Kickboks Kuralları

Tarihi ve Kuralları Nedir?

Kickboks, kökleri diğer birçok dövüş disiplinine dayanan nispeten modern, tam temaslı bir spor ve dövüş sanatıdır. 1970’lerde ABD’de başlayan modern kickboks sporu, bir boks ringinde yarışmalar düzenleyerek erkekçe daha tanıdık bir Amerikan konseptine sokulan diğer birkaç çarpıcı sanatın bir birleşimiydi.

Japon karate, Muay Thai, batı boksu, Fransız tekme sanatı Savate ve Kore Tekvando’nun tümü kısmen modern kickboks sporundan sorumludur, spor hızla yükselişe geçmekte ve dünya çapında popüler hale gelmektedir. Ancak, kickboks kaleleri olan (ve hala da öyledir) Amerika ve Japonya’daydı.

Amerikan kickboks sahnesine Joe Lewis, Benny Urquidez, Chuck Norris ve Bill ‘Superfoot’ Wallace gibi yerli süperstarları hakimken Japonya’da K1 Kickboks promosyonları , 90’lardan itibaren cazip gelen büyük bir gişe çekilişine dönüştü. dünyanın dört bir yanından en iyi rakipler.

Bugün, kickboks, MMA’nın (Karışık Dövüş Sanatları) ortaya çıkmasıyla bir şekilde gölgede kaldı, ancak hala dünya çapında popülerliğini koruyor. Diğer bazı sporların aksine, kickboks çok sayıda farklı yönetim organına ve uluslararası ve ulusal derneklere sahiptir. Bununla birlikte, bazı küçük farklılıklara rağmen, tam temaslı kickboks kuralları, ilişkilendirme ne olursa olsun aynı kalır.

Amacı Nedir?

Yakın akrabası olan boks gibi, kickboksun amacı rakibinizi tekmeleme ve yumruklama tekniklerini kullanarak yenmek, hakemi savaşı durdurmaya zorlamak veya hakemin puanlarını kazanmak için hem savunma hem de hücumda üstün beceriler sergilemektir. kartları.

Kickboks tam bir temas sporudur ve hem elleri hem de ayaklarıyla vurma konusunda usta olmanın yanı sıra, kickboks yapanların son derece formda ve esnek olmaları gerekir, çünkü en etkili tekniklerden bazıları başa vurmaktır.

Oyuncuları ve Ekipmanları Nelerdir?

Kickboks, nispeten az ekipman gerektirir.

 • Boks ringi : Kickboks neredeyse her zaman bir boks ringinde gerçekleşir. Tam boyut, farklı ilişkilendirmelere ve promosyonlara bağlı olarak değişebilir.
 • Boks eldivenleri : Kickboksçılar regülasyon boks eldivenleri giyerler ve bunlar herhangi bir renkte olabilir. Eldivenlerin altında, kickboksçular yumruklarını formda tutmaya yardımcı olmak ve eklemler ile bilekte herhangi bir yaralanmayı önlemek için el sargısı kullanır.
 • Ayak Pedleri : Kickboks, ayakları vurucu bir silah olarak kullandığından, onları korumak için ayaklara pedler takılır. Bu, boksörlerin ayak pedleri takmadıkları (ve ayrıca diz ve dirsekle vurmalarına izin verilen) kickboks ile yakın akrabası Tay boksu arasındaki temel farktır.
 • Kasık koruyucuları ve ağız koruyucuları da tüm kick boksçular tarafından giyilir.

Sayı Nasıl Alınır? (Puanlama Sistemi)

Her bir farklı kickboks organizasyonuna bağlı olarak farklı puanlama yöntemleri olabilir, ancak büyük çoğunluğu boksta kullanılan puanlama türünü kullanır. Hakemler (veya bazı durumlarda sadece hakem) performanslarına bağlı olarak her turda her dövüşçüyü puanlar.

Her turda daha iyi olan dövüşçüye on puan verilirken, diğer dövüşçüye dokuz puan verilir. Her iki dövüşçünün de eşit derecede iyi performans gösterdiği kabul edilirse, her ikisine de on puan verilirken, biri diğerinden önemli ölçüde üstünse veya onları devirdiyse, turda sekize on sayı verilir.

Maç Nasıl Kazanılır?

Boks ve Muay Thai gibi, bir dövüşü kazanmanın birkaç yolu vardır:

 • Nakavt : Bu, bir dövüşçünün rakibine vurduğu ve onları devam edemeyecek hale getirdiği yerdir. Forvet, on sayıdan sonra galip ilan edilir ve bu da diğer dövüşçüye ayağa kalkıp savaşmaya devam etme şansı verir.
 • TKO : Bu teknik bir nakavttır ve hakem bir dövüşçünün artık kendini savunamayacağına karar verdiğinde, dövüşü hemen bitirir ve diğer dövüşçüyü kazanan ilan eder.
 • Puanlar : Dövüş sırasında nakavt veya TKO olmazsa, dövüş puan kazanır. Bir skor kartındaki hakem / hakemin puanları toplanır ve en çok puana sahip dövüşçü kazanan ilan edilir. Dövüşün sonunda puanlar eşitse, o zaman dövüş berabere ilan edilir.

Kickboks Kuralları

 • Tüm kickboks maçları bir boks ringinde yapılmalıdır.
 • Tam temaslı kickboks yapan herhangi bir yarışmacı, adil bir dövüş sağlamak için kendileriyle aynı ağırlık kategorisindeki bir dövüşçüye karşı yarışmalıdır.
 • Hakemin talimatlarını dinledikten sonra her iki dövüşçü eldivene dokunur ve kavga başlar.
 • Raundlar genellikle 3 dakika sürer ve tur sayısı ilgili dövüşçülerin deneyimine bağlıdır. Her tur arasında 1 dakikalık bir ara vardır. Şampiyona dövüşleri genellikle 12 x 3 dakikalık turlardan fazladır.
 • Her dövüşçü, rakibini devirmek için yumruklar ve vücuda tekmeler kullanarak rakibini yenmeye çalışmalıdır.
 • Her iki dövüşçü de rakibini deviremez veya hakemi dövüşü durdurmaya zorlarsa, dövüş puan üzerinden değerlendirilir. Daha fazla puan alan dövüşçü kazanan ilan edilir.
 • Her iki dövüşçünün de puanları aynı ise, maç berabere olarak kabul edilir.

Faydaları

İster spor meraklısı ister uzun süredir spor salonu meraklısı olun, haftada en az bir kez kickboks egzersizi yapmak, kendinizi yeniden enerjilendirilmiş ve rutubetsiz hissetmenize yardımcı olabilir. İşte kickboks egzersizlerinin yedi faydası daha:

 1. Stresi Azaltın
  Yüksek enerjili kickboks rutininizden dakikalar sonra stressiz bir bölgeye tekme atıp yumruk atabilirsiniz. Kickboks hareketleri, birkaç temel kas grubuna meydan okur ve size hızlı bir şekilde tam bir vücut egzersizi sağlar.
 2. Güven Düzeylerini Artırın
  Healthzine.org’dan Dr. Rose Windale’e göre kickboks, ruh halinizi canlandıracak ve kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olacak endorfinleri serbest bırakmanıza yardımcı olur. Endorfinler ayrıca antrenmandan birkaç saat sonra kendinizi daha mutlu ve pozitif hissetmenizi sağlayacaktır.
 3. Geliştirilmiş Koordinasyon
  Duruş sorunları yaşıyorsanız ve koordinasyonunuz zayıfsa, ‘özünüzü’ güçlendirebilir ve reflekslerinizi ve koordinasyon becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Kickboks rutinindeki hızlı vuruşlar ve vuruşlar, her hareketi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için enerjinizi odaklamanıza bir şans verecektir.
 4. Mega Kalori Yak
  Muscle and Fitness Magazine, fitness kickboks yapmanın saatte 800 kalori yakabileceğini ve metabolizmanızı hızlandırırken tüm vücudunuzu güçlendireceğinizi bildirdi. Kilo vermek ve sizi hızlı bir şekilde forma sokmak için harika olan yüksek güçlü bir kardiyo rutini. (Kaynak: CKOKickboxing.com )
 5. İdeal Çapraz Eğitim Egzersizi
  Birkaç haftadır koşu bandına vuruyorsanız ve normal kardiyo rutininize ara vermek istiyorsanız, kickboks mükemmel bir çapraz antrenman egzersizidir. Bilek ağırlıkları veya ayak bileği ağırlıkları giyerek veya ekstra direnç için sadece bir çift hafif boks eldiveni takarak biraz ağırlık ekleyebilirsiniz. Haftada sadece bir veya iki rutin, bir fitness rutinden hızlı bir şekilde çıkmanıza yardımcı olabilir.
 6. Enerji Artışı
  Kickboks, vücudunuza ve zihninize destek verecek ve enerji seviyenizi artıracak yüksek enerjili bir kardiyo rutinidir. Zor nefes alacak ve toksinleri dışarı atacaksınız; bu süreç enerji seviyenize çok ihtiyaç duyulan bir artışı sağlayacaktır.
 7. Daha İyi Duruş
  Tüm gün bir bilgisayarın üzerine eğilirseniz, kickboks antrenmanları gün boyunca yeterince dikkat çekmeyen birçok kas grubuna meydan okuyacak ve özünüzü oluşturmaya başlayacaksınız. Karın duvarınızın etrafındaki çekirdek kaslar, kickboks rutinleri ile hedeflenir çünkü denge için belinizi ve karın kaslarınızı kullanmanız ve dikkatlice koordine edilmiş her hareketi gerçekleştirmeniz gerekir.

Kickboks antrenmanları, vücudunuz ve zihniniz için çeşitli faydalar sağlar ve bir fitness rutinden çıkmak için harika bir seçimdir. İster bir fitness fanatiği olun ister bir egzersiz rutinine yeni başlıyor olun, kickboks fitness hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu