Karate Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Karate, geçmişi 1300’lere kadar izlenebilen Okinawa’da ortaya çıkan bir savaş sanatıdır. 20. yüzyılın başlarında Japonya anakarasına getirilen, dünyanın en popüler dövüş sanatlarından biri haline geldi. Ve Shotokan, Goju-Ryu, Kyokushinkai ve Wado-Ryu dahil olmak üzere birçok farklı stil geliştirdi.

Karate, Japon Judo’sunun aksine, öncelikle çarpıcı bir sanattır. Ve yumrukların, tekmelerin, diz ve dirsek vuruşlarının ve diğer çeşitli vuruş tekniklerinin kullanılmasını içerir. Karate’nin heyecan verici ve çarpıcı bir sanat olarak bilinmesine rağmen. Bazı karate türleri, az miktarda atış, eklem kilitleri ve boğuşmayı da içerebilir.

Karate, dünyanın her yerinde genç ve yaşlı insanlar tarafından uygulanmaktadır. Karate kara kuşaklarına ulaşan bazı ünlü kişiler arasında James Caan, Sean Connery, Forest Whitaker, Bear Grylls ve Elvis Presley bulunmaktadır.

Karate uygulayıcıları Karateka olarak bilinir ve rekabet etmek isteyenler için Karate, Kumite olarak bilinen büyük bir spor unsuruna sahiptir. Ve Dünya Karate Federasyonu , savaş sanatının spor tarafını denetleyen dünyanın en büyük örgütüdür. WKF, dünya çapında yarışmalara ev sahipliği yapar ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan tek Karate yönetim organıdır.

Amacı Nedir?

Karate’nin amacı, yumruklar, tekmeler ve atışlar kullanarak rakibinizi yenmektir. Bir Karate kumite sonunda, en çok puana sahip olan yarışmacı kazanan ilan edilir (veya rakibine ulaşırsa ve sekiz sayı önde).

Karate, mücadeleci bir fiziksel aktivite olmasının yanı sıra son derece yetenekli ve taktikseldir. Tüm yarışmacıların Karate yarışmasında başarılı olabilmek için yüksek düzeyde beceri, deneyim, hız ve el becerisine sahip olması gerekir.

Oyuncuları ve Malzemeleri Nelerdir?

Yarışmacılar, küçük yarışmalarda ağırlıklarına ve belki yaşlarına göre kategorilere ayrılır. Karate kumite yarışmalarındaki tüm yarışmacıların gi olarak bilinen geleneksel bir Karate kıyafeti giymeleri gerekmektedir. Ve bu sade ve çizgili veya işlemesiz olmalıdır. Rütbesini ifade eden kemer rengini giymek yerine, yarışmacılardan biri kırmızı, diğeri mavi kuşak takıyor. Öngörülen diğer ekipman parçaları şunlardır:

 • Agız- Diş koruyucu
 • Vücut koruması (ve kadınlar için ekstra göğüs koruması)
 • Kaval koruyucusu
 • Ayak koruyucuları

Kasık koruyucuları takılabilir ancak zorunlu değildir.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Karate yarışmalarında puanlama nispeten basittir. Puanlama, rakibin vücudunun şu bölgeleri ile sınırlıdır:

 • Kafa
 • Yüz
 • Boyun
 • Göğüs
 • Karın
 • Yan
 • Geri

Bir dövüşçü aşağıdaki kriterlere uyan bir teknik uyguladığında ve vuruş rakibinin vücudunun ilgili bir skor alanına düştüğünde bir puan verilir:

 • İyi form
 • Güçlü uygulama
 • İyi zamanlama
 • Doğru mesafe
 • Farkındalık
 • Sportif tutum

Dövüşçüler, saldırı teknikleri için bir, iki veya üç puan alabilir:

Ippon (üç puan) aşağıdakiler için verilir:

 • Bir jodan tekme (üst seviyeye tekme)
 • Düşen veya fırlatılan bir rakibe uygulanan herhangi bir puanlama tekniği

Waza-ari (iki puan) aşağıdakilere verilir:

 • Chudan (orta seviye) vuruşları

Yuko (bir puan) şunlara verilir:

 • Chudan veya Jodan Tsuki (orta veya üst seviye yumruk)
 • Jodan veya Chudan Uchi (orta veya üst seviye yumruk).

Maç Nasıl Kazanır?

Bir Karate maçı birkaç şekilde kazanılabilir:

 • Dövüşün sonunda rakibinizden daha fazla puana sahip olarak.
 • Sekiz sayılık bir öne geçerek maç hemen biter
 • Rakibinizi devam edemez hale getirirseniz
 • Rakibiniz diskalifiye olursa.

Sonunda puan miktarı eşitse, o zaman hakem ve üç hakem aralarında bir kazanana danışır ve karar verir.

Karate Kuralları

 • Karate Kumite maçları, 8m x 8m’lik hasır bir meydanda, her tarafta 1m’lik ek güvenlik alanı olarak adlandırılan bir alanda gerçekleşir.
 • Hakem ve hakemler yerlerini aldıktan sonra, yarışmacılar yaylarını değiştirmelidir.
 • Hakem “SHOBU HAJIME!” Diye bağırdığında kavga başlar.
 • Her iki dövüşçü de rakiplerine gol teknikleri (yumruklar, tekmeler ve atışlar) denemelidir. Bunlar Yuko, Waza-ari ve Ippon olarak sınıflandırılır ve sırasıyla bir, iki ve üç puandır.
 • Hakem bir puanlama tekniğinin kullanılmış olabileceğini düşünürse, hakem YAME diye bağırır ve yarışmacılar, hakemler ve hakemler orijinal pozisyonlarına devam ederler.
 • Hakemler daha sonra bir sinyal yoluyla fikirlerini belirtecekler. Ve bir puan verilecekse, hakem içeriği ve saldırdıkları alanı belirleyecek ve ardından ilgili takımı. (Yuko, Waza-ari veya Ippon) verecek ve sonra “TSUZUKETE HAJIME!” diye bağırarak maçı yeniden başlatır.
 • Bir yarışmacı bir maç sırasında sekiz sayılık net bir liderlik tespit ederse, hakem maçı durdurur ve onu kazanan ilan eder.
 • Hiçbir yarışmacı, dövüş sırasında sekiz puanlık net bir liderlik sağlamazsa, en çok puana sahip dövüşçü kazanan ilan edilir.
 • Puanların seviyeli olması durumunda, hakem ve hakemler müsabakayı kimin kazanacağına karar verecektir.
 • Bir yarışmacı devrilirse ve devam edecek durumda değilse veya bir dövüşçü diskalifiye olursa, dövüşler daha erken sona erebilir.

Kuşak Renkleri Ne Anlama Geliyor?

Karate, zengin ve uzun soluklu bir geçmişe sahip bir savaş sanatıdır. Ancak uygulamanın hala nispeten yeni olan bir öğesi var: karate kayış sistemi. Karateka veya karate öğrencileri yüzyıllardır katalarını uygularken. İlerlemeleri 1900’lerin başından beri yalnızca kyu (renkli kayışlar) ve dan (siyah kuşak) sıralamaları ile derecelendirildi.

Karate ilk kez Okinawa’da uygulandığında, genellikle gizlice uygulanması gerekiyordu. Bu da bir karatekanın başarılarının açık bir şekilde kabul edilmesini akıllıca ve neredeyse imkansız hale getiriyordu.

Wendell E. Wilson, The History of Karate Belts and Ranks adlı kitabında. “Ustalar öğretmek için yalnızca birkaç öğrenci seçer. Ve hiçbir ücret talep etmezdi” diye açıklıyor . “Bir öğrencinin ilerlemesi, atanan bir rütbe ile değil. Kaç yıl çalıştığı, ne kadar öğrendiği ve karakterinin ne kadar iyi geliştiği ile ölçüldü. Daha fazlası değil. “

Peki kayışlar karate ile ilk ne zaman tanıştı? Ve neyi temsil ediyorlar? Bu gelişen geleneğin tarihine ve anlamlarına bir göz atalım.

Kuşaklar ilk Ne Zaman İcat Edildi?

Dr. Jigoro Kano, renkli kuşak sistemini öğretisine tanıttı ve 1880’lerde ilk siyah kuşağı ödüllendirdi. Judo’nun babası olarak bilinen Japon dövüş sanatçısı, ilk önce öğrencilerinin ilerlemesini gözle görülür bir şekilde ölçmenin bir yolu olarak yarattı. Oradan, Shotokan Karate’nin kurucusu ve Kano’nun bir arkadaşı olan Gichin Funakoshi, sistemi kendi öğrencileri için uyarladı. Funakoshi’nin Byung Jick Ro adlı siyah kuşağı, daha sonra aynı sistemi 1940’larda Tae Kwon Do’ya getirecekti.

Kuşak Renk Sıralama Sistemi Nasıl Gelişti?

Eğer dövüş sanatlarına hiç dikkat ettiyseniz, muhtemelen başlangıçta dövüş sanatlarında sadece iki kademe olduğunu duymuşsunuzdur: beyaz kuşak ve siyah kuşak. Yeni bir öğrenci yepyeni bir beyaz kuşakla başladı. Ve yıllar içinde kuşak, renk değiştirene kadar kan, ter ve gözyaşlarıyla lekelendi. Öğrencinin bir uzmanlık düzeyi kazandığını ve siyah kuşaklarını “kazandığını” kanıtladı. . İlham verici bir hikaye, ama muhtemelen bir efsane. Bu sürecin gerçekleştiği çok az tarihsel dokümantasyon var.

Yine de, karate kemeri renklerinin her kademede giderek daha koyu hale gelmesinin bir nedeni var. Renk sistemi ilk geliştiğinde, öğrenciler beyaz bir kuşakla başlayacak ve her promosyonda onu farklı bir renge boyayacaklardı; bu, özellikle II.Dünya Savaşı sonrası dönemde dövüş sanatçılarının büyümesini ölçmenin görünür ama uygun maliyetli bir yoluydu. Japonya ve Kore’de para kıt olduğunda. Bu nedenle karate kemeri kademesi ilerlemesi beyaz, sarı, altın, turuncu, yeşil, mor, kırmızı, kahverengi ve nihayet siyahtır.

Siyah Kuşak Sahibi Olmak Uzman Olduğunuz Anlamına mı Geliyor?

Herhangi bir dövüş sanatçısının size söyleyeceği gibi, karate’de kara kuşak kazanmak sadece bir başlangıç! Dövüş sanatı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğiniz anlamına gelmekten çok. Daha fazla öğrenme ve daha derinlemesine çalışma isteğinizi temsil eder.

AWMA sponsorluğundaki sporcu Shahin Jahanvash , siyah kuşak öncesi eğitimi. Ve yarışması hakkında “Karate turnuvalarına gidiyordum ve orada burada bir şeyler öğreniyordum” dedi. “Ama siyah kuşakımı yaptığımdan beri siyah kuşak yapmadan öncesine göre çok daha fazla şey öğrendim. Yani evet, yolculuk kesinlikle orada başlıyor.

Bir Karate Kuşagı, bir dövüş sanatçısı olarak sizin hakkınızda gerçekte ne diyor?

Renkli kuşak sıralama sistemi, bir dövüş sanatçısının gelişimini grafiklendirmenin yararlı ve organize bir yolu olabilir. Ancak bu, karate kuşağınızın sizi tamamen tanımlamasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez. “[Kayışlar], geleneğe dayalı sistemlerin bütünlüğünü ve değerini korumaya yardımcı olan gereksinimlerin standardizasyonunda önemlidir. Ancak, rütbenin adamı yapmadığı asla unutulmamalıdır, ”diye yazıyor.

Wendell E. Wilson, The History of Karate Belts and Ranks. “Her kademede becerileri dramatik bir şekilde değişen çok sayıda öğrenci bulunabilir. Ve bu da gözlemci karate-ka’nın bazen rütbenin gerçekten herhangi bir şeyi garanti edip etmediğini merak etmesine neden olur. Rütbenin elde edilmesi, karate eğitiminin bir hedef değil, bir yan etkisi olarak düşünülmelidir. Gerçek hedef, kişisel gelişim, hangi rütbe seviyesinde ulaşabilirsek elde edebileceğimiz her şey olmaktır. “

Kuşak Renkleri Nelerdir?

Beyaz Kuşak
Beyaz kuşak, dövüş sanatları sürecinin başlangıcını veya doğuşunu temsil eder. Kışın karla kaplı bir tohum gibi, yeni karate öğrencisi büyümeye hazır ve beklemektedir. Yepyeni öğrenci henüz zihinlerini veya bedenlerini nasıl kontrol edeceğini bilmiyor. Ancak beyaz kuşakları hem temiz sayfalarının hem de öğrenme istekliliğinin bir sembolü.

Sarı Kuşak
Yeni bir öğrenci, zihinlerini karate uygulamasına ve Sensei’nin öğretilerine açtığını kanıtladığında sarı karate kuşağı verilir. Sarı rengin genel olarak güneşi temsil ettiği anlaşılmaktadır, bu da beyaz kar örtüsünün eridiği. Ve altındaki taze kaynak zemininin artık ilk dönüştürücü güneş ışığı ışınlarının tadını çıkardığı anlamına gelir.

Turuncu Kuşak
Güneş ışınları yoğunlaştıkça, sarı bir parıltıdan parlak turuncu bir parlamaya dönüşürler. Bu nedenle turuncu karate kemeri, zihinlerini karate öğretilerine daha da açan. Ve o daha parlak ışıktan yararlanmaya başlayan öğrenciyi temsil eder. Turuncu, karate’nin temel ve temel becerilerini sağlam bir şekilde kavramaya başlayan öğrenciye verilir.

Yeşil Kuşak
Turuncu kuşak, şimdiye kadar öğrendikleri temel becerileri geliştirmeye başladığında, yeşil bir karate kuşağına geçebilirler . Yolculuklarının en temel adımları tamamlandı ve ara kayışlara doğru çalışmaya başlayabilirler. Yeşil renk, toprağa girip büyümeye başladığında fidenin kendisini temsil eder.

Mavi Kuşak
Tıpkı güçlendikçe gökyüzüne uzanan bir bitki gibi, yeşil kuşak, kendilerine öğretilmiş olan dersler ve teknikler üzerine inşa edilir. Ve daha fazla bilgi Beceri ve zihinlerini ve bedenlerini bu yollarla kontrol etme yeteneği için çabalamaya devam eder. sanatın. Mavi kuşak, öğrencinin büyümesini beslemek için gittikçe daha zor tekniklerle beslendiği için gökyüzüne doğru büyümeyi temsil eder.

Mor Kuşak
Öğrenci mavi kuşak seviyesinde süresinin sonuna geldiğinde, siyah kuşak ne anlama geldiğini daha derin bir şekilde anlamaya başlar. Mor karate kuşağına mezuniyet, tıpkı gökyüzünün şafağa doğru çıkmaya başlarken aldığı mor renk gibi. Eğitimlerinin daha ileri seviyelerine doğru büyümeye başladıkları sırada karateka için dramatik bir geçiş anını temsil ediyor.

Kahverengi Kuşak
Hasada hazır olgunlaşan tohum gibi, kahverengi kuşak da üst sıralara olgunlaşmaya hazır bir öğrencidir. Yaşam döngüsünün bir sonraki adımı için yetiştirilecek bir bitki gibi, kahverengi kuşak. Beyaz kuşak olarak ilk adımlarından yolculuklarının bu şu anki aşamasına kadar tüm sıkı çalışmalarının faydalarını toplamaya başlayacak.

Kırmızı Kuşak
Muhteşem bir gün batımının rengi olan kırmızı kuşak, bir öğrencinin sanatında ustalaşmak için çalışırken. Fiziksel becerilerinde daha detaylı bilgi ve kontrol ve disiplini artırmayı öğrenirken gösterdiği yoğun bağlılığı sembolize eder.

Kırmızı aynı zamanda tehlikeyi de ifade edebileceğinden. Kırmızı bir karate kuşağı, bir öğrencinin becerileri sayesinde daha tehlikeli hale geldiği gerçeğinin bir kabulü olarak da okunabilir. (ki bu, elbette, yeni keşfedilen otokontrolleriyle dengelenmelidir).

Siyah Kuşak
Birçok yönden siyah karate kuşağı sonu simgeliyor. Bir güneş battıktan ve bir bitki toplandıktan sonra var olan karanlık. Bilgisiz ve vasıfsız beyaz kuşaktan olgun ve bilge bir siyah kuşağa dönüşümünü tamamlayan öğrenci. Her yolculukta olduğu gibi, yine de son, yeni bir şeyin yalnızca başlangıcıdır. Birçok karateka’nın size söyleyeceği gibi, dövüş sanatlarının evriminiz gerçekten siyah kuşakınızı kazandığınızda başlar.

Karate temellerine hakimiyetinizi ifade ederken, daha da önemlisi, öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşmaya hazır olduğunuzu. Ve eğitiminizden hem beceri hem de aydınlanmaya devam etmeye devam ettiğinizi gösterir.

Yetişkinler İçin Faydaları

Karate ile ilgili harika şeylerden biri, sanatı her yaşta öğrenmeye başlayabilmenizdir. Karate alan yetişkinler, kendilerine savaş sanatını öğrenmenin getirdiği bir fayda dünyasına sahiptir.

Karate yetişkinlere nasıl fayda sağlar?

Karate, hem fiziksel hem de zihinsel odaklanma gerektiren dövüş sanatı türlerinden biridir. Eğitim süreci zihin ve beden arasında bir bağlantı kurarak öğrencileri daha bilinçli hale getirir. Karate’nin diğer faydaları şunlardır:

Fiziksel uygunluk: Karate, tüm vücudu çalıştıran fiziksel bir aktivitedir. Çeşitli kendini savunma teknikleri, fiziksel gücü geliştirmeye ve vücudu zinde ve esnek tutmaya yardımcı olur.

Zihinsel uygunluk: Karate çok fazla odaklanma ve konsantrasyon gerektirir. Rakibinizin bir sonraki hareketini gözlemlemek ve tahmin etmek karate’nin özelliklerinden biridir. Tüm dikkat dağıtıcı şeyleri bloke ederken ve sadece önünüzdeki kişiye odaklanırken, zihinsel odaklanmanızı geliştiriyorsunuz.

Saygı: Hem kendine saygı hem de başkalarına saygı, karate’de öğretilen güçlü bir derstir. Rakibinizi asla küçümsemeyerek, sürekli olarak A-oyununuzu vermelisiniz. Teknik, hem kendinize hem de karşınızdaki kişiye saygı duymanıza yardımcı olur.

Özgüven: Bu özellikle kadınlar için çok önemli bir faydadır. Zor bir durumda kendinizi savunacak donanıma sahip olduğunuzu bilmek, size yeni bir özgüven düzeyi verir. Kendini nasıl koruyacağını bilen bir birey, hayatta daha fazla şansa sahip olma özgüvenine sahiptir.

Meşru müdafaa: Son olarak, karate size yapmayı öğrettiği şey kendinizi savunmaktır. Karate, herhangi bir dövüş sanatı formuna sadık kalarak, durum ortaya çıktığında potansiyel olarak hayatınızı kurtarabilecek dövüş tekniklerini ele alır.

Karate bunları ve bir dizi başka faydayı sağlar. Bir sınıftaki diğer insanlarla antrenman yapmak sizi takım oyuncusu yapar ve yeni insanlarla tanışma fırsatı verir.

Benzer Sporlar

2 Yorum

 1. Bende gidiyorum kareteye, Yeşil kuşaktayım, ama bu Covidten dolayı epeydir gidemez olduk. 🙁

Başa dön tuşu