IndyCar Kuralları

IndyCar Genel Bakış

IndyCar, süper hızlı yollar, kısa ovaller, yol parkurları ve geçici sokak devreleri içeren bir araba yarışı ligidir. Motor sporlarındaki en çeşitli zorluklarla sürücüleri heyecanlandırır. Bu şampiyonanın galibi 1 milyon dolarlık bonusla ödüllendirildi.

Bu yarış arabaları, tamamen turbo şarjı takviye ayarına bağlı olan yaklaşık 500-700 beygir gücüyle 12.000 RPM’de çalışacak şekilde tasarlanmış 2,2 litre, turbo şarjlı, doğrudan enjekte edilmiş V-6 motora sahip açık kokpiti olan tek koltukludur. Chevrolet ve Honda gibi şirketler, E85 yakıtı kullanan tüketiciyle ilgili motorlar tedarik ediyor.

IndyCar, etanol kullanan, daha temiz yanan ve böylece çevreye daha az kirlilik salınan bir tür motor sporlarıdır. IndyCar ekipmanının% 85’inden fazlasının geri dönüştürülmüş veya kısmen geri kazanılmış tüketici sonrası atık malzemelerden üretildiğini bilmek oldukça ilginç.

İlk üç sıra ile biten biniciler on ve beş puan, dördüncü sıradan onuncu sıraya inenler iki puanla ayrılır. On birinci ila yirmi beşinci konumdaki biniciler bir puanla ayırt edilir ve kalanların tümü beş puan kazanır.

Sürücüler ayrıca yarış boyunca bazı bonus puanlar kazanabilirler. Indianapolis hariç her yarışta pole pozisyonunu aldığınız için bir puan, bir yarışta en az bir turda liderlik yaptığınız için bir puan ve her yarışta turların çoğuna liderlik ettiğiniz için iki puan verilir.

Diğer tüm yarış sporları gibi, bu spora katılan tüm sürücüler, tüm zorlukları çok kısa bir süre içinde tamamlamaya ve sporun galibi olmaya odaklanır. İlk üç yarışmacı arasında saniyenin onda birinden daha az bir marj olduğu için biniciler hızlı ve keskin olmalıdır.

IndyCar’ın Kısa Tarihi

IndyCar terimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde şampiyonluk açık tekerlekli otomobil yarışları için bir slogan olarak kullanıldı. IndyCar adı, türün Indianapolis 500 Mile yarışı veya dünyanın en popüler otomobil yarışlarından biri olarak gösterilen Indy 500 ile olan temel bağlantısından üretildi.

IndyCar kelimesi ilk olarak 1990 yılında ABD’de açık tekerlek yarışlarının yönetim organı olan CART etkinliğinde onaylanan yarış arabalarını tanımlamak için kullanıldı. 1992’de IndyCar ticari markası, Indianapolis Motor Speedway tarafından Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne tescil edildi.

Bu daha sonra IndyCar World Series olarak yeniden adlandırıldı. 1996’da IndyCar, Indianapolis Motor Yarış Pisti başkanı ile CART arasında birçok yasal mücadeleye katlanmak zorunda kaldı. Daha sonra bir anlaşmaya varıldı ve savaş sonsuza dek durduruldu.

IndyCar’ın temeli 1994 yılında atılmıştır. IndyCar Serisi için yaptırım organı olarak hizmet vermektedir. İlk yarış 27 Ocak 1996’da Indy 200 ile Lake Buena Vista, Fla’da bulunan Walt Disney World Yarış Pisti’nde yapıldı ve bu yarış Buzz Calkins tarafından kazanıldı.

Indycar Serisi, diğer tüm formlara kıyasla en hızlı motor sporları olarak kabul edilir. Bir saniyeden daha kısa bir galibiyet marjı ile toplam 96 yarış yapılmıştır. En hızlı yarış, 2003 yılında California Speedway’de ortalama 207.151mph hızla görüldü.

Katılan ülkeler

IndyCar Serisi, Kuzey Amerika’da Open Wheel Racing’in açılış seviyesidir. Amerika Birleşik Devletleri, IndyCar Serisinin yönetim organıdır. IndyCar Serisi, 1996’dan 2015’e kadar 24’ü oval, 16’sı kalıcı veya geçici yol pistleri olmak üzere 40 farklı yarış pistinde yapıldı.

IndyCar için sadece beş ülke yarış düzenledi. Onlar –

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Japonya
 • Kanada
 • Avustralya
 • Brezilya

2010 Yaz Olimpiyat Oyunlarında 800 kişi atlarıyla birlikte 57 ülkeyi temsil etti.

IndyCar Temelleri

Diğer tüm ırkların aksine spor oldukça basittir. Bitiş çizgisini ilk geçen sürücü kazanan olarak kabul edilir. Sporun güzelliği, sürücünün yüzleşmek zorunda olduğu sayısız zorlukta yatmaktadır. Sporun temellerini anlayalım.

IndyCar Bayrakları

Yarış boyunca toplam dokuz bayrak kullanılır. Her bayrağın farklı bir işareti vardır. Sürücü, oyun boyunca tüm bayrakları kabul etmeli ve işaretleri kesinlikle takip etmelidir. Bu 8 bayrak

 • Yeşil (Başla) – Bu bayrak yarışın, antrenman seansının veya sıralama denemesinin başlangıcını belirtir.
 • Dama (Bitiş) – Bu bayrak yarışın, antrenman seansının veya sıralama denemesinin sonunu gösterir.
 • Mavi (Geçen) – Bu bayrak, sürücüye daha hızlı bir arabanın geçmeye çalıştığını belirtir.
 • Beyaz (Son Tur) – Bu bayrak, yarışın tamamlanması için yalnızca bir tur kaldığını gösterir.
 • Kırmızı (Dur) – Bu bayrak, parkurun güvenli olmadığını ve sürücünün herhangi bir hızda işlem yapmaması gerektiğini belirtir.
 • Siyah (Danışma) – Bu bayrak, sürücünün görevlilere danışmak için derhal pit alanına gitmesi gerektiğini belirtir.
 • Sarı (Dikkat) – Bu bayrak, parkurun yarış hızları için güvenli olmadığını gösterir.
 • Sarı ve Kırmızı Şerit (Yüzey) – Bu bayrak, su veya yağ gibi bazı kaygan maddelerin tüm pistte olduğunu gösterir.
 • Beyaz Haçlı Siyah (Diskalifiye) – Bu bayrak, sürücünün oyundan çıkarıldığını gösterir.

Sürücü, her bayrağın verdiği sinyalleri hatırlamalıdır. Oyun boyunca, sürücü adil kazanma şansı olan güvenli bir oyun oynamak için bayrağın tüm işaretlerini dikkatlice takip etmelidir.

Yeterlilik Prosedürleri

Bildiğimiz gibi IndyCar serisindeki parçalar farklı şekillerde. Dolayısıyla sıralama prosedürleri yarış pistine göre farklılık gösterir. Aşağıda, çeşitli parçaları nitelendirmek için gerekli olan özellikler verilmiştir. Ancak bu prosedürler Indianapolis 500 için uygun değildir.

Oval Parçalar

Eleme sırası kör kurayla yapılır. Her yarış arabasının, süreli sıralama turlarından önce iki ısınma turuna sahip olmasına izin verilir. Gerekirse, yarış direktörü bazı ek ısınma turlarına izin verebilir. Eleme turu, art arda zamanlanmış iki tur içerir.

Birbirini izleyen iki turda geçen toplam süre kaydedilir ve aracın resmi kalifikasyon süresi olarak kabul edilir. Bu yeşil bayrak turları olarak bilinir. Her arabanın, yarış boyunca yalnızca bir kez hazırlık çukurunu terk etmesine izin verilir.

Yol / Sokak Kursları

Pist faaliyetinin ilk gününde, tüm arabalar sürücülerin bir veya iki gruba ayrıldığı alıştırma seanslarına katılır. Bu gruplar, yeterliliklerden önceki gün kombine uygulama süreleri temelinde yapılır. En hızlı süreye sahip yarışçı ilk iki sıralama grubunu belirler.

IndyCar Segmentleri

Eleme turunda, sonunda kazananı belirleyen üç bölüm vardır. Bu segmentler –

 • Birinci Segment – İki grup 10 dakikalık bir zaman aralığı alır. Her iki gruptan en hızlı altı araba tura hak kazanır ve diğerleri 13+ sırada yer alır. Birinci grubun pilotları garip bir şekilde (13,15 ..), ikinci grup ise segmentteki en hızlı tura göre eşit olarak (14, 16 ..) sıralanır.
 • İkinci Segment – Segment One’daki en hızlı 12 arabaya 10 dakikalık bir zaman aralığı verilir. Bunlar arasında en hızlı altı araba bir sonraki tura katılmaya hak kazanırken, geri kalanı segmentteki en hızlı tur temelinde 7-12 arasında sıralanır.
 • Firestone Fast Six – İkinci Segmentin en hızlı altılısı, 10 dakikalık bir zaman dilimi elde eder. Onlara beş dakika yeşil bayrak garantisi verildi. Tüm arabalara bu tur için fazladan bir Firestone Fire Hawk lastik seti verilir. Segment boyunca en hızlı tur atan arabalar 1-6 arasında sıralanır.

Önlemler

Sürücüler, aracı sürerken aşağıdaki önlemleri almalıdır –

 • Sürücüler, otomobilin herhangi bir segmentte kırmızı veya tam yol sarı bir duruma neden olması veya Yarış Direktörünün belirttiği niteliklerle kesintiye uğraması durumunda, aracın segmentteki en iyi iki zamanlı turuna izin verilmeyeceğini akılda tutmalıdır. Ayrıca, herhangi bir arabanın müdahalesinin bir sonraki segmente geçmesine izin verilmeyecektir.
 • Bir otomobil herhangi bir segmentte iki kırmızı veya tam yol sarı koşula yol açarsa, sürücünün tüm segment süreleri elenir ve herhangi bir eleme turuna katılmasına izin verilmez.

Kravatlar (tüm kurslar)

İki veya daha fazla aracın aynı kalifikasyon süresine sahip olduğu durumlar olacaktır. Bu tür bir senaryoda, sıraları belirlemek için bir eşitlik bozucu gereklidir. Burada arabalar, kalifikasyonu tamamlama girişimlerinin gerçekleştiği sıraya göre sıralanacaktır.

Kazanılan Polonyalılar

Sürücüler , belirli bir pistte pistteki performans üzerinde istatistiksel amaç için direkler kazanıyor . Sıralama iptal edildiğinde ve puana göre pole pozisyonu verildiğinde istatistiksel amaçla bir pole kazanılmaz. Eleme iptal edildiğinde kazanılır ancak antrenman hızına göre direk atanır.

IndyCar Ekipmanları

Bu bölümde, arabanın sürücüleri tarafından kullanılan teçhizatı tartışacağız.

Nomex – Yüksek sıcaklığa dayanıklı yapay elyaftır. Havada yanmaya izin vermez ve alevler nedeniyle asla erimez. Isıya maruz kaldıklarında karbonlaşır ve ısı kaynağı ile cilt arasında güvenli bir tabaka sağlamak için kalınlaşır.

Kask – Tam olarak otomobil yarışları için tasarlandı. Enerji emici köpük ve nomex dolguyla aynı hizada olan karbon fiber, kevtar veya fiber cam kabuktan yapılmış yuvarlak şekildedir.

Headsock – Ayrıca olarak adlandırılır yün . Nomex malzemeden üretilir ve kask takılmadan giyilir.

Eldivenler – Sürücünün elini korumak ve uygun tutuşu sağlamak için nomex ve deriden yapılmıştır.

Ateşli Silah Elbisesi – Ateşe dayanıklı tek parça üniformadır. Sürücü ikinci derece yanıklardan muzdarip olmadan önce doğrudan aleve ve ısıya maruz kalmayı garanti edebilmelidir.

Sürüş Ayakkabıları – Dışarıdan bir deri veya süet tabakası ve içeriden bir nomex tabakası olmalıdır. Sürücüler ayrıca yangına dayanıklı çoraplar giymelidir.

IndyCar Teknik İnceleme

IndyCar Serisini gerçekleştirmeden önce, tüm arabalar bir güvenlik önlemi olarak uygun şekilde denetlenir. Bu denetim her hafta sonu yapılır. Denetim, beş tura dayanmaktadır. Bu rauntlar; ilk, ön yeterlilik, eleme sonrası, yarış öncesi ve yarış sonrasıdır .

İlk muayene

Herhangi bir takip faaliyetinden önce, ilk inceleme yapılır. 15 kişilik bir ekip bu denetimi gerçekleştirir. Bu görevliler müfettiş olarak bilinirler ve IndyCar Serisi teknik direktörü tarafından izlenirler . Bu inceleme tüm araçlar için sekiz saate kadar sürebilir.

Ön Eleme

Bu işlem sırasında, otomobillerin IndyCar Serisi ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için bir otomobilin gövdesi, zorunlu güvenlik özellikleri, balen / şasi, motor, yakıt hücresi, yükseklik, ağırlık ve ölçüleri incelenir. İnceleme süreci giriş noktalarına dayanmaktadır.

Gönderi Nitelikli

Güvenlik incelemesi sırasında, müfettiş tüm yarış arabalarının IndyCar Serisinin güvenlik taleplerini karşıladığından emin olur. Bu seansta denetlenen ekipmanlar, SWEMS emniyet kemerleri, koltuk, koltuk başlıkları, emniyet kemerleri, bağlantı elemanları, pedal konumu, direksiyon simidi serbest bırakma, sürücü kaskı, kulaklıklar ve ön koltuk başlıkları ve araç üstü yangın şişesidir.

Yarış Öncesi

Muayene sürecine dahil olan müfettişler, ölçü ve şablon istasyonunda yaklaşık 60 şablon kullanır. Bu şablonlar, tüm arabaları ölçmek ve her arabanın IndyCar Serisinin taleplerini karşıladığından emin olmak için kullanılır.

Yarış Sonrası

Muayene için son istasyon teknoloji bölmesidir. Teknoloji pedinde, tesviye edilmesi ve referans düzleminde oturması gereken tüm otomobiller için ölçümler yapılır.

IndyCar Nasıl Oynanır?

Arabanın içinde, kişi muazzam sıcağa karşı koymalı ve yine de konsantre olmalıdır. Aşağıda, IndyCar yarışına girmeden önce hatırlanması gereken bazı önemli şeyler var.

Frenleme

Bir sürücü, tüm olay boyunca etkili bir şekilde fren yapmalıdır. Her turda, bir sürücünün uğraşması gereken üç sert fren bölgesi olacak ve yarışın geri kalanında ek virajlarda frenleme kullanılacak.

Bazı şampiyonaların ihtar süresi veya dinlenme süresi vardır ve bazılarının yoktur. Bu durumda, sürücünün frenleme sırasında yoğun bir şekilde odaklanması gerekir çünkü frenleme bir saniyeden fazla sürebilir. Ayağınızın uyguladığı kuvvet 135 pound’a eşit olacaktır.

85 turluk yarışta, tur devir hızı yalnızca 60 saniye sürer. Burada bir sürücü 18 saniyelik aralıklarla üç sert fren bölgesiyle yüzleşmek zorundadır. Frenlemeyi bitirdikten sonra, bir sonraki zor şey olan direksiyonla yüzleşeceksiniz.

Direksiyon

Direksiyonu 1 saat 39 dakika boyunca sürekli olarak kullanmak, muazzam bir güç ve beden ve zihin üzerinde kontrol gerektirir. IndyCar’da hidrolik direksiyon yoktur, bu nedenle her dönüş 35 poundluk kuvvete eşdeğer muazzam miktarda enerji gerektirir.

Bir solakçı, muazzam miktarda yerçekiminin üstesinden gelmek için solla aşağı çekmeli ve sağıyla yukarı itmelidir. Benzer şekilde, bir sağ elini sağ elini aşağı çekmeli ve sol eliyle yukarı itmelidir.

Nefes

Ağır yerçekimi kuvveti altında fren yaptığınızda veya birkaç dönüş yaptığınızda nefes almak kolay değildir. Dönerken ağır nefes almalısınız. Strateji, bir dönüş yaparken nefesini köşelerde tutmak, sürekli nefes almak ve sonra fren yapmaktır. Tüm tornalarda benzer işlemi tekrarlayın.

IndyCar Zamanlamalar ve Puanlama

Yarış sırasında her bir puanın nasıl puanlandığını ve zamanlamaların nasıl bu kadar doğru ölçüldüğünü anlamak çok önemlidir. Yarış etkinliğinin bu kısmını aşağıda verilen noktalardan anlayabiliriz.

Her araba için, sürücünün sol tarafına benzersiz bir kimlik numarasına sahip bir radyo vericisi yerleştirilmiştir. Bu, burun konisinin ucundan 33 inç uzağa yerleştirilir.

Her arabaya takılı radyo transponderinin zamanını ve kimliğini geçiren izleme kaydının etrafına yerleştirilmiş olan yol yüzeyine çok sayıda algılama döngüsü anteni gömülüdür. Bu bilgi yakalanır ve her bir antene bağlanan bir yol kenarı kod çözücü vasıtasıyla zamanlama ve sıralama kabinine iletilir.

Elde edilen bilgiler, oturumun sonuçlarını sonuçlandırmak için sunucular tarafından işlenir. Bu kayıt, her seansın sonuçlarından oluşur. Anten geçişlerinden gelen tüm veriler ve önceden belirlenmiş bölümlerin tüm zamanlamaları sistemde ayarlanır. Sistem, tüm zamanlamaları saniyenin on binde birine kadar kaydeder.

Diğer birçok sistem, ana elektronik puanlama sistemleri için yedek olarak kullanılmaktadır. Saniyenin her on binde biri için resim çeken yüksek hızlı bir kamera, tüm başlangıç ​​ve bitiş çizgisi geçişlerini kaydeder. Her yarıştan sonra, yakın geçişleri kontrol etmek için tüm arabaların finiş sırasını kontrol etmek için kullanılır.

Manuel Puanlama

Bunun dışında, manuel puanlama, başlangıç ​​veya bitiş çizgisindeki tüm geçişlerin yazılı bir kaydını veren bireysel seri puanlayıcılar tarafından yapılır. Puanlama bilgisayarları, başlangıç ​​veya bitiş çizgisinde pit şeridinde konumlandırılan Zamanlama ve Puanlama standı aracılığıyla her takımın pit standına canlı zamanlama bilgisi sağlar. Her yarış etkinliğinde toplanan tüm veriler internet üzerinden erişilebilir hale getirilir.

IndyCar Kuralları

IndyCar Serisinin kuralları şampiyonaya bağlıdır. Birçoğu benzer olmasına rağmen her olayda biraz değişiklik yapılır. Burada temel olarak Verizo IndyCar Serisi şampiyonasını tartışacağız.

Tüm hak eden sürücüler bu puanları kabul ederek puan alabilir.

 • Lisansı olan bir katılımcı, uygun şekilde kayıtlı bir arabaya meydan okuyarak ve oyun boyunca önceden belirlenmiş araba numarasını göstererek puan kazanabilir.
 • Yarışa başlayan sürücü araç için puan alır. Yardım sürücüsü, o arabayı sürdüğü için herhangi bir puan almayacaktır.
 • Beraberlik varsa, kazanan, birinci bitiren kişi tarafından belirlenir. Beraberlik devam ederse, o zaman en çok ikinci bitiren oyuncudur, o zaman en çok üçüncü sırada bitiren belirlenir ve süreç yalnızca bir şampiyon kalana kadar devam eder.

IndyCar Şampiyonları

IndyCar Serisi, 1994 yılında başlayan ve yönetim organı Kuzey Amerika’da olan açık tekerlekli bir otomobil etkinliğidir. ACCUS-FIA (Amerika Birleşik Devletleri Otomobil Rekabet Komitesi) tarafından yönetilmektedir. Dört yarış şampiyonası serisinden oluşur.

 • IndyCar Serisi
 • IndyCar Işıkları
 • Pro Mazda Şampiyonası
 • USF 2000 Ulusal Şampiyonası

Şimdi IndyCar’ın bazı şampiyonları hakkında kısa bir özet verelim.

Scott Dixon

Scott Dixon, Yeni Zelandalı profesyonel bir yarış pilotudur. O 2003, 2008, 2013 yılında IndyCar dizisi Şampiyonası’nı kazandı ve 2015 Ayrıca 92 kazandı nd pole pozisyonundan 2008 yılında Indianapolis 500.

38 galibiyetle, mevcut IndyCar Serisinin lider sürücüsü. Autosport dergisi, onu Formula 1’deki en büyük 50 sürücüden biri olarak nitelendirdi. Öyleydi Yılın Yeni Zelanda Sporcu 2008 ve 2013 yılında.

Ryan Hunter-Reay

Ryan Hunter-Reay, Amerikalı bir profesyonel yarış pilotudur. 2014’te Indianpolis 500’ü ve 2002’de IZOD IndyCar Serisi Şampiyonasını kazandı. Şu anda Verizon IndyCar Serisinde 28 numaralı arabayı kullanıyor.

Aynı zamanda Champ World Series ve Long Beach Toyota Grand Prix’sinin de galibi. Bunların yanı sıra birçok indikar şampiyonasında yer almıştır. Ayrıca, Racing for Cancer organizasyonunun elçisi olarak hizmet vermektedir .

Dario Franchitti

Dario Franchitti emekli bir İngiliz yarış pilotudur. IndyCar Serisi Şampiyonasını 2007, 2009, 2010 ve 2011’de kazandı.

Indianapolis 500’ü 2007, 2010 ve 2012’de üç kez ve 2008’de 24 saat Daytona’da kazandı.

Franchitti, America Open Wheel yarışında 265 starttan 31 galibiyetin ardından emekli oldu. Formula Vauxhall ve Formula Three’ye de katıldı. 1992’de McLaren Autosport BRDC ödülünü kazandı.

Will Power

Will Power, Avustralya’dan bir IndyCar şampiyonudur. Penske Takımının üyesidir. 2014’te IndyCar Serisini kazandı ve ortağı Scott Dixon ile 19 kez kazandığı için 2015’te en başarılı oldu.

Kariyerine Datsun 1200 kullanarak başladı. 1999’da Queensland Formula Ford Şampiyonasına katıldı ve yarışları kazandı.

IndyCar kariyeri söz konusu olduğunda, kariyerine 2008 yılında KV Racing Technology’ye katılarak başladı. İlk IndyCar serisi galibiyeti olan 2008’de Şampiyon Yarışını kazandı. Team Penske’ye 2009 yılında katıldı ve o zamandan beri takım için sürüyor.

Dan Wheldon

Dan Wheldon, İngiltere’den bir yarış arabası sürücüsüydü. 2005’te IndyCar Serisini kazandı. 2005 ve 2011’de Indianapolis 500’ü de kazandı. Kariyerinin ilk döneminde Open Wheel Racing’e katıldı. Daha sonra Birleşik Krallık’tan ayrıldı ve aile bütçesi Birleşik Krallık’taki kariyeri için ödeme yapamadığı için ABD’ye taşındı.

2002 yılında Team Panther üyesi oldu ve IRL IndyCar Serisine katıldı. 2004 yılında ilk IRL Serisini kazandı. 2006’da Toyota Indy 300 Şampiyonasını kazandı.

Wheldon, 2011 yılında IZOD IndyCar Dünya Şampiyonasına katılırken kafa travması nedeniyle öldü.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu