Lakros (Lacrosse) Kuralları

Tarihi ve Kuralları Nedir?

Lacrosse, bir topun bir ucunda örgü veya ağlı bir sopa kullanılarak takım arkadaşları arasında geçirildiği bir takım oyunudur. Kabile savaşçıları için bir eğitim alanı olarak kullanıldığı Kızılderili topluluklarından kaynaklanır ve neredeyse bin yıl öncesine dayanır. Daniel Day Lewis’in oynadığı ‘Mohikaların Sonu’ filminde yer alan dostça bir lakros oyunu hatırlayabilir ve erken formunda bazen her iki tarafta zafer için binlerce oyuncu vardı.

Oyunun ilk versiyonlarına Fransız Cizvit misyonerleri tarafından tanık ve belgelendiği için, popülerlik kazandı ve ilk olarak 1867’de Kanada’da kodlandı. Modern oyun, oyuncuların dolgu ve kask takmasını gerektiren hızlı, çılgın bir temas spordur. Mohikanların yürekten güleceklerinden şüpheliyim. Burada alan lakrosuna odaklanacağız (kutu lakros ve interkrozun daha az yaygın varyasyonlarının aksine).

Oyunun Amacı Nedir?

Oyunun amacı, bir top içeren birçok takım sporuna benzer, yani adı geçen topu rakibinizin kalesine kendinizden daha fazla ateş etmek. Lakros çubuğu (veya “çaprazlama”), rakiplerinizin eline geçmesini durdurmak amacıyla topu yakalamak, taşımak ve geçmek için kullanılabilir.

Rakip taraf topa sahip olduğunda, savunma takımı sopalarını (rakiplerin sopalarına karşı) veya gövdelerini kullanarak atmaya çalışabilir.

Lakros Türkiye ile ilgili olarak 2 Adet Sosyal Medya Linki mevcut, bunlar;

https://www.facebook.com/TurkiyeLakros

https://www.facebook.com/IstanbulSultans

Oyuncuları ve Malzemeleri Nelerdir?

Her takım on oyuncudan oluşur: bir kaleci, üç defans oyuncusu, üç orta saha oyuncusu ve üç saldırgan.

Lakros çubukları “kısa” ve “uzun” çubuklar arasında bölünür. Birincisi 40 ila 42 inç arasında ve ikincisi 52 ila 72 inç uzunluğunda olmalı, kafası en geniş noktasında altı inçten az ve 10 inçten fazla olmamalıdır. Kalecinin çubuğu 40 ila 72 inç uzunluğunda ve 15 inç genişliğe kadar herhangi bir şey olabilir. Dörtten fazla oyuncunun uzun bir sopa taşımasına izin verilmez (kaleci hariç).

Top katı kauçuktan yapılmıştır ve çapı yaklaşık sekiz inçtir. Bu nedenle kaskların takılması gerekirken ağızlıklar, omuz yastıkları, kol yastıkları ve eldivenler önerilir.

Oyunda Puanlama Nasıl Yapılır?

Bir gol atmak için bir takım, gol çizgisini tamamen geçecek şekilde topu lakros çubuğundan kaleye itmelidir. Top, kale çizgisini geçmeden önce “kırışmaya” giren oyuncu gibi ihlaller, kaleye izin verilmemesine neden olur.

Oyunu Kazanmak

Kazanan takım, oyunun süresi içinde en çok gol atan takımdır. Eğer oyun süresi dolduktan sonra puanlar eşitse, bir gol atan ilk takımın genel kazanan olduğu ek bir Ani Zafer Uzatma süresi ortaya çıkabilir.

Lakros (Lacrosse) Kuralları

 • Lakros, 110 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde bir alanda oynanır, her iki uçtaki goller altı ayak altı ayak ölçülür. Amaç 18 fit çapında dairesel bir “kıvrım” ile çevrilidir. Bir oyuncu söz konusu kırışıklığın içinden gol alamayabilir. Saha orta saha çizgisi ile kesilir.
 • Oyun süresi, her biri 20 dakika olan dört mahalleye ayrılmıştır. Takım molaları iki taraftan da çağrılabilir, bu süre boyunca oyun süresi duraklatılır.
 • Her oyuncu bir çubuk veya “çentik” taşır, dörde kadar uzun bir çubuk (52-72 inç) ve geri kalanı kısa bir çubuk (40-42 inç) taşır.
 • İhlal yapan oyuncular (ofsayt olmak veya rakibini tutmak gibi), genellikle 30 saniye veya bir dakika olmak üzere bir süre ceza kutusuna gönderilerek cezalandırılır.
 • Oyunlar bir golle başlar (ve hedefler için durduktan sonra ve her üç aylık dönemin başında). Karşılaşma sırasında, her iki taraftaki bir oyuncu, hakem düdüğünü çalıncaya kadar sopalarını yatay olarak topun üzerine bırakır, bu noktada oyuncular topun sahibi olmak için savaşırlar.
 • Bir takım topa sahip olduğunda, hızlı akan bir oyunu teşvik etmek için topun 20 saniye içinde orta saha çizgisinin ötesine ilerlemesini sağlamalıdır.

Sağlıga Faydaları Nelerdir?

 • Kalori yakar: Bu büyüklükte bir alanda koşmak, yüksek etkili aerobik bir aktivitedir. Mayo Clinic’e göre, 160 kiloluk bir kişi, yüksek etkili aerobik yaparak saatte 533 kalori yakıyor. Bir lakros oyunu tipik olarak bir ila iki saat sürer ve oyuncuların oyun başına yüzlerce kalori yakmasına izin verir. Sürekli olarak fazla kalori yakmak, oyuncuların fazla kilolarını kaybetmeleri veya mevcut kilolarını kontrol altında tutmaları için en iyi yollardan biridir.
 • Zihinsel keskinliğin artması:  Lakros oynamak disiplin gerektirir, çünkü gereken taktikler ve beceri gelişimi, gelişmek için zaman ve ısrar gerektirir. Oyuncular sadece zihinsel disiplin geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda okulda / işte zihinsel performansı, ruh halini ve performansı iyileştirdiği gösterilen düzenli egzersizin sağladığı faydalardan da yararlanacaklar.
 • Kardiyovasküler dayanıklılığı artırır:  Her oyuncunun kalbi ve ciğerleri yorulmadan tam bir oyun oynayacak kadar güçlü olmalıdır ve tüm organlar gibi, kalp ve akciğerler de üzerlerindeki taleplere uyum sağlar. Oyuncular antrenman ve oyunlar sırasında kardiyovasküler dayanıklılık geliştirirler. Bir oyuncu sahada her aşağı yukarı koştuğunda, kalbi ve ciğerleri güçlenir ve dayanıklılığı artar.
 • Artan çeviklik:  Lacrosse oyunları, koşarken veya yön değiştirirken topu fırlatmanın ve yakalamanın yanı sıra sürekli koşmayı ve koşmayı içerir. Lakros yoluyla geliştirilen en önemli becerilerden birkaçı hızlı ayak çalışması ve yüksek düzeyde çabukluk ve çevikliktir. İyileştirilmiş tepki süreleri de bir kazadan veya düşüşten kaçınmak için anlık kararlar verilmesi gerektiğinde günlük hayata aktarılabilen bir avantajdır.
 • Tüm vücudu güçlendiren bir antrenmandır: Lacrosse vücuttaki  hemen hemen her büyük kası çalıştırır. Bir lakros sopası sallamak ve bir lakros topu atmak, üst ve alt kollardaki kasları çalıştırır. Bir lakros sopası kullanarak topun kontrolünü sağlamak için kullanılan bir teknik olan beşik, aynı zamanda kol kuvveti ve hareket aralığı gerektirir. Tutarlı koşu bacak kaslarını çalıştırır. Oyuncular, lakros toplarını kovalarken ve yakalarken yukarı ve aşağı ve bir yandan diğer yana eğilirler ve bu hareketler çekirdek kasları çalıştırır.
 • Dayanıklılık geliştirir:  Lacrosse, basketbol, futbol ve hokey becerilerini hızlı tempolu, yüksek dayanıklılık gücü ve çeviklik testinde birleştirir. Kabaca bir futbol sahası büyüklüğündeki bir oyun alanı ile hız ve güç için yüksek talep vardır. Eğitim titiz ve odaklıdır. Başarılı olmak için adanmışlık gerekir. Fiziksel olarak mücadele etmek de bir kişinin zihinsel olarak gelişmesine yardımcı olur. Zorlamak ve bir hedef yapmak, güven ve bağlılık oluşturur. Bu sporla ilgili sıkı çalışma, bir kişiye yıllarca fayda sağlayacak ve oyunla ilgisi olmayan hayattaki diğer şeylere katlanmalarına yardımcı olacak güçlü bir karakter geliştirmeye yardımcı olur.
 • Sosyalleşme:  Takım sporları, sosyal etkileşimi ve başkalarıyla nasıl çalışılacağını öğretmenin mükemmel bir yoludur. Lacrosse, takım arkadaşlarına hayati bir gerçek dünya becerisi olan hedefler koymayı ve başkalarının yardımıyla bu hedefleri gerçekleştirmeyi öğretir. Bir takım içindeki engellerin üstesinden gelmek, ömür boyu sürecek arkadaşlıklar geliştirmenin de iyi bir yoludur.
 • Koordinasyon:  Lakros oyuncularının yararlandığı bir alan, ince motor becerilerin ve el-göz koordinasyonunun eğitimidir. Küçük bir topu, özellikle bir oyunun ortasında, toplanmış bir ağda yakalamak göründüğünden çok daha zordur. Koşmayı, zıplamayı ve engellemeyi birleştirin ve oyunculara ömür boyu fayda sağlayacak bir koordinasyon reçeteniz var.
 • Zihinsel sağlığa iyi gelir:  Fitness.gov’a göre, uzun süre yoğun fiziksel aktivitelerde bulunanlar, hafif ila orta dereceli anksiyete ve depresyon semptomlarını hafifletebilir. Bu tür faaliyetler ayrıca stresi azaltabilir ve uykusuzluk gibi stresle ilişkili rahatsızlıkların etkilerini en aza indirebilir. Spor yapmak, akran etkileşimini de teşvik eder, bu da izolasyon duygularını azaltır ve bir kişinin genel ruh halini iyileştirebilir. Ayrıca, yeni bir beceri öğrenmek ve bir oyunu kazanmakla ilişkili başarı duyguları, bir lakros oyuncunun benlik saygısını artırabilir.
 • Disiplini öğretir:  Bir takım sporuna zaman ayırmak, üretken alışkanlıkların gücünü öğretir. Düzenli uygulama, takım çalışması ve her şeyi verme dahil olmak üzere oyuna giren çalışma, faydalı alışkanlıkları benimsemenin değerini öğretir. Düzenli uygulama, sağlıklı beslenme, yeterince dinlenmek, hataların ve başarısızlıkların üstesinden gelmek – tüm bu alışkanlıklar lakros yoluyla öğrenilebilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu