Kriket Kuralları

Genel Bakış

Kriket, açık havada oynanan bir takım sporudur. Kriket İngiltere’de doğdu ve yavaş yavaş dünya çapında popüler hale geldi. Bu spor, oynamak için tam fiziksel uygunluk ve atletizm gerektirir. Spor, her biri 11 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır.

Avustralya şu anki Dünya Şampiyonu (2015). Hindistan, Pakistan, İngiltere, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Batı Hint Adaları ve Sri Lanka gibi ülkelerde de eşit derecede baskın kriket takımları var.

Amaç

Kriket açık havada, zeminde oynanır. Oyunun amacı, bir takımın rakip takımdan daha fazla tur atması gerektiğidir. Tüm mesele, skoru kısıtlarken ve rakip takımın topa vuran oyuncularını atarken daha fazla sayı atmaya çalışmaktır. Belgede ayrıca oyunu, popüler terimlerini ve kurallarını yakından anlayabilirsiniz.

Takım Oyuncuları

Krikette her oynayan tarafta 11 oyuncu bulunur ve bunlardan biri kaptan olarak atanır. Bu 11 oyuncunun dışında, her iki tarafta da yalnızca sakatlanmış bir takım üyesinin yerine sahada sahaya çıkabilecek birkaç oyuncu daha var. Saha takımında 11 oyuncu olmalıdır ve rakip takım oyun sırasında yere sadece iki vurucu gönderebilir.

15 kişilik bir kadro, kriketin yönetim organı International Cricket Council (ICC) tarafından yürütülen tüm uluslararası turnuvalar için bir zorunluluktur.

Krikete Katılan Ülkeler

Bir spor olarak kriket İngiltere’de başladı. Elimizdeki kanıtlar bizi 1900’lerin başında Güneydoğu İngiltere’ye inanmaya yönlendiriyor. O günlerde, Avustralya, Güney Afrika ve Batı Hint Adaları sporun oynandığı diğer ülkelerdi. Yavaş yavaş, spor Asya kıtasında da popülerlik kazandı. Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Bangladeş de spor yapmaya başladı.

Krikete Katılan Asya Ülkeleri

1900’lerin sonlarında, Hindistan, Sri Lanka ve Pakistan gibi Asya ülkeleri her Dünya Kupası’nı bir kez kazanarak dünya kriketinde bir iz bıraktı. Bu, sporun Asya’nın geri kalanında geliştirilmesinden sorumlu olan 1983’te Asya Kriket Konferansı’nın kurulmasına yol açtı. 21. By st yüzyılda, Bangladeş Asya kriket yeni bir güç haline gelmişti. Nepal, Malezya ve Afganistan da artık rekabetçi kriket oynuyor. Bu üç ülke arasında Afganistan, 2014 Dünya Kupası’na katılmaya hak kazanarak manşetlere çıktı.

Asya Kriket Konferansı, merkezi Kuala Lumpur’da bulunan, 2003 yılında Asya Kriket Konseyi olarak yeniden adlandırıldı. Konsey, ICC’ye bağlıdır ve 25 ülkeden oluşan bir derneğe sahiptir.

Krikete Katılan Asya Dışındaki Ülkeler

İngiltere, Avustralya, Batı Hint Adaları ve Güney Afrika erken 20 dan kriket oynamaya başladı inci yüzyılda. Uluslararası bir konsey oluşturmak, o zamanlar Güney Afrika Kriket Derneği Başkanı olan Abe Bailey’nin beyniydi. İmparatorluk Kriket Konferansı, 1906’da kuruldu ve daha sonra Uluslararası Kriket Konseyi olarak yeniden adlandırıldı. Zimbabve, Kenya, İrlanda, Hollanda, Kanada, İskoçya ve BAE, yirmi yılı aşkın süredir uluslararası turnuvaların parçası olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri de oyunu son birkaç yıldan beri benimsedi. Şu anda, bu sporu oynayan ve ICC ile ilişkili 100’den fazla ülke var.

Uluslararası kriket üç formatta oynanır. Test maçı adı verilen beş günlük bir maç; One-day International adlı bir tarafı 50’den fazla içeren aynı gün maç; ve T-20 International adı verilen bir tarafta 20 üzerinden üç biçimdir. T-20, son beş yılın en yeni ve en popüler biçimidir.

Kriket Oyun Sahası

Kriket bir takım sporudur ve büyük bir zeminde oynanır. Merkezdeki ve sahadaki saha, maçın her formatına göre hazırlanır. Daha sonra, sahanın genişliği boyunca kökler köklenir ve oyuncular oyuna başlamak için yere çağırılır. Saha sahasında sınırı koruyan 11 oyuncu olacak ve rakipten iki vurucu sopaya gelecek. Maçın gidişatını izlemek için sahada iki hakem olacaktır.

Kriket Sahası Boyutları

Spor muhtemelen merkezde sahanın bulunduğu dairesel bir düz zemin üzerinde oynanır . Saha 24 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindedir. Sahadan 73 metre uzaklıkta zemine bir ip yerleştirilir. Bu ip sınır olarak görülmektedir . Kütükler, aralarında 20 yarda mesafe olacak şekilde her iki uçta da köklenmiştir. İki küçük tahta parçası, kefalet adı verilen kütüklerin üzerine yerleştirilir . Kütüklerin her iki ucuna vuruş / bowling kıvrımı adı verilen beyaz paralel çizgiler çizilir . Kütüklerden 1,2 metre uzaklıktadır. Bir başka paralel çizgi dizisi, dönüş kırışıklığı adı verilen vuruş kırışıklığına dik olarak çizilir . Bu, saha uzunluğundan yarım metre uzaklıktadır.

Kriket Ekipmanlarının Boyutları

ICC, oyun kuralları ile birlikte kriket ekipmanı için belirli kurallar oluşturmuştur. Yarasa, top, eldiven, pedler ve diğer tüm ekipman, yönetim organı tarafından belirlenen standartları karşılamalıdır. ICC tarafından belirlenen standartlara uyması gereken yalnızca ekipmanın boyutu değil, aynı zamanda ekipman üzerinde kullanılan logolar da olmalıdır. Aşağıda verilen, izin verilen önlemlere sahip kriket ekipmanlarının bir listesidir –

 • Yarasa – Bir kriket sopası 1 metrede uzun ve 10 cm genişliğinde olmamalıdır.
 • Top – Kriket topunun ağırlığı 155,9 ile 163 g arasında olmalıdır. Ağırlık dışında çevre 224 ile 229 mm arasında olmalıdır.
 • Koruyucu eldiveni – Koruyucu eldivenin belirli bir ölçüsü yoktur, ancak gerilebilir malzemeden yapılmamalıdır. Eldivenin baş ve işaret parmağı arasında şerit vardır.

Ekipmanın geri kalanı vücut parçalarını korumak için kullanılır, bu nedenle güvenlik öncelikli olmak üzere belirli önlemler veya tasarım standartları yoktur.

Kriket Malzemeleri

Kriket bir yarasa ve top oyunu olduğundan, oyuncular yaralanmamak için koruyucu giysiler giymeye tabi tutulur. Bu bölümde, oyuncuların oyunu oynarken kullandıkları tüm önemli teçhizat ve teçhizatı tartışacağız.

Yarasa – Yarasa, özel ahşaptan yapılmış güzel oyulmuş bir ekipmandır ve üzerinde tutmak ve oynamak için bir sap bulunur. Bunlar, vurucunun yaşına ve ihtiyacına göre ağırlık ve boyut olarak değişir.

Top – Mantardan yapılmış ve deri ile kaplanmış küresel bir nesnedir. Mantar topunun etrafına iki parça deri dikilir. ODI ve T20 maçları için test maçlarında topun rengi kırmızı ve beyazdır.

Koruyucu Eldiven – Parmakları yaralanmadan korumak için her iki elinize de takılır. Kumaş ve deri, tam olarak uyması için parmak ve avuç içi şeklinde birbirine dikilir. Eldivenin iç tarafında daha fazla koruma için mantar uçlu parmak boşlukları vardır.

Vurucu Eldiven – Bu dişli, şekil olarak benzer ancak koruyucu eldiven ile karşılaştırıldığında dış kısımda daha küçük ve daha yumuşaktır. Yarasayı sıkıca tutmak için kullanılır. Eldivenin parmak kısmı dış kısımda sert sünger ile ekstra korumaya sahiptir.

Koruyucu / Vurucu Pedleri – Bunlar, vurucu / kalecinin alt uzuvlarını korumak için giyilir. Kumaş ve deriden yapılmıştır. Altında sert plastik veya tahta çubuklar olduğu için pedlerin ön kısmı çok serttir. Arka kısım süngerimsi ve bacakları rahatlatmak ve rahatlatmak için yumuşaktır. Koruyucu pedler, vurucu pedlerinden biraz daha kısadır.

Kask – Vuruş yaparken veya kütüklerin arkasında kaleci tutarken vurucu / kaleci için bir kafa teçhizatı Metal ve sert plastik karışımıdır. Önünde yüzü korumak için metal bir ızgaraya sahiptir.

Kütükler – Bunlar silindiriktir ve mızrak gibi kırık uçlu uzun şekildedir. Bu uç yere iner, böylece kütükler yerde dik durur.

Kefaletler – Kefaletler, kütüklerin üzerine yerleştirilen en küçük ekipmandır. Wicket kırıldığında, topa vuran oyuncuyu görevden almak, hakemlerin kolay kararlar vermesine yardımcı olur.

Krikette Popüler Terimler

Şimdiye kadar, topa vuran oyuncu, atıcı, hakem, kütük vb. Gibi terimleri öğrenmiş olmalısınız. Şimdi, oyunda kullanılan terimleri öğrenelim.

 • Striker – Atıcıya bakan bir vurucu, arayan forvettir ve diğer uca vurucu olmayan denir.
 • Yan taraf / bacak tarafı – Zeminin bir yarısı dış taraf, diğer taraf ise bacak tarafı olarak adlandırılır. Sağ elini kullanan bir vurucu perspektifinden, bir vuruş yaparken vücudunun önündeki saha, yani sahanın sağ tarafına off-side denir. Benzer şekilde, sahanın sol yarısı, yani bir vuruş yaparken vücudunun arkasındaki perde bacak tarafı olarak adlandırılır.
 • Run – Krikette puanlamanın temel birimidir. Vurucu bir vurucu, atılan topa vurduğunda ve vuruş yapmayan oyuncu ile birlikte kütükler arasından koştuğunda puanlanır. Genellikle bir, ikili ve üçlü olarak puanlanır.
 • Dört – Vurucu tarafından vurulan top, yerde yuvarlanarak sınır ipini geçer. Daha sonra buna sınır veya dört tur denir.
 • Altı – Topun doğrudan ipin dışına inmesini sağlayan atışa altı veya altı tur atıcıya tahsis edilir.
 • No-top – o topu teslim ederken Bowling oyuncusunun ayak patlama kırışık geçerse, bu no-top denir. Vuruşçunun belinin yukarısına yere atış yapmadan atılan top da topsuzdur.
 • Geniş – Vuruşçudan uzağa atılan ve vuruş ucunda dış taraftaki dönüş kıvrımı boyunca hareket eden bir top geniş olarak adlandırılır. Diğer bir tanım ise, top atışı yaptıktan sonra vurucunun kafasının üzerinden zıplayan topa geniş de denir.
 • Dışarıda – Bir vurucu dışarı çıktığında, vuruş tarafındaki bir sonraki kişiye 11 oyuncudan 10’u çeşitli şekillerde ihraç edilene kadar oynama fırsatı verir. Bowled, Caught, Run-out, LBW ve Stumped, dışarı çıkmanın en yaygın yollarıdır.
 • Bowled – Vurucuya atılan topu ıskaladığı ve arkadaki kütüklerin rahatsız edildiği bir çıkış yolu.
 • Yakalandı – Saha oyuncusu, vurucu tarafından vurulan topu tam olarak yakaladığında bir vurucu ilan edilir. Kapı bekçisi tarafından yakalanırsa, buna geride kalanlar denir.
 • LBW – LBW, fitilden önce bacak anlamına gelir. Vurucu kütüklere yöneltilmiş gövdesi ile topla oynamaya çalıştığında, bir vurucu lbw olarak ilan edilir.
 • Run-out – Vurucu bir şut yaptıktan sonra vurucu kırışık değilken bir saha oyuncusu kütükleri elindeyken rahatsız ederse, vurucu bittiği ilan edilir.
 • Stumped – Bir vurucu top oynamak için kırışıklığın dışına çıkar ve ıska geçer, kaleci topu toplar ve top elindeyken kütüklere vurur. Ardından, vurucu şaşkın olarak ilan edilir.
 • Spin bowling – Bowling oyuncuları, kütüklerden kısa bir mesafede koşar ve maksimum devir elde etmek için bilek veya parmakları kullanarak topu serbest bırakır. Havaya fırlatılan top, atıştan sonra döner. Kırılmayan ve bacak kırılan iki çeşit spin bowlingidir.
 • Hızlı bowling – Bowling oyuncuları koşar ve topu vurucuya yüksek hızda verir. Bunu yapmak için, kütüklerden uzun süreler alırlar. Yavaş-orta, orta-hızlı ve hızlı popüler hızlı bowling çeşitleridir.
 • Ekstra koşular – Saha ekibi tarafından, vurucuların sopayla topa vurmadığı tüm koşular ekstra koşular olarak kabul edilir. Örneğin geniş, topsuz vb.
 • Vuruşlar – Vuruş takımının tamamen dışarıda olduğu veya saha takımı tarafından izin verilen atış sayısının tamamlandığı bir vuruş ve bowling seansı.

Kriket Nasıl Oynanır?

Kriket, vuruş, bowling ve saha için fiziksel çeviklik gerektiren bir oyundur. 11 oyuncudan oluşan iki takım aynı anda oynuyor. Oyun için ICC tarafından bir dizi kural tasarlandı. Bunlar hem erkek hem de kadın oyuncular için aynıdır. Oyun, her iki takımın kaptanları ve atış için maç hakemlerinin toplanmasıyla başlar. Atışı kazanan kaptanın ilk önce vuruş / sahayı seçmesine izin verilir. Bu süreç tüm formatlarda aynıdır. Bununla birlikte, kıyafet kuralları ve saha kısıtlamaları biçime göre değişir. Oyuncuların bir Test maçı için tamamen beyaz ve ODI ve T20 için renkli tişört ve pantolon giymesi zorunludur.

Hakemler, davayı izlerken oyunda önemli bir role sahiptir. Vuruşçunun dışarıda olup olmadığına karar verirler, topsuz, geniş olarak karar verirler ve her iki takımın da kurallara göre oynamasını sağlarlar.

Bu bölümde, oyunun birkaç kuralını ve bir kriket maçının nasıl oynandığını anlayacağız. Kriket oyunu, sahadaki hakemin “Haydi oynayalım!”

Hadi oynayalım! Oyuna Bir Bakış

 • Vuruş tarafındaki iki vurucu ve saha tarafındaki 11 oyuncu pozisyon alır. Sahada iki hakem de onlara katılır. Biri sahada, diğeri bacak tarafında.
 • A ve B’nin sınırlı bir kriket maçı oynayan iki takım olduğunu varsayalım. Kaptan A atışı kazanır ve önce sopayı seçer.
 • Oyun, B takımı bowlinginden A takımının ilk topa vuran oyuncusuna atıcıyla başlar. Genellikle açılış atıcı ve açılış vurucu olarak adlandırılırlar . İlk iki topa vuran oyuncu, takımlarının vuruşlarına başlarken açılış olarak adlandırılır .
 • Vurucu, onlara atılan toplara vurur ve sayı koşusu yapar. Fielders, vurulan topları durdurmaya ve hatta vurucuları çıkarmak için onları yakalamaya çalışır.
 • Her bowling oyuncusu, bitmek için 6 yasal teslimat yapar.
 • Her bitimde bowling ve vuruş biter. Her over’in sonunda forvet olmayan, bir sonrakinin forvet oyuncusu olur.
 • Kapı görevlisi, her bir tekrar tamamlandıktan sonra uçlarını değiştirmek zorundadır. Genel olarak, hızlı bir atıcı bowling oynarken kaleci kütüklerden uzak durur ve eğirici hareket halindeyken kütüklere daha yakın durur.
 • Bir vurucu dışarı çıktığında, sahadan çıkmak zorunda kalır ve yeni bir vurucu kırışıklığa gelir. Bir vuruş sırası, A takımının tüm vurucuları dışarıda ise veya B takımı, aşma kotasının tamamını attıysa, tamamlanmış sayılır.
 • Şimdi, B takımı, A takımı tarafından belirlenen hedefi kovalamak için ikinci vuruşta topa vuruyor.
 • B Takımı, hedefe ulaşırsa kazanan olarak kabul edilir, A galip gelir.
 • Maçın sonunda puanlar eşitse, buna beraberlik denir.

Puanlama

 • Hatalardan kaçınmak için maç sırasında manuel ve elektronik puanlama yapılır.
 • Puanlama, kümülatif olarak yapılır. Sopa ile yapılan tüm koşular, topsuz, geniş vb. Gibi ekstra koşular takımın toplamına eklenir.
 • Bazı durumlarda sahadaki hakemler, sınırlar, dışarıda, topsuz vb. Gibi birkaç karar vermeyi zor bulurlar. Bu nedenle, üçüncü hakem denen başka bir hakemden yardım isterler.
 • Üçüncü hakem, video görsellerine bakar ve son bir karar verir.

Kriket Kuralları

 • Her takım 11 oyuncudan oluşur.
 • Atıcı, bir üst oluşturmak için 6 yasal teslimat yapmalıdır.
 • Bir oyunda, kalenin iki ucunda iki hakem bulunmalıdır. Hakemler daha sonra biten topların sayısını saymalı, vurucuların temyizden sonra dışarıda olup olmadığına karar vermeli ve ayrıca bowling oyuncusunun yasal bir teslimat yaptığını kontrol etmelidir.
 • Bir vurucu, ya topa vurularak (top kütüklerine vurarak), yakalanarak (saha oyuncusu topu zıplamadan yakalar), Bacaktan Önce Bacak (top, vuruşçuların pedlerine çarparak kütüklere çizgisini engelleyerek), kaleci eldivenleri ile kütüklere vurur, oysa vurucular kırışıklarının dışında top ellerinde), kaleye vurur (vurucu kendi kalesine vurur), Saplı top (vurucu, kriket topunu kasıtlı olarak kullanır), zaman aşımına uğradı ( Oyuncu, önceki vurucuların sahayı terk etmesinden sonraki 30 saniye içinde kırışıklığa ulaşamazsa), topa iki kez vurursa (vurucu, kriket topuna sopasıyla iki kez vurur) ve engelleme (topa vuran oyuncu kasıtlı olarak saha oyuncusunun topa ulaşmasını engeller).
 • Test kriket, her takımın iki vuruşa (veya iki vuruş şansı) sahip olduğu 5 gün boyunca oynanır.
 • Skorlar daha sonra kümülatiftir ve her vuruştan sonra en çok koşan takım kazanır.
 • 50 over ile oynanan One Day kriket. Her takımın bir önceki disiplini değiştirmeden ve yapmadan önce sopası ve atması için 50 tane üstü vardır. Oyunun sonunda en çok koşan takım kazanır.
 • Uluslararası oyunlarda üçüncü ve dördüncü hakem olarak bilinen iki hakem daha olacak. Bunlar, sahadaki hakemlerin veremeyeceği herhangi bir kararın gözden geçirilmesi için mevcuttur.
 • Saha ekibi, sahada ped ve eldiven takmasına izin veren tek kişi olan belirlenmiş bir personel görevlisine sahip olmalıdır. Kale kaleci, topu yakalamak için atıcıya karşı diğer ucun arkasında durur.

Kriket Formatları

Altın çağda, her takım neredeyse günde 100’den fazla oynadığı için kriket günlerce oynanırdı. Bunu Test kriketinin şu anki formatıyla ilişkilendirebiliriz. Kriketin ilk günlerinde, sekizden fazlası yasal teslimat içeriyordu. Yavaş yavaş, yeni formatlar ve kurallar ortaya çıktı ve bir üst, tüm formatlarda altı yasal teslimata indirildi. Bu bölümde profesyonel kriketin farklı formatlarını ve bunlarla ilgili birkaç kuralı tartışacağız.

Test Kriket

Test kriketinin başarılı olması için hem zihinsel hem de fiziksel güç gerektirdiği için en yüksek seviyeli format olarak kabul edilir. Tüm oyuncular bu format için beyaz tişört ve pantolon giyerler. Oynamak için kırmızı bir kriket topu kullanılır. Test kriketinin en eski formatı, bir gün yedek olarak altı gün oynandı. Alan kısıtlamaları, sınırlı aşırı kriket ile karşılaştırıldığında oldukça farklıdır.

Takım A ve B, gerekirse iki vuruş oynamak zorundadır. Her gün 90 over bowling edilecek. A Takımı vuruşunda ilk olarak X tur atar. A takımı vuruşlarını açıklarsa veya all-out olursa B takımı vuruş yapar. Maçı kazanma şansının yüksek olması için B takımı X veya daha fazla tur atmalıdır. Daha sonra, A takımı ikinci kez vuruş yapar ve B takımı için hedef belirler. Şimdi, B Takımının kalan zamanda hedefe ulaşması ve atılması için aşması gerekir.

İkinci vuruşta kovalamacada B takımının all-out yapması durumunda, A takımı galip ilan edilir, aksi takdirde maç takımlar arasında berabere kalır.

Bir Günlük Uluslararası

Bir günlük uluslararası (ODI), sınırlı bir aşırı kriket formatıdır. 1980’lerde tanıtıldı ve bir tarafın 60’ı yendi. Kıyafet kodu test kriketininkiyle aynıydı. Yıllar geçtikçe, bu format aynı zamanda kurallarda büyük değişiklikler geçirdi ve bir yandan ve renkli üniformada 50’ye düşürüldü. Kırmızı top beyaz topla değiştirildi.

A takımı vuruşunu önce 50 overda B takımı için bir hedef belirlemeliydi. İkinci vuruşta, B takımı hedefi aynı sayıda overda kovalamak zorunda kaldı. Bunu yapmazlarsa, A takımı, B takımında bowling oynayıp oynamadığına bakılmaksızın, A takımı kazanan olarak ilan edilir.

T20 Uluslararası

T20, kriketin en yeni ve en başarılı formatıdır. Çok sayıda seyirciyi yere çekti ve maça tanıklık etti. Kriket bu formatta yaygın bir oyun haline geldi ve Amerika Birleşik Devletleri, Malezya, Kanada ve Hollanda gibi yeni ülkeler buna hızla adapte oldu. Karayip adalarında, Batı Hint Adaları’nda ortaya çıktı. Her takım bir tarafın 20’sinde oynar. Oyunun en kısa formatı olduğu için sel ışıkları altında oynanmaktadır.

İlk vuruş yapan A takımı, 20 overda B takımı için bir hedef belirler. Takım B, ikinci vuruşta iken, öngörülen over sayısında hedefe ulaşmak zorundadır.

B takımı, hedefe ulaşırsa kazanan ilan edilir, A takımı galip ilan edilir. A Takımı, B takımının gerekli sayıda tur atmasını kısıtlasa ve kendilerini oyuna sokmasa bile kazanan ilan edilir.

Kriket Turnuvaları

ICC, tüm uluslararası kriket etkinliklerinin ve turlarının en üst düzey yönetim organıdır. Tüm uluslararası takımlar bir takvim yılındaki performanslarına göre sıralanır. Kriket takımlarının sıralaması, uluslararası etkinlikler ve turlar sırasındaki ilerlemelerine dayanmaktadır. Bu dereceler, her format için ayrı ayrı atanır.

Şu anda, üç formatın tümü için uygun olan 10 test oynayan ülke var. ODI Dünya Kupası ve T20 Dünya Kupası gibi uluslararası etkinliklere giriş için ülkelerin geri kalanı eleme turları oynamak zorunda. Dünya Kupası, kıdemli ve 19 yaş altı seviyelerinde yapılır.

Test durumu, ulusal düzeydeki performansa ve küresel etkinliklere bağlı olarak bir milli takıma verilir. Son bölümde farklı formatlardaki şampiyonlara bakacağız. Son zamanlarda ICC tarafından organize edilen tüm küresel etkinliklerin bir listesi ve çok sayıda ülke nihai kupa için katılıyor.

Turnuva AdıYer
T20 Dünya Kupası 2015Hindistan
ODI Dünya Kupası 2015Avustralya, Yeni Zelanda
ICC Şampiyonlar Kupası 2013İngiltere, Galler
ICC U-19 Dünya Kupası 2014BAE
ICC Kadınlar Dünya Kupası 2013Hindistan

Tüm uluslararası etkinliklerin yeri, tesislerine, oyun alanı standartlarına ve güvenlik önlemlerine göre ICC tarafından kesinleştirilir.

Tüm kriket oynayan ulusların, kriket olaylarını yerel düzeyde yöneten kendi vücutları vardır. Yerel düzeydeki maçlar da bir günlük ve beş günlük oyunlar olarak oynanır. Yerel seviyedeki bir günlük oyunlara Liste-A ve beş günlük formata Birinci sınıf denir . En iyi oyuncular, ülkeyi en üst düzeyde temsil etmek için yerel turnuvalardan seçilir. Bu ulusal kriket kurulları, başka bir milli takım ülkelerini gezerken sahaları da yönetir. Oyuncunun tesislerini ve güvenliğini ziyaret etmekten sorumludurlar.

Aşağıdaki tablo, ülke ve formata göre yerel turnuvaları göstermektedir.

Turnuva AdıÜlkeBiçim
Ranji KupasıHindistanBeş gün
Challenger KupasıHindistanBir gün
Big Bash LigiAustrialiaT20
Sheffield KalkanıAustrialiaBeş gün
English County KriketİngiltereBeş gün
Karayipler T20 LigiBatı Hint AdalarıT20

Kriket Şampiyonları


Kriketin kökeni İngiltere’de olmasına ve dünyanın en iyi takımlarından biri olmasına rağmen, hiçbir zaman oyunun şampiyonu olmadılar. ODI Dünya Kupası finallerinin galibi Şampiyonlar Şampiyonu olarak kabul edilir. Dört yılda bir yapılır. T20 Dünya Kupası her yıl düzenlenmektedir. Test kriketinin şampiyonu bir takvim yılındaki puanlara göre belirlenir. ICC, bireysel oyuncular için takım sıralamalarına benzer bir sıralama sistemine sahiptir.

Avustralya, 2015 yılının finallerini Yeni Zelanda’ya karşı kazandığı için ODI’nin şu anki Dünya Şampiyonu.

Sri Lanka, 2014 yılı finallerinde Hindistan’ı yenen T20 Uluslararası şampiyonu oldu.

Uluslararası Kriket Konseyi, sıralama sistemine dayalı olarak, en yüksek sıralamaya sahip takımı Test Şampiyonası topuzunun galibi olarak ilan eder. Güney Afrika, Temmuz 2014’te iki maçlık seride Sri Lanka’yı mağlup ettikleri için 2014’te ödüllendirildi.

Onur listesi

Kriket, dünya çapında oynanış şekli ve oyuna dahil olan üyelerle mirasına sahiptir. Oyuncular ve hakemler, sporu nesiller boyunca popülerleştirmenin anahtarıdır. Bu nedenle, ünlü kariyere sahip oyuncular ICC tarafından Hall of Fame kategorisine kabul edilir ve kabul edilir. Bu oyunculara ve istatistiklerine kısaca bir göz atalım.WG Grace (1880 -1899) – WG Grace, İngiliz kriketinin babası olarak kabul edilir ve oyunun tanıtımında ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynadı. Oyun günlerinde büyük bir kalabalık çekti. İngiltere’ye Eylül 1880’de Avustralya’ya karşı çıktı. 22 Test oynadı ve ortalama 32’de 1.098 tur attı. 40 sezondan fazla süren ve 54,211 koşu yapan olağanüstü bir birinci sınıf kariyeri vardı. 124 yüzyıl ve 251 elli artı puan içeriyordu.

WG Grace
Sir Donald Bradman (1928 -1948) – Grace, İngiliz kriket için düşünüldüğünde, Bradman Avustralya kriketiyle eşdeğerdi. Sevgiyle anılan Sir Don, kriket tarihinde gelmiş geçmiş en iyi vurucu olarak kabul ediliyor. 29 Test içeren 52 Test maçında 99.94 şaşırtıcı bir ortalamaya sahip. Birinci sınıf seviyesinde 117 asır var.

Sör Donald Bradman
Jack Hobbs (1908 -1930) – Jack Hobbs, Test tarihindeki gelmiş geçmiş en iyi İngiliz açılış vurucu ve aynı zamanda bir Test yüzyılını atan en yaşlı oyuncu. Son Test yüzyılını attığında 46 yaşındaydı. Ayrıca birinci sınıf kariyerinde 29 yıl süren en yüksek sayıda koşuyu ve yüzyılları biriktirdi. Birinci sınıfta toplam 199 yüzyıl ve 61.760 koşma ve Testlerde ortalama 56.94 puan aldı.

Jack Hobbs
Sydney Barnes (1901 -1914) – Barnes, İngiltere için Test kriketinde çok az birinci sınıf kriket oynayan en iyi orta hızlı bowling oyuncularından biriydi. Topu etkili bir şekilde sallayabilme yeteneğiyle sağ kolunu eğdi. Ortalama 16.43’te 189 kaleyi toplayarak 27 Test maçı oynadı. Ligindeki son maçını oynadığında 61 yaşındaydı.

Sydney Barnes
Jim Laker (1948 -1959) – Jim Laker, oyun günlerinde İngiltere için en iyi off-spin oyuncusuydu. 46 maçta ortalama 21.24 ile 193 kaleyi seçti. O, 1956’da Avustralya’ya karşı oynadığı maçta 19 kaleden oluşan büyüsü ile hatırlanacak.

Jim Laker
Garfield Sobers (1954 -1974) – Sobers, eski bir Batı Hint oyuncusu ve şimdiye kadar gördüğü en büyük çok yönlü kriket oyuncusu. Kendisini Pakistan’a karşı bir vuruşta 365 koşudan oluşan test kriketine soktu. Ayrıca 1965-72 arasında taraf kaptanlığı yaptı. Genel olarak, West Indies için oynanan 93 Testte 8.032 tur attı ve 235 kaleyi seçti. Ayrıca birinci sınıf bir maçta altı altıyı vuran ilk kişi oldu.

Garfield Sobers
Rod Marsh (1970 -1984) – Rod Marsh, oyun tarihindeki en iyi kaleci. Hesabına 96 Testte 355 ihraç ve 92 ODI’den 124 ihraç var. Ona sevgiyle Demir Eldiven deniyor.

Rod Marsh
Dennis Lillee (1971 – 1984) – Lilllee, Testler ve ODI’lerde Avustralya’nın en korkulan hızlı bowling oyuncularından biriydi. 13 yıldır profesyonel kriket oynadı ve 70 Test maçında 355 kafa derisi aldı. Rod Marsh ve Dennis Lillee’nin kombinasyonu oldukça popülerdi. Oyunun kısa formatında, bowling ortalaması 20.82 ile istisnai oldu ve 63 ODI’de 103 wicket aldı.

Dennis Lillee
Ian ve Greg Chappell (1964 -1984) – Ian ve Greg Chappell kriket tarihinin en popüler kardeşlerinden biriydi. Neredeyse yirmi yıldır Avustralya kriketine hakim oldular. Ian, Greg’in ağabeyiydi. Halk arasında Chappell Kardeşler olarak biliniyorlardı. Ian, üretken bir orta dereceli topa vuran oyuncu ve Avustralya’nın en iyi kaptanlarından biriydi. 75 Testte 42.42 ve 16 ODI oyununda 48.07 ortalaması aldı. Öte yandan Greg, kariyerine altı yıl sonra, 1970 yılında başladı. Greg, iyi vuruş ve bowling becerilerine sahip, çok yönlü bir oyuncuydu. 87 Test maçında 7110 koşu ve ODI’lerde 2300’ün biraz üzerinde koşu yaptı. ODI’lerdeki bowling ortalaması, popüler bir hızlı bowling oyuncusu kadar iyiydi.

Ian ve Greg Chappell
Richard Hadlee (1972 -1990) – Geç 20 en korkunç hızlı melon olarak ün inci yüzyıl. On yıldan fazla bir süredir dünyanın hızlı bowling listelerine hakim olan eski bir Yeni Zelandalı kriket oyuncusu. Hindistan’dan Kapil Dev ilk rekoru kırana kadar dünyanın önde gelen personeliydi. Hadlee, 86 Testte 431 wicket aldı ve tarihte 400’den fazla wicket kullanan ilk bowling oyuncusu oldu. Sadece bowling değil, aynı zamanda iyi bir beyzbol oyuncusuydu ve bu nedenle, en iyi döneminde dünyanın en iyi çok yönlü oyuncuları arasında bir yer buldu.

Richard Hadlee
Vivian Richards (1974 -1991) – Eski bir Batı Hint vurucu ve kriket tarihindeki en yıkıcı. Dünyanın en iyi bowling oyuncularının hızla gol atmasını engellemek için bir meydan okumaydı. Kriket sahasında canlı bir tel; 121 maçta 8540 test koşusu ve 187 ODI’de 6721 koşusu elde etti. En iyi skorunu yaptı ve bir ODI maçında 189 tur atarak dünya rekoru kırdı.

Vivian Richards
Malcolm Marshall (1978 -1991) – Marshall, Batı Hint Adaları’ndan saf hızda bowling yapan bir başka hızlı silah. Topu ham hızda sallamak için olağanüstü bir yeteneği vardı. Hindistan’a 20 yılda giriş yaptı. O zamandan beri 81 Testten 376 kafa derisi almıştı. Ortalama 26.96 ve 157 wicket ile ODI’lerde 3.53 olan ekonomi oranı bowling kabiliyetiyle övünüyor.

Malcolm Marshall
Kapil Dev (1978 -1994) – Kapil Dev, 1983’te Dünya Kupası’nı kazanan ilk Hintli kaptandı. 15 yıl boyunca Hint kriketinde görev yaptı ve Imran Khan’ın beğenilerinde en iyi çok yönlü oyunculardan biri olarak takdir edildi. , Botham ve Hadlee. Test’te 5000’den fazla koşu yaptı ve 434 kaleyi seçti. Hadlee tarafından 433 wicket dünya rekorunu kırdıktan sonra birkaç yıl boyunca önde gelen wicket satıcısı oldu. ODI ile yaptığı deneme, 225 maçtan 3783 koşu ve 253 wicket ile eşit derecede iyiydi. Dünya Kupası’nda Zimbabwe’ye karşı aldığı 175’lik skor, ODI tarihindeki en iyi vuruşlardan biri olarak kabul ediliyor.

Kapil Dev
Sunil Gavaskar (1971 – 1987) – Sunil Gavaskar Hindistan için 125 Test ve 108 ODI oynadı. Gavaskar, Testlerde 10.000 koşu noktasına ilk ulaşan tanınmış bir vurmacıydı. Ortalama 51.12 ile yaptı. Güçlü Batı Hint saldırısına karşı agresif vuruş stili ile tanınıyordu. Ayrıca Bradman’ın 29 asırlık rekorunu kıran ilk oyuncuydu ve Test’te 32 puan aldı.

Sunil Gavaskar
İmran Han (1971 – 1992) – İmran Han, Pakistan’ın şimdiye kadar ürettiği en kapsamlı ve çok yönlü olanıydı. Hem sopayla hem de topla eşit derecede iyiydi. 88 Testte 362 wicket ve 175 ODI’de 182 wicket aldı. Her iki formatta da ortalama 30’un üzerinde 3500’den fazla koşu yaptı. Bunun dışında 1992 Dünya Kupası ile kedisine kadar dünyanın en iyi kaptanlarından biriydi.

Imran Khan
Ian Botham (1976 – 1992) – Tüm tur oyuncularından bahsedersek, akranları arasında en iyi olan Ian Botham’ı dahil etmemek haksızlık olur. İngiliz, ülkesine 15 yıl hizmet etti. Botham üretken bir vurucu ve muhteşem bir atıcıydı. Avustralya’ya karşı 1981 Ashes kupasını kaldırmak için çok önemli bir rol oynadı. Genel olarak, Testlerde 383 ve ODI’de 145, ortalama 28’in biraz üzerinde bir sayı aldı. Sopa ile oynadığı 102 Testte 5200 koşu ve ODI’lerde 2000’den fazla koşu yaptı.

Ian Botham
Wasim Akram (1984-2001) – Akram, Pakistan’ın kriket tarihindeki en iyi sol kol hızlı atıcıydı. Topu iki yöne savurdu ve dünyanın en iyi vurucuları için hayatları zorlaştırdı. ODI’lerde 500 kaleye ulaşan ilk atıcıydı. Sırasıyla 414 ve 502 wicket ile Testlerde ve ODI’lerde ortalama 23.5 aldı. Waqar Younis ve Wasim Akram ikilisi 21 en iyi fast bowling kabul edildi st yüzyılda.

Wasim Akram
Brian Lara (1990 – 2007) – Brian Lara, 17 yıldır Batı Hint Adaları’nı temsil etti. Kriket tarihindeki en iyi sol kol vuruşçusuydu (güney pençesi). Gavaskar’ın rekorunu kırarak en yüksek sayıda Test koşusu ve yüzyılını topladı. Halen 400 koşu vuruşunda en yüksek bireysel skora sahip. Lara, ortalama 52.88 ile Testlerde 11.953 koşu ve ODI’lerde ortalama 40.48 puan aldı.

Brian Lara
Sachin Tendulkar (1989 – 2013) – Indian Cricket’in koşu makinesi Sachin Tendulkar. O, 24 yıl boyunca en yüksek seviyede oynayan dünyadaki tek oyuncudur. Tarihteki neredeyse her vuruş rekorunu kırdı. İstatistikleri yüksek vuruş kabiliyetinden bahsediyor; 15921, Testlerde ortalama 53.78 ve ODI’lerde 18.426 çalıştırmada, her iki formatta da en yüksek yüzyıl sayısı ile çalışır. Kriket tarihinde 200 Test oynamış ve aynı zamanda en yüksek ODI sayısı olan tek oyuncu. 154 wicket ile oyunun kısa formatında iyi bir bowling oyuncusuydu. Birinci sınıf ve Liste-A maçlarındaki koşu çetelesi 46.000’den fazla. Vuruş yeteneği övüldü ve Sir Donald Bradman’ınkiyle eşleşti. Ancak, henüz ICC tarafından Onur Listesi’ne dahil edilmedi.

Sachin Tendulkar
Shane Warne (1992 – 2007) – Ölmekte olan bacak döndürme sanatı bu Avustralyalı deha tarafından yeniden tanıtıldı. Warne, oyun kariyerinin büyük bir bölümünde derinin en iyi eğiricisiydi. Sri Lankalı mevkidaşı Muttiah Muralitharan ile sağlıklı bir rekabet yaşadı. Warne’nin kriket kariyeri, olağanüstü bowling ortalamasına sahip ODI’lerde 708 Test wicket ve 293 wicket aldığı 15 yıl sürdü. Ayrıca İngiltere kaptanı Graham Gooch’un bacaklarının etrafında bowling oynamasına neden olan “yüzyılın balosu” rekorunu elinde tutuyor.

Shane Warne
Muttiah Muralitharan (1992 – 2011) – Tendulkar’ın tüm vuruş rekorlarını kırması gibi, Muralitharan da bowling için aynısını yaptı. Eski Sri Lankalı off-spinner olan Muralitharan, Testler ve ODI’lerde ortalama 23’ün altında en yüksek sayıda wicket rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca, her iki formatta bir vuruşta beş-fors sayısına ve bir Testte maksimum on wicket sayısına sahip. eşleşme. Genel olarak, Testlerde 800 ve ODI’lerde 534 kafa derisine sahiptir. Ancak, henüz ICC Onur Listesi’ne dahil edilmedi.

Muttiah Muralitharan
Ricky Ponting (1995 – 2012) – Ponting, Avustralya kriketinin bir başka önde gelen vurucusudur. Ayrıca Avustralya’nın en başarılı kaptanı olmuştur ve takıma Testler ve ODI’lerde arka arkaya en çok galibiyete liderlik etmiştir. Dünya Kupası’nı iki kez kaldırmak için Clive Lolyd’un yanında. Vuruş yeteneğinden bahsetmişken, Testler ve ODI’lerde 13.000’den fazla koşu yaptı. Birinci sınıf ve Liste-A maçlarındaki sayıları 40.000’in üzerindedir.

Kriketin Sağlığa Faydaları

Etrafta ayakta duranlar olsa da, kriket oynamak için formda ve güçlü olmanız ve iyi el-göz koordinasyonuna ve top hakimiyetine sahip olmanız gerekir. Kriket, küçük kapılar arasında koşmayı ve topları durdurmak için koşmanın yanı sıra bowling ve atmayı içerir.

Sağlık yararları şunları içerir:

 • Dayanıklılık ve dayanıklılık
 • Denge ve koordinasyon
 • Fiziksel uygunluk
 • El-göz koordinasyonunu geliştirmek.

Kriketin Diğer Faydaları

Kriket, fiziksel sağlık yararlarının yanı sıra aşağıdakiler gibi başka faydalar ve fırsatlar da sağlayabilir:

 • Takım becerileri
 • İşbirliği, iletişim ve kazanma ve kaybetme ile nasıl başa çıkılacağını öğrenme gibi sosyal beceriler
 • Sosyal etkileşim – yeni insanlarla tanışmanın ve yeni arkadaşlar edinmenin harika bir yoludur.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu