Kano Slalom Kuralları

Kano Slalom – ‘Whitewater Slalom‘ olarak da bilinir – sporcuların teknelerde beyaz su nehir akıntılarında bir dizi kapıdan geçtikleri rekabetçi bir su sporudur. Katılımcılar araçlarına kürek kullanarak güç sağlar ve parkuru mümkün olan en hızlı sürede tamamlamaya çalışırken çalkantılı koşullarla başa çıkmak zorunda kalırlar.

Kano Slalom, sporcuların daha yüksek manevra kabiliyeti ve kontrolle hızlılar boyunca yollarını bulmalarına yardımcı olan daha küçük boyutlara sahip, Kano Sprint’e farklı tasarlanmış tekneler içerir. Bir Kano Slalom yarışında kullanılan iki tip tekne, kano tekneleri ve kayık tekneleridir.

Kano Slalom ilk kez 1940’larda rekabetçi bir spor olarak ortaya çıktı, ancak Kano Sprint’in aksine 1992’ye kadar Olimpiyatlarda kalıcı bir fikstür haline gelmedi. Fransa ve Slovakya Olimpiyat Slalom etkinliklerinde büyük başarı elde ederken, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Almanya da altın madalya aldı.

Oyunun Amacı

Kano Slalom’un amacı parkuru mümkün olan en hızlı sürede tamamlamaktır. Olimpik Kano Slalom’da yarışılan dört rekabet etkinliği vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Erkekler C-1 : Tek bir kano teknesinde bir erkek
  • Erkekler C-2 : Çift kano teknesinde iki erkek (gelecekteki Olimpiyat etkinlikleri için atılacak)
  • Erkekler K-1 : Tek kayık teknede bir erkek
  • Kadınlar K-1 : Tek bir kayıkta bir kadın
  • Bayanlar C-1 : Tek bir kano teknesinde bir kadın (bu, 2020 Olimpiyatları oyun programına eklenecektir).

Oyuncular ve Ekipman

Kano Slalom yarışlarının çoğu tek yarışlardır. Geçmişte Çift Erkekler turnuvası vardı, ancak yetkililer yakın zamanda bu etkinliği bırakıp bunun yerine yeni bir Tek Bayanlar yarışması başlatmaya karar verdiler. Yarışlar, kano teknelerinde veya kayık teknelerinde yarışılır ve katılımcıların parkur boyunca yollarını seyretmek için belirli kürekleri kullanırlar.

Kano Tekneleri

Kano botlarında sporcular tek kanatlı kürekler kullanırlar. Kano Slalom’da kullanılan kano türleri, yarışmacıların sürüş sırasında diz çökmüş bir duruş sergilediği “kapalı kokpit kanoları” olarak bilinir.

Kayık Tekneler

Kano teknelerinde, sporcular her iki ucunda da bıçak bulunan bir kürek kullanırlar. Kayaklar çok çeşitli farklı tasarımlarda mevcuttur, Kano Slalom’a ek olarak çeşitli su sporlarında kullanılır. Yarışmacılar kayık tekneleri sürerken kokpitte oturuyorlar.

Dersler

Kano Slalom’daki her parkur, belirli bir şekilde görüşülmesi gereken 18 ila 25 farklı kapı ile donatılmıştır. Yeşil kapılar aşağı akışta, kırmızı kapılar ise akış yukarı. Olimpik oyunlardaki Kano Slalom kursları insan yapımı beton kanallardır ve çoğu takım oyunlara kadar kendi yapay sahalarında antrenman yapar.

Puanlama

Kano Slalom, parkuru mümkün olan en hızlı sürede tamamlamayı içerir ve böyle bir puan sistemi bulunmamakla birlikte, oyunculara parkurdaki kurallara ve düzenlemelere uymadıkları için zaman cezaları verilebilir. En hızlı Kano Slalom oyuncuları genellikle kursları iki dakikadan daha kısa sürede tamamlarlar, ancak bu parkurun karmaşıklığına ve koşulların zorluğuna bağlı olarak değişebilir.

Kazanan

Bir Kano Slalom yarışmasını doğrudan kazanmak için, oyuncuların önce eleme turlarında ilerlemesi gerekir. Bunlar “elemeler” olarak bilinir ve tüm sporcular tarafından iki kez tamamlanır. En hızlı tekneler daha sonra her katılımcının parkuru ele almak için bir fırsata sahip olduğu yarı finallere geçer. Yarı finallerdeki en hızlı tekneler daha sonra finale yükselir ve burada birinci sıradaki teknelere altın, gümüş ve bronz madalya verilir.

Kano Slalom Kuralları

Eşitlik bozmalar

Sporcular elemeler sırasında parkurda iki koşu yaparlar. Herhangi bir sporcu her iki turdan sonra berabere kalırsa, hepsi yarı finale yükselir. Herhangi bir sporcu yarı finalde berabere kalırsa, yine hepsi finale gidecek. Finalde beraberlik olursa altın madalya, berabere kalan tüm tekneler tarafından paylaşılacaktır.

Cezalar

Sporcular parkurda yarışırken kurallara ve yönetmeliklere uymayarak zaman cezasına çarptırılabilir ve bitirme sürelerine ceza olarak belirli sayıda saniye eklenir. Cezalar şunlar için verilebilir:

  • Bir kanat direğine veya teknenin kendisine dokunmak (2 saniye ceza)
  • Bir kapıyı yanlış kullanmak – kapıyı kaçırmak, 45 dereceden fazla kaydırmak veya kapıdan baş aşağı geçmeyi içerir (50 saniye ceza)

Tekne Ölçüleri

Tüm kano ve kayık teknelerinin büyüklükleri, şekilleri, ağırlıkları ve uzunlukları bakımından belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir. Ölçüm kuralları aşağıdaki gibidir:

  • K1 Tekneler : 3.50m minimum uzunluk, 0.6m minimum genişlik, 8kg minimum ağırlık
  • C1 Tekneler : 3.50m minimum uzunluk, 0.6m minimum genişlik, 8kg minimum ağırlık
  • C2 Tekneler : 4,10m minimum uzunluk, 0,75 minimum genişlik, 13kg minimum ağırlık.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu