Olimpiyat Oyunlarının Tarihi Nedir?

Olimpiyat Oyunları dünyanın önde gelen spor yarışmasıdır ve şu anda 28 spor dalında binlerce sporcunun yarıştığı 306 etkinlik içermektedir. Yaklaşık 3000 yıl önce antik Yunanistan’da ortaya çıkan oyunlar daha sonra 1800’lerin sonlarında yeniden canlandırıldı.

Antik çağda oyunlar Yunanistan’ın batı Peloponnese bölgesindeki Olympia’da yapılıyordu ve her dört yılda bir tamamlanıyordu.

Modern enkarnasyonlarında, oyunlar da her dört yılda bir, ancak dünyanın farklı yerlerinde düzenleniyor. 1994 yılından bu yana, yaz ve kış olimpiyatları iki yılda bir dönüşümlü olarak ayrı ayrı yapılmaktadır.

Antik Yunan Olimpiyatları

Olimpiyat Oyunlarına dair elimizdeki ilk kayıtlar, Coroebus adlı bir yarışmacının, 192 metreden uzun bir koşu yarışı olan ‘stade’ adlı oyunların tek etkinliğini kazandığı M.Ö. 776 yılına dayanıyor. Ancak genel olarak oyunların bundan önce uzun süredir devam ettiğine inanılıyor. Antik Olimpiyatlar her zaman Ağustos / Eylül aylarında, Zeus tanrılarının hükümdarını onurlandıran ve dört yılda bir düzenlenen dini bir festival sırasında yapılırdı.

Zamanla, çeşitli koşu yarışları ve koşu yarışı, disk, cirit, uzun atlama ve güreş maçından oluşan pentatlon dahil olmak üzere giderek daha fazla etkinlik Olimpiyatların bir parçası haline geldi. Ancak eski zamanlarda kadınların rekabet etmesine izin verilmiyordu ve evli kadınların olayları izlemesi bile yasaklanıyordu.

Maalesef, Yunanistan’ın Roma İmparatorluğu tarafından fethedilmesinden sonra, oyunların düzenli olarak devam etmesine rağmen, kalite büyük ölçüde düştü. Daha sonra Roma’nın Hıristiyanlığı kabul etmesiyle İmparator I. Theodosius, Olimpiyatları da içeren tüm ‘pagan’ olaylarını yasakladı ve 11 asırdan fazla süren geleneği sona erdirdi.

Modern Olimpiyat Oyunları

Fransa’dan Baron Pierre de Coubertin adında bir beyefendi onları yeniden kurana kadar dünya 1500 yıl boyunca Olimpiyatlardan yoksundu. Onları beden eğitimini teşvik etmek için geri getirmek için ilham aldı ve Yunanistan’daki antik Olimpiyatlar bölgesini ziyaret ettikten sonra bu fikirle devam etmeye karar verdi. Fransa’daki Union des Sports Athletiques toplantısında, Olimpiyat oyunlarını yeniden canlandırma fikrini önerdi.

İki yıllık sıkı çalışma ve müzakerelerin ardından , bu güne kadar oyunları denetlemeye devam eden IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) kurulmasına yardım etti .

İlk modern Olimpiyat Oyunları 1896’da Atina Yunanistan’da yapıldı ve 60.000 kişilik bir kalabalık tarafından izlendi. 43 yarışmada 13 farklı ülkeden toplam 280 kişi yarıştı. Yarışmacıların tamamı erkekti, ancak bu 1900 oyunlarından itibaren değişmeye başlayacaktı. Olimpiyatlar, dünyanın savaş halinde olduğu üç durum (1916, 1940 ve 1944) haricinde dört yılda bir düzenlenmektedir.

Bugün Olimpiyat oyunları, neredeyse her ülkenin temsil edildiği dünyanın önde gelen spor etkinliği olmaya devam ediyor. Sayısız tartışmalara, boykotlara, uyuşturucu skandallarına ve hatta bir terörist saldırıya rağmen, Olympic markası her zamanki kadar güçlü ve kendi sloganı Citius – Altius – Fortius , yani Daha Hızlı – Daha Yüksek – Daha Güçlü.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu