Korfball Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Korfball, hem netball hem de basketbola dayanan Hollandalı bir oyundur. Bir takım oyunu, dört bayan ve dört erkek ile oynanabilmesine rağmen, her iki tarafta sekiz oyuncuyla oynanır. Puanlama (goller), topu muhalefetin yükseltilmiş sepetine koyarak yapılır.

Korfballun Tarihçesi Kısaca: Sporun tarihi, oyunun Hollandalı öğretmen Nico Broekhuysen tarafından icat edildiği 1902 yılına kadar uzanıyor. İlham kaynağı bir İsveç oyunuydu ve kendi versiyonunu oluşturmaya ve Hollanda’ya tanıtmaya karar verdi. O zamanlar tartışmalara yol açtı çünkü oyun karışık cinsiyetli takımlarda oynanabilir ve birçok kişi buna gücendi. Bununla birlikte, popülaritesi artmaya başladı ve hatta 1920 ve 1928 Olimpiyat Oyunlarına bir gösteri sporu olarak dahil edildi, ancak ne yazık ki asla normal bir Olimpiyat aktivitesi haline gelmedi.

Artık oyun tüm dünyada oynanmaktadır ve hem Güney Amerika, Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’da mevcuttur. Olimpiyatların bir parçası olmayan sporlar için Dünya Oyunlarında düzenli bir etkinlik olan Korfball’daki en başarılı iki ülke Hollanda ve Belçika’dır.

Oyunu uluslararası olarak denetlemek, oyunun kurallarını ve düzenlemelerini denetlemenin yanı sıra dünya çapında sporu tanıtmakla görevli IKF’dir (Uluslararası Korfball Federasyonu) . Bu, IKF’nin 66 ülkenin üye olmasıyla başarılı olmuş bir görev.

Oyununun Amacı Nedir?

Korfball’un amacı rakipten daha fazla gol atmak ve oyunu kazanmaktır. Oyuncular bunu, topu rakiplerinin ağına atabilecekleri bir konuma gelene kadar yukarı doğru hareket ettirmek için bir takım olarak çalışarak yaparlar.

Bir takım oyunu olduğu için, bir takımın başarılı olabilmesi için yüksek derecede takım çalışması ve iletişimin yanı sıra iyi bir fiziksel uygunluk ve top becerileri seviyesi de gereklidir.

Oyuncuları ve Ekipmanları

Korfbol Kaç Kişiyle Oynanır?

Bir Korfbol takımını oluşturan sekiz oyuncu var ve bu dört kadın ve dört erkek veya sekiz kadından oluşmalıdır.

Korfbol Saha ölçüleri

Kullanılan saha 20m x 40m veya dışarıda oynanacaksa 30m x 60m olmalıdır. Her iki ağ da 3,5 metrelik bir direğin üstüne monte edilmelidir.

Ekipman açısından, kullanılan topun IKF onaylı 5 numaralı yuvarlak bir top olması, 445 gr ile 475 arasında ağırlığında ve 68 cm ile 70,5 cm arasında bir çevre uzunluğuna sahip olması gerekmektedir. Başka hiçbir ekipman gerekli değildir, ancak bireysel ligler neredeyse kesinlikle takımların uygun bir şerit ve antrenman ayakkabıları giymesini gerektirecektir.

Oyun Nasıl Puanlanr?

Korfball’daki puanlama sistemi basittir ve oyunun hızlı tempolu doğasına katkıda bulunur. Top, rakip kalenin içinden atıldığında gol olur. Bu nedenle her iki takım da kendilerini şut atmak için hücum pozisyonuna yerleştirmek için sürekli olarak topu yukarıda çalıştırmaya çalışıyor.

Ancak, bir oyuncu ‘savunulmuşsa’ şut atmaya çalışamaz. Bu, rakip oyuncunun kendisini saldırgan ile ağ arasında ve onlardan bir kol mesafesi içinde konumlandırmasıdır.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Korfball maçı, rakiplerinden daha fazla gol atan bir takım tarafından kazanılır. Oyunun sonunda puanlar eşitse, oyun berabere ilan edilir. Bir kazananın gerekli olduğu turnuvaların kupa oyunlarında, daha sonra yarışmanın bireysel gereksinimlerine bağlı olarak, en çok gol atan takımın kazanan ilan edildiği bir atışla karar verilebilir.

Korfball Kuralları

  • İç mekanda oynuyorsanız, Korfbol sahasının boyutu 20m x 40m veya dışarıda oynuyorsa 30m x 60m olmalıdır.
  • Takımlar sekiz oyuncudan oluşacak ve sadece kadın veya dört kadın ve dört erkekten oluşacaktır.
  • Korfbol maçları, her biri toplam 35 dakika süren ve 10’ar dakikalık devre arası aradan oluşan iki yarıdan oluşur.
  • Her takımın her devrede dört oyuncusu vardır ve maç sırasında bölge değiştiremezler. Oyun, yazı tura atışı kimin başlayacağına karar verdiğinde başlar.
  • Korfball’da amaç, topu rakibin sepetine atarak gol atmaktır.
  • İki gol atıldıktan sonra, takımlar bölgeleri değiştirir, saldırganlar savunmacı olur ve bunun tersi de geçerlidir. Takımlar ayrıca devre arasında oyun biter.
  • Topu aldığında, bir oyuncu topla dripling yapamaz, yürüyemez veya koşamaz, ancak bir ayağını netballda olduğu gibi yere dikilmiş halde hareket ettirebilir.
  • Korfball’da top çalma, blok yapma ve tutma yasaktır.
  • Maçın sonunda en çok golü (puanı) alan takım kazanan ilan edilir.
  • Maçın sonunda her iki takım da eşit puan almışsa, oyun berabere ilan edilir.

Korfbol ile İlgili Bazı Sorular;

Korfbol Oyun Süresi Ne Kadar?

Korfbol maçları, her biri toplam 35 dakika süren ve 10’ar dakikalık devre arası aradan oluşan iki yarıdan oluşur.

Korfballun Tarihçesi Kısaca

Sporun tarihi, oyunun Hollandalı öğretmen Nico Broekhuysen tarafından icat edildiği 1902 yılına kadar uzanıyor. İlham kaynağı bir İsveç oyunuydu ve kendi versiyonunu oluşturmaya ve Hollanda’ya tanıtmaya karar verdi. O zamanlar tartışmalara yol açtı çünkü oyun karışık cinsiyetli takımlarda oynanabilir ve birçok kişi buna gücendi. Bununla birlikte, popülaritesi artmaya başladı ve hatta 1920 ve 1928 Olimpiyat Oyunlarına bir gösteri sporu olarak dahil edildi, ancak ne yazık ki asla normal bir Olimpiyat aktivitesi haline gelmedi.

Korfbol Saha Ölçüleri Nedir? (Korfbol Sahası)

İç mekanda oynuyorsanız, Korfbol sahasının boyutu 20m x 40m veya dışarıda oynuyorsa 30m x 60m olmalıdır.

Korfbol Kaç Kişi İle Oynanır?

Bir Korfbol takımını oluşturan sekiz oyuncu var ve bu dört kadın ve dört erkek veya sekiz kadından oluşmalıdır.

Korfbol Hücum Süresi?

Bir hücum takımının topu sepete değdirmek ya da sayı yapmak için 25 sn. süresi vardır. Bu
süre bir şut saatinde gösterilir. Zaman sınırının bitimi şut saatinin ziliyle belirtilir ve bu durumda
müsabaka durdurulur.

Zaman limitinin bitimiyle sonuçlanan hücumlarda hakem oyunu durdurmalı ve
savunma takımı lehine restart kararı vermelidir. Bu restart atışı, korna çaldığında hücum oyuncusu
topa nerede sahipse ya da korna çalmadan hemen önce neredeyse, oradan kullanılır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu