Kabaddi Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Kabaddi, Güney Asya’da ilk olarak Antik Hindistan’da ortaya çıkan popüler bir temas sporudur. Ülke genelinde oynanır ve Punjab, Tamil Nadu, Bihar, Telangana ve Maharashtra eyaletlerinde resmi oyundur. Hindistan dışında, İran’da popüler bir etkinliktir.

Bangladeş’in ulusal oyunudur ve aynı zamanda tüm devlet okullarında öğretildiği Nepal’in ulusal sporlarından biridir. Kabaddi, sporun İngiltere Kabaddi Federasyonu Birleşik Krallık tarafından yönetildiği Birleşik Krallık gibi Hintli ve Pakistanlı toplulukların bulunduğu dünyanın diğer bölgelerinde de popülerdir.

Hindistan’da Kabaddi oyununun Sanjeevani, Gaminee, Punjabi ve Amar versiyonları da dahil olmak üzere birçok bölgesel varyasyonu vardır ve bunların hepsi oyunun ve kurallarının biraz farklı yorumlarına sahiptir.

Hem Hindistan’da hem de saf Kabaddi olmayan diğer ülkelerde Kabaddi’ye çok benzeyen başka oyunlar da var, bunlar çok yakından ilişkilidir. Bunlar arasında Bangladeş’te oynanan Hadudu oyunu, Maldivler’in Baibalaa’sı ve Maharashtra’nın Hututu sayılabilir.

Kabaddi’nin yönetim organı Uluslararası Kabaddi Federasyonu’dur ve 30’dan fazla ulusal dernekten oluşur ve oyunu ve dünya çapında kurallarını denetler.

Oyunun Amacı Nedir?

Oyunun genel amacı, ayrılan süre içinde rakip takımdan daha fazla puan toplamaktır. Bunu yapmak için, her takım hem hücum hem de savunma yaparak puan toplamaya çalışmalıdır.

Saldırı sırasında hücum takımı, rakip sahaya bir akıncı gönderir ve rakip sahanın bir sayıya daha fazla dokunması gerekir. Savunurken amaç, akıncıyı yere güreşerek ya da nefesleri dolduğunda kendi yarılarına dönmelerini engelleyerek yakalamaktır.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Kabaddi, her ikisi de on iki oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanır. Ancak, herhangi bir zamanda oyun alanında takım başına yalnızca yedi oyuncunun girmesine izin verilir.

Kabaddi oyun yüzeyi 13m x 10m boyutlarındadır ve beyaz bir çizgi ile iki yarıya ayrılır, her yarıda bir takım bulunur. Özel bir kil korttan oyun yüzeyinin tebeşirle işlendiği yedek zemine kadar çok çeşitli yüzeylerde oynanabilir.

Diğer pek çok popüler spor ve oyunun aksine, Kabaddi, gerçekten özel bir ekipmana, giysiye veya aksesuara ihtiyaç duymayan ve herkese açık bir oyun olmasını sağlayan bir oyundur.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Kabaddi’de puanlama nispeten basittir. Takımlar, oyundan çıkardıkları her rakip için bir puan alır. Bir rakibi dışarı atmak (ve böylece bir puan almak) farklı şekillerde yapılır. Saldırırken, bu akıncı tarafından muhalefet üyelerine dokunarak onları dışarı atarak yapılır. Savunmada akıncının kendi yarı alanına dönmesi engellenerek yapılır.

Bonus puanları Kabaddi’de de mevcuttur. Akıncı, rakip yarıdaki bonus çizgisine başarılı bir şekilde dokunarak ekstra puan kazanabilir. Tüm rakipleri ilan edildiğinde bir takım için üç bonus puanı vardır ve rakip takım üyesinin vücudunun herhangi bir kısmı sınırın dışına çıkarsa da bir puan kullanılabilir.

Oyunu Kazanmak
Maçın sonunda en çok puanı alan takım kazanan ilan edilir. Oyunun sonunda her iki takım da aynı puana sahipse, oyun berabere sayılır.

Kabaddi Kuralları

  • Her takım, herhangi bir anda sadece 7’si sahaya çıkan 12’den fazla oyuncudan oluşmayacaktır.
  • Kabaddi’nin fiziksel doğası gereği maçlar yaş ve kilo kategorilerine ayrılmıştır.
  • Her Kabaddi maçıyla ilgilenen altı görevli vardır. Hakemler, bir hakem, bir sayı görevlisi, iki yardımcı sayı görevlisi ve iki hakemden oluşur.
  • Maçın süresi 20 dakikalık iki yarıdır ve devre arası 5 dakikadır.
  • Bir Kabaddi karşılaşmasının başlangıcında, kazananın ilk baskını yapıp yapmama seçeneğine sahip olduğu bir yazı tura atılır. Maçın ikinci yarısında ilk baskını yapmayan takım ikinci yarıya baskın ile başlayacaktır.
  • Baskın sırasında bir puan kazanmak için, akıncı nefes alıp rakip sahaya koşmalı ve rakip takımın bir veya daha fazla üyesini etiketlemeli ve ardından tekrar nefes almadan önce sahanın kendi sahasına dönmelidir.
  • Başka bir nefesin alınmadığını kanıtlamak için sürücünün tekrar tekrar ‘Kabaddi’ kelimesini bağırmaya devam etmesi gerekir. Bunu bir an için bile yapmamak, sürücünün kendi sahasında puansız olarak geri dönmesi gerektiği ve karşı takıma başarılı bir savunma oyunu için bir puan verildiği anlamına gelir.
  • Baskına uğrayan takım savunuyor ve oyuncular akıncıların onları etiketlemesini ve orta saha çizgisinin üzerinden geri dönmesini engellemelidir. Savunmadayken, bir takım akıncının etiketledikten sonra kendi sahasına dönmesini başarıyla engelleyerek bir puan alabilir. Baskıncılar saçlarından, elbiselerinden veya başka herhangi bir yerden değil, yalnızca uzuvlarından veya gövdelerinden tutulabilir ve savunucuların orta çizgiyi geçmesine izin verilmez.
  • Her takım sırayla baskın ve savunma yapacak. Devreyi takiben iki takım sahanın tarafını değiştirir ve ilk yarıda birinci savunan takım ikinci yarıya baskın yaparak başlar.
  • Süre dolana kadar oyun bu şekilde devam eder, maç sonunda en çok puanı alan takım kazanan ilan edilir.

Faydaları

Uzmanlar, basketbol, kriket, voleybol ve futbol gibi sporların yanı sıra kabaddi gibi oyunların fiziksel ve psikolojik sağlık için son derece iyi olduğunu öne
sürüyorlar. Evet, listeye kabaddi eklenebilir. Bu oyun çocuğunuzun sağlığı, uzun yaşamı ve mutluluğu için bir sır olabilir. Bu spor, Güney Asya ülkelerinde
oldukça iyi bilinmektedir. Kabaddi oynarken nefesini tutmalı ve oynarken “kabaddi, kabaddi, kabaddi” sloganları atarak rakibini atlatmalıdır. Fiziksel gücün çeşitli yönlerini öğreten en iyi sporlardan biridir ”diyor Vijayasimha.

Uzmanımız, kabaddi oynamanın aşağıdaki 7 pratik faydasını listeler.

Dayanıklılık ve hız: Oyun doğası gereği oyuncularının güçlü bir dayanıklılığa ve hıza sahip olmasını gerektirir. Aksi takdirde, kabaddi sürekli bir rakibin peşinden koşarak dayanıklılıklarını artırmalarına yardımcı olacaktır. Böylece oyuncunun gücünü arttırır.

Daha güçlü kaslar: Çocuklar kas gücünde ani bir kuvvet yaşarlar. Bunun nedeni, oyunda gerekli olan daha yüksek fiziksel aktivite miktarıdır
Dayanıklılık: Kabaddi ayrıca oyuncularının nefeslerini tutmalarını, hız ve doğrulukla hareket etmelerini gerektirir. Bu, dayanıklılık düzeylerini ve nefes alma güçlerini artırır.

Koşma: Oyun, oyuncularının rakiplerinden sonra veya onlardan uzaklaşmasını gerektirir. Dolayısıyla bu oyun, çocuğun daha hızlı koşma yeteneğini arttırır.

Kaçınma: Oyun, kaçmayı öğrenmek için iyi bir egzersizdir. Bir oyuncunun rakip alanına girmesi ve onu ele geçirmek için çabalarını atlatması gerekir. Bu da aynı zamanda oyun ruhunu teşvik eder.

Savunma becerileri: Oyun, oyuncularına doğru ruhla savaşmayı öğretir. Onlara kendilerini ve ekip üyelerini savunmanın yanı sıra onlar için savaşmayı öğretir.

Psikolojik güç: Kabaddi, oyuncuları rakip takımlardan diğer oyuncularla alay etmeye teşvik eder. Bu olumsuz bir yaşam becerisi olmasına rağmen,
kabaddi gibi bir oyun için asla küçümsenmemelidir. Bunun yerine, çocuklar adımlarını atmalı ve bunu olumlu bir eleştiri olarak değerlendirmelidir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu