Kayakla Atlama (Ski Jumping) Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Kayakla atlama (Ski Jumping), yarışmacıların büyük bir rampadan atlamaya ve en fazla puanı başarıyla elde etmeye çalıştıklarını gören en ünlü ve ikonik kış sporlarından biridir.

Erkekler için 1924’te başladığından beri Kış Olimpiyatları’nın bir parçası olarak ve 2014’ten beri kadınlar için Kış Olimpiyatları’nın bazılarına en dramatik anlarını sağladı.

Kayakla atlama aslında İskandinav kayakının bir biçimidir, ancak diğer kayak türlerinin aksine pistte değil, pist olarak bilinen özel olarak inşa edilmiş bir rampa üzerinde yapılır.

Dünya çapında popüler bir kış sporu olan 1988’de, İngiltere’nin Kartalı Eddie, 1988 Kış Oyunları’nda 73 yarışmacının sonuncusundan geldiğinde beklenmedik bir dünya yıldızı haline geldi. 2016 yılında oyunlardaki istismarları hakkında eleştirmenlerce beğenilen bir film çekildi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, coğrafi konumları sayesinde Norveç, Finlandiya ve Avusturya açık arayla en başarılı kayak atlama ülkeleri.

Amaç Nedir?

Kayakla atlamanın amacı çok basit. Hakemlerden diğer rakiplere göre daha fazla puan almaktır. Her yarışmacı nihayetinde atladıkları uç rampaya ulaşana kadar, çalışma halinde olarak bilinen özel olarak inşa edilmiş bir rampadan aşağı inmelidir.

Buradan, her yarışmacı havada olabildiğince ‘uçmaya’ çalışmakta ve daha sonra ‘K Hattı’na mümkün olduğunca yakın olan dik eğimli tepeye başarıyla inmeye çalışmaktadır.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Kayakla atlama bireysel bir etkinliktir ve nispeten az ekipmana sahip bir etkinliktir.

Atlama Kayakları : Bunlar özel olarak kayakla atlama için yapılmış kayaklardır. Yaklaşık 252 cm uzunluğunda normal kayaklardan daha uzundurlar ve inişlerin etkisiyle başa çıkmak için daha önemli olmaları gerektiğinden daha ağırdırlar. Tüm kayakla atlama kayaklarında serbest topuk bağları vardır.

Kayak Botları : Bir kez daha uzman ekipmanlara ihtiyaç var. Kayakla atlamada, bir jumperın uçuş sırasında öne doğru eğilmesine izin veren botlara ihtiyacı vardır. Ayrıca esnek olmaları ve yüksek sırt ama düşük kesimli ön kısımları olmalıdır.

Kayak Kıyafeti : Kayak kıyafeti boyunca aynı malzemeden imal edilmiş ve şık, aerodinamik ve gerilebilir.

Kask : Sporun potansiyel tehlikeleri nedeniyle kayak atlama yarışmalarında kasklar zorunludur.

Nasıl Puan Alınır?

Her tepenin üzerinde K Hattı olarak bilinen bir çizgi vardır. Jumperlar buna olabildiğince yakın inmeye çalışmalıdır. Kayak teli alanlarının üstünde veya altında her bir metre için puan kesintileri yapılır. Hakimlerin de dikkate aldığı diğer hususlar vardır. Ayrıca şunları da düşünüyorlar:

  • Stil : Kayak atlayıcının şekli ne kadar iyi olursa, o kadar fazla puan alırlar.
  • Vücut ağırlığı: Ağırlığı çok düşük olan kayak pistleri daha kısa maksimum kayak uzunluğu ile cezalandırılır ve elde edebilecekleri aerodinamik artışı azaltır. Bunun nedeni, daha hafif jumper’ların genellikle daha fazla zıplayabilmesidir.
  • Kapı Faktörü : Değişken dış ortam koşulları için belirli bir tazminatın verildiği yer burasıdır. Bu, bir müsabaka sırasında hava koşullarının değişmesi durumunda, tüm yarışmacılara eşit muamele edilmesini sağlamak içindir.
  • Rüzgar Koşulları : Arkalarında güçlü bir rüzgar bulunan jumperlar olarak adalet sağlamak için bir başka faktör büyük bir avantaj olacaktır. Bu nedenle, sıçramaları bunu hesaba katmak için faktörlü olabilir.

Nasıl Kazanılır?

Kayakla atlama yarışmasının galibi, yarışma sonunda en fazla puanı alan yarışmacıdır.

Kayakla Atlama (Ski Jumping) Kuralları

En büyük kayakla atlama müsabakaları iki turdan oluşur.
İlk turda her biri iki atlama alan 50 jumper bulunur.
Sadece atlayıcının zemine elleriyle dokunmadan başarılı bir şekilde indiği geçerli atlamalar sayılır.
Bütün sıçramalar beş hakim tarafından değerlendirilir.
Kesin ölçümü sağlamak için inişler videoya alınır.
Her jumper atlayışının toplam skorları eklenir ve ilk 30 yarışmacı bir sonraki tura yükselir.
30 yarışmacının her biri, her birinin puanı ile iki atlama yapar. En yüksek puana sahip jumper kazanan ilan edilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu