgileri

Bu bölümde Gülle atmanın en temel yönlerini öğreneceğiz.

Denge

Uygun denge sağlanamazsa, nihai sonucu engelleyecektir. Denge kaybı, ivmenin bozulmasına neden olabilir ve bilye üzerindeki uygulama kuvvetini azaltabilir.

Aşağıdaki noktalara uygun dikkat gösterilmelidir –

 • Atıcının kütle merkezi (bacaklar, baş, gövde, kalça, kollar)
 • Atıcının destek tabanı
 • İstenilen seyahat yönü

Yön

Bir sporcu, çember boyunca seyahat yolunu anlamalıdır. Topunuzun nereye ineceğini bilmek yeterince önemli değil; daha ziyade vücudunuzun kütle merkezinin hareket yönünü anlamak önemlidir.

İvme / Hız

Ani hızlanma yerine yavaş yavaş hız artışı ile uygulama sorunsuz yapılmalıdır. Düşük hız profilinden başlayarak, topu istenen bölgeye yerleştirecek bir kuvvetle fırlatabilecek tam teşekküllü bir hıza sahip olmak için ivme kademeli olarak artırılmalıdır. Kademeli uygulama yoluyla, bu konuda uzmanlaşılmalıdır. Hız veya ivme bu kadar uzatılırsa, sporun diğer kilit unsurlarını engelleyebilir.

Ritim

Fırlatma hareketinin hareketi ile bir ritim korunmalıdır. Amaç, atış hızından veya ivmesinden bağımsız olarak sabit kalmaktır. Atış hızının artması veya azalmasıyla değişmemelidir. Rekabetin yarattığı stres nedeniyle ritim genellikle engellenir. Bununla birlikte, ritmik ipucu kullanımı ile hareketler hızlı bir şekilde öğrenilebilir ve vücudu stabilize etmek için de kullanılabilir.

Gülle Atma Kayma Teknikleri

Geleneksel tarzların yanı sıra, artan popülaritesi nedeniyle sporda yeni dönme stilleri tanıtıldı. Spin yöntemi de daha sonra tanıtıldı. Kayma teknikleri de bunun bir parçası oldu ve kısa sürede oldukça popüler oldu.

Kavrama Mekanizması

Bunda ustalaşılması gereken en önemli şey, tutamağın yerleştirilmesidir. İlk atış elin üst pedine yerleştirilmelidir. Parmakların uyumu bir başka önemli faktördür. Tüm parmaklar çekime yerleştirilmelidir. Atışı çene altına güvenli bir şekilde konumlandırmak genel bir uygulamadır. Kesin konumu çenenin başlangıç ​​noktasında ve kulağın hemen altındadır.

Başlangıç ​​Teknikleri

Uygulanabilecek genellikle iki tür başlangıç ​​tekniği vardır. Onlar –

 • Çömelme başlangıcı
 • T ve Eğimli T başlangıcı

Çömelme başlangıcı ile performansın üzerinde daha fazla stabilite elde edilebilir . Ayrıca bir bonus faktör olan performansta bir tutarlılık olacaktır. Ancak bu tür bir başlangıç ​​yapmak için bacaklarınızın üzerinde iyi bir güce ihtiyacınız var. T ve Eğimli T başlangıcı , mekanik yer değiştirme yoluyla iyi bir hız dönüşümü sağlar.

Bu tür bir başlangıç ​​yönteminde, aslında cismin dikey yer değiştirmesini yapıyoruz ve onu halka boyunca yatay hıza dönüştürüyoruz. Bir sporcunun bunun için teknik tutarlılığa ihtiyacı olacaktır. Kusursuz bir şekilde yürütmek için mükemmel bir zamanlama seviyesi de gereklidir.

Bacak Uzatma

Aşağıdan başlayarak topu tamamen dik pozisyonda fırlatmak için, sporcunun bacağını tam olarak karşılık gelen yön ve açıda esnetmesi gerekir. Çemberin arka tarafına yerleştirilmeli ve mümkünse çemberin ortasına doğru satın alınmalıdır. Uzatma bacağı ve tahrik bacağı uzatılırken alt karın üst uyluk ile temas etmelidir. Uzatma ayağı ile ilgili bazı önemli noktalara geçelim.

İlk tek destek aşamasında, bir sporcu pozisyonunu dengelemeli ve serbest bacağını kullanarak hareketlere başlamalıdır. Serbest bacak ve destekleyici bacak arasında aynı fleksiyon pozisyonu olmalıdır. Uzatma bacağının hedefini daha yükseğe çıkarmak için, Kütle Merkezini dairesel bölgenin arka tarafındaki duruş desteğinin altına indirmelisiniz. Serbest bacak uzatma, belirli bir aralık arasında hedeflenmelidir. Bu genellikle süpürgelikten (0 inç) 18 inç’e kadardır.

Bacaklarımızın tamamen uzamasını yaptığımızda hamstringler elastik enerjiyi depolar. Bu, çemberin merkezindeki tahrik ayağının kurtarılmasında yararlıdır. Dairenin arka tarafında CMT’nin yüksekliği, serbest bacak uzantısının yüksekliğini belirler.

Şimdi uzatma ayağının yönü ile ilgili bazı önemli noktaları öğrenelim, çünkü bu atış çizgisinin yönünü belirleyecektir.

 • Sol sektör çizgisi ile birlikte uzatma yapılmalıdır.
 • Serbest bacağı daire boyunca düz bir şekilde sürmek, uzatma ayağı için daha iyi bir tedavi yöntemidir. Bu süre zarfında, destekleyici ayağınızın hareketi merkez hattan geçerek dairenin sağ tarafına doğru olmalıdır.
 • Her teknik sırasında, çemberdeki ayak pozisyonu değişmeye devam eder. Ancak kalça ve omuzun eksen hizalaması ayak ile aynı hizada kalmalıdır.
 • Standart bir hizalama için, uzatma ayağının ayağının topuğu, sol sektör çizgisine göre hizalanmalıdır.
 • Standart olmayan hizalama için, uzatma ayağının burnu dairenin merkez çizgisiyle hizalanmalıdır.

Gülle Atma Dönüş Stili

Yerleştirme ve Tutuş Hakkında

Atış, elin üst pedine yerleştirilmelidir. Parmaklar çekime yakın yerleştirilmelidir. Atışın konumlandırılması genellikle çene ucunun arkasında ve kulağın altında döndürücüler tarafından tutulur. Atışın bu tür konumlandırılması, atışı atıcının boynundan çekmeye çalışan merkezkaç kuvvetine karşı koymak için gereklidir.

Çift Başlangıç ​​Pozisyonu

Bu tür bir başlangıç ​​yöntemindeki ilk konumlandırma, disk atma yöntemine benzer. Tek destek aşaması, uygulanabilir bir çift destek tekniğinden başlatılmalıdır. Dinamik bir destek oluşturmak için CM, tek desteğin tabanı üzerinde konumlandırılmalıdır. Bu aşamada kalça ve omuzun pozisyonu önemlidir. Birbirlerine göre yatay konumda kalmalıdırlar.

İlk Tek Destek Aşaması

Bu durumda, iki konuya çok dikkatli bir şekilde odaklanmalıyız ve bunlar –

 • Bacak hareketini sürmek veya desteklemek
 • Salıncak veya serbest bacak hareketi

Destekleyici bacağın başlatılması, oyuncu fırlatma yönünde sıraya girerken önemlidir. Bacak, aşırı güçle fazdan uzaklaştırılmalıdır. Bu sürücü aşamasının itilmesi, disk tekniklerine kıyasla daha küçük olarak işaretlenmiştir.

Serbest bacak hareketi olması durumunda, tek desteğin başlangıcında bacak sallanma hareketi agresif ve baskın bir şekilde yapılmalıdır. Bu, sallanma hareketinin bacak halkayı temizlediğinde yapılması gerektiği anlamına gelir. Sallanan bacak bir dürtü yaratır ve bu da bir kuvvet yaratır ve rotasyonel tarzda gülle atmada en önemli faktördür. Bu aynı zamanda burulma ve fırlatma hareketine de bağlıdır.

Destek Vermeme Aşaması

İtme işlemlerini tamamladıktan sonra, tahrik ayağı eklenmelidir. Bir atıcı, bacak sallandıktan sonra aktif olarak ters çevrilmesi gerektiğini de akılda tutmalıdır. Sporcunun rotasyonuna yardımcı olacak hiçbir destek yoksa serbest kol kısaltılmalıdır. Aksi takdirde fazsız destek durumunda tek fazlı destek sonunda elde ettiğiniz pozisyonu koruyabilirsiniz. Şimdi yeniden temas ikinci tek destek aşaması hakkında konuşalım.

İkinci Tek Destek Aşamasıyla Yeniden İletişim Kurun

Ayağın ekseni 270-315 derece aralığında tutulmalıdır. Sürtünmeyi azaltmak için, sallanan bacağın yeniden teması yumuşak bir döndürme ile yapılır. Bu tür bir hareket, serbest bacak hareketi durumunda bir refleks oluşturmada ve germede de yardımcı olur. Vücudun üst kısmını yavaşlatmak için serbest kolun omuz ile kalça ekseni arasındaki burulmayı koruyacak şekilde vücuttan dışarı çıkması gerekir.

İkinci Çifte Destek Aşaması

İkinci çift destek aşaması, güç pozisyonunun başlangıcından başka bir şey değildir. Dönme ve süzülme teknikleri arasındaki bazı güç konumu farklarını tartışalım. Çemberin ortasında, hem süzülme hem de dönme için güç pozisyonu tekniği aynıdır. Kayma tekniğinde rotasyon tekniğine göre gövde postürü daha az dikeydir. Kayma tipinin çeşitli teknikleri daha geniş bir taban kullanır, oysa rotasyonel teknikler durumunda, bir uzun sürüş fazı kullanılır.

Teslimat Sırası

Öncelikle kalça ve omuz ekseni arasında torsiyonun pozisyonu korunmalıdır. Atıcı, atış yönünde dönmelidir. Burulmanın çözülmesi, kalça ekseni fırlatma yönüne göre dik bir yön yaptığında gerçekleşmeli, ancak aletin konumu bu sefer değişmemelidir.

Ardından son bir atlama adımı atılmalıdır. Atladıktan kısa bir süre sonra, top yukarı kaldırıldığı için, bir tokat hareketi takip edilmelidir. Elinizin hareketi şutun arkasında olmalı ve mümkün olduğunca uzun süre şutla temas halinde kalmaya çalışmalıdır.

Gülle Atma Kuralları

Gülle atma kuralları IAAF (International Association of Athletic Association) ve WMA (World Masters Athletic) tarafından yönetilmektedir. Öyleyse bazı önemli kuralları öğrenelim.

 • Bir sporcunun adı anons edildiğinde, atma hareketini başlatmak için sadece 60 saniyeye sahip olacaktır.
 • Güvenlik amacıyla oyuncular parmaklarını bantlayabilirler ancak kesinlikle eldiven giyemezler.
 • Atışın dinlenme pozisyonu boyuna yakındır ve hareket boyunca orada kalmalıdır.
 • Sadece bir elin kullanılmasıyla, atış omuz hizasının üzerinde bırakılmalıdır.
 • Bir atlet çemberin iç çevresini kullanabilir ancak süpürgenin sınırını veya dış alanını kesinlikle kullanamaz. Atış sırasında uzuvların çemberin dışına çıkmasına izin verilir.
 • Yasal sektör atma alanının 34.92 derecesidir. Atış bu menzil içinde yapılmalıdır.
 • Bir sporcu çemberi arkadan terk etmelidir.

Gülle Atma’daki Fauller

Aşağıdaki durumlarda bir atış faul olarak adlandırılacaktır –

 • Atlet, daire içindeki fırlatma eyleminden önce durmaz.
 • Sporcu ismini söyledikten sonra 60 saniye içinde atışı başlatamaz.
 • Sporcu atışı omuz seviyesinin altında veya dikey seviyesinin dışında tutar.
 • Sporcu, şutun boynuyla sürekli temasını kuramaz ve kayar.
 • Atış sırasında şut aşağıdakilerden herhangi birine dokunursa
  • Süpürgenin üstü veya uçları
  • Demir halkanın üst tarafı
  • Dairenin dışındaki herhangi bir konumda.
 • Atıştan önce atlet çemberin dışına çıkar.
 • Sporcu dairenin arka yarısından hareket etmez.

Gülle Atma Şampiyonları

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF) Gülle Atma’nın yönetim organıdır. Her katılımcı ülkenin, sporu takvim boyunca başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır.

Gülle Atma’daki bazı önemli turnuvaların listesi:

 • Yaz Olimpiyatları
 • Dünya Şampiyonası
 • Asya Oyunları
 • Dünya Salon Şampiyonası
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları

Gülle Atma, hem erkeklerin hem de kadınların katılabileceği bir spordur. Şimdi bu sporun bazı şampiyonları hakkında kısa bir özet verelim.

Adam Nelson

Adam Nelson, gülle atma konusunda uzmanlaşan Amerikalı bir sporcudur. 2004 ve 2013’te altın, 2000’de gümüş kazandığı için üç kez Olimpiyat madalyası aldı.

Dünya Şampiyonalarında 2004’te bir altın ve 2001, 2003 ve 2007’de birer tane olmak üzere üç gümüş olmak üzere dört madalya kazandı.

Nelson, IAAF Dünya Atletizm Finali’nde 2005’te bir altın ve 2004 ve 2007’de birer tane olmak üzere iki gümüş kazandı.

Tomasz Majewski

Tomasz Majewski, kariyerinde birçok madalya kazanan Polonyalı bir atlet. Olimpiyatlarda 2008’de bir altın, 2012’de bir altın daha kazandı.

Dünya Şampiyonalarında 2009’da gümüş madalya kazandı. Avrupa Şampiyonalarında biri 2008’de diğeri 2012’de olmak üzere iki bronz madalya kazandı.

Majeswski, 2009’da Dünya Salon Şampiyonasında bir altın kazandı. Avrupa Takım Şampiyonalarında iki altın ve dört gümüş, Avrupa Kış Atışında bir altın ve Jeux de la Francophonie’de bir altın kazandı.

Valerie Adams

Valerie Adams, kariyerinde birçok şampiyonluk kazanan Yeni Zelandalı bir gülle atıcıdır.

Valerie, Dünya Şampiyonalarında bronz olan ilk madalyasını kazandı ve ilk altın madalyası 2006 Commonwealth Games’te oldu. İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarında 19.66 metrelik bir atış yaptı.

Pekin Olimpiyatları’nda 20.56 metreye kadar atış atarak altın madalya kazandı. 2016 Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu