Kickball Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Kickball, yirminci yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde icat edilmiş bir oyundur. Futbol, ​​softbol ama beysbolun çoğu unsurlarını içeren bu oyun, aslında bir spor olarak popüler hale gelen ABD devlet okullarında okul çocuklarını beyzbolla tanıştırmak için bir oyundu.

İlk olarak Kick Beyzbol olarak bilinen Kickball, öncelikle çocuklar ve gençler tarafından oynanan bir oyundur ve özellikle ABD, Ayak Beyzbolu (Balyagu) olarak bilinen Güney Kore, Quickbase olarak adlandırılan Japonya ve okul çocuklarının bulunduğu Kanada’da popülerdir. buna California Kickball veya Soccer Baseball deyin.

Oyun esas olarak okullarda spor seanslarında veya okul sonrası kulüplerde oynanır, ancak dünya çapında çok sayıda yetişkin oyuncu ve takım vardır ve bunlar World Adult Kickball Association (WAKA) tarafından yönetilir . İster yetişkinler ister çocuklar tarafından oynansın, Kickball her yaştan insanın oynayabileceği eğlenceli bir oyundur.

Oyununun Amacı Nedir?

Bir Kickball maçındaki amaç, bir takımın diğerinden daha fazla sayı atması ve böylece oyunu kazanmasıdır. Her oyuncu bunu topa vurarak ve tüm üsleri koşarak ve bir sayı atarak yapmaya çalışır.

Vuruş yapmadığında, rakip takım rakip oyuncuların sayı yapmasını engellemeye çalışır ve örneğin topu yakalayarak veya bir üssün dışına çıkmaya zorlayarak onları dışarı çıkarır. Gerçek Kickball oyununun da önemli bir amacı olduğu unutulmamalıdır ve bu, gençler için daha karmaşık beyzbol oyununa kolay ve etkili bir giriş olacaktır.

Oyuncuları ve Ekipmanları

Teoride herhangi bir sayıda kişi Kickball oynayabilir, ancak genellikle 5 ile 15 arasındaki takımlarla oynanır ve Dünya Yetişkin Kickball Derneği takımların sayılarının 8 ile 11 arasında olmasını tavsiye eder. İdeal olarak Kickball bir softbol sahasında oynanmalıdır ancak herhangi bir yüzey, elmas şeklinde dört tabanı olduğu sürece, WAKA kurallarına uyuyorsa 20 fit aralıkla veya sınırlı alanınız varsa uygun görüldüğü sürece kullanılabilir.

Atış şeridi, ana plakanın önünde düz olmalı ve ayrıca birinci ve üçüncü tabanlar ile aynı hizada olmalı ve bir sınır açıkça işaretlenmelidir. Top, diğer önemli ekipman parçasıdır ve genellikle şişirilmiş kauçuktan yapılır ve çevresi 8 ila 16 inç arasındadır. Özel bir Kickball gerekli değildir ve birçok takım sadece iş için uygun olandan daha fazlası olan bir futbol topu kullanır.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Kickball’da puanlamak basittir. Bir koşucu, vuruş vuruşlarının bitiminden önce ev plakasına güvenli bir şekilde ulaştığında puanlanır. Topa vurulursa ve dış saha sınırını temizlerse, topa vuran koşucu (ve diğer üslerdekilerden herhangi biri) ev plakasına rakipsiz koşarak her biri bir tur atar.

Nasıl Kazanılır?

Her takım kendisine ayrılan vuruş sayısını elde ettikten sonra, daha fazla sayıda koşuya sahip olan takım kazanan ilan edilir. Beraberlik durumunda, WAKA, kazananı belirlemek için bir ‘isabet vuruşu’ yarışmasının kullanılabileceğini belirtir. Bu, her takımdan bir atıcıyı ana plakadan 2. tabana doğru atmayı içerir. Üsse en yakın topa vuran oyuncu, takımı için maçı kazanır.

Kickball Kuralları

 • Kickball her tür sahada veya yüzeyde oynanabilir, ancak genellikle bir softbol elması üzerinde oynanır.
 • Oyunlar genellikle 6 vuruştan oluşur, ancak her iki takım da aynı fikirde olduğu sürece WAKA kuralları altında oynamadığınızda bu esnek olabilir.
 • Kickballs şişirilmiş kauçuktan yapılmıştır ve çeşitli boyutlarda olabilir ve genellikle çapı 8 ila 16 inç arasındadır.
 • Kickball genellikle okul sporları seanslarında oynandığından, takım büyüklükleri değişebilir, ancak WAKA takımların 8 ile 11 arasında olmasını önermektedir.
 • Kickball’da, tekmelerin sırası belirtilmemiştir, ancak olağan kongre bir kız / erkek veya erkek / kız sırasıdır.
 • Beysbolun aksine, vuruşlar, liderlik veya hırsızlık yoktur.
 • Top atıcıya döndüğünde oyun sona erer.
 • Bir oyuncu Kickball’da şu durumlarda çıkabilir:
  • Top rakip takım üyesi tarafından tutulursa
  • Rakip bir oyuncu tarafından etiketlenirler
  • Oyuncu, bir muhalefet takımı üyesi tarafından bir üste zorlanır
 • Bir koşuyu puanlamak için, bir koşucunun bir vuruştan önce ev plakasına güvenli bir şekilde ulaşması gerekir.
 • Kickball’da fairplay çok ciddiye alınır ve oyunculardan kendilerini izlemeleri ve hakemin kararını beklememeleri ve dışarıda olduklarını düşünmeleri durumunda ‘yürümeleri’ beklenir. Her türlü hile veya kötü sportmenlik, bir oyuncunun oyun alanını derhal terk etmesi istenmesine neden olacaktır.

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

lkokuldaki çocuklar için, kickball oynamanın sağlığa faydaları, başka bir şey oynamanın veya başka herhangi bir spor faaliyetine katılmanın sağlığa faydaları ile aynıdır.

 1. Oyunu yetişkin müdahalesi olmadan kendileri düzenlerlerse, diğer insanların duyguları ve anlaşmazlıklarıyla başa çıkmak için sosyal becerileri öğrenir ve geliştirirler.
 2. Oyun, çocukların eğitimin zorluklarından uzaklaşmasını sağlar. Sınıfa geri dönmeden ve günün geri kalanında hareketsiz oturmadan önce rahatlayabilir ve eğlenebilirler.
 3. Batı Dünyasının çoğu obezite salgınından muzdarip. Kickball oynayan çocuklar eğlenceli bir şekilde egzersiz yaparlar, yani genel olarak sağlıklı kalmak daha kolaydır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu