Padel Kuralları

Oyun Kuralları ve Tarihi

Padel bir tür raket sporudur ve teninin yakın akrabasıdır. Dünyada tenis kadar popüler olmasa da, özellikle Meksika, İspanya ve Arjantin gibi İspanyolca konuşan ülkelerde popülerdir.

Bir spor olarak büyüyor ve oyun her geçen yıl daha fazla ülkeye yayılıyor ve İspanyol tatil beldelerinde popülerliği onu birçok İngiliz ziyaretçiye maruz bıraktı ve İngiltere’yi dünyanın en büyük ülkelerinden biri haline getirdi. sporun en hızlı alımı.

ABD’de de popüler olan, Paddle olarak bilinir ve genellikle toplumun daha zengin üyeleri tarafından seçkin ülke kulüplerinde oynanan bir oyun olarak düşünülür. Bununla birlikte, giderek daha fazla okul Paddle kulüpleri kurmaya başlıyor.

Bir oyun olarak, tenise çok benzer, ancak bazı küçük farklılıklar vardır. Sadece iki katına çıkar, bir tenis kortundan önemli ölçüde daha küçük olan ve oyun sırasında kullanılabilecek duvarları olan kapalı bir sahada oynanır. Bununla birlikte, kullanılan toplar neredeyse aynıdır (biraz daha az basınç olsa da) ve skorlama sistemi aynıdır.

Padel, 1969’da Meksika’da, Enrique Corcuera olarak bilinen bir beyefendi tarafından arazisinin bir planını değiştirdi ve etrafındaki duvarları hızlandırdığında ve İspanya’dan bir arkadaşı Bay Corcuera ile tenis oynamaya başladığında nispeten yeni bir spordur.

İlk resmi mahkeme özel bir Marbella kulübüne kuruldu ve oyunu daha sonra popülaritesinin daha da yayıldığı Güney Amerika’ya geri götüren Arjantinli Polo oyuncuları arasında popülerdi. Padel, Uluslararası Padel Federasyonu tarafından denetlenmektedir .

Oyunun Amacı Nedir?

Padel’in amacı, bir kibrit oluşturan üç setten ikisini kazanmaktır. Bunu yaparken, her eşleşme muhalefet eşleşmesini aşmak için bir takım olarak çalışmalıdır. Mahkeme tenisten çok daha küçük olduğu ve kapalı olduğu için, oyuncular birbirine yakın olduğundan başarılı olmak için iyi bir anlayış geliştirmeleri gerekir ve aynı zamanda formda olmaları da önemlidir.

Oyunun hızı oyunculardan çok fazla şey gerektirir, bu da fitness’ın başarılı bir Padel çifti için premium olması gerektiği anlamına gelir.

Oyuncular ve Malzemeleri

Padel, tenis kortu boyutunun üçte birinden biraz daha fazla olan ve 20m x 10m’lik bir oyun alanına sahip kapalı bir sahada oynanır. Bir tenis kortu gibi ortada bir ağla bölünür, ancak tenisten farklı olarak mahkeme, Padel oyunu sırasında oyuncular tarafından kullanılabilen duvarlarla çevrilidir.

Mahkemenin yüzeyi çimento, sentetik malzemeler veya suni çim dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilir. FIP ayrıca bir Padel kortunun oyun yüzeyinin pişmiş toprak, mavi veya yeşil olması gerektiğini de şart koşar.

Padel’de kullanılan raketler tenis raketlerinden önemli ölçüde farklıdır. Padel raketleri, hava akışını sağlamak için ergonomik olarak tasarlanmış delikli bir yüzeye sahip kompozit malzemelerden yapılmıştır. Yüz 26 cm x 29 cm ölçülerinde ve raketin toplam uzunluğu 45 cm’dir. Raket tenis raketinden çok daha kısa olduğu için kontrol edilmesi çok daha kolaydır.

Nasıl Puanlanır?

Padel’de puan almak tenis ile aynıdır. Bu, puanların şu şekilde yükseldiği anlamına gelir: 15, 30, 40 ve oyun. 40 – 40 arasında bir beraberlik olması durumunda buna deuce denir ve kazanan iki net puanla ilk oynayan oyuncu olur. Padel oyunları, her biri altı oyundan oluşan üç setin en iyisi olarak oynanır.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Bir seti kazanmak için, eşleştirme iki açık oyunla altı oyun kazanmalıdır. Skor 6-6’ya ulaşırsa, kazananın iki net puanla yedi puana ulaşan ilk taraf olduğu bir tiebreak oynanır. Eğer oyun berabere kalmaya devam ederse, iki oyunda ilk galibiyetin ilk tarafının kazanan ilan edildiği başka bir tiebreak oynanır. İki seti kazanan ilk çift kazanan ilan edilir.

Padel Kuralları

 • Padel maçları, 20m x 10m ve mavi, yeşil veya pişmiş topraktan oluşan bir Padel kortunda oynanmalıdır.
 • Padel oyunları, Padel raketleri kullanılarak iki çift oyuncu arasında oynanacaktır.
 • Bir maçtan önce bir bozuk para atılır. Kazanan, ilk önce mi hizmet verileceğini yoksa mahkemenin hangi ucuna başlayacağını seçer.
 • Her maç, koltuk altı yapılması gereken bir servisle başlar, ancak tenis gibi çapraz olarak rakibin mahkemesine gitmelidir.
 • Her iki takım da rakiplerinden daha fazla puan kazanmaya çalışmalıdır.
 • Aşağıdakilerden herhangi biri meydana geldiğinde muhalefet bir puan kazanır:
  • Top iki kez sıçrar
  • Top size veya bir takım arkadaşına vurur
  • Top, ağ üzerinden geçmeden veya rakibin mahkemesine girmeden önce tel sınırına veya başka bir fikstüre çarpar (sınır dışı olarak sınıflandırılır).
 • Maçlar 3 setten oluşur ve her set altı oyundan oluşur. Üç setten ikisinin kazananları, Padel maçının kazananları ilan edilecek.

Benzer Sporlar

4 Yorum

 1. Duvarlarda cam’ın dışında beton panel veya beton
  Olabilirim?

 2. Merhabalar
  Sporcunun çarpması sonucunda yaralanmasına sebebiyet vermeyecek her türlü malzeme olabilir.

  Burada sanırım tribün kısmını sordunuz, cam, seffaf plastik malzeme görünürlüğü arttırdıgı için daha kullanışlı ve şık durmaktadır.
  Betonda olabilir tabiki..

  Selamlar

Başa dön tuşu