Kroket Kuralları

Kroket, sıkıcı yaz öğleden sonralarını geçirmenin klasik bir yoludur. Aynı anda hem fiziksel hem de zihinsel becerileri geliştirmenin ilginç bir yoludur. Arka bahçede eğlenmek için ilginç ve eğlenceli bir oyundur. Bu oyunu desteklemek için arka bahçe boyutu 32 x 26 metredır. Bu oyun yumuşak dağ ve düz çimde oynanır.

İnsanlar bu oyunu oynarken arkadaşlarıyla aynı anda eğlenebilirler. Bu oyun için, altı adet dökme demir çemberin bir çivi ile birlikte yere sağlam bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Tasarım her zaman aynı kalır. Kroket, her biri bir pound ağırlığında ve çemberin iç genişliğinden 1/32 daha küçük çapta dört topla oynanır.

Croquet, Birleşik Krallık’ta bir ev oyunu olarak kabul edilir. Çeşitli şekillerde oynanabilir. İnsanlar bir sosyal bahçe oyunu olarak kroketten hoşlanırken, Dünya Kroket Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş şampiyonalarla uluslararası düzeyde de oynanmaktadır. Çoğunlukla, iki çeşit Kroket görüyoruz, bunlar Bahçe Kroket ve Golf Kroketidir. Önümüzdeki bölümlerde bunları tartışacağız.

İki çeşit Croquet olduğu için, her iki formun da hedefleri biraz farklıdır. Golf Croquet’de her oyuncu önce topu her çemberden almayı hedefler. Her turda oyuncuya bir vuruş hakkı verilir. Garden Croquet’teyken, farklı hedeflere ulaşmak için çok sayıda vuruşa izin verilir. Golf Croquet’in aksine, oyuncunun topları oyunu kazanmak için her çemberi geçmeli ve çiviye vurmalıdır.

Tarih

Croquet’in kökeni çok şüphelidir. Bu sporun 1830’larda İrlanda ve İngiltere tarafından tanıtıldığına inanılıyor. Croquet popülerlik kazandı ve 19 sonraki bölümünde üst sınıflar için bir geçiş süresi oldu inci yüzyıl ve erken 20 inci yüzyıl. Kadın ve erkek her iki cinsiyet tarafından aynı ilgiyle oynandı. Bununla birlikte, çim tenisinin piyasaya sürülmesinden sonra, kroketin popülaritesi düşmeye başladı.

Snooker’ın kökeninin Croquet’in olduğuna inanılıyor. 1920-1960’lar arasında Croquet’de bir düşüş oldu. Bundan sonra, özellikle emekli insanlar için boş vakitte bir artış oldu ve pazar yine Croquet setleriyle kızardı ve dünya çapında ilgi gördü.

Snooker’ın kökeninin Croquet’in olduğuna inanılıyor. 1920-1960’lar arasında Croquet’de bir düşüş oldu. Bundan sonra, özellikle emekli insanlar için boş vakitte bir artış oldu ve pazar yine Croquet setleriyle kızardı ve dünya çapında ilgi gördü.

Katılan ülkeler

Kroket oldukça sosyal bir spordur. Şu anda sadece 10 ülke bu spor için tam üyeliğe sahip. Her ülkede, Croquet kulüpleri, oyunun yönetimini izleyen, pazarlama sorunlarına katılan, haber bültenleri yayınlayan ve çoğunlukla finansal olarak kulüplerin geliştirilmesiyle ilgilenen Ulusal Kroket Derneğine bağlıdır. Uluslararası Croquet üyeliği, Dünya Kroket Federasyonu tarafından bir ülkeye verilir.

Kroket Oyun Sahası

Kroket, bir tarafta siyah ve mavi toplar, diğer tarafta kırmızı ve sarı toplar olmak üzere iki tarafta oynanır. Buradaki temel amaç, topları bir çekiçle vurarak sahanın etrafında ilerletmektir.

Bir oyuncu veya takım, doğru sıra ve yönde yapılan her çember için bir puan alır. Altı çember puanı alan takım, toplarının her biri için bir peg puanı atarak bitiren takım kazanan takımdır. Böylece 14 puan alan taraf kazanır.

Her iki tarafın ya tekler oyunu için bir oyuncusu ya da çiftler için iki oyuncusu vardır. Hem bekarlar hem de çiftler için kurallar aynı kalır. Her oyuncu sırayla geçer ve oyun her seferinde bir oyuncu ile devam eder. Oyunu başlatan oyuncu forvet oyuncudur , tek şut atar ve oyuncu fazladan bir şut kazanmadıkça şut bir tur sonra biter. Sonunda, oyuncunun hesapta fazladan şutu olmadığında sıra sona erer. Oyun, rakip taraftaki oyuncunun sırasını kullanmasıyla devam eder.

Çim Ayarı

Çivi, oyunun oynanacağı sahanın ortasına yerleştirilir. Mandaldan eşit mesafede 10.5mx 7m ölçülerinde dikdörtgen şeklinde dört çember yerleştirilir. Kalan iki çember, dikdörtgeni çividen 3,5 m ikiye bölecek şekilde daha uzun merkez hat üzerine yerleştirilir. Tüm kasnakların dikdörtgenin kısa kenarına paralel yerleştirildiğinden emin olun. Genelde mahkemenin sınırı her köşede kullanılan bayraklarla belirtilir. Bu bayraklar 17.5 x 14m boyutlarında olmalıdır. Farklı mahkeme boyutları için farklı bayrak varyasyonları vardır.

Kroket Malzemeleri

Tokmaklar

Tokmaklar, Croquet oynamak için en önemli ve pahalı ekipmanlardan biridir. Tokmakların ağırlığı setin bütçesine bağlıdır. Düşük bütçeli bir set, yaklaşık 2 lb veya daha hafif olan hafif tokmakları içerir. Yuvarlak süpürge saplı sıradan sert ağaçtan yapılmıştır. Uzun sürmezler.

Pahalı bir set, dişbudak gibi daha iyi sert ağaç içerir. Çekimleri kolaylaştırır ve oynaması daha hoş olur. Ağırdırlar ve kulpları yuvarlak ancak sekizgen kesitlidir. Başlıklar pirinç bant veya sert plastik uç yüzey ile korunmaktadır.

Çemberler

Düşük bütçeli bir Kroket seti, kısa bacaklı ince telden yapılmış halkalardan oluşur. Bir bahçe kroket setinde halkalar havuçsuz düz tel ayaklardır. Kalın tel daha iyi performans sağlar. Turnuvalarda, zemini daha güçlü tutmaya yardımcı oldukları için her ayağında havuç bulunan daha ağır çemberler kullanılır.

Toplar

Tokmaklardan sonra akla gelen bir sonraki şey toplar ve ağırlıklarıdır. Küçük çocuklar için 12 ons ağırlığında bir dizi top tavsiye edilir. Hafif tokmak kullanılırken 16 oz’luk ağır toplar toplanmalıdır. Toplar tokmaklara göre seçilir.

Diğer bazı ekipmanlar arasında tahta bir kutu veya çanta, bazı klips seti ve köşe bayrakları bulunur.

Kroket Nasıl Oynanır?

Bu bölüm, yeni başlayanların oyunu doğru yaklaşımla ve doğru stille oynamasına yardımcı olacak adım adım bir yöntem sunar. Sırayla izlenmesi gereken adımlar aşağıdadır.

Başlangıç

Oyun, hangi takımın seçim yapma şansı yakaladığını görmek için yazı tura atarak başlar. Para atışını kazanan takım birinci mi yoksa ikinci mi oynamak istediğine karar verir. Diğer takım istediği top çiftini kırmızı / sarı veya mavi / siyah seçer. Oyun, ilk çemberin önündeki sınırın bir metre içerisindeki bir noktadan başlar.

Oyunu başlatan taraf, toplarından herhangi birine sahaya çarpar. Sırasının ardından, diğer taraf topuna başlangıç ​​noktasından vurur. Hemen sonra, varsa fazladan atışlar kazanmanıza izin verilir.

İlk dört dönüş

İlk dört turda, oyuncular tüm topların oynandığından emin olmalıdır. Örneğin, önce kırmızı top oynanırsa, diğer takımın siyah mı yoksa mavi top mu oynayacağını seçmesi gerekir. Siyah top seçilirse, üçüncüsü sarıya dönüş ve dördüncü mavi topun dönüşüdür.

İlk dört dönüşten sonra

Dört tur tamamlandıktan sonra, oyuna yeniden başlayan takımın topu seçmesi gerekir. Burada ilk takım kırmızı / sarı seçeneğini seçti, bu yüzden aralarından seçim yapmalı ve bir sonraki atış turuna başlamalıdır. Bir takım yalnızca tek bir şut atabilir, ancak fazladan şutlar elde ettiyse, sırasına devam etmesi gerekir.

İki ekstra atış kazandıktan sonra

Bir takımın fazladan şut kazanması gerekiyorsa, oyuncu topa üç toptan birine dokunacak şekilde vurmalıdır. İki ekstra atıştan, ilk atış, forvet topunun vurulan topla temas etmesini sağlayacak şekilde oynanmalıdır. İkinci ekstra atış, forvet topunun bulunduğu yerden oynanmalıdır. Takım, bir çember kazandıktan sonra tekrar ekstra şutlar kazanabilir.

Çimlerin dışında top

Bir top çimin dışına çıkarsa, dışarı çıktığı yerden bir metre uzakta bir yerde değiştirilir. Oyun devam eder ve takıma herhangi bir ceza verilmez. Atış tamamlandıktan sonra top sınırın bir metre içinde ise sınırdan bir metre uzağa yerleştirilir.

Bir Çember Noktası Puanlama

Bir top çemberden yeterince uzağa geçtiğinde, kalan tüm toplar oyunu oynayan taraftaki çemberin telini geçtiğinde kolayca bir çember noktası atılabilir.

Tokmakla Topa Vurmak

Top, çekiçin herhangi bir uç yüzü ile ve başka bir parçası olmadan vurulmalıdır. Oynanan topa temiz bir şekilde vurulmalıdır. Oyuncuların şut atmasını sağlayan çemberler ve çivi hareket ettirilemez. Oyuncuların topa ayak basmasına izin verilmez.

Oyunu Bitirmek ve Kazanmak

Her top için altı çember puanı kazanan ve ardından her iki topla çiviye vuran taraf kazanan taraf olarak ilan edilir. Genellikle bu işlem, bir kroket vuruşu ve devam vuruşu vurulduğunda aynı sırayla gerçekleşir. Oyuncunun kroketi takım arkadaşının topundan çiviye yakın bir yerden alması idealdir. Toplar, kroket vuruşunun peg ile partnerin topuna çarpacağı şekilde hizalanmalı, ardından forvetin topunun pime çarptığı ekstra bir atış takip etmelidir.

Her neyse, iki farklı fırsatta her topa bir çivi vurularak oyun kolayca kazanılabilir. Örneğin, bir şansla Oyuncu A kırmızıya vurur ve çiviye çarpar. Bir sonraki turda, çiviye vurmak için sarı topun vurulması gerekiyor. Tek kazanma şansı, bir oyuncunun bu atışları rakip taraftaki oyunculardan önce her iki topla gerçekleştirmesidir. Altı çember kazanan ve çivi puanları kazanmak için çiviye vuran top hemen yerden kaldırılır.

Bazı Daha Fazla Sürüm

Bununla birlikte, Garden kroket’in dışında, kroketin iki versiyonu daha vardır. Bunlardan biri, altı çember ayarıyla oynanan Golf Kroketidir . Fazladan çekim yoktur ve çok basit bir Kroket şeklidir. İkinci versiyon, genellikle Nine Hoops Croquet olarak anılan Wickets Croquet’dir . Bu oyun dokuz çember ve çivi ile oynanır. Çemberler çift elmas biçimindedir. Bu Kroket, Kuzey Amerika ve birçok Güney Avrupa ülkesinde çok ünlüdür.

Kroket Oyun Kuralları

Garden Croquet’in resmi kuralları Dünya Kroket Vakfı tarafından belirlenir. Bazı farklı varyasyonlara izin veriyorlar ve aynı zamanda bazı zorlu zorluklar içeriyorlar ve oyunu biraz daha ilginç ve karmaşık hale getiriyorlar, böylece Croquet bazı sosyalleşme zaman geçirme oyunu yerine ciddi bir oyun olarak görülüyor.

Aşağıda, Garden Croquet oynarken akılda tutulması gereken kuralların bir listesi bulunmaktadır.

 • Oyun yazı tura atarak başlar. Atışı kazanan taraf, hangi tarafın oyuna başlayacağına karar verir ve diğer taraf da kullanılacak toplara karar verir.
 • Fazladan bir atış kazanılmadıkça her oyuncunun topa vurmak için bir şansı vardır. Ekstra atış, bir çember koşarak veya diğer üç toptan birine vurarak kazanılabilir.
 • İlk dört turda, oyuncular dört topu da oyuna sokmalı, ardından istedikleri herhangi bir topu oynama seçeneğine sahipler.
 • Ekstra çekimler toplu değildir. Ayrıca, bir sonraki çembere kadar her toptan yalnızca bir ekstra atış kazanılabilir.
 • Top sahanın dışına çıkarsa ceza yoktur.
 • Oynanan tüm topların en azından çemberin bir kısmından geçirilmesi gerekir.
 • Oyuncular, atış yapmak için diğer topları, çemberleri veya çiviyi hareket ettirmeden topa tokmak yüzü ile vurmak zorundadır.
 • Oyunun sonunda top çiviye çarptığında oyundan çıkarılır.
 • Bir yazı tura atışı, kimin hangi topları kullanacağını seçerek ilk atışı kaybedenle gideceğini belirler.
 • Her oyuncu sırayla oynar ve fazladan atış kazanılmadıkça bir atış yapar. Ekstra atışlar ya “bir çemberden geçerek” (doğru çemberden geçerek) veya diğer üç toptan birine vurularak kazanılır. Bunlar sırasıyla bir ve iki ekstra atış kazanır.
 • İlk dört tur, dört topun hepsini oyuna sokmak için kullanılmalıdır, ardından her iki topla oynamayı seçebilirsiniz, ancak ekstra atışlar hemen kazanılabilir.
 • Başka bir topa vurursanız (roket yapar) ve fazladan iki atış kazanırsanız, bunlardan ilki (kroket atışı) roket topuyla temas halinde oynanmalıdır. Bunu yapmak için topunuzu hareket ettirin ve vurulan topla temas edecek herhangi bir yere yerleştirin. Roketlenmiş top bir sonraki vuruşta hareket etmeli veya sallanmalıdır. Bir sonraki atış, devam atışı olarak adlandırılır ve ilk, orijinal topun bulunduğu yerden oynanmalıdır.
 • Fazladan atışlar birikimli değildir ve bir sonraki çember atılana kadar her toptan yalnızca bir kez ekstra atış kazanabilirsiniz.
 • Bir top çimden vurulursa veya kenarın bir metre yakınında bulunursa, çimin içindeki bir metreye hareket ettirilir. Bunun bir cezası yoktur.
 • Bir çembere gol atmak için çemberin orijinal tarafında topun hiçbir parçası görünmemelidir – yani, topun tamamı çemberin en azından bir kısmını geçmiş olmalıdır.
 • Topa sadece tokmak yüzü ile vurulabilir ve atış yapmak için diğer topları, çemberleri veya çivileri hareket ettirmeden temiz bir şekilde vurulmalıdır.
 • Bir top, oyunun sonunda çiviye çarptığında oyundan çıkarılır.

Garden Croquet’in kuralları karmaşık ve ezberlenemeyecek kadar fazla görünse de, oyunun seçilmesi kolaydır ve bu oyun oynamak için çok eğlenceli olduğu için bu kurallara vakit kaybetmeden bakılabilir.

Şampiyonalar ve Şampiyonlar

Bildiğimiz gibi kroket bir sosyalleşme oyunu olarak kabul edilir, ancak Dünya Kroket Federasyonu’nun düzenlediği şampiyonalarda ciddi kroket görülür. Düzenlenen iki büyük şampiyona:

 • Inter Country Şampiyonası
 • İngiliz Ulusal Golf Kroket Şampiyonası

Ulusal Kulüpler Arası şampiyona altı şampiyonayı içerir. Onlar –

 • Kulüpler Arası Şampiyonası (Kroket Birliği)
 • Golf Kroket Kulüpler Arası Şampiyonası (Golf Kroket)
 • Mary Rose Inter-Club Kupası (Dernek Kroket)
 • The Golf Croquet Inter-Club Shield (The Murphy Shield) (Golf Kroket)
 • Longman Kulüp Takım Kupası (Kroket Birliği)
 • Sekreterin Kalkanı (Dernek Kroket)

Şampiyonlar

Robert Fulford

Robert Fulford, Colchester’da doğan ve yerel okulunda 15 yaşında kroket oynamaya başlayan İngiltere’den bir Croquet oyuncusu. Sık sık ucuz otellere veya yerel kroket oyuncularının evlerine giderdi ama fazla kazanamadı. 1990’da İngiltere’deki Hurlingham Kulübü için Dünya Şampiyonası kazandı.

İki yıl sonra ABD’de bir Dünya Şampiyonası kazandı. 1994 yılında yine İngiltere Carden Park’ta düzenlenen Dünya Şampiyonasını kazandı. Bir sonraki Dünya Şampiyonası galibiyeti ona 1997’de Moorabinda Croquet Club için geldi. Kazandığı son Dünya Şampiyonası 2002 yılında Yeni Zelanda’nın Wellington şehrinde yapıldı.

Chris Clarke

Chris Clarke, daha önce İngiltere’yi temsil eden ancak şimdi Yeni Zelanda’yı temsil eden bir kroket oyuncusu. Clarke, 13 yaşında Croquet oynamaya başladı. 1995’te, Association Croquet’de Dünya Şampiyonası kazandı. 2008 yılında, Dünya Bir Numaralı oyuncu pozisyonunu kazandığı Dünya Şampiyonasını da kazandı.

2008’de WCF Golf Kroket Dünya Şampiyonası’nda yarı finallere ve 2009 Avrupa Şampiyonası finallerine ulaştı. Sırtındaki sakatlık nedeniyle Croquet oynayamadı ama 2012’de geri döndü ve dünya sıralamasını yükseltmek için on maç kazandı. Bazı tartışmalar nedeniyle Yeni Zelanda’ya geçti ve 2014’ün kazanan takımı MacRobertson Shield takımının üyesiydi.

Reginald Bamford

Reginald Bamford, Güney Afrika’dan bir kroket oyuncusu. Dernek Kroket Dünya Kupası’nı dört kez kazandı. Bunun yanı sıra birçok şampiyonada da yer aldı. Açık Şampiyonalara katıldı ve on kez kazandı.

Erkek Şampiyonalarına da katıldı ve altı kez kazandı. Şu anda bir işadamı ve yetkili bir muhasebeci. Kendisi ayrıca Croquet Golf’te Dünya Şampiyonu.

Ben Rothman

Ben Rothman, Kuzey Amerika’dan bir kroket oyuncusu. Kariyerine 2007’de başladı ve 2009 ve 2010’da ABD Kroket Derneği’nde bir numaralı oyuncuydu. 2009’da WCF Dünya Şampiyonası finallerine ulaştı ancak Reg Bamford’a yenildi. Diğer birçok yarışmada yer aldı ve kazandı.

2008’de Kuzey Amerika Açık Şampiyonalarına katıldı ve kazandı. 2009’da Ulusal Tekler ve Çiftler Şampiyonası, Seçilmiş Sekizler Şampiyonası ve Açık Şampiyonaları içeren üç şampiyonada yer aldı. 2010 yılında üç şampiyonluk kazandı.

Miranda Chapman

Miranda Chapman, Interstate Cup’ta Victoria’yı temsil eden Yeni Zelandalı bir kroket oyuncusu. 2012 yılında Dünya Şampiyonalarında Avustralya’yı temsil etti.

2009’da Avustralya Çiftler Şampiyonası’nı kazanırken, 2010’da Avustralya Kadın Ünvanı’nı kazandı. Şimdi, uzuvları kesilen insanlar için yapay uzuvlar yaptığı bir Protezist olarak çalışıyor.

Kroket Oynamanın Sağlığa Faydaları

 • Açık havada olmak:  2011 yılında yapılan bir araştırma, açık havada egzersiz yapmanın iç mekan aktivitesine kıyasla gerginlik, kafa karışıklığı, öfke ve depresyonda daha büyük düşüşlerle ilişkili olduğunu buldu. Ve 2010 yılında yapılan bir araştırma, yeşil bir alanda sadece beş dakikalık egzersizin bile ruh halini ve benlik saygısını geliştirebileceğini buldu.
 • Entelektüel açıdan zorlayıcı: Kroket, satranç gibi bir oyunun entelektüel bulmaca çözme yöntemini, başarılı olmak için hassasiyet ve yumuşak dokunuş gibi becerilerin gerekli olduğu bir fiziksel aktivite unsuru ile birleştirir.
 • Hafif egzersiz yapmanın eğlenceli bir yolu:  Kroket oynamak, eklemlerde kolay ve yorucu olmayan, etkili ancak nazik bir egzersiz sunan bir boş zaman aktivitesidir. Amerika Birleşik Devletleri Kroket Derneği, oyuncuların ortalama bir maçta iki milden fazla yürüdüğünü tahmin ediyor.
 • Her yaşta yapılabilir: Oyunun yorucu olmayan, düşük etkili doğası, onu bir ömür boyu keyif alınabilecek bir aktivite haline getirir. Kroket düşük etkiye sahiptir (sadece bir kiloluk, katı plastik bir topa vurmak için kabaca iki kiloluk bir tokmakla yürümek, bükmek ve sallamak), ancak son derece rekabetçi, stratejik ve zihinsel olarak uyarıcı olabilir ve önemli bir sosyal bileşen olabilir. birçok yeni arkadaş edin.
 • Her yerde oynanabilir:  Çim kortlar, ister arka bahçelerde veya parklarda olsun, arkadaşların ve ailenin rekreasyon amacıyla oyunu oynadığı gayri resmi çimler veya oyuncuların rekabete dayalı turnuvalar sırasında yarıştığı resmi çim çimenlikler olabilir.
 • Olumlu tutum:  Croquet, tüm günlük işlerde yardımcı olacak olumlu bir yaşama tutumu teşvik eder; daha spesifik olarak, sorunlara “yapabilirim”, “yapmalıyım” yanıtını ve pes etmeme tutumunu teşvik eder.
 • Sosyalleşin:  Oyunu oynamak yeni insanlarla tanışmanın mükemmel bir yoludur. Kroket kulüpleri çiftler oynandığında insanları karıştırır ve ortakları bir araya getirir. Erkekler ve kadınlar eşit şartlarda birlikte oynarlar.
 • İyi sportmenliği ve dostluğu vurgular:  Kroket, dünyanın her yerindeki meraklılar arasında dostluk sağlar. Yabancı bir ülkede tatil yapan oyuncular, yerel kroket kulübünü ziyaret etmeyi seçerlerse sıcak bir karşılama alacaklar.
 • Zihinsel faydalar:   Araştırmalar, boş zaman aktiviteleri ve sporla oynayarak zihinsel sağlık avantajları elde edebileceğinizi gösteriyor. Odak noktanızı bir kroket topuna vurma hassasiyetine koyarak zihninizi temizleyebilir ve sizi hissettiğiniz stresten kurtarabilir.
 • Benlik saygısını geliştirir:  Kroket (ve diğer sporlar) benlik saygısını geliştirmeye yardımcı olabilir. Spordan hoşlanıyor ve gerçekten içine giriyorsanız, hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak, kendinize olan güveninizi ve performansınızı da artıracaktır. İşler ters giderse onları düzeltebileceğini ve biraz daha ileri gidebileceğini bilecek kadar kendine güven duyduğunda.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

 1. Çok eglenceli bir oyun, faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Başa dön tuşu