Masa Tenisi (Pinpon) Kuralları

Masa Tenisi Tarihçesi

Masa Tenisi 1988’den beri Olimpik bir spor olmuştur ve Etiyopya’nın tozlu sokaklarından İngiltere’nin kırsal okullarına kadar tüm dünyada oynanmasına rağmen Asya’da oldukça popülerdir. Oyun, 19. yüzyılın sonunda, ilk olarak üst sınıflar için bir postprandial salon oyunu olarak İngiltere’de başladı. Erken vuruş topun sesi ona “ping pong” adını verdi, ancak bu bazı ülkelerde ticari bir terim haline geldiği için masa tenisi kısa sürede daha yaygın bir isim haline geldi.

Masa Tenisi Amacı Nedir?

2001 itibariyle oyunun amacı, rakibinize topu ağdan vurmak, masadan vurmak veya tamamen kaçırmak için 11 puan (daha önce 21 yaşındaydı) vermektir. Maçlar normalde beş, yedi veya dokuz oyunun en iyisi olarak tartışılır: yani üç, dört veya beş oyunda sırasıyla 11 puana ulaşan ilk kişi.

Masa Tenisi Oyuncuları ve Malzemeleri

Tekli oyunda bire karşı bir oyun, ikie karşı ikiye katlanırken, gayri resmi durumlarda ikiye karşı oynamak da mümkündür (örneğin aile tatilleri!). Burada tekli kurallara odaklanacağız.

Hem net hem de yarasalar için kitaplar kullanarak bir masaya oynanan doğaçlama bir oyun olduğu için şaşırtıcı olmayan ping pong oynamak için küçük ekipmanlara ihtiyaç var!

Resmi olarak oyun 40 mm çapında, 2.7 g ağırlığında beyaz (veya bazen turuncu) masa tenisi topu kullanılarak oynanır; normalde yarasalar (İngiltere) veya kürekler (ABD) olarak adlandırılan ve bir tarafta kırmızı, diğer tarafta siyah olan raketler (resmi terim); ve 2.74m (9ft) uzunluğunda, 76cm (30 inç) yüksekliğinde ve 1.52m (5ft) genişliğinde bir masa.

Masa genellikle mavi veya yeşildir ve genişliği boyunca, uzunluğunu ikiye bölen 15.25cm (6 inç) bir ağa sahiptir.

Masa Tenisi Nasıl Puanlanır?

Puanlama, rakibinizi masaya uzun veya geniş bir şekilde topa vurmaya zorlayarak veya başka bir şekilde ağa çarparak veya hiç vuramadıkları bir atış yaparak yapılır. Servis yaparken, geçerli bir servis yapamazsanız rakibiniz puan kazanır – masanın yan tarafında sıçrayan, ardından ağı temizler (eğer fileye çarparsa izin verilir ve oyuncu yedeklenir) ve yan.

Topa voleybol yapmasına izin verilmez veya engellemezken, çift vuruş da noktanın rakibinize verilmesine neden olur. Masa tenisinde masanın kenarlarının (çizgiler) “içeri” olduğunu, ancak kenarın olmadığını unutmayın.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Maçın galibi, normalde üç, dört veya beş olmak üzere, ayrılan oyun sayısına ilk ulaşan kişidir. Bir oyunu kazanmak için 11 puana ulaşmanız gerekir, ancak skorlar 10-10 seviyesinde olursa, oyuna iki puan alan ilk oyuncu olur.

Masa Tenisi (Pinpon) Kuralları

Ping pong, önceden kararlaştırılan sayıda oyunda oynanır ve her oyunu ilk 11’e kazanır.
Bir madalyonun veya başka bir lot-çizim şeklinin atışı, hangi oyuncuların önce hizmet edeceğini belirler.
Her masa tenisi oyuncusu iki kez sırayla servis yapar ve servisler açık bir avuçtan yapılmalıdır, top altı inç atılır, daha sonra servis tarafına sıçrar, ağı temizler, ardından alıcının tarafında sıçrar.
Puanlar yukarıda açıklandığı şekilde kararlaştırılır ve oyunların iki açık puan kazanması gerekir. 10-10’da her oyuncu, bir oyuncu iki sayılık bir kurşun bulana ve oyunu kazanana kadar sadece bir kez hizmet eder.
Her oyundan sonra oyuncular hem oynadıkları masanın sonunu, hem de ilk önce topu servis eden ve alan oyuncuları döndürür.
Bir maçın karar verme oyununda, iki oyuncu da beş puana ulaştıktan sonra oyuncular takas biter.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu