Kano Kuralları

Genel Bakış

Kano, tüm dünyada yaygın olarak oynanan çok popüler bir su sporudur. Kano, kano adı verilen spor için yapılmış küçük bir tekneye binerek kanoya yön vermek için tek bıçaklı bir kürek kullanarak nehirden aşağıya gitmeye çalışan bir spordur .

Dünyanın bazı bölgelerinde, kano olarak da anılır kayak . Kullanılan tekneye kayak denir . Kano sporunda temel amaç, bir kano ve bir kürek yardımıyla bir su akışı (genellikle nehrin bir kısmı) boyunca seyahat etmektir.

Kano Kullanımının Kısa Tarihi

‘Kano’ kelimesi sığınak anlamına gelen kenu kelimesinden üretilmiştir . İlk kanolar binlerce yılda Yerli Amerikalılar tarafından yapıldı ve geliştirildi. Bu kanolar, büyük ağaç gövdelerinden şekillendirilerek ve içi boş bırakılarak yapılmıştır. Ayrıca bir adadan diğerine seyahat edecek kadar güçlü olmaları da sağlandı.

Kanonun daha etkili ve bilinen versiyonu Kuzey Amerika yerlileri tarafından tasarlandı. Tahta kaburgalardan bir çerçeve yaptılar ve üzerlerini hafif huş ağacı kabuğu ile kapladılar. Bu basit tasarım yıllar içinde pek değiştirilmedi ve aşağı yukarı aynı kaldı. Kanoların derzlerini bir arada tutmak için beyaz çam kökleri kullanılmış, ardından derzlerin su geçirmez olması için sıcak çam uygulanmıştır.

18. yüzyılın ortalarında kano ihtiyacı büyük bir farkla arttı . Aslında bilinen ilk kano fabrikası 1750 yılında Fransızlar tarafından Quebec’teki Trois-Rivieres’de kuruldu. Bu kanolar kürk tüccarları tarafından kullanılıyordu ve yaklaşık 2400 kg’lık kargo ağırlığı dahil 12 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahipti.

Kano Yapmanın Kısa Tarihi

Biz zaten denilen kano benzer bir şekli vardır gördüğüm kayak . Kano hakkında çok fazla detaya girmeden, geçmişine de kısaca bir göz atalım.

İlk kanolar binlerce yıl önce kuzey kutup bölgelerinin Eskimoları tarafından yapıldı. Kanolardan farklı olarak, kanolar avcılık ve balıkçılık için kullanılıyordu. 1800’lerin ortalarında kano spor olarak popüler olmaya başladı ve Avrupalılar ilgi gösterdi, ancak Alman ve Fransızlar tarafından bir spor olarak başladı.

1970’lerde kano, popüler bir spor haline geldi ve Olimpiyatlarda 10’dan fazla kayak etkinliği yer aldı. Hindistan bir katılımcıdır ve ayrıca Indian Canoeing and Kano www.ikca.in ile ilgili bir web sitesine sahiptir .

Katılan Ülkeler

Yaz Olimpiyatları’nda kano sporuna katılan 85 ülke var. Maalesef Hindistan bu şampiyonaya katılmıyor.

Bu şampiyonada ilk 10 ülke şu şekilde:

UlusAltınlarGümüşlerBronzlarToplam Madalya
Sovyetler Birliği – URS2913951
Almanya – GER28161963
Macaristan – HUN22292677
İsveç – SWE1511430
Doğu Almanya – GDR147930
Romanya – ROU10101434
Fransa – FRA781833
Slovakya – SVK74415
Çekoslovakya – TCH74112
İtalya – ITA66416

Hindistan’ın Kano ve Kano sporu için kendi ulusal yeri vardır. Kerala’da düzenlenen 35. Ulusal Oyunlarda, 2001 yılında Ulusal Oyunlar organizasyonu Kerala tarafından hem kano hem de kayakla ilgili 36 farklı yarışma düzenlendi.

Oyun Ortamı

Kano, yarış sporu olarak da yapılabilecek bir su sporudur. Nehirde kano yapılmakta ve daha çok oyuncuların teknede oturarak yarıştığı büyük nehirlerde ağırlanmaktadır. Sağlanan kürek yardımıyla nehri geçmeye çalışırlar. Tek kişi veya takım olarak oynanabilir. Hedef noktasına mümkün olan en kısa sürede ulaşan kişi yarışı kazanır.

Kano yarışında yarışçılara kano, kürek, göz ve baş teçhizatı verilmektedir. Kanoları olan tüm oyuncular tek bir yatay sırada otururlar ve sinyal ile seyyar satıcılık yapmaya başlarlar. Nehir seyirciler, kameralar ve noktaları bildirmeye devam eden hakemlerle çevrilidir. Bu, herhangi bir şampiyona turnuvası durumunda geçerlidir.

Normal kano sporunda seyirciler olmadan gelişigüzel yapılır. Tüm tatil köyleri ve seyahat acentelerinin, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymaları veya herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda tüm oyunculara göz kulak olan kendi eğitmenleri vardır.

Kano Sporunun Avantajları

Kano, aşağıdaki gibi birçok avantaja sahiptir:

 • Egzersiz – Kano, fiziksel zindeliği ve genel sağlık ve zindeliği artıran ve sürdürmeye yardımcı olan bir bedensel faaliyettir. Bu spor, vücudunuzun kardiyovasküler sistemini iyileştirmeye yardımcı olan aerobik ve fiziksel bir egzersizdir. Vücut, enerji üretim sürecini daha fazla kullanır.
 • Rekreasyon – Bu, bir kazananın amacına göre tanımlanabileceği bağlılık, adil oyun ve strateji gerektiren organize, rekabetçi, yetenekli ve eğlenceli bir fiziksel aktivitedir.
 • Seyahat ve Turizm – Bir kanonun tepesinde uzak bir yere gitmek hem deneyim hem de ömür boyu sürecek bir macera olabilir.

Kano, hız, yükseklik, en yüksek fiziksel efor ve yüksek düzeyde belirlenmiş teçhizatın kullanılmasını gerektirdiği için yüksek bir tehlike düzeyine sahiptir. Dolayısıyla tüm katılımcılarına büyük bir heyecan veriyor.

Kano, Kürek Çekme ve Ejderha Tekneciliği Arasındaki Fark

Kano ve Kürek Çekme Arasındaki Fark

Hem Kürek çekme hem de Kano benzer görünmektedir, ancak birkaç yönden benzersizdirler. İşte bu iki sporu birbirinden ayıran noktaların bir listesi.

 • Kürek çekmenin iki çeşidi vardır: kürek çekme ve süpürme . Küreklemede oyuncular, teknenin her iki yanına bağlı iki kürek kullanırlar. Süpürmede sadece bir kürek takılır.
 • Kano kullanımında tek bıçaklı kürekler tekneyi hareket ettirmek için kullanılır. Kürekler kanoya bağlı değil.
 • Kürek çekerken, oyuncular tekneyi geriye doğru itmek zorundadır, oysa kano kullanırken oyuncular tekneyi oturdukları yöne doğru kürek çekerler.
 • Kürek kürekleri, kano küreklerinden daha büyüktür.
 • Kürek sporunda kano ile gidilebilecek mesafe daha fazladır.
 • Kürek sadece düz suda oynanır, kano ise düz suda ve beyaz suda oynanır.

Kano ile Ejderha Tekneciliği Arasındaki Fark

Kano, Dragon Boating ile de karşılaştırılabilir, çünkü ikisi de su üzerinde tekne kullanılarak oynanır.

 • Kano kullanımında, tekne veya kano her iki taraftan da işaretlenirken, ejderhada bir uçta bir ejderha yüzü vardır.
 • Kano bireysel olarak veya birkaç ortakla oynanabilir, oysa ejderha tekneciliği yalnızca bir takım oyunudur.

Kano sporunda kullanılan tekneler ejderha tekneciliğine göre daha kısadır.

Kano Tasarımı

Herkes için tek boyutlu kano diye bir şey yoktur. Biri için seçim yapmak oldukça zor olabilir ve bu çeşitliliğin bir amacı vardır. Bir kanonun tasarımı, su üzerinde nasıl kullanılacağını doğrudan etkiler.

Verimlilik için üretilirse, daha az çabayla daha hızlı kürek çekmenizi sağlar. Manevra kabiliyeti için yapılmışsa, hızlı dönüşler yapmanıza yardımcı olacaktır. Burada bir kanonun boyutları ile avantajları ve dezavantajları hakkında konuşulacak.

Bir Kano Uzunluğu

Bir kanonun uzunluğu, basamağından pruvanın tepesine kadar hesaplanır. Onun kadar basit Daha uzun bir kano daha hızlıdır, düz bir çizgide gider ve daha kısa bir kanodan daha büyük bir kapasiteye sahiptir.

Daha uzun bir kanonun dezavantajları da vardır. Manevra yapmak zordur. Sıkı dönüşler yapamaz ve bazen gerektiği kadar çabuk yanıt vermez.

Bir Kano Genişliği

Bir kanonun ışını olarak da bilinen genişlik, bir kanonun en geniş kısmında ölçülür. Daha dar bir kano daha hızlıdır, ancak daha az sabittir, geniş bir kano ise çok daha kararlı olabilir ancak bu kadar verimli olmayacaktır.

Bir Kano Derinliği

Bir kanonun derinliği üç yerde ölçülür; pruva, kıç ve merkez. Derinlik ne kadar fazla olursa, taşıma kapasitesi o kadar iyi olur ve kanonun ağırlığı o kadar fazla olur.

Kano Gövdesi

Bir kanonun gövdesinin temel kesiti, bir kişinin sudaki gerçek doğasını anlamasına yardımcı olur. Dört gövde kategorisi vardır –

 • Düz Tabanlı gövde – Adından da anlaşılacağı gibi, bu gövdeler, onları oldukça dengeli kılan hafif eğrilerle dipte daha düz olacak şekilde odaklanmıştır, ancak yalnızca durgun suda kullanılabilirler. Bu tip tasarım rüzgarlı koşullarda stabil olmayacaktır ve eğilmesi de çok zordur.
 • Yuvarlak Alt gövde – Bu, birincisinin kontrastıdır, bu durumda taban yuvarlak ve oldukça kavislidir. Bu tasarım hız ve verimliliğe yardımcı olur, ancak bir denge maliyeti ile gelir.
 • Sığ Kemer – Düz tabanlı bir gövdeden biraz daha kavisli olan bu tasarım, orta düzeyde manevra kabiliyeti ile orta düzeyde başlangıç ​​stabilitesine sahiptir. Üreticiye, kanonun dengesine mi yoksa manevra kabiliyetine mi daha fazla odaklanacağına bağlıdır.
 • Sığ V – Bu, kavisli gövdeye benzer, ancak kemerin en altında, iyi stabiliteye ve iyileştirilmiş izlemeye odaklanan, ancak verimliliği azaltan V şeklinde bir gövdeye sahiptir.

Kano Tasarım Malzemeleri

Geleneksel Tasarım Malzemeleri

Geleneksel olarak, zanaatkarlar onları bir dereceye kadar daha kullanışlı ve çekici kılmak için aşağıdaki malzemelerle kano yaptılar –

 • Huş kabuğu – Erken bir aşamadan itibaren, Doğu Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yerli halkı, kabuğunu tek parça halinde kaldırarak kağıt huş ağaçlarının kabuğundan kanolar ürettiler. Her iki uç birbirine ekildi ve balzam köknarının eğimiyle sıkıldı .
 • Sığınak – Dünyanın dört bir yanındaki yerli halkın çoğu sığınak kanoları denen şeyi yaptı . Bütün bir gövde veya büyük ağaçların gövdesinin büyük bir kısmı olabilecek tek bir büyük tahta parçasının oyulmasıyla yapılır.
 • Kamış – İnsanlar kano yapmak için uygun büyük ağaçlara sahip değilse, bir tane inşa etmek için demetlenmiş sazlar kullandılar.
 • Dikiş ve Tutkal – Kat ahşap paneller dikilir ve bir gövde şekline dönüştürülür. Gövde şeklini daha sonra bu eğitimde biraz daha detaylı göreceğiz.
 • Klinker, oyuk veya bindirme – Boyuna planlar bir arada tutulur ve gövde şeklini oluşturmak için birbirine bağlanır ve çivilenir.

Modern Tasarım Malzemeleri

 • Plastik – Royalex adı verilen ısı ile yapıştırılmış vinil ve sert akrilonitril bütadien stiren (ABS) plastikten yapılmış bir bileşim vardır . Royalex, ultraviyole hasarına son derece dayanıklı yüksek kaliteli kanolar yapmak için kullanılır. Royalex oldukça pahalı olabileceğinden, Roto-kalıplı polietilen denen daha ucuz bir alternatif var .
 • Fiberle Güçlendirilmiş Kompozitler – Kano imalatında kullanılan en yaygın malzeme Fiberglass’tan başkası değildir . Bu malzemeyi kullanmanın en büyük avantajı sadece ucuz olması değil aynı zamanda kolaylıkla herhangi bir şekle dönüştürülebilmesi ve herhangi bir hasar durumunda tamir edilebilmesidir.
 • Polikarbonat – Lexan adı verilen bir polikarbonat , şeffaf kanolarda kullanılır. Sertlik gibi plastiklerin tüm özelliklerine sahiptir. Kolayca tamir edilebilir ve bu yüzden de uygulanabilir bir seçenektir.
 • Polivinil Klorür veya PVC – Katlanabilen kanolar genellikle kano için bir alüminyum çerçeve etrafına PVC’den yapılır.
 • Şişirilebilir kanolar için PVC – Şişirilebilir kanolarda çerçeve kullanılmaz ve bunlar indirilebilir, katlanabilir ve seyahat amacıyla saklanabilir. Bu durumda da PVC hava ile doldurulabilen borular ve kenarlar yapmak için kullanılır.

Kano Nasıl Yapılır ve Çeşitleri

Şimdi, kano ile kayak arasındaki farkın ne olduğunu öğrenmemiz gereken noktaya geldik, böylece ikisi arasında herhangi bir karışıklık olmadan kanoya odaklanabilelim.

Kano

Kano, her iki ucunu da işaret eden küçük bir teknedir. Kanoda yükseltilmiş bir sette diz çöken veya oturan kürekçiler tarafından hareket ettirilir ve yönlendirmek için tek kanatlı kürekler kullanır. Normalde bir kano iki kişi tarafından kullanılır. Çoğunlukla insan gücüyle çalışır, ancak yelkenlerle veya elektrik motorlarıyla veya gaz motorlarıyla da çalıştırılabilir.

Kayık

Kayık, her iki ucu da sivrilen ince bir teknedir. Çoğunlukla , alçak bir koltukta oturan ve her iki ucunda bıçakları olan kürekleri kullanan bir kanocu denen tek bir kişi tarafından hareket ettirilir . Genellikle, kürekçinin alt gövdesinin ıslanmaması için kokpiti kaplayan bir püskürtme güvertesi de dahil olmak üzere bir güverte ile kaplıdır.

Kano ve Kayaktaki Farklılıklar

 • Oturma pozisyonu – Bir kanoda, kürekçi ya diz çökmüş ya da yükseltilmiş bir koltuğa oturmuştur. Bir kayıkta kürekçi, alçak bir koltuğa oturur ve her iki bacağı öne doğru uzatılır.
 • Kürekler – Bir kanonun kanadının ucunda sadece bir bıçak bulunurken, kayıktaki kürek çift kanatlıdır.

Birçok farklı kano türü vardır. Bunlar popüler olanlardan bazıları.

Maraton Kano

Maraton Kano, uzun mesafeli kano yarışlarıdır ve portajları da içerebilir. ICF kurallarına göre maksimum kano ağırlığı C1 (tek kişi) ve C2 (iki kişi) için sırasıyla 10 ila 14 kg’dır. Diğer tüm kurallar yarışa ve organizasyona bağlıdır.

Sprint Kano

Düz su yarışı olarak da bilinen Sprint kano, kürekçinin tek dizinin üzerinde diz çöktüğü ve olabildiğince hızlı ilerlemek için küreği kullandığı bir yarıştır. Burada kanoların dümeni yoktur, bu nedenle kürekçinin raketiyle j-vuruşunu kullanarak yönlendirmesi gerekir .

Bu kanolar kısmen veya tamamen açılabilir. Bunlar uzundur ve çok dar bir ışınla düzenlenmiştir.

Serbest Stil Kano

Serbest stil kano, en maceralı kano türüdür. Bu kanolar kanolara benzeyebilir ancak şekilleri dışarıdan biraz farklıdır. Kürekçinin diz çökmesi ve tek kanatlı küreğini suyun üzerinde yönlendirmek için kullanması gerekir.

Serbest stil için özelleşmiş kanolara playboats denir .

Serbest Stil Kano

Kano Kampı

Kano Kampı, kampın yanı sıra kano sporunun bir karışımıdır. Çanta paketleme ile karşılaştırılabilir ancak kano kampçısı, çanta paketlemeye kıyasla kano veya kano ile seyahat eder. Basit ama zaman alıyor.

Kano Slalom

Kano Slalom, amacın bir kanoyu mümkün olan en kısa sürede hızlı nehirler üzerinde asılı kapılar boyunca gezinmek olduğu rekabetçi bir spordur. Yaz Olimpiyatları’ndaki iki kano disiplininden biridir.

Kano Kuralları

Kurallar ve düzenlemeler, kano için hangi vahşi yaşam alanını veya parkı seçtiğinize bağlıdır. Parklar, bu tür etkinlikleri düzenlemek için izin ve güvenlik önlemleri isteyebilir. Kurallar hakkında en iyi fikri almak için seçtiğiniz bölge veya park hakkında daha fazla bilgi edinin ve gerektiği kadar çok soru sorun.

Suya çıkmadan önce, işte dikkat etmeniz gereken bazı önlemler –

 • Bir su kursuna katılın – İster sadece güvenlik veya beceri geliştirme için olsun, su üzerinde bir eğitim kursu size kano, kano vb. İçin ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır.
 • Can yeleğinizi giyin – Bir kano, kano veya herhangi bir türü kürek çekerken ara sıra alabora olmayı ve yüzmeyi beklemelisiniz. Bu senaryoda can yeleği hayatınızı kurtarabilir.
 • Soğuk su güvenliği – Soğuk su tehlikeli olabilir, bu nedenle spora katılmadan önce hava ve su koşulları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Yol kuralları – Su yollarını nasıl paylaşacağınız konusunda uyulacak kurallara uyduğunuz yolun kurallarına uyarsınız. Rehberiniz veya etkinlik düzenleyiciniz aracılığıyla bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Güvenlik Kontrolü – Kanolar, güvenlikleri konusunda dikkatli olmalı ve suya girmeden önce güvenlik ipuçları almalıdır.
 • Uygulamalar, etik ve davranış – Doğal kürek çekme kaynaklarımızı doğru şekilde nasıl paylaşacağınıza ve bunlardan nasıl yararlanacağınıza dair kilit noktaları öğrenin.

Can yeleği, bölgenin haritası ve ilk yardım çantaları dahil olmak üzere tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Kano Şampiyonları

ICF Kano Sprint Dünya Şampiyonası

ICF ve Kano Sprint Dünya Şampiyonası, kano için uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapıyor, ikisinden biri Uluslararası Kano Federasyonu tarafından organize ediliyor ve ICF olarak biliniyor. 1970 yılından bu yana, Dünya Şampiyonaları her yıl Yaz olimpiyatları dışındaki yıllarda düzenlenmektedir. Bir sonraki Dünya Şampiyonası 2017’de Çek Cumhuriyeti’nin Racice kentinde yapılacak.

ICF Kano Slalom Dünya Şampiyonası

ICF tarafından düzenlenen ICF Kano Slalom Dünya Şampiyonası, kano sporunda uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Dünya Şampiyonaları 2002’den bu yana her yıl Yaz Olimpiyatları dışındaki yıllarda düzenleniyor. Bir sonraki ICF Kano Slalom Dünya Şampiyonası 2017’de Fransa’nın Pau kentinde yapılacak.

Avustralya Slalom ve Wildwater Şampiyonası

Bunlar Avustralya’da düzenlenen kano şampiyonalarıdır. 2016 Avustralya Slalom ve Wildwater Şampiyonası ve Avustralya Okullar Şampiyonası Tazmanya’da düzenlendi.

Şimdi de Kano sporunda iz bırakan bazı şampiyonları kısaca tartışalım.

David Floransa

David Florence, İngiliz slalom kanocusu. 2013 ve 2015’te slalomda bireysel kano C-1’de dünya şampiyonu oldu ve ayrıca 2013’te C-2’nin slalomunda Richard Hounslow ile çift kano şampiyonu oldu.

Pekin’de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatları’nda erkekler slalom C-1’de gümüş madalya kazandı. Londra’daki 2012 Yaz Olimpiyatları’nda C-2 etkinliğinde gümüş madalya kazanmıştı.

Michal Martikán

Michal Martikán, Slovak slalom kanocusu 1990’ların ortalarından beri yarışıyor. 1993 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından Slovakya için 1996 yılında Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanan ilk sporcu oldu.

İki altın, iki gümüş ve bir bronz olmak üzere toplam beş Olimpiyat madalyası kazandı. Ayrıca C-1 bireysel kategorisinde dört kez Dünya Şampiyonası unvanını kazandı.

Franz Anton

Franz Anton, ICF Kano Slalom Dünya Şampiyonasında altı madalya kazanan Almanya’dan bir slalom kanocusu. Bu altı madalya, bir altın, dört gümüş ve bir bronzdan oluşmaktadır. 2015’te altın madalya, iki gümüş (2010 ve 2013’te birer tane) ve 2015’te iki gümüş madalya kazandı.

Avrupa Şampiyonası’nda biri 2013, diğeri 2015’te iki gümüş kazandı. Ayrıca biri 2013, diğeri 2016’da Avrupa Şampiyonalarında iki bronz madalya kazandı.

Kateřina Kudějová

Kateřina Kudějová, çeşitli kıdemli ve genç şampiyonalarda birçok madalya kazanan bir Çek slalom kanocusu. Dünya Şampiyonalarında 2011’de bir gümüş, 2013’te bir altın ve 2015’te iki altın kazandı.

2011’de bir altın, 2013’te bir bronz, 2014’te bir altın ve 2015’te bir bronz olmak üzere Avrupa Şampiyonalarında dört madalya kazandı.

Kudějová, U23 Dünya Şampiyonasına katıldı ve dört altın kazandı. U23 Avrupa Şampiyonasında üç altın, iki gümüş ve iki bronz kazandı.

Kürek çekme aktiviteleri türleri

Çoğu durumda, araç, amaçlanan ortamın taleplerine uyacak şekilde uyarlanır veya tasarlanır. Farklı kano ve kano faaliyetlerinden bazıları şunlardır:

 • Düz su rekreasyonu – çoğu insanın kano veya kayak yapmayı düşündüklerinde hayal ettiği şey budur. Sakin bir nehirde hafif bir kürek çekebilir, sakin okyanus sularında biraz gezebilir veya bir iç göl sistemini keşfedebilirsiniz.
 • Deniz kanosu – bu denizde kürek çekiyor. Deniz kanosu Avustralya’da popüler bir su sporu haline geliyor.
 • Yelken – kano veya kayak bir yelkenle donatılmıştır.
 • Sörf kanosu – kano tipik olarak bir sörf tahtası gibi bir yüzgeçle donatılmıştır.
 • Sprint yarışı – bu sakin sularda bir sprint yarışıdır.
 • Okyanus yarışı – bu beyaz suda (okyanusta) bir yarış. Bu disiplin, aşırı beceri ve zindelik gerektirir.
 • Maraton yarışı – bu, örneğin Murray gibi uzun bir nehrin aşağısında uzun bir yarış.
 • Slalom – kişi zamana karşı beyaz bir su parkurunu müzakere etmelidir. Bu, engellerin etrafından dönmeyi içerir (tipik olarak, parkur boyunca asılı direkler).
 • Kano polosu – her biri beş oyuncudan oluşan iki takım, bir su topu topu kullanarak en fazla golü atmak için mücadele etmelidir.
 • Serbest stil – kürekçinin dalga veya delik gibi bir nehir özelliği üzerinde bir dizi akrobatik numara ve manevra yaptığı bir akrobatik kano disiplinidir.
 • Wildwater – nehre karşı insana karşı nihai bir savaş. Sporcular 4,5 metre uzunluğunda, 11 kilogramlık, çok dengesiz, kompozit bir tekneyi bir nehir boyunca düz sulardan 4. sınıf akıntılara kadar her yerde yönetmelidir.

Kano ve Kayagın Sağlığa Faydaları

Kano ve kayak, aerobik kondisyonunuzu, gücünüzü ve esnekliğinizi artırabilecek düşük etkili etkinliklerdir. Spesifik sağlık yararları şunları içerir:

 • Geliştirilmiş kardiyovasküler kondisyon
 • Kürek hareketinden dolayı özellikle sırt, kollar, omuzlar ve göğüste artan kas gücü
 • Bir kano veya kanoya güç verme gücü, temel olarak gövdeyi döndürmekten ve bacaklarınızla baskı uygulamaktan kaynaklandığından, artan gövde ve bacak kuvveti
 • Kürek çekme düşük etkili bir aktivite olduğu için eklemlerde ve dokularda daha az yıpranma riski.

Kanonun Diğer Faydaları

Kürek çekmek için diğer bazı iyi nedenler şunlardır:

 • Kano ve kano, nerede ve nasıl yaptığınıza bağlı olarak huzurlu ve meditasyon yapabilir veya canlandırıcı olabilir.
 • Kürek çekmek, su yollarımızın tadını çıkarmak için harika bir yoldur.
 •  

Kano ve Kayak için hazırlık

Yeni başlayanlar için genel ipuçları şunları içerir:

 • Bir kulübe katılın – kürek çekmeyi öğrenmenin en iyi yolu yerel bir kulübe katılmaktır. Daha fazla bilgi için Canoeing Victoria ile iletişime geçin. Okuyarak spor hakkında çok şey öğrenmek mümkün olsa da, dersler tekniğinizi geliştirecek, yaralanma riskinizi azaltacak ve sudayken güvenlik sorunlarının daha fazla farkına varmanıza yardımcı olacaktır.
 • Yetkin bir yüzücü olun – kürek çekmek, ara sıra suya dalmayı içerdiğinden, yetkin bir yüzücü olduğunuzdan emin olun. Gerekirse yüzme tekniğinizi tazeleyin.
 • Satın almadan önce deneyin – kürek çekmek pahalı bir eğlence olabilir. Tam bir kit için ödeme yapacak kadar kano ve kano sporundan keyif aldığınızdan emin olana kadar ilk önce ekipman kiralamayı veya kiralamayı düşünün.

Kano ve kayak için temel kit

Tam bir kitin tam gereksinimleri, yapmayı planladığınız kürek çekme türüne ve su yolunun taleplerine bağlı olarak biraz farklılık gösterir, ancak temel bir kit şunları içermelidir:

 • kano veya kayak
 • uygun kürek
 • can yeleği veya ceket gibi kişisel yüzdürme cihazı (PFD). Victoria sularında kürek çekerken bu zorunludur
 • kask
 • dalgıç Giysisi
 • dalış elbisesi patik
 • uygun giyim
 • Suyu tekneden uzak tutmaya yardımcı olan bir kapak olan sprey güvertesi.

Kano ve kayak yaparken ne alınmalı

Kürek çekerken yanınıza almanız gereken eşyalar şunları içerir:

 • ilk yardım kiti
 • onarım seti
 • içilebilir su
 • küçük paket yüksek enerjili yiyecekler
 • su geçirmez bir çantada bulunan kuru giysiler
 • su geçirmez bir kap içinde cep telefonu.

Deniz kanosu ekstra ekipman

Deniz kanosu riskleri ekstra güvenlik ekipmanı gerektirir. Yukarıda listelenen temel kit ve eşyalara ek olarak, bir deniz kanocunun şunlara ihtiyacı olacaktır:

 • yüzen su geçirmez meşale
 • sintine pompası ve balyalama cihazı
 • turuncu duman çubukları, kırmızı işaret fişekleri, paraşüt tehlike roketi veya boya işaretleyicileri gibi tehlike sinyal cihazları
 • pusula
 • yedek kürek
 • deniz radyosu.

Kano ve kayak için sağlık ve güvenlik önerileri

Genel öneriler şunları içerir:

 • Deneyimli öğretmenlerden kürek çekmeyi öğrenin. Yerel kulübünüzle iletişime geçin.
 • İlk yardım çantanızı nasıl kullanacağınızı öğrenin. Gerekirse bir ilk yardım kursuna katılın.
 • Hazırlık ve becerilerinizin planlanan kürek çekme aktivitesi için yeterli olduğundan emin olun.
 • Diğer el sanatlarına görünür olun. Kaskınıza, can yeleğinize ve kanonuza veya kanoya yansıtıcı bant veya floresan boya koyun.
 • Daima kişisel yüzdürme cihazınızı ve kaskınızı takın.
 • Önerilen su yolundaki olası tehlikeleri bildiğinizden emin olun. Bir yerde ilk kez kürek çekiyorsanız yerel bilgileri araştırın, hava ve su sıcaklığını, akıntıları, gelgiti ve dalga hareketini göz önünde bulundurun.
 • Kürek çekmeden önce hava koşullarını kontrol edin.
 • Tek başına kürek çekmeyin. Nerede kürek çekmeyi düşündüğünüz ve ne zaman dönmeyi umduğunuz da dahil olmak üzere her zaman birisine planlarınızdan bahsedin.
 • Koşullar için giyin. Cildin açıkta kalan tüm bölgelerine 30+ SPF güneş kremi (veya üzeri) uygulayın.
 • Susuz kalmaktan kaçının. Bol su içirin.
 • Ekipmanınızı iyi durumda tutun.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu