Modern Pentatlon Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Modern Pentatlon, beş farklı aşama içeren çok platformlu bir spor etkinliğidir: eskrim, 200m yüzme (serbest stil), gösteri atlama ve kombine tabanca atışı ve 3200m arazi yarışı. Tüm aşamalar bir gün içinde tamamlanır. İlk üç etkinlikte bir sporcunun performansı, Modern Pentatlon’un sonunda atış / yarış kombinasyonu etkinliği için başlangıç ​​pozisyonlarını belirleyecektir. Final turunda bitiş çizgisini ilk aşan sporcu, tüm yarışmanın genel galibi ilan edilir.

Modern Pentatlon’un 19. yüzyılda Yunanistan’da doğduğuna inanılıyor, ancak birkaç kişi sporu icat ettiğini iddia etti ve bu bugün için bir tartışma kaynağı olmaya devam ediyor.

Modern Pentatlon’da gerçekleştirilen olaylar zamanla biraz değişti ve 1950’lere kadar yarışmaya sadece süvari birlikleri katıldı. Modern Pentatlon, bir askerin düşman hatlarının arkasından kaçma deneyimini simüle etmek için özel olarak tasarlanmıştır ve süvari birlikleri, her bir etkinliği tamamlamak için gereken farklı beceri setine sahip olan tek birey olarak kabul edildi. Modern Pentatlon 1952’de tüm erkeklere ve 1981’de tüm kadınlara açıldı.

Macaristan Yaz Olimpiyatları’nda Modern Pentatlon’da toplam 22 madalya ile dünya lideridir. İsveç 21 madalya ile yakınken, Sovyetler Birliği 15 iddia ediyor ve Rusya 5 var.

Amacı Nedir?

Modern Pentatlon, bir dizi farklı etkinliği tamamlamak için sporcuların çeşitli ve çeşitli bir beceri setine sahip olmasını gerektirir. Oyunun amacı, katılımcıların ilk üç etkinlikte olabildiğince üst sıralarda yer almalarıdır, böylece yarışmanın sonunda kombine atış / yarış etkinliği için mümkün olan en iyi konumdadırlar.

Başlangıç ​​pozisyonları ne kadar büyük olursa, bir sporcunun final yarışını kazanma ve genel kazanan ilan etme olasılığı o kadar yüksektir.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Modern Pentatlon’un beş ayrı olaydan nasıl oluştuğu göz önüne alındığında, çok geniş ve çeşitli miktarda ekipman söz konusudur. Bu içerir:

Eskrim Ekipmanları

Modern Pentatlon’daki eskrim aşaması, bir kılıç savaşında başka bir atlete karşı yarışmayı içerir. Kılıç ile birlikte (Modern Pentatlon’da bir “Epee modeli”), sporcular yukarıdan aşağıya koruyucu giysiler giymelidir. Bu yüz için metal bir örgü maske, kolların altında bir “Sous-Plastron”, vücut için bir kevlar ceket, uyluk, bacaklar ve dizler için “pantolonlar”, ayaklar için özel ayakkabılar ve iyi el kavraması için eldivenler .

Yüzme Ekipmanları

Modern Pentatlon’daki yüzme aşaması için ekipman oldukça basittir. Hafif, aerodinamik mayolarla birlikte, sporcular genellikle gözlerini korumak ve su altındayken görüşlerini geliştirmek için gözlük takacaklardır. Kapaklar ayrıca yarış sırasında saçların gözlerine sıkışmasını önlemek için takılabilir ve gövdeler kasık bölgesi için ek bir koruma katmanı sunar.

Atlama Ekipmanlarını Göster

Gösteri atlama etkinliği için, sporcunun hayvanın hareketlerini dikte etmek için farklı tipte at kontrol ekipmanlarını etkili bir şekilde kullanması gerekecektir. Bu ekipman “at tüfek” olarak bilinir ve eyer (binicinin koltuğu), üzengi (binici için ayaklıklar), yular (at başlığı), dizginleri (binicinin atın değişimine çektiği deri şeritleri içerir) ve Martingale (atın kafasını fırlatmasını ve biniciyi yaralamasını önleyen bir güvenlik cihazı).

Tabanca Atış Ekipmanları

Geleneksel olarak, Modern Pentatlon oyuncularının çekim aşaması için tercih ettikleri bir tabanca seçmelerine izin verildi. Bununla birlikte, standart tabanca varyantlarının (çok namlulu tabancalar, revolverler, yarı otomatik tabancalar) yerine lazer tabancaları değiştirildi.

Kros Koşusu Ekipmanları

Modern Pentatlon’daki koşu etkinliği, en az ekipman gerektiren etkinliktir. Katılımcılar, mümkün olan en kısa sürede çok fazla zemini örtmelerine yardımcı olmak için hafif giysiler (yelekler ve şortlar) ve havadar kros ayakkabıları giyerler. Bu ayakkabılar, sporcunun pistte tutuşunu sürdürmesine yardımcı olmak için tabanda küçük sivri uçlara sahip olma eğilimindedir.

Sporcular / Oyuncular

Modern Pentatlon yarışmacıları bazen “Pentatletler” olarak bilinir.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Modern Pentatlon için puanlama her etkinlik için farklıdır. Sporcular eskrim, yüzme ve binicilik etkinliklerinde puan kazanırlar ve ne kadar yüksek puan alırlarsa, sonunda birleşik atış / yarış etkinliği için verilecekleri daha büyük “kafa başlangıç” olurlar. Bu noktadan itibaren kazanan, sadece bitiş çizgisini geçen atlettir.

Nasıl Kazanılır?

Modern Pentatlon yarışmasının galibi, son atış / yarış etkinliğinde bitiş çizgisini geçen atlettir. Önceki etkinliklerde aldıkları puan miktarı, pistte nereden başlayacaklarını belirler.

Modern Pentatlon Kuralları

Modern Pentatlon’da yer alan beş sporun hepsinde sporcuların uyması gereken farklı kurallar ve düzenlemeler vardır.

Eskrim Kuralları

Modern Pentatlon eskriminde, sporcular 1 cm’den daha az bir eğriye sahip bir Epee kullanmalı ve “Allez!” Komutundan önce bir rakibe çarpmamalıdır. veya “Halte!” duyurulur. Bunu yapmak cezalandırmaya yol açacaktır.

Yüzme Kuralları

Yüzme aşamasında, sporcuların ilk 15 metre boyunca su altında yüzmelerine izin verilir, ancak bu noktadan sonra vücutlarının bir kısmını yüzeyin üstünde tutmalıdır. Sporcular havuzun sonuna ulaşıp geri döndüklerinde duvara dokunmalı ve yarış sırasında hiçbir şekilde rakibini engelleyemezler.

Atlama Kuralları

Modern Pentatlon’un gösteri atlama aşamasında sporcular saygı, nezaket ve profesyonellik göstermelidir. At yönleri, zamanlamayı takip etmeli ve yarışma mahkemesinde kalmalıdır ve hayvana karşı kötü muamele olduğuna dair herhangi bir kanıt varsa, atlet derhal diskalifiye edilir.

Atış ve Arazi Yarışı Kuralları

Modern Pentatlon’un sonundaki kombinasyon etkinliği sırasında, sporcular tekrar koşmaya başlamadan önce tabanca aşamasında minimum atış süresinin geçmesini beklemek zorundadır. Rakiplerini herhangi bir şekilde engellediği tespit edilen sporcular, tüm etkinlikten diskalifiye olma riskiyle karşı karşıya kalacaklardır.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

Başa dön tuşu