Gymkhana Grid Kuralları

Gymkhana Grid Genel Bakış

Ken Block, sürüş videoları internette viral olan ve büyük bir halk ilgisi yaratan Gymkhana Grid’in babası olarak kabul ediliyor. Onun sürüş tarzı, sporu daha popüler hale getiren bazı modern standartlar yarattı. Sürüş sırası burada önceden belirlenir. Sürücü sürüklenmeyi hatırlamalı ve buna göre hareket etmelidir.

Bu sporun amacı, önceden belirlenmiş hız kaymaları ve spor planı ile sahadaki diğer arabalarla yarışmaktır. Arabalar yüksek beygir gücüyle donatılmalı ve sürücü, garip yarış anlarında durumun üstesinden gelmek için yeterince hızlı olmalıdır. Birden fazla turda diğer arabaları kesen tüm turları temizleyen araba kazanan olarak ilan edilecek ve para ödülü almaya hak kazanacak.

Gymkhana Grid’in Kısa Tarihi

Ken Block, DC ayakkabılarının kurucu ortağıdır. Motorlu araç sürücüsü olmak onun çocukluk hayaliydi. 2005 yılında biraz ciddiye aldı ve yarışmaya başladı. İlk yılını tamamladıktan sonra “Yılın Çaylağı” ödülüne layık görüldü ve onu bu spor hakkında daha ciddi düşünmeye iten de buydu.

Kısa süre sonra Amerika’da daha fazla X-Games’e katılmaya ve madalya almaya başladı. 2010 yılında, bir canavar dünya ralli takımı oluşturarak bu sporu küresel bir platforma taşımaya karar verdi. Takım, 2013 yılında Hoonigan yarış bölümüne dönüştürüldü.

Daha popüler hale getirmek için bazı yol gösterileri yaptı ve takım performansının videolarını internete koydu. Bu, fikrine bir gecede başarı kazandırdı. 2014 yılında birçok ralliyi tamamladı. Şimdi spor popülerlik kazanıyor, Ken Gymkhana yedisinin çok yakında düşmesini planlıyor .

Gymkhana Grid Şampiyonası

Gymkhana’nın adına çok daha az şampiyonluk var. Bu spor dalındaki bazı popüler şampiyonaların listesi aşağıdaki gibidir –

 • Gymkhana Grid Şampiyonası
 • Japonya Gymkhana Yarışması
 • Avrupa Gymkhana Gauntlet Şampiyonası
 • Supercar Yarışması

Katılan ülkeler

Gymkhana Grid gelişen bir spordur ve şu anda yaygın bir popülerlik kazanma yolundadır. Spor, internette milyonlarca görüş çekmiş ve insanlar onu canlı görmek için aynı derecede çılgınca olsa da, katılımcılar bunun için araç kullanma kursuna henüz o kadar aşina değiller.

Sporun popülerlik kazandığı ülkeler Japonya, Amerika, İngiltere, Fransa, İspanya’dır. Henüz bu kadar ticari başarı elde edemediği için, hala her yıl edepine yeni ülkeler ekleme aşamasındadır.

Gymkhana Grid Ekipmanları

Gymkhana ızgarası ekstrem bir spor olduğundan ve onunla ilişkili birçok risk faktörüne sahip olduğundan, tüm ekipman Ulusal Hot Rod Association standartlarına ve prosedürlerine uygun olmalıdır. Ekipman, yarışçının performansını zenginleştirecek kadar rahat olmalıdır. Bu bölümde, sporda kullanılan ekipmanı tartışacağız.

Hans Cihazı

Bu, sürücüyü yolculuk sırasında güvende ve sağlam tutacak bir kask ve omuz yapısı kombinasyonudur.

Yangına dayanıklı Takımlar

Bu takımın işi, oyuncuyu herhangi bir istenmeyen yangın tehlikesinden korumak ve sponsorlar da markalarını sergilemek için reklamlarını buna damgalamaktır.

Ateşe dayanıklı Eldivenler

Bazen sürüş sırasında araç ekipmanının aşırı ısınması nedeniyle eller yanma hissine neden olabileceğinden bu tür eldivenler giymek daha iyidir.

Yangına dayanıklı botlar

Bu botlar, oyuncuyu ateşten koruyacak kadar güçlü ve oyuncunun performansını artıracak kadar rahattır.

Kısıtlayıcı Plakalar

Bunlar, arabaların sınır hatlarında çarpması durumunda yavaşlayacakları anlamında güvenlik amacıyla kullanılır.

Araç Özellikleri

Araçların güç altında olması durumunda yarışçının arabasının patlamasını bildiren veya engelleyen herhangi bir cihaz bulunmamalıdır. Araçlar Japonya, Kuzey Amerika veya Avrupa Birliği’nde üretilmeli ve araç kimlik numarasına sahip olmalıdır.

Tüm araçlar şık, temiz ve hasarsız görünmeli ve açıkça tanımlanmalıdır. Herhangi bir ek Kısıtlama sistemi, hava yastığı gibi araçlardan çıkarılmalıdır.

İki kanat uç plakası ve iki kanat ayrımı dışında dikey olan tüm aerodinamiklere izin verilir. Bu öğelerin herhangi bir şekilde takılması, sinyal lambası, gösterge gibi araçların görüş açısını engellememeli ve hatta güvenlik cihazının çalışmasını engellememelidir.

 • Batarya – Batarya güvenli bir şekilde yerleştirilmeli ve artı kutbu metal parçalarla temas etmemelidir.
 • Gövde parçaları – Satış sonrası parça olan kanatlar, yan etekler ve gövde panelleri gibi parçalar araç özelliklerine uygun olmalıdır. Tüm OEM veya orijinal ekipman üreticisi değiştirmeleri, kurulmadan önce Baş Teknisyen tarafından onaylanacaktır.
 • Vücut çalışması – Tüm vücut çalışması bir şeyle kaplanmalı veya boyanmalıdır. Güzelce yapıştırılmalı ve gevşek bir şekilde sarkmamalıdır.
 • Kapı – Tüm kapılar ve arka cam en az 3 mm kalınlığında OEM veya Lexan olmalıdır. Dış kapının mandalı veya kilidi değiştirilebilir veya çıkarılabilir. Kapı orijinal yerinde değilse, en azından dışarıdan çalıştırılabilir olmalı ve güvenlik amacıyla hızlı bir şekilde açılabilmelidir.
 • Motor – Motor sızdırmaz olmalı ve maksimum verimlilikle çalışmalıdır. Motor değiştirilebilir, ancak herhangi bir sızıntı içermemelidir ve motor her zaman güç kaynağına ve yerleşik marş motoruna sahip olmalıdır.
 • Egzoz – Egzoz sisteminin modifikasyonuna izin verilmez.

Oyun Ortamı

Gymkhana Grid sıradan bir yarış sporu değildir. Bu çok tehlikeli bir spor çünkü bir oyuncunun arabayı birçok ekstremite kullanması gerekiyor. Yangınlar ve ölümcül cihazlar yaygındır. Bu nedenle oyun ortamının halka açık yerlerden uzakta açık bir alan olması bir ön şarttır.

İzleyicilerin korunmasını sağlamak için yeterli güvenlik ve güvenlik önlemleri alınır. Bu nedenle barikatlar kurulur ve galeriler oyun alanına çok güvenli bir mesafede yapılır. Maç devam ederken sahaya hiç kimse giremez.

Gymkhana Grid Uygunluk Kriterleri

Bir oyuncunun bu sporda yarışmaya uygun olması için aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 • Yarışçı en az 18 yaşında olmalı ve ehliyet sahibi olmalıdır.
 • Yarışçı, organizasyona (Canavar Enerjisi) oyuncunun uygun deneyime, becerilere ve yetkinlik faktörüne ve niteliklerine sahip olduğu konusunda uygun tatmin vermelidir.
 • Yarışçı, gymkhana ile ilgili yarışlara ve sporlara katıldığına dair uygun kanıtlara sahip olmalıdır.
 • Yarışçı, yarışa katılacak aracın uygun sigortasına sahip olmalıdır.

Yarışçılar, katılan etkinliklerin kayıt formunu doldurmalıdır. FBS’nin tüm yarışmacılarının İspanyol turuna katılmasına izin verilecek. Tüm yerlerin önce FBS yarışmacılarına daha sonra diğer katılımcılara verileceği İspanyol turu haricinde, yarışlardaki tüm yarışlardaki pozisyonları ilk gelene ilk hizmet esasına göre düzenlenmiştir.

Katılmadan önce tüm katılımcılar, yarışın tüm kural ve koşullarını kabul ettikleri bir izin belgesini imzalamalıdır. Herhangi bir kural ihlali ve herhangi bir formun doldurulmaması disiplin cezalarına tabi olacaktır.

Gymkhana Grid Nasıl Oynanır?

Yarış iki setten oluşur: Eleme Turları ve Hesaplaşma.

Eleme Turları

Zaman Deneme Aşaması

Bu, bir yarışçının bir devreyi tamamladığı zaman temelinde yargılamanın yapıldığı bir aşamadır. Doğruluk ve sürüş becerileri de belirlenir.

Head to Head Eleme

Zamana karşı yarışmada en yüksek puanı alan on altı yarışmacının tümü kafa kafaya eleme turunda yarışacak. Katılımcılardan sadece ikisi kalana kadar birbirleriyle rekabet edecekler. Katılımcılar sürüş becerilerine, parkuru tamamlamak için harcadıkları süreye ve doğruluklarına göre puan alacaklardır.

Üçüncü / Dördüncü Playoff

Hem baştan başa eleme turunda oyuncular birbirleriyle yarışacaklar ve puanları, sürüş becerilerini ve bir devreyi tamamladıkları doğruluğu sergileyerek bir parkuru tamamlamak için harcadıkları süreye göre ayrı ayrı değerlendirilecektir. Skorlar, eleme turunda üçüncü ve dördüncü sırada yer alan yarışmacıları belirleyecektir.

Eleme Turu Finali

Bire bir eleme turunda elenmeyen iki katılımcı birbirleriyle yarışacak ve üçüncü ve dördüncü sıradaki yarışçıların değerlendirildiği aynı kriterlere göre değerlendirilecekler. Skorlar, kazananın yanı sıra ikinciyi de belirleyecektir. Birinci, ikinci ve üçüncü sırada yer alan tüm yarışmacılara bir kupa verilecektir.

Finalist

Birinci ve ikinci sırada yer alan yarışmacılar, Hesaplaşma’da yarışacak.

Aşağı göster

Nihai Eleme

Finalistlerin her biri, doğrudan birbirleriyle rekabet edecekleri bir kafa kafaya yarışacak. En çok gol atan oyuncu bir sonraki tura geçecek.

Final Play off

Son eleme turunun iki finalisti birbirleriyle yarışacak ve kurallara göre değerlendirilecek ve bir sonraki final turuna geçecek.

Büyük Final

Final play off’undan iki finalist birbiriyle yarışacak ve en yüksek puana sahip katılımcı kazanan, diğeri ikinci olarak ilan edilecek.

Rezerve et

Yedek, ancak bir oyuncunun diskalifiye nedeniyle yarışamaması veya aracının yarışa uygun olmaması durumunda yarışabilir. Katılımcı sadece Canavar Enerjisinden izin alarak yarışabilir. Yedek, tüm maçı ücretsiz olarak izleyebilir.

Bilgilendirme

Sporun Baş Komiseri, her etkinlikten önce tüm katılımcılara bilgi ve kurallar ve teknik destek hakkında bilgi verecektir. Brifinglere katılmayanlar disiplin cezasına çarptırılabilir ve hatta yarışmadan diskalifiye edilebilir. Her katılımcının herhangi bir konuda herhangi bir soruyu sorma hakkı vardır ve baş komiserden bir toplantı yapmasını istemelidir ve baş komiser toplantının zamanına ve yerine karar verecektir.

Beş Dakikalık mola

Baş komiser, hasarlı araçları onarmak için 5 dakikalık bir süre alacaktır. Baş komiser, molanın bir strateji olduğuna inanıyorsa, hiçbir yarışmacı için beş dakikalık molaya izin verilmeyecektir. Ayrıca teknik destek veya yarışmacılar tarafından baş görevlilere talep edilmedikçe zamana karşı deneme aşamasında da izin verilmeyecektir.

Bir yarışmacı, verilen süre içinde aracı tamir edemezse, diskalifiye edilecek ve kazanan pozisyon rakip yarışmacıya geçecektir. Herhangi bir yarışmacı, etkinlik boyunca yalnızca bir 5 dakikalık mola alacaktır. Son veya eleme turlarında hiçbir araca servis yapılmayacaktır. Hizmet, lastik şansı, süspansiyon değişimi, yakıt doldurma ve diğer hizmetleri içerir.

Gymkhana Grid Bayrak İşaretleri

Tüm renkler spordaki tüm katılımcılara sinyal vermek için kullanılır. Bayraklar kumaştan, ışıklardan veya şifreli tahtalardan olmalıdır.

Yeşil Bayrak

Bu, parkurun açık olduğu ve spora başlanabileceği veya devam edilebileceği anlamına gelir. Bazen ev sahibinin ulusal bayrağı bile yeşil yerine gösterilebilir.

Sarı Bayrak

Bu, yarış pistinde bir miktar tıkanma olabileceği ve yarışçının çok dikkatli yarışabileceği ve hatta biraz yavaşlayabileceği veya yön değiştirmeye hazır olabileceği anlamına gelir. Bu süre içinde sollamak kesinlikle yasaktır.

Kırmızı bayrak

Bu işaret, yarış durdurulduğunda kullanılır. Bu süre zarfında yarışmacıların geçmeleri beklenmez ve derhal dikkatli bir şekilde durmaları tavsiye edilir.

Beyaz Bayrak

Beyaz üzerindeki çapraz kırmızı çizgiler, yarışmacının yarış parkurunun başlangıcında veya bitiş çizgisinde olduğunu gösterir.

Siyah Beyaz Denetleyici

Siyah beyaz damalı bayrak yarışın tamamlandığını gösterir.

Gymkhana Grid Puanlama

Yarışın puanlaması, parkurun tamamlanma süresine, sürüş becerilerine ve parkuru tamamlarken doğruluğuna bağlıdır.

Gerçek zamanlı

Bir yarışmacının bir yarışı tamamlamak için harcadığı toplam süredir.

Zaman Cezası

Yarışmacı devrede bir engele her çarptığında, yarışmacıya puanlama şefi tarafından üç saniyelik bir zaman cezası verilecektir.

DNF (Bitmedi)

Yarışmacılara, eğer

 • Araçları sahanın yanlış yönüne yönlendirir.
 • Resmi olarak yönlendirilmediğinde araçları yarış rotası arasında döndürür veya durdurur.
 • Araçların tüm lastikleri yarış parkuru dışında ise.

Bir rakibin puanı için hesaplama formülü –

A = B + (C * D)

A, Yarışmacının puanı, B Gerçek Zamanlı, C Zaman Cezası ve D ise toplam süre cezası sayısıdır.

 • DNF tahsisli yarışçılar, DNF tahsis edilmeyen yarışçılardan daha düşük puan alırlar.
 • DNF bir yarışçıya tahsis edilmediğinde, puan sayısal değer üzerinden hesaplanır ve daha düşük olan değer daha iyi olarak kabul edilir.
 • Her iki yarışmacıya da bir DNF tahsis edilirse, her iki yarışmacı da DNF’leri elimine edilerek ve sayısal değerleri ile hesaplanacaktır.

Arızalı Araç

Bazen bir araç kontrolünü kaybeder, pistten çıkar, hızını büyük ölçüde azaltır veya arttırır, yoldan sapar ve hatta bazen rakip araçlarla temas eder. Baş komiser, bir aracın hangi şartlarda kusurlu sayılacağına karar verecektir. Her iki araç da çarpışır ve hasara neden olursa, her iki araç da 5 dakikalık mola hakkı alır.

Agresif hasar nedeniyle verilen sürede hasar onarılmazsa, arızalı olmayan araca ek süre tanınacaktır. (Bu, başka bir amaç için 5 dakikalık mola süresini geçersiz kılmaz.) Baş komiserin tura devam etme hakkı vardır. Baş komiser yarıştan sonra araçları yeniden değerlendirecek ve araç onarılamazsa ve katılımcı suçlu değilse yarışmacı kazanan olarak ilan edilebilir.

Gymkhana Grid Kuralları

Tüm katılımcı ve destek teknisyenleri aşağıdaki kurallara ve yönergelere uymalıdır –

 • Yetkililerle terbiyeli ve sakin bir kişiliğinizi koruyun.
 • Yarışmadaki tüm insanlara karşı iyi davranın ve yarışa katılırken kendilerine ve yarışta diğerlerine iyi bakın.
 • Monster Energy kurallarına ve düzenlemelerine uyun.
 • Etkinlik yetkililerinin verdiği karara saygı gösterin.
 • Etkinliğe girmeden önce tüm formların ve diğer formalitelerin yapıldığını kontrol edin.
 • Bir kaza ile karşılaştığınızda yaralanma listesine giriş yapın.
 • Tüm güvenlik programlarına katılın.
 • Bir katılımcının veya teknik desteğin sağlık veya güvenliğinin tehlikeye girmesi durumunda yetkilileri bilgilendirin ve devam etmemelidir.
 • Kendi teknik desteğine sahip olmalı ve tüm düzenlemelere ve kurallara uymalıdır.
 • Narkotikler, performans artırıcı ilaçlar veya herhangi bir eğlence amaçlı uyuşturucu kullanmayın.
 • Yarışmaya herhangi bir yasadışı nesne getirmeyin.
 • Sporda kullanılan canavar enerjisinin logolarını veya ticari markasını kopyalamayın veya çoğaltmayın.

Disiplin işlemleri

Baş Komiser veya Başkan herhangi bir anda sporun belirlenen kurallara göre devam etmediğini hissederse, bunu bir İhlal olarak ilan edebilirler . İhlal koşullarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Tamamlamada herkese rüşvet vermek
 • Bir katılımcının uygun olmadığı biliniyor ancak yine de katılıyorsa
 • Yarışma sırasında dikkatsiz sürüş
 • Katılımcılar yöne uymuyorsa
 • Katılımcılar işbirliği yapmazsa, rekabeti engeller ve engeller
 • Deneme süresine uymadı
 • Bir yarışmacıya veya başka bir kişiye kasıtlı olarak zarar vermek.
 • Bir katılımcı araçların muayenesine izin vermediyse.
 • Büyük suistimal.

Diğer disiplin işlemleri aşağıdaki gibidir –

 • Cezalar – Herhangi birinin bu şartları ihlal etmesi halinde cezalar verilecektir. Yetkili, ihlale erişecek ve buna göre ceza verecektir.
 • Kınama – Katılımcılar kınama cezasına çarptırılabilir ve bu durum lisans dosyalarına yazılır .
 • Ömür Boyu Yasak – Katılımcılara ihlal düzeylerine göre ömür boyu yasaklama da uygulanabilir.
 • Atılma – Başkan yarışmacıyı ihraç edebilir.
 • Ayrıcalıkların Askıya Alınması – Herhangi bir katılımcı kuralları ihlal ettiği için suçlu bulunursa, baş komiser onu 12 aya kadar yarışmadan men edebilir.
 • Diskalifiye – Diskalifiye edilecek kişi, spordan tüm ödül ve ayrıcalıklarını geri alacaktır.
 • Denetimli Serbestlik – Ayrıcalıkların denetlenmesi durumunda, baş komiser bunu yazılı olarak ve imzalayarak verecektir. Şartlı tahliye ile ilgili tebligat, şartlı tahliyenin verilmesinden sonraki 7 gün içinde gönderilecektir.
 • Puan kaybı – Bir etkinliğin puanları, mümkünse baş komiser tarafından geri çekilecektir.
 • Ardışık Ceza – Her biri 60 günlük uzaklaştırma ile sonuçlanan iki 30 günlük askıya alma veya aynı anda para cezası ve zaman cezası gibi cezaların kombinasyonu.
 • Ödül değişiklikleri – Puanların diskalifiye edilmesi ve geri çekilmesi durumunda, baş komiser ödülün sonraki katılımcılara verilip verilmeyeceğine karar verecektir.
 • Ceza yayını – Monster Energy, herhangi bir cezayı ve arkasındaki nedenleri yayınlama konusunda tam yetkiye sahiptir.

Güvenlik önlemleri

Tüm katılımcıların yarış sırasında kask takmaları zorunludur ve yarış sırasında çıkarılmamalıdır. Tüm kasklar teknik şef tarafından kontrol edilmelidir. Tüm katılımcılar, vücutlarının tüm cildini kaplayacak şekilde yeterli ayakkabı, pantolon ve uzun kollu giymelidir.

Kaplamayan herhangi bir deri parçası yangına dayanıklı malzeme ile uygulanmalıdır. Eldiven kullanımı, katılımcının takdirine bağlıdır. Tüm gözlükler veya gözlükler Avrupa güvenlik standardı tarafından sağlanmalıdır.

Gymkhana Grid Yetkililerin Rolleri

Başkan yönetimin nihai güce sahiptir. Başkan, etkinlik boyunca kuralları ve yönetmelikleri kontrol edecek. Sporla ilgili herhangi bir yanlış beyan, yanlış yorumlama veya yanlış uygulama varsa, o zaman başkan herhangi bir rıza olmaksızın durumla ilgili son söz hakkına sahip olacaktır.

Tüm etkinlikler resmi kadrolarla doldurulacak. Herhangi bir personelin katılımcılar, organizatörler, teknik destek veya herhangi bir sponsorla herhangi bir çatışması olmamalıdır, bu nedenle onları etkinlik üzerinde tarafsız bir standart için açıklığa kavuşturun.

Tüm görevliler iyi huylu olmalı ve yarışma boyunca en iyi standartlarını ve davranışlarını sergilemelidir.

Yetkililerin rolleri ve görevleri aşağıdaki gibidir:

Baş kâhya

Baş komiser, başkanın altında. Doğrudan başkana rapor veriyor. Baş komiser, gymkhana ızgarasının alanını yönetmek, yarışmacılar pistteyken sporu gözlemlemek, tüm resmi görevleri yapmak ve puanlama şefi tarafından verilen tüm puanları kontrol etmek gibi genel görevlerden sorumludur.

Puanlama Şefi

Puanlama şefinin ana işi, skor tahtasını kontrol etmek, oyuncuların skorlarını ve son sonuçlarını dağıtmaktır. Puanlama şefi ayrıca, baş komiserden tüm sürecin tamamlandığına dair sinyal aldıktan sonra sonuçları resmi olarak derleyecek ve dağıtacaktır.

Teknik Şef

Teknik denetim söz konusu olduğunda, Teknik Şef bununla ilgili tüm konuları belirleme ve uygulama haklarına ve yetkisine sahiptir. Teknik hususlarla ilgili her türlü kuralı tadil edebilir veya tadil edebilir. Tüm katılımcılar değişikliklerden haberdar edilecektir.

Marshals

Yarışın kurallara göre devam etmesini sağlamak için dört görevli vardır ve bunu puanlama şefine bildirirler.

Kayıt memuru

Kayıt memuru, yarışa girmeden önce katılımcıların, görevlilerin ve teknik görevlilerin kimlik bilgilerini kontrol etme sorumluluğuna sahiptir.

Başlangıç

Yarışmacılar başlangıç ​​hakeminin talimatlarına uymak zorundadır. Başlangıç, araçlar yarışa başlamaya hazır hale geldikten sonra talimatlarını başlatabilir. Yıldız doğrudan baş komisere rapor verir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu