Koşu Kuralları

Koşu Kuralları Genel Bakış

Koşmak, Atletizmin önemli bir dalıdır ve aynı zamanda Olimpiyat tarihiyle de yakından ilişkilidir. Uluslararası yarışmalarda koşu yarışları genel olarak Sprintler , Orta mesafeler ve Uzun mesafeler olarak ikiye ayrılır .

Sprint’ler

Sprintler, genellikle 100 metre, 200 metre ve 400 metre mesafeler için düzenlenen kısa mesafe koşu yarışmalarıdır. Sporcular hedefe maksimum hızlarıyla ulaşmaya odaklanırlar. Kapalı alan şampiyonalarında da 60 metrelik bir sprint yarışı yapılır.

Orta ve Uzun Mesafe Koşuları

Bu yarışlar genellikle 800 metre, 1500 metre, 5000 metre ve 10000 metredir. Bu yarışlara katılan sporcular sadece daha hızlı koşmaya değil, aynı zamanda yüksek sabit bir hızı korumaya da konsantre olurlar. Bu tür koşu yarışları, sporcuların gücünü ve dayanıklılığını test etmek için tasarlanmıştır.

Koşu Katılan Ülkeler

Dünya çapında koşu yarışları düzenlenmektedir. Atletizm’in uluslararası düzenleyici organı olan IAAF’ın üye federasyonları, dünya çapında atletizm şampiyonaları düzenlemektedir. Amerikalılar ve Afrikalı sporcular koşu yarışmalarında daha başarılı olsalar da, birçok Asya ülkesi çeşitli uluslararası yarışmalara da katılıyor.

Dünyanın erkek sprint şampiyonlarının çoğu Amerika Birleşik Devletleri ve Jamaika’dan. Kenya ve Kuzey Afrika’nın orta ve uzun mesafe koşucuları son Olimpiyatlarda iyi performans gösterdi, ancak Great Brittan ve ABD’den koşucular önceki Olimpiyatların çoğuna hakim oldu. Rus bayan sporcular 1500 metrelik yarışlarda Kuzey Afrika’ya zorlu bir mücadele veriyor.

Doğu ve Kuzey Afrikalılar, meslektaşlarından daha atletik ve daha uzun mesafelerde koşma konusunda iyi olarak kabul ediliyor. Kenya, Etiyopya, Tanzanya, Uganda, Fas ve Cezayir’den sporcular 5000 metrelik uzun mesafeli yarışmalarda başarı elde ettiler.

Çinli kadın sporcular da Etiyopyalı sporcularla birlikte 10000 metre uzun mesafe koşularında üst sıralarda yer alıyor. Uzun mesafeli erkek koşucuların çoğu Kenya ve Etiyopya’dan. Son zamanlarda Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan ve BAE sporcuları Asya Şampiyonalarında birçok madalya kazandı.

Koşu Oyun Ortamı

Parça Tasarımı

Koşu yarışmaları Dış Mekan Pistlerinde veya İç Mekan Pistlerinde yapılır.

 • Outdoor Tracks – Koşu yarışları hem içeride hem de dışarıda yapılabilir. Uluslararası yarışmalarda, outdoor parkurlar oval şekilli olup, çeşitli saha etkinlikleri için kullanılan alanı kapsamaktadır.
 • Kapalı Alan Pistleri – Dünya kapalı alan atletizm şampiyonaları kapalı pistlerde yapılır. İç mekan parkuru da dış mekanda ölçülere benzer oval şekilli bir parkurdur, ancak ovalin uzunluğu boyunca 60 metrelik düz bir parkuru vardır. Bu, 60 metrelik sprint yarışı için kullanılır.

400 m Pistte Yarış Türleri

Oval parkur, paralel şeritlere sahip 400 metrelik bir parkurdur. 100 metrelik sprint yarışları için koşucular düz şeritlerde koşar, 200 metrelik sprint yarışları koşucuları pistin virajında ​​100 metre ve diğer 100 metre düz bir çizgide koşar. 400 metrelik yarış için koşucular pistte koşar ve bir çemberi tamamlar.

800 metrelik yarışa katılan sporcular pistin etrafında iki kez koşuyorlar ve 1500 metrelik yarışta üç kez pistin etrafında koşuyorlar ve yarışı bitirmek için 300 metreden fazla veya dörtte üçünü aşmaları gerekiyor.

Koşu Ekipmanları

Koşmak, resmi yarışmalara katılma tutkunuzdan daha fazlasını gerektirmez. Sporun kurallarına uyan iyi ayakkabılara ve kıyafetlere ihtiyacınız var.

Ayakkabı – Profesyonel koşu yarışlarında kullanılan ayakkabılar, yürüyüş ve maraton için kullanılanlardan farklıdır. Topukluları yok ve on bir kramponları var. Kramponların uzunluğu 11 mm’den fazla olamaz.

Giysiler – Erkek koşucular forma ve şort giyerken, kadın koşucular kolsuz bluz ve şort giyerler. Koşucular ayrıca rahat çoraplar ve ayakkabı yastıkları giyerler.

Koşu Koşulları

Yarış kurallarını ve prosedürünü bilmeden önce, bu sporda kullanılan bazı genel terimleri öğrenelim.

 • Başlangıç ​​Blokları – Başlangıç ​​blokları çoğu sprint yarışında başlangıç ​​noktalarında sağlanır. Bu bloklar, başlangıç ​​zamanını ve basıncını kaydetmek için sensörlere sahiptir. Tutuş sağlarlar ve sporcuların başlangıçta kendilerini itmelerine yardımcı olurlar.
 • Yanlış Başlangıç – Başlangıç ​​sinyali verildiğinde, oyuncuların buna yanıt vermesi ve koşmaya başlaması genellikle 0,1 saniyeden uzun sürer. 0.1 saniyeden önce tepki veren oyuncu diskalifiye edilir.
 • Başlangıç ​​çizgileri – Başlangıç ​​çizgileri, bir yarıştaki başlangıç ​​noktasını gösteren 50 mm genişliğinde beyaz çizgilerdir. 100 metrelik düz bir yarışta, çizgiler tamamen düzdür; 200 metre ve 400 metre yarışında çizgiler, her bir sporcunun yarışı bitirmek için eşit mesafelerde koşması için kademeli veya kıvrımlıdır.
 • Bitiş çizgisi – Bitiş çizgisi , parkur boyunca işaretlenmiş 50 mm genişliğinde bir çizgidir. Genellikle pistin kenarlarına dik olan düz bir çizgidir ve parkurun düz kısmındadır. Pistin kavisli kısmındaysa, yarıçap boyunca işaretlenir.
 • Kopma çizgileri – Kopma çizgileri 50 mm genişliğinde yaylı çizgilerdir ve bir kıvrımın sonunu belirtir. Beyaz dışında herhangi bir renkteki küçük koniler veya prizmalar bazen kırılma çizgileri başlamadan önce şeritleri ayıran çizgiler üzerine yerleştirilir.

Koşu Nasıl Yapılır?

Turnuva başlamadan önce oyuncuların konumları, elemelerin sayısı ve tur sayısı organizasyon komitesi tarafından belirlenir.

Hazır olmak

Sprintlerde sporcular çömelme pozisyonu alırlar ve daha uzun yarışlarda sporcular yarışa ayakta pozisyondan başlamalıdır. Burada hiçbir başlangıç ​​bloğu kullanılmaz. İşaretlerinizin çağrısını duyduklarında, başlangıç ​​çizgisinden önce şeritte ilgili pozisyonları alırlar .

Sprint yarışları sırasında, ‘set’ pozisyonu bir sonraki çağrıda alınır, ayaklar sıkıca başlangıç ​​bloklarına yerleştirilir ve çömelme pozisyonu alınır. Daha uzun yarışlar için, yarışa ayakta dururken başlarken ‘set’ çağrısı yapılmaz. 800 metrelik yarış için, sporcular kademeli başlangıç ​​noktalarından başlar. 1500 metrelik yarış için, sporcular ayakta durma pozisyonunda toplu bir başlangıç ​​yaparlar.

Spora Hızlı Bir Bakış

İşte tipik bir yarış nasıl ilerler –

 • Koşucular çağrı sırasında ilgili pozisyonları işgal ederler.
 • Silah sesini duyduklarında başlarlar.
 • Yarış pisti boyunca kendi şeritlerinde koşarlar.
 • Yarış, sporcuların vücudunun herhangi bir kısmı bitiş çizgisinin dikey düzlemini geçtiğinde sona erer.

Yarış Kazanmak

 • Her yarış, çeşitli turlara bölünmüştür ve her tur, tüm sporcuları barındırmak için birçok elemede yapılabilir.
 • Yarışmacıların rekorları ve geçmiş başarıları, sporcuları elemeler arasında bölüştürürken dikkate alınır. En başarılı sporcuların finallere ulaşması için yapılır.
 • Sporcular ilk tura rastgele yerleştirilse de, yer ve zamana göre ilerleyen sporcular kaydedilir. Bu kayıtlar, sonraki turlarda elemelerde yer alırken dikkate alınır.
 • Genellikle her elemeden iki ila üç en iyi performans gösteren sporcu sonraki yarışlara katılır.
 • Finalde bitiş çizgisine ilk ulaşan kazanır.

Koşu Kuralları

Koşucular bir yarışı tamamlamak için aşağıdaki kurallara uymalıdır –

 • Sprinterlar, yarış boyunca belirlenmiş şeritlerde koşmalı ve şeritleri geçemez.
 • Toplu başlangıçlı yarışlarda, sporcular içeriye girebilir. 800 metrelik yarışta, kademeli konumlardan başlarlar ve ilk virajdan sonra içeriye girebilirler.
 • 1500 metre, 5000 metre ve 10000 metrelik daha uzun yarışlarda sporcular starttan sonra içeriye girebilirler.
 • Sprinterlar, yarış boyunca şeritlerini işaretleyen beyaz çizgiler üzerine basmamalıdır.
 • Sensörler başlangıç ​​tabancasına ve bloklara yerleştirilir. Yanlış bir başlangıç ​​durumunda, sporcu diskalifiye edilir.
 • Sporcular, ‘kur’ komutunu vermeden veya marş silahını ateşlemeden önce, elleri veya ayakları ile başlangıç ​​çizgisinin diğer tarafına dokunamazlar.
 • Sporcular yarış sırasında diğer sporcuları engellememelidir.
 • Bir sporcunun engellenmesi durumunda, hakem yarışın tekrar yapılmasını emredebilir veya sporcudan bir sonraki tura katılmasını isteyebilir.
 • Sporcular yarış sona ermeden önce kendi isteğiyle parkuru terk edebilir, ancak piste geri dönemezler, aksi takdirde diskalifiye edilirler.
epa05501269 Usain Bolt (C) of Jamaica is on his way to win the men’s 4x100m relay final of the Rio 2016 Olympic Games Athletics, Track and Field events at the Olympic Stadium in Rio de Janeiro, Brazil, 19 August 2016. Bolt won ahead of second placed Aska Cambridge (L) of Japan and third placed Trayvon Brommell (R) of the USA. EPA/SRDJAN SUKI

Koşu Şampiyonları

Koşu yarışları, tüm Atletik şampiyonaların vazgeçilmez bir parçasıdır. Antik çağlardan beri de olimpiyatın bir parçasıdırlar. Dünya çapında birçok yarış turnuvası düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir –

 • IAAF Dünya Şampiyonası
 • IAAF Dünya Salon Şampiyonası
 • Bölgesel Şampiyonalar (Pan-Amerika, Afrika, Asya, Avrupa Oyunları)
 • Olimpiyatlar

İşte bu sporun bazı şampiyonları hakkında kısa bir özet.

Hüseyin Bolt

Usain Bolt, Jamaikalı bir Sprinterdır ve 100m, 200m ve 4 x 100m bayrak yarışlarında dokuz kez bir Olimpiyat madalyası almıştır. 2008’de çift sprint kazandı.

2009-2015 yılları arasında arka arkaya altın madalya kazandığı Dünya Şampiyonalarında on bir madalya kazandı.

Ancak 2011’de yanlış başlangıç ​​nedeniyle madalyayı kazanamadı. Başarılarından dolayı şimşek adını almıştır .

Tyson Gay

Tyson Gay, büyük dünya yarışmalarında birçok madalya kazanan Amerikalı bir sprinterdır. Usain Bolt’tan sonra en iyi ikinci koşucu olarak kabul edilir.

2007 Osaka Dünya Şampiyonasında 100m, 200m ve 4 x 100m bayrak yarışlarında altın madalya kazandı. 2009’da Dünya Şampiyonalarında gümüş madalya kazandı.

Jesse Owen Ödülü’nü iki kez kazandı. Ayrıca 2007’de AAF Yılın Dünya Sporcusu ödülüne layık görüldü.

Yohan Blake

Yohan Blake, Jamaika’dan büyük dünya yarışmalarında birçok madalya kazanan bir sprinterdır. 2012 ve 2016 Olimpiyatlarında 4 x 100m bayrak yarışlarında birer altın, 100m’de bir ve 200m’de bir olmak üzere iki gümüş madalya kazandı.

Dünya şampiyonalarında biri 100 metrede, diğeri 4 x 100 metre bayrak yarışında iki altın madalya kazandı.

World Relays’de biri 4 x 100m, diğeri 4 x 200m bayrak yarışlarında iki altın kazandı. Ayrıca genç yarışmalarda birçok madalya kazandı.

Michael Johnson

Michael Johnson, büyük dünya yarışmalarında birçok madalya kazanan Amerika’dan bir sprinterdır. Olimpiyatlarda dört altın kazandı.

1992 Olimpiyatlarında 4 x 400m bayrak yarışında altın madalya kazandı. 1996 Olimpiyatlarında 200m’de bir altın ve 400m sprint’te bir altın kazandı.

2000 Olimpiyatlarında 400m sprintte altın kazandı. Ayrıca Dünya Şampiyonalarında farklı kategorilerde sekiz altın madalya kazandı. 200 metrede iki altın, 400 metrede dört altın ve 4 x 100 m bayrak yarışında iki altın kazandı.

Florence Griffith-Joyner

Florence Griffith Joyner, Amerika’dan bir atlettir. 1988’de 100m ve 200m’de henüz kırılmamış rekorlar kırdı ve bu nedenle en hızlı kadın olarak kabul edildi. Kariyerinde dört altın ve üç gümüş olmak üzere yedi madalya kazandı.

1988 Seul Olimpiyatları’nda 100 m, 200 m ve 4 x 100 m bayrak yarışında birer tane olmak üzere üç altın madalya kazandı.

Ayrıca 1984 Olimpiyatlarında biri 200 metrede, diğeri 4 x 400 metre bayrak yarışında iki gümüş kazandı.

Carmelita Jeter

Carmelita Jeter, Olimpiyatlarda, Dünya Şampiyonalarında ve diğer büyük yarışmalarda madalya kazanan Amerikalı bir sprinterdır.

2012 Olimpiyatları’nda 4 x 100m bayrak yarışında bir altın, 100 metrede bir gümüş ve 200 metre yarışlarda bir bronz madalya kazandı.

Dünya Şampiyonalarında yedi madalya, üç altın, bir gümüş ve üç bronz madalya kazandı.

Dünya Salon Şampiyonalarında bir gümüş ve bir gümüş Dünya Bayrak Yarışı Şampiyonasında bir gümüş kazandı. Ayrıca Dünya Atletizm Finallerinde iki altın kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu