Kürek Çekme Kuralları

Kuralları ve Tarihi

Kürek Çekme, bir kürek çekme oyunu kazanmak için uzun bir tekneyi yüksek hızlarda su ile itmek için kürek olarak bilinen ahşap bir kürek kullanmayı içeren bir spordur.

Kürek Çekme, gezegendeki en eski ve en prestijli sporlardan biridir ve ilk kürek yarışlarının Mısır dönemi kadar önce ortaya çıkmış olabileceğine dair kanıtlar vardır. Oxford ve Cambridge Üniversitesi 1828’de rekabetçi bir kürek yarışı düzenledi ve iki eğitim tesisi bugün hala birbirleriyle yarışıyor.

Kürek Çekme, oyunlar ilk başladığından beri Yaz Olimpiyatları’nın hemen hemen her sayısında yer aldı. Sadece 1896 turnuvasında kürek müsabakaları yoktu, aşırı hava koşulları organizatörleri su sporlarını programdan çekmeye zorluyordu. Erkek kürek etkinlikleri 1900’den beri uygulanmaktadır ve kadın kürek yarışmaları çok daha sonra 1976’da başlatılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri, bugüne kadar çok başarılı 89 madalya toplayan Olimpik kürekte en başarılı genel ulustur. Bununla birlikte, Doğu Almanya zamanlarında mükemmel rakiplerdi (ABD’nin son zamanlarda eşleştiği bir rekor 33 altın elde etmeyi başarıyor) ve İngiltere son on yılda korkunç bir performans sergiledi ve Olimpiyat oyunları kürek madalya masasını üst üste üç kez tamamladı .

Tüm zamanların en büyük erkek kürekçisi yaygın olarak İngiltere’nin Sir Steve Redgrave’ı olarak kabul edilir, Romanya’dan Elisabeta Lipa genellikle en iyi kadın kürekçi olarak kabul edilir. Her ikisi de beş altın madalya aldı.

Oyunun Amacı

Kürek çekmenin amacı basittir: ilk önce bitiş çizgisine ulaşan tekne yarışın galibi ilan edilir. Bitiş çizgisine mümkün olan en kısa sürede ulaşmak, takım etkinliklerinde yarışırken şaşırtıcı miktarda fiziksel ve zihinsel güç, yüksek dayanıklılık ve sorunsuz senkronizasyon gerektirir.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Kürek yarışmalarına katılan tüm sporcuların oynayacağı farklı bir rol vardır ve oyuncu ve ekipman sayısı, söz konusu etkinliğin kürek türüne bağlı olarak değişebilir.

Tekneler ve Oyuncular

Kürek yarışları, katılan kişi sayısına ve kullanılan teknenin türüne bağlı olarak farklı isimler alır. Olimpiyatlarda yapılan ana etkinlikler şunlardır:

 • Tek Kürek : İki kürekli “kürek” teknesinde bir atlet (her elinde bir tane)
 • Çift Kürek : “Kürek” teknesinde her biri iki kürek bulunan iki atlet (her elde birer tane)
 • Dörtlü Kürek : “Kürek” teknesinde dört sporcu – her biri iki kürek (her elde birer tane)
 • Coxless Çiftleri : Bir teknede “coxswain” bulunmayan iki sporcu (direksiyon kolaylaştırmak için kıçta oturan bir kişi); Her sporcunun birer tane süpürme küresi vardır
 • Coxed Pairs : Bir teknede coxswain bulunan iki sporcu. Her iki sporcunun da birer tane süpürme kürekleri var
 • Coxless Fours : Coxless Çiftleri gibi, iki yerine sadece dört sporcu ile
 • Coxed Fours : Coxed Çiftleri gibi, iki yerine sadece dört sporcu ile
 • Sekizler : Bir coxswain tarafından yönlendirilen tekne ile her biri birer süpürme küresi olan sekiz kürekçi

Kürekler

Farklı ırklar için farklı tipte kürekler kullanılır. Değişen tasarımlara rağmen, kürek küreklerinin büyük çoğunluğunun sonunda kalın bir kürek benzeri kalıplama ile uzun ve ince bir gövdesi vardır. Daha büyük, daha kalın “süpürme kürekleri”, coksuz ve coxed kürek olayları için kullanılır.

Yönetim

Kürek yarışlarında, sporcuların tekneyi belirli bir yöne yönlendirmek için küreklerini kullanmaları gerekir. Coxed yarışlarında, coxswains dümeni dümen üzerinden kontrol eder. Hiçbir coxswain olmadığında, mürettebat, ayak parmaklarına bağlı bir dümen kablosu ile tekneyi kontrol edecektir.

Kürek Tankı

Birçok kürek sporcusu, kürek çekme küreklerini bir Kürek Tankında uygulayarak Olimpik yarışlar için antrenman yapacak. Bu yapay odalar tempo ve agresiflik açısından tamamen kontrol edilebilen ve sporcuların çok çeşitli koşullarda egzersiz yapmalarını sağlayan su içerir. Kürek Tankları ayrıca kötü hava koşulları eğitimi imkansız hale getirdiğinde son derece yararlıdır ve kürekçilerin teknikleri üzerinde çalışmalarına ve kötü dış ortam koşullarından bağımsız olarak fiziğini oluşturmalarına izin verir.

Puanlaması Nasıl Yapılır?

Kürekle ilgili puanlama yoktur. Bir takım olarak işlev görmek ve bitiş çizgisine en hızlı şekilde ulaşmak için tekneyi mümkün olan en yüksek hızda itmek için takım arkadaşlarıyla birlikte çalışmak sadece bir durumdur.

Kazanan
Kürek yarışının galibi, önce bitiş çizgisine ulaşan kişi veya takımdır. Modern Olimpiyatlarda, erkek ve kadın etkinlikleri de dahil olmak üzere tüm yarışlar 2000 metreden fazla yapılır.

Kürek çekme yarışmasını doğrudan kazanmak için, bir sporcu / takımın turnuva boyunca ilerlemek için bir dizi “ısınma” ile ilerlemesi gerekir. Finalde bitiş çizgisini geçen ilk üç tekneye altın, gümüş ve bronz madalyalar verilecek.

Kürek Çekme Kuralları

Rekabetçi kürek sporcuların diskalifiye edilmekten kaçınmak için uymaları gereken bir takım kuralları içerir. Bunlar:

 • Şerit Değiştirme : Olimpik kürek etkinliğinde altı ayrı şerit vardır ve her tekneye bir şerit tahsis edilmiştir. Sporcular ve takımlar, istedikleri takdirde bir şeritten diğerine geçmelerine izin verilir – bunu yaparken başka bir tekneyi engellememek veya engellememek koşuluyla.
 • Yanlış Başlangıçlar : Ateş tabancası sönene kadar tekneler başlangıç ​​çizgisini terk etmemelidir. Sporcuların / takımların bir “yanlış” başlamasına izin verilir (yani izin verilmeden önce yola koyulurlar). Ancak bunu iki kez yaparlarsa, yarıştan diskalifiye edilirler.
 • Olimpiyat Madalya Kazananlar : Altın, gümüş ve bronz Olimpiyat oyunları madalyaları, altı takımın / sporcunun yarıştığı final yarışının ilk üçünde biten teknelere verilir.

Hangi Kasları Çalıştırır? 

Kürek çekme hareketi vücut geliştirmede önemli bir yere sahiptir. Kas yapısını güçlendirerek kas kütlesinin artmasına yardımcı olmaktadır. Kürek çekme aleti kullanılarak, bacak kaslarını, omuz ve sırt kaslarını, karın kaslarını ve kol kaslarını büyük ölçüde çalıştırmaktadır. Ancak bütün kas sisteminin az da olsa çalışmasında etkili olmaktadır.

Bu kas grubunun güçlenmesini isteyenler için kürek çekme aleti kullanımı oldukça önemlidir. Bu kasların çalışması güçlü ve formda bir vücut oluşturma noktasında oldukça etkili olmaktadır. Hem profesyonel sporcular hem de sağlıklı olmak isteyen herkesin yapabileceği bir çalışma fırsatı sunmaktadır. 

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu