Kaykay Kuralları

Kaykaycılar için en önemli cazibe merkezlerinden biri, giyimden ayırt edici imza paten stillerine kadar bireyselliği ifade edebilmektir. Tokyo 2021'de Olimpik bir spor olarak ilk kez sahneye çıktıktan sonra, bu bölümde Birleşik Krallık'ta kabul edilen tüm temel kaykay kuralları ve düzenlemeleri açıklanmaktadır.

Kaykay Nedir?

Kaykay sporcunun tekerlekli bir tahta üzerinde dengede durduğu bir binicilik sporudur. Kaykay, rekabet halinde  veya eğlence arayanlar için bir eğlence mekanı olarak kullanılabilir. Ekstrem bir spor olarak kabul edilen bir profesyonel olarak kaykay, sporcuların dikey ve sokak tarzı etkinliklerde birbirleriyle yarıştığı çok sayıda yarışmayı içerir.

Dikey olaylar, patencinin büyük bir rampada çeşitli hava akrobasi yapmayı amaçladığı bir “yarım boru” üzerinde gerçekleşir. Buna karşılık, sokak tarzı etkinliklerde patenci, çeşitli raylar, merdivenler ve ek engeller içeren gerçek veya simüle edilmiş bir kentsel ortamda çeşitli numaralar gerçekleştirir.

Yıllar geçtikçe, kaykay, yapılandırılmış takım sporlarına bir alternatif sunduğu için gençlik alt kültürünün önemli bir parçası haline geldi.esas olarak yetişkinler tarafından kontrol edilir. Kaykay, birçok genç sporcuya hitap
eden yaratıcılığa ve bireyselliğe vurgu yapar.

Kaykayın Amacı Nedir?

Kaykay yapan kişiler için birincil amaç, yarım boru üzerinde (örneğin, U şeklinde bir platform veya rampa) bir dizi gelişmiş ve karmaşık numara yapmaktır.

Kural olarak, biniciler önceden belirlenmiş bir rotayı yere değmeden ve denge için herhangi bir destek kullanmadan sırayla tamamlarlar. Ters çevirmeler, havada dönüşler ve ollies (sıçramalar) yapmaya çalışırlar.

Katılımcılarına kendilerini karakter ve kimliklerine uygun bir şekilde temsil etme fırsatı veren eşsiz bir spordur.

Kaykay, 1950’lerin başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ‘kaldırım sörfü’ biçimi olarak ortaya çıktı. Günümüzde, olmasını istediğiniz hemen hemen her amaca dönüşmüştür:

 • Bir sanat formu
 • Bir kariyer (örneğin profesyonel bir kaykaycı olarak)
 • Bir taşıma yöntemi veya aracı (ör. uçan kaykaylara ve motorlu taşıyıcılara benzer )
 • Bir eğlence sektörü işi
 • Eğlenceli, rekreasyonel bir aktivite (bazıları tarafından tehlikeli ekstrem ve tuhaf sporlardan biri olarak görülmesine rağmen )

Not : Bazı üreticiler (birçoğu mobilya tasarımcısı olarak başlamıştır) 1970’lerde tahta döşemeler üretmek için fiberglas kullanmıştır. Modern kaykay güverteleri, sert akçaağaç kaplamalarla yapılmış çok daha güçlü ve daha dayanıklıdır.

Kaykay Olimpiyatları 2021

Sporun Özü

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kaykay etkinlikleri programında yer alan iki disiplin ‘sokak’ ve ‘park’tır.

Kaykaycılar için yarışmalar, erkek ve kadın etkinliklerini içerir. Tüm sporcular yeteneklerini bir kutlama atmosferinde sergileyebilecekler.

İki Kurs Tasarımı

Tokyo 2020 için seçilen kurslar, çeşitli dünya şampiyonası kaykay etkinliklerinin tasarım ve deneyimleriyle güçlü bağlantılara sahiptir.

Önceki elit yarışmalarda kullanılanlardan çok daha büyük olmalarına rağmen, sporcuların tipik bir koşu sırasında normal engelleri kullanması için yeterince küçük olacaktır.

İki kurs için kullanılan tasarımlar ‘eşitlik’ ve cinsiyete büyük önem veriyor. Böylece, normal ve her türlü aptal duruşlu kaykaycılar, üstün olma fırsatlarına sahip olacaklar.

Sokak (Erkek/Kadın)

‘Sokak benzeri’ yarışma, merdivenlerin (tırabzanlı), bankların, bordürlerin, eğimlerin ve duvarların da bulunduğu düz bir parkurda gerçekleşir.

Kaykaycılar, becerilerini ve püf noktalarını göstermek için kursun tüm bölümlerini kullanarak kendi başlarına performans gösterme şansı yakalarlar. Değerlendirme, bir final notu vermeden önce üç ayrı faktörü dikkate alacaktır:

 1. Zorluk derecesi
 2. Uygulamak
 3. Hareketlerin bileşimi

Not : Çoğu kaykaycı, güverteyi ayaklarının altında çeşitli şekillerde çevirerek bir ollie yapmaya çalışacaktır. Beceri, güvenli, emniyetli bir iniş yapmadan önce tahtayı tekrar ayağa kaldırarak sona ermelidir. En deneyimli patencilerden bazıları, vücutlarını aynı anda döndürerek bir varyasyon katacak.

Park (Erkek/Kadın)

Tokyo Olimpiyatları, ‘park’ yarışmaları için içi boş bir parkur kullandı. Kubbe şeklindeki kaselere ve büyük tabaklara benzeyen bir dizi karmaşık eğriye sahipti.

Başlıca ilgi çekici yerler arasında, uçağa binenler virajları hızla tırmanırken ve havada inanılmaz numaralar yaparken elde edilen muazzam yükseklikler vardı.

Not : Güverteyi havada döndürmek veya çevirmek, hilelerin zorluğunu ve özgünlüğünü artırır. Diğer gelişmiş manevralar arasında, öğütme, durma (dengeleme) ve kızakların (örn. rampa ağzında) varyasyonları yer alır.

Bir sonraki Kaykay Şampiyonu olmak ya da yerel kaykay parkını stil ve kolaylıkla gezmek istiyorsanız, her şey bir kaykay seçmekle ve daha da önemlisi sizin için doğru kaykay setini satın almakla başlar. evo bu süreçte size yardımcı olmak için burada. Size uygun bir tahta aldığınızdan emin olmak için tahtanın her bir parçasında ve kaykay ölçü çizelgemizde size yol göstereceğiz.

Kaykay Parça Listesi

 • Kaykay güverte
 • Bir dizi araç (2)
 • Bir dizi tekerlek (4)
 • Bir dizi rulman (Tekerlek başına 2 veya Toplam 8)
 • Donanım  – Kamyonları panoya takmak için gerekli olan 8 somun ve cıvata kombinasyonu seti)
 • Kavrama Bandı  – Tutuşu artırmak için bir kaykayın üstüne zımpara kağıdı benzeri malzeme
 • Yükseltici Pedler  (opsiyonel) – Tekerleğin çapına bağlı olarak (Araç başına 1 adet, Toplam 2 adet)

Doğru Boyutta Kaykay Nasıl Seçilir?

Doğru boyutta kaykay seçmek, ilerlemenize ve daha kolay öğrenmenize yardımcı olacaktır. Tecrübe kazandıkça hangi numarayı tercih edeceğinizi öğreneceksiniz, bu noktaya gelene kadar deste bedeninizi ayakkabı numaranıza göre seçmenizi öneririz. Bu size iyi bir temel sağlayacaktır. Özellikle farklı kaykay güverte boyutları arasında seçim yapıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler. Daha büyük veya daha geniş bir güverte, sürüş için daha dengeli ve rahat olurken, daha küçük veya daha ince bir güverte, flip hileler, çıkıntılar ve teknik paten için daha çevik olacaktır.

Kaykay Güverte Boyut Tablosu

 güverte genişliği Yaş Ayakkabı Numarası (Erkek)Ayakkabı Numarası (Kadın) Yükseklik
 7″ veya daha az 8 veya Daha Küçük  6 veya daha küçük 7.5 veya daha küçük 4’4″ veya daha az
 7″- 7.5″ 9 – 12  6 – 8 7.5 – 9.5 4’5″ – 5’2″
 7,5″+ 13+  9+ 10+ 5’3″ +

Bir Kaykay Güvertesi Nasıl Seçilir

Kaykay güvertesi, süreceğiniz gerçek tahta platformunu ifade eder. Kaykay güverteleri, dayanıklılık ve dayanıklılık için geleneksel olarak çok katlı lamine akçaağaç ağacından (ortalama 7’dir) yapılır. Uygun bir kaykay güvertesi aramaya başlarken genişlik önemli bir genel özelliktir.

Güvertelerin farklı şekilleri ve genişlikleri, değişen kaykay stillerine elverişlidir, ancak başlangıçta ayağınızın uzunluğundan biraz daha dar bir güverte genişliği seçmek en iyi bahistir.

Kaykay Güverte Genişliği ve Şekli

Kaykay genişlikleri (uzun tahtalar, kruvazörler veya minyatür tahtalar hariç) 7,7 ”ila 9” veya daha fazla aralığındadır. En yaygın güverte şekli simetrik “buzlu şeker” şeklidir, ancak daha geniş eğilim gösteren yönlü retro ve eğlenceli şekilli tahtaların popülaritesi artmaktadır. Sizin için neyin doğru olduğunu nereden biliyorsunuz? Doğru ya da yanlış güverte yoktur, tamamen kişisel tercih meselesidir, bu nedenle farklı boyut ve şekiller denemek en iyisidir.

Genel olarak, daha geniş panolar daha kararlı olma eğilimindedir, daha dar panolar ise genellikle daha duyarlı ve hileler için daha kolaydır. Herkesi unutmayın, önce güvenlik, ikincisi… ve muhtemelen üçüncüsü. Kaykay kurulumunuzun en önemli parçalarından biri, Kasklar, Dizlikler, Dirseklikler ve Bilek Koruyucular dahil olmak üzere birinci sınıf güvenlik ekipmanları olacaktır.

Kaykay Dingil Mesafesi

Dingil mesafesi, monte edilmiş kamyonlarınız arasındaki mesafedir ve tahtanızın uzunluğuna göre değişir. Daha uzun bir tahta daha uzun bir dingil mesafesine sahip olacaktır. Diğer tüm board sporlarındaki “duruşunuz” gibi, daha uzun bacaklarınız varsa, daha geniş bir dingil mesafesi isteyeceksiniz. Dingil mesafesi, tahtanın dönüş yarıçapını belirler; daha kısa bir dingil mesafesi daha kısa bir dönüş yarıçapına ve daha uzun bir dingil mesafesi daha büyük bir dönüş yarıçapına sahip olacaktır.

İçbükeylik

İçbükeylik, tahtanın parmak ve topuk kenarları arasında bulunan bükülme ve şekillenme miktarıdır ve hilelerin gerçekleştirilme kolaylığını çeşitli şekillerde etkileyebilir. Her üreticinin farklı içbükeylik dereceleri vardır ve aynı markadan iki güverte farklı içbükeyliğe sahip olabilir. Daha içbükey tahtalar genellikle teknik çevirme hileleri için daha iyi performans gösterirken, daha düz tahtaların kontrolü genellikle daha kolaydır. Genişlik gibi, daha fazla içbükey veya daha az içbükey bir güverteye sahip olmak kişisel tercih meselesidir. En çok neyi sevdiğinizi bilmek için birkaç farklı tahta denemek gerekiyor!

Kaykay Milleri Nasıl Seçilir

Milleri, tekerlekleri güverteye bağlar ve aks üzerinde dönmeye ve dönmeye izin verir. Tipik olarak çelikten dövülen bir paten Mil, bir askıdan, askıdan geçen bir akstan, bir taban plakasından, bir mafsal piminden, burçlardan ve onunla birlikte gelen somunlardan ve rondelalardan oluşur.

Miller dönme kolaylığı ayarlanabilir. Somunu mafsal pimi üzerinde sıkmak burçları sıkıştırır ve dönerken daha sert bir his yaratır. Daha gevşek Milleri döndürmek daha kolaydır, daha dar Milleri ise daha fazla pop üretmenize yardımcı olur. Burçların sertliğini veya durometresini değiştirmek, Millerin dönüş şeklini de değiştirecektir. Milleri farklı genişliklerde gelir, bu nedenle Milleri seçmeden önce tahtanızın boyutunu bilmek önemlidir.

Kaykay Boyut veya Aks Genişliği

Mil boyutu, aksın inç cinsinden genişliğine göre belirlenir (yukarıdaki şemada gösterilmiştir). İdeal Mil boyutu (aks genişliği), tahtanızın bir kenarından diğerine olan genişliktir. Milleriın çoğu, çoğu 7.5” ila 9” + güverte genişliğine uygun olacak şekilde üretilir.

Kaykay Mil Yükseklikleri

Miller çeşitli yüksekliklerde mevcuttur ve her biri çeşitli kaykay stilleri ve aktiviteleri için daha uygundur. Genel olarak DÜŞÜK, ORTA ve YÜKSEK Mil stilleri vardır.

Düşük

Flip hileleri için en uygun olan ve ekstra denge sağlayan bu Mil yüksekliği, “tekerlek ısırması” olasılığını azaltmak için daha küçük tekerleklerle uyumludur. Bu, daha düşük ağırlık merkezi nedeniyle yeni başlayanlar için de iyidir.

Orta

Sokaklarda veya parkta kaykay yapmak için en iyisidir, ancak çok yönlüdür, bu Mil yüksekliği her yerde kaykay için en yaygın olanıdır.

Yüksek

Bu yükseklik, esas olarak seyir veya oymacılıkla ilgilenen ve daha az flip hilelere odaklanan patenciler tarafından kullanılır.

Kaykay Burçları

Burçlar, bir Mildaki kilit pimi ile askı arasındaki lastik pedlerdir. Mil başına 2 burç vardır. Daha sert burçlar daha serttir ve daha az kolay döner ancak daha fazla enerji üretir ve bu da merkeze daha yaylı bir dönüş veya pompalama için daha fazla direnç sağlar. Daha yumuşak burçlar enerjiyi ve darbeyi emerek dönüşü kolaylaştırır.

Kaykay Kingpin

Kilit pimi, burçları Mil askısına tutan dişli cıvatadır. Millerinizi kilit somunu aracılığıyla sıkmak, tahtanızın çalışma şeklini değiştirebilir.

Kaykay Donanımı

Kamyon tertibatını gerçek kaykay güvertesine takmak için donanım gereklidir ve 8 cıvata ve 8 somun setleri halinde gelir. En yaygın donanım boyutları 7/8” (yükselticisiz kullanım için) ve 1” (1/8” yükselticiler için) dir. Bu donanım boyutları, çoğu kaykay kurulumunu bir araya getirmek için yeterli olmalıdır. 1/8”’den daha yüksek bir yükseltici altlık kullanıyorsanız, daha uzun donanım setleri gerekebilir. Donanımı değiştirmek için 3/8” soket boyutunda bir araç kullanın.

Kaykay Ray Koruyucuları

Güvertenize tatlı bir eski tarz vermekten başka, ray koruyucular güvertenize birçok avantaj sağlar:

 • Destenizi ve grafiğinizi darbelerden ve kaymalardan korurlar.
 • Size bir kaykay güvertesinin doğal eğrisinden daha düz olan sabit bir kayar platform sağlarlar.
 • İnce ayarlar ve yöntemler için size biraz kavrama sağlarlar.

Kaykay Tutma Bandı Nasıl Seçilir

Kavrama bandı, kaykay güvertesinin üstüne uygulanan yapışkan zımpara kağıdı benzeri malzemedir. Kaykaycı için tahtada kontrol ve tutuş sağlamak için kavrama bandı gereklidir. Çoğu tutma bandı üreticisi standart bir boyut yapar ve kişisel tercihler üstün gelir. Size en uygun üreticiyi veya stili seçebilirsiniz!

Kaykay Tekerlekleri Nasıl Seçilir

Kaykay tekerlekleri, milimetre cinsinden ölçülen çapları ve durometre adı verilen bir ölçekte ölçülen sertlikleri bakımından farklılık gösterir. Ne tür paten yapmaktan hoşlandığınıza bağlı olarak, kaykayınızın sürüş şeklini etkileyeceği için bu iki değişkeni göz önünde bulundurmalısınız.

Kaykay Tekerlek Çapı

Milimetre cinsinden ölçülen tekerlek çapı genellikle tekerleğin dış yüzeyine basılır. Farklı boyutlardaki tekerlekler, kendilerini farklı kaykay stillerine borçludur. Sokak ve park pateni için en yaygın aralık 50 mm ile 60 mm arasındadır, 60 mm’den büyük tekerlekler genellikle uzun tahtalarda veya kruvazörlerde kullanılır. Daha küçük tekerlekler (50 mm ila 54 mm) daha yavaştır ve çatlaklara veya kayalara takılmaya daha yatkındır, ancak daha az ağırlık ve teknik numaralar için daha fazla kolaylık nedeniyle sokak veya teknik patenciler tarafından tercih edilir. Daha büyük tekerlekler, kaykaycının daha hızlı gitmesini ve çatlaklardan kaçınmasını sağlar, ancak ağırlığı artırır. Yeni başlayanlar, aralığın ortasında ~54-55 mm olan bir tekerlekle başlamalıdır.

Kaykay Tekerleği Durometresi veya Sertlik

Tekerlekler ayrıca sertliklerine göre değişir. Tekerlek durometresi veya sertlik, genellikle 1-100A arasında sertlik dereceleri olan “Durometer A Scale” adlı bir ölçekte derecelendirilir, 100A en zorudur.

Daha Yumuşak Kaykay Tekerlekleri (<88a ila 95a), pürüzlü yüzeylerde kaykay yapmak, çatlaklar ve çakıl taşları üzerinde yuvarlanmak için mükemmeldir. Tekerleğin tutuşu ve yumuşaklığı, tahtayı yerden kaldırma ve numaralar yapma yeteneğini azalttığından, teknik veya sokak kaykayları için uygun değildirler. Bu tekerlekler genellikle kolay seyir için tasarlanmış güvertelerde veya daha yumuşak, daha dengeli bir sürüş isteyen filmciler tarafından kullanılır.

Daha Sert Kaykay Tekerlekleri ( 95a – 100a ) en çok sokak veya teknik kaykay için yaygındır. Bu tekerlekler daha az sürtünmeye sahiptir ve daha hızlı hareket eder. Bu durometrenin tekerlekleri çok yönlüdür ve cadde, park veya dikey gibi en yaygın paten alanlarında iyi çalışır.

Durometer B’de bir miktar tekerlek sertliği ölçülür; Bu ölçeği kullanan tekerlekler çok daha zor olma eğilimindedir. Durometer A ve Durometer B değerleri arasındaki dönüşüm için durometre tablosuna bakın.

Kaykay Tekerleği Durometre Karşılaştırma Tablosu
AB
10085
9581
9076
8571
8066
7562

Kaykay Rulmanları Nasıl Seçilir

Rulmanların tümü aynı boyutta üretilir, bu da rulman satın alma sürecini kolaylaştırır – herhangi bir rulman herhangi bir tekerleğe uyar. Rulmanlar tekerleklerin içine oturur ve daha az sürtünme ve daha yüksek hız ile dönmelerini sağlar. Rulmanlardaki farklılıklar, yapım kalitesini ve rulmanların hız derecesini içerir.

Kaykay Rulman Hızı veya ABEC Derecelendirmesi

Endüstriyel bilyalı rulmanlar, endüstriyel rulman üreticilerine ve kullanıcılarına genel amaçlı rulmanların üretimi, karşılaştırılması ve seçiminde yardımcı olmak amacıyla boyutlar, toleranslar, geometri ve gürültü standartlarını belirleyen ABEC (Anülar Rulman Mühendisi Komitesi) faktörü adı verilen bir ölçekte derecelendirilir. uygulamalar, 1,3,5,7 ve 9 ölçeğinde. ABEC sistemi kaykay yatakları için bir derecelendirme sistemi olarak tasarlanmadığından, kaykay yatakları için tek kalite ölçüsü olarak görülmemelidir. Bazı rulman markaları, ABEC derecesini doğrudan rulmanlarının hızı ve kalitesiyle eşit tutarken, Bones gibi diğer markalar ürünlerini ABEC derecelendirmelerinden tamamen ayırmayı seçmiştir. Sonuç olarak, daha yüksek kaliteli rulmanların daha sağlam bir yapıya, daha az sürtünmeye ve varsa daha yüksek bir ABEC derecesine sahip olacağıdır.

Bakım: Yatak kalkanları, yatağın ve bilyalı yatakların içine kir girmesini engeller. Hız kremi veya yağlayıcı, yatakları pürüzsüz, temiz ve sessiz tutar.

Kaykay Yükselticiler ve Şok Pedleri

Yükseltici pedler, patenciyi korkunç “tekerlek ısırmasından” korumak için kullanılır (tekerleklerinizin kaykayın güvertesine temas etmesi ve bir çarpışmaya neden olması nedeniyle kötü bir durum). Herkesin yükseltici pedlere ihtiyacı yoktur ve 54 mm veya 55 mm’den daha küçük tekerlekler üzerinde yuvarlanıyorsanız, iyi olmalısınız.

Ancak yükseltici pedler, basıncı verimli bir şekilde dağıtarak kaykay güvertesindeki stresin azaltılması gibi ek faydalar sağlar. Şok pedleri, yükseltici pedlerden biraz daha incedir ve kayarken titreşimleri azaltır. Yükseltici pedlerle veya bunlar olmadan kullanılabilirler.

Kaykay Kaskları ve Pedleri

Herkesi hatırlayın, önce güvenlik, ikincisi… ve muhtemelen üçüncüsü. Kaykay kurulumunuzun en önemli parçalarından biri, Kasklar, Dizlikler, Dirseklikler ve Bilek Koruyucular dahil olmak üzere birinci sınıf güvenlik ekipmanları olacaktır. Güvenlik ekipmanını doğru şekilde kullanmak ve doğru düşmeyi bilmek, ağrısız ve uzun süreli bir kaykay kariyeri sağlar.

Kaykayınızın Bakımı

 • Kaykayınızı mümkün olduğunca ılıman sıcaklıklarda tuttuğunuzdan emin olun.
 • Güvertenizi sıcak bir arabada veya soğuk, nemli bir garajda bırakmak, eğrilmeye veya küflenmeye neden olabilir.
 • Donanımı paslandıracağından, güvertenizi sudan mümkün olduğunca uzak tutun.
 • Rulmanlarınız da hızla kir biriktirecektir, bu nedenle bunları düzenli olarak temizlediğinizden ve rulman gresi uyguladığınızdan emin olun.
 • Tutma bandınızı Grip Gum ile temiz tutun.
 •  Pürüzlü veya aşındırıcı özellikleri sürerken güvertenizi düzeltmek ve korumak için Balmumu kullanın.

Kaykay Sokak Yarışması Kuralları

Sokak kaykay yarışmaları, belirli etkinliğe bağlı olarak farklı kurallar kullanabilir. Aşağıda,
ulaşılabilecek en yüksek sokak kaykay yarışmalarından biri olan Olimpiyatlarda sokak
kaykayının en önemli kuralları yer almaktadır.

 • Dört raunt: Eleme, Çeyrek Final, Yarı Final, Final
 • 45-60 saniyelik koşular
 • Patenci başına 2-3 koşu (son tur hariç)
 • Patencilerin en iyi numaralarını yapmak için beş şansa sahip oldukları son
  turlarda kullanılan “En İyi Numara” formatı
 • Beş hakemin her biri koşuları 0.00-10.00 arasında puanlar.
 • Hakemlerin en yüksek ve en düşük puanları kaldırılır, kalan üç puanın ortalaması
  alınır.

Sokak Kaykayı Görgü Kuralları

Sokak pateni, başlangıcından bu yana, kesin ve kuru, yazılı kurallara uymayan bir kaykay
mezhebi olmuştur. Ancak, yerel sokak pateni topluluğunuzun bir parçası olarak dikkate
almanız gereken bazı önemli görgü kuralları vardır. Sokak pateninin genel görgü kuralları
hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 • Yılan yok: Yılan, bir numara denemek üzere olan birinin önünü kesmenizdir. Bir
  grup arkadaşınız varsa, sıradaki numarayı kimin deneyeceğine dair doğal bir sıra
  oluşturulur.
 • İnsanları ortaya çıkarmayın: Birisi zaten sahip olduğunuz bir numarayı
  deniyorsa, onları göstermek için aynı numarayı onların önünde denemeyin.
 • Arabalara ve yayalara dikkat edin: Sokak pateni yaparken kendinize veya diğer
  insanlara zarar vermemek için başınızı dönerek tutmak her zaman önemlidir.
 • Düşmek sorun değil : Kaykayda düşmek kaçınılmazdır, ancak aynı noktaya
  inmeye çalışan diğer patencilerin size çarpmaması için mümkün olan en kısa
  sürede kalkmaya çalışmalısınız. Ayrıca, düştüğünüzde, kaykayınız kaymaya
  başlarsa, diğer insanların farkında olması ve yaralanmayı önlemesi için “board”
  diye bağırmalısınız.

Genel Kaykay Kuralları Listesi

Aşağıda, paten kaymadan önce dikkat edilmesi gereken önemli kaykay kurallarının bir
listesi bulunmaktadır.

 • Kaykay yaparken kulaklıkla müzik dinlemeyin
 • Daima yerel paten parkınızın kurallarına uyun
 • İklimli havalarda paten yapmayın
 • Kaykay yaparken daima kapalı burunlu ayakkabılar giyin
 • Arabalara, otobüslere veya başka bir araca otostop çekmeyin
 • Daima bir kask ve diğer güvenlik donanımlarını kullanın
 • Kalabalık alanlarda paten yapmaktan kaçının.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu