Masa Tenisi ve Ping Pong Arasındaki Fark Nedir?

Masa tenisi ve Ping Pong tenisi esasen aynı oyundur ve aralarında büyük bir fark yoktur. Ancak gerçek fark, algıdır. Masa tenisi, insanların dünya çapındaki liglerde ve kupa müsabakalarında ve uluslararası şampiyonalarda yarıştığı sporun ciddi ve rekabetçi tarafıdır.

Ping-pong, çok daha gayri resmi ve sosyal bir şekilde oynanan neredeyse aynı bir oyundur (elbette iyi bilinen bira pong oyunu da dahil olmak üzere çeşitli varyasyonları olmasına rağmen ). Herkes bu farklılıklara katılmasa da, daha sosyal olan ‘masa tenisi’ oyununu oynamayı tercih edenler bazı küçük ayarlamalar yapabilirler.

Farklılıklar

Sporun ilk günlerinde, masa tenisi ve masa tenisi terimleri hem kullanıldı ve makul ölçüde birbirinin yerine geçebilirdi. Bununla birlikte, ping-pong adı üzerindeki ticari marka anlaşmazlıkları konusundaki korkular nedeniyle, sporun standartlaştırılmış kurallarını yazarken, ITTF (Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) masa tenisi kelimesini kullanmayı seçti.

Bugün, masa tenisinin daha ciddi oyuncularının çoğu, oyunlarının masa tenisi olarak anılmasından hoşlanmıyor. Kelimenin onomatopoeik doğasının oyunun anlamsız ve çocuksu görünmesine neden olan yanlış izlenimi verdiğine inanıyorlar.

Bununla birlikte, masa tenisi topluluğu daha gevşek ve daha az resmi adı benimsemiştir. Rekabete değil, oyunun sosyal ve eğlenceli tarafına odaklanarak, masa tenisinin bazı daha karmaşık kurallarından arınmış, oyunun basitleştirilmiş bir versiyonunu oynama eğilimindedirler.

Hizmet

Masa tenisinde, topun açık bir elden altı inçten fazla yukarı doğru atılması ve ardından masanın taban çizgisinin arkasından vurulması gerekir. Bununla birlikte, daha az resmi olan masa tenisi oyunlarında servisler doğrudan elden veya masadaki bir sıçrama sonrasında vurulabilir.

Puanlama

Modern masa tenisinde oyunlar 11 puana kadar çıkar, oyuncular aynı anda iki servis atar. Pek çok masa tenisi maçında, geleneksel 21 sayı formatı, her oyuncunun dönüşümlü olarak beş servis atması ile kullanılır.

Rundlauf

Her zamanki tekler ve çiftler karşılaşmalarının yanı sıra, masa tenisinin dünya çapında çeşitli varyasyonları vardır. Bunlardan biri Rundlauf’tur (masanın etrafında). Almanya’da ortaya çıkan, daha büyük oyuncu gruplarının aynı anda masa tenisi oynamanın harika bir yoludur. Temel olarak, iki oyuncu takımı masa tenisi masasının etrafında saat yönünün tersine giden iki sıra oluşturur.

Top, bir takımın ilk üyesine servis edilir ve ardından her oyuncu masanın sonunda topa vurmak için sıranın arkasına geçmeden önce sırasını alır. Bir puan kaybetmek, oynanan belirli kurallara bağlı olarak bir can kaybı oyunundan elenmek anlamına gelebilir.

Almanya’da ortaya çıkmasına rağmen, Rundlauf giderek daha popüler bir masa tenisi versiyonu haline geliyor ve 10 ila 16 oyuncu tarafından oynanabiliyor. Masa tenisinde oyunun böyle bir grup formu yoktur.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu