Hentbol Kuralları

Tarihçesi

Hentbolun kökeni orta çağlara kadar uzanabilir, ancak modern hentbolun kuralları ilk olarak 1906’da Danimarka’da oluşturulmuştur. Oyun Kuzey ve Doğu Avrupa’da oldukça popülerdir ancak dünya çapında oynanmaktadır.

Oyunun yönetim organı, Dünya Şampiyonalarını da düzenleyen Uluslararası Hentbol Federasyonu’dur. Bugün dünyada 19 milyon civarında hentbol oyuncusu olduğuna inanılıyor.

Hentbol geleneksel olarak iç mekanlarda oynanır, ancak saha hentbolu ve plaj hentbolu (bazen kum topu olarak anılır) gibi açık havada oynanan varyasyonlar da vardır.

Oyunun Amacı

Hentbolun amacı rakibinizden daha fazla puan almaktır.

Bir hentbol maçı kural olarak 60 dakika sürer. Bu, her biri 15 dakikalık aralıklarla 30 dakikalık iki döneme bölünmüştür. Daha genç oyuncular için periyot süresi 20 dakikaya indirilebilir.

Kaç Kişiyle Oynanır?

Standart hentbol oyunlarında her iki tarafta 7 oyuncu, altı dış saha oyuncusu ve bir kaleci bulunur. Bir takımda ayrıca, hakeme bildirmeye gerek kalmadan yuvarlanma esasına göre kullanılabilen 7 yedek oyuncu olacaktır.

Her kale alanının etrafında, bazen kırışıklık veya bölge olarak adlandırılan yarım daire alanı vardır. Ayrıca serbest atış çizgisi olan kaleye 9 metre uzaklıkta kesikli yarım daire çizgisi vardır.

Malzemeleri Nelerdir?

Top, deri veya sentetik malzemeden yapılmış olmalı ve oyuncunun eline sığacak boyutta olmalıdır. Bu, hentbolun üç düzenleme boyutu olduğu anlamına gelir. Topun çevresi 50-52 cm olduğunda 8 yaş üstü için bir, topun çevresi 54-56 cm olan 12-16 yaş arası kadınlar ve erkekler için bir II ve 16 yaş ve üstü erkekler için bir III. 58-60cm.

Hentbol oyunu, bir mahkeme, iki gol ve bir topla oynanabilir. Resmi maçlarda forma giydiği takımlar görecek.

Puanlama Sistemi

Hentbolda, top rakibin kalesine atıldığında gol olur.

Oyunu Kazanmak
Hentbolda kazanmak için rakibinizden daha fazla puan almalısınız.

Hentbol maçı berabere biterse, kazanan olmalıdır; daha sonra maksimum 2 5 dakikalık periyotlarla fazla mesai süreleri oynanır. Skorlar hala eşitse, oyunun sonucunu belirlemek için bir atış kullanılır.

Sağlık ve Zindelik İçin Faydaları

Hentbol oynamanın, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi sağlık ve fitness faydası vardır:

 • Kol kaslarını ve üst vücut kuvvetini geliştirir.
 • Gerekli ani tempo ve yön değişiklikleri ile ellerin ve ayakların çevikliğini geliştirir.
 • Vücudun esnekliğini artırır.
 • Zihinsel odaklanma ve özgüven geliştirir.
 • Vücuda iyi bir kardiyovasküler çalışma sağlar ve kan dolaşımı yoluyla kaslara daha fazla oksijen besler.

Pozisyonları

Hentbol pozisyonları bir kaleci, iki bek, iki kanat, bir daire koşucusu ve bir pivottan oluşur. İşte bu hentbol oynama pozisyonlarındaki düşüş.

Hentbolda her takımda 14 oyuncu var, aynı anda sahada yedi oyuncu var.

Hentbolda oyun pozisyonları aşağıdaki gibidir:

Kaleci – vücudun hemen hemen her yeriyle hedefi savunan oyuncu! Kaleci, topa ayaklarıyla dokunabilen tek oyuncudur.

Merkez – hem savunmada hem de hücumda oyunu yöneten yaratıcı bir hentbol oyuncusu. ‘Oyun kurucu’ olarak da bilinir ve taktikleri ve oyuncuları atış pozisyonlarında ayarlar.

Sol ve sağ bek – genellikle hentbol takımının en büyük oyuncuları. Savunurken atışları engellemeye çalışırlar ve hücumda uzun menzilli hentbol atıcılarıdır.

Çember koşucusu – Saldırıda yaratıcı güç ve savunmada rakiplere engel olma. Çember koşucusu hızlıdır ve rakip defans oyuncularının arasına ya takım arkadaşları için açıklıklar oluşturmak ya da kendileri iyi bir skor pozisyonu almak için girer.

Sol ve sağ kanat oyuncuları – sahanın kenarlarında devriye gezen hızlı oyuncular. Karşı kanat oyuncularına karşı koyarlar ve hücum bakışında başkaları için açıklıklar yaratırlar veya daha zor açılardan ateş ederler.

Değişiklikler – değiştirmeye her an, sınırsız ve zaman durması olmaksızın izin verilir. Her hentbol tarafının kenar çizgisinde yedi yedek vardır. Ancak yedek oyuncu, yer değiştirdiği oyuncu saha dışında olana kadar oynayamaz.

Temel Kuralları

Altı metre çizgisi –  Hiçbir hentbol oyuncusu (kaleci dışında) kale alanına ( 6 metre çizgisi içinde) giremez. İstisnalar, kaleye yapılan bir şuttan sonra, oyuncu alana sıçradığında ve kale alanına inmeden önce topa ateş ettiğinde geçerlidir.

‘Yürüme’  – Eğer bir hentbol oyuncusu dripling yapmadan (topu zıplatmadan) üç adımdan fazla adım atarsa ​​veya sektirmeden, şut çekmeden veya pas vermeden topu 3 saniyeden fazla tutarsa, bu ‘yürüme’ olarak kabul edilir ve topa sahip olma kaybedilir.

‘Çift dripling’  – Hentbol oyuncuları topu alıp zıplayamaz, ardından topu tutup tekrar zıplayamaz. Bu, ‘çift dripling’ olarak adlandırılır ve kurallara aykırıdır.

‘Vuruş’  – Hentbol oyuncuları (kaleci dışındaki) topa vurmamalıdır. Top ayağa temas ederse, topun hakimiyeti rakibe verilir.

Hentbol faulleri – Hentbolda takılma, itme, vurma, perçinleme, şarj etme veya tutmaya izin verilmez.

Hentbolda serbest atış  – Bunlar, kuralların hafif ihlalleri durumunda verilir. Tüm savunma oyuncularının, serbest atışı kullanacak kişiden 3m (9.84ft) uzakta durmaları gerekir.

Hentbolda penaltı atışları  – Bunlar, bir ihlalle açık bir sayı fırsatı reddedildiğinde verilir.

Hentbol yaptırımları  – İhlalin ciddiyetine bağlı olarak, hakem oyunculara sarı kart (uyarı), cezalı (2 dakika oturma) veya kırmızı kart (oyun dışı bırakma) verebilir.

Taçlar  – Bunlar, top bir yan çizgiyi geçtikten sonra verilir. Topa son dokunmayan tarafça topun çıktığı çizgiye bir ayağını koyarak ve onu sahaya geri göndererek alınır.

Kornerler  – Bir defans oyuncusu topu kale çizgisinin üzerine çıkardığında (kale dışında) hücum tarafı tarafından bir korner kullanılır. Oyuncu bir ayağını yan çizginin ve kale çizgisinin köşesine koyar ve topu pas atar.

 Kale atışları – Bu, top kaleciden çıkıp kale çizgisini geçtiğinde gerçekleşir. Kaleci daha sonra atışını kendi alanı içinden alır.

Saha Ölçüleri

Hentbol oynamaya başlamadan önce, saha ve kullanılan topun boyutları da dahil olmak üzere temel bilgileri tazeleyin.

 • Hentbol sahası – 40m x 20m (131.25ft x 65.62ft) ölçülerindedir.
 • Hentbol Kalesi – 2m (6.56ft) boyunda ve 3m (9.84ft) genişliğinde.
 • 6m çizgisi – kaleciler ve oyuncuların geri kalanı arasındaki ayrım çizgisi.
 • 7m çizgisi – kaleye net bir şut şansı olan oyunculara faul yapıldıktan sonra penaltı atışlarının yapıldığı yerdir.
 • 9m çizgi – kaleden uzanan kavisli noktalı çizgi. Hat içinde faul yapıldıktan sonra hücum eden takımın oynamaya devam ettiği yeri işaretler. ‘Serbest atış çizgisi’ olarak da bilinir.
 • Orta saha çizgisi – oyunun, oyunun başından itibaren ve devre sonrasında başlatıldığı ve ayrıca bir gol atıldıktan sonra yeniden başlatıldığı yer.
 • Oyuncu değişikliği satırı – oyuncuların bir değişiklik yapıldığında sahayı terk etmeleri gereken yer.
 • Hentbolda gol alanı – kalecinin çalıştığı alan. Oyuncular yere inmeden topu bıraktıkları sürece bu alana atlayabilirler.
Hentbol Saha Ölçüleri
 • Erkekler oyunu için: Topun çevresi 58 ila 60 cm (22,83 ila 23,62 inç) ve ağırlığı 425 ila 475 g (15 ila 16,75 oz) arasındadır.
 • Kadınlar için: Topun çevresi 54 ila 56 cm (21,25 ila 22,05 inç) ve ağırlığı 325 ila 375 g (11,46 ila 13,23 oz) arasındadır.

Hentbol Kuralları

 • Bir maç, her biri 30 dakikalık iki periyottan oluşur.
 • Her takım 7 oyuncudan oluşur; bir kaleci ve 6 dış saha oyuncusu.
 • Outfield oyuncuları vücutlarının dizlerinin üstündeki herhangi bir kısmıyla topa dokunabilirler.
 • Bir oyuncu topu aldıktan sonra pas verebilir, topa sahip olabilir veya şut çekebilir.
 • Bir oyuncu topa sahipse, dripling yapmadan üç saniyeye kadar dripling yapabilir veya üç adım atabilir.
 • Sadece kalecinin kale alanı zemini ile temas etmesine izin verilir.
 • Kalecilerin kale alanı dışına çıkmasına izin verilir, ancak kale alanı dışındaysa topu korumamalıdır.
Kaynak
Realbuzz.com

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu