Patenli Hokey Kuralları

Patenli Hokey Kuralları Genel Bakış

Patenli hokey, çoğunlukla buz hokeyinden türetilen ve daha sert yüzeylerde oynanan hızlı tempolu bir hokey sporudur. Hem iç hem de dış mekan olarak iki takım arasında oynanır. Bu oyunda Quad Hockey ve Inline Hockey olmak üzere iki farklı kategori bulunmaktadır.

Bu oyunda, oyuncuların hokey sopalarını kullanarak topu rakibin kale direğine götürmesi gerekir. İlgili takımların kalecileri, kale direğini koruyarak rakip oyuncuların gol atmasını engeller. Sabit sürenin ardından, daha fazla gol atan takım oyunu kazanır.

Patenli Hokey Tarihi

İlk patenli hokey seti 1760’da Londra’da John Joseph Merlin tarafından icat edildi. İnsanlar Buz Hokeyine o kadar bağımlıydılar ki, kıştan sonra havuzlar eridiğinde bile oynamak istediler. Böylece paten bağladılar ve kuru topraklarda oynamaya başladılar. İlk hardball Patenli Hokey oyunu veya dörtlü hokey 1878’de İngiltere’de oynandı.

İlk patenli hokey dünya şampiyonası 1936’da Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenirken, tekerlekli hokeyin ilk yaptırım organı olan Uluslararası Paten Sporları Federasyonu (IRSF) 1924’te kuruldu. Dörtlü hokey buz hokeyi yerine geçse bile, bu patenli hokey için büyük bir dezavantaj olan buz hokeyinden çok daha yavaştı.

1940 yılında, Paten Pisti Operatörleri Birliği (RSROA), daha sonra Puck Patenli Hokey olarak adlandırılan insanların ilgisini yeniden canlandırmak için paten hokeyi için gözden geçirilmiş bir dizi kural yayınladı. 1960’larda Olsen kardeşler Scott ve Brennan Olsen paten ayakkabılarını yeniden tanımladılar. 2005 yılında Dünya Oyunlarına tanıtıldı.

Katılan Ülkeler

Buz hokeyi ile pek çok benzerliği olmasına rağmen, patenli hokey hala tüm dünyada popülerdir. Çok karmaşık olmayan kurallar ve oyun boyunca üst düzey heyecan, hızlı popülerlik kazanmasına yardımcı olur. İspanya, Portekiz ve Güney Amerika ülkeleri gibi bazı ülkelerde futbol ve basketbolun yanı sıra oldukça popülerdir.

Patenli hokeyin oldukça popüler olduğu ülkelerden bazıları Portekiz, Şili, İtalya, Arjantin, Güney Afrika, ABD, İngiltere, Almanya, İsviçre, Brezilya, Fransa ve Mısır’dır.

Patenli Hokey Oyun Sahası

Oyun genellikle düz, kaygan olmayan ve ahşap, çimento veya spor karo yüzeyinden yapılmış dikdörtgen şekilli bir oyun alanında oynanır. Genellikle arenada minimum 34×17 metre veya ortalama 40×20 metre veya maksimum 44×22 metre boyutta olabilen üç standart boyut vardır. Arena, etrafını çevreleyen bir metrelik duvarla yuvarlak köşelere sahiptir.

Pistte yapılan işaretler basittir. Halkanın ortasına halkayı ikiye bölen bir çizgi çekilir. Bitiş duvarından 22 metre uzağa bir anti-oyun çizgisi çizilir. Bu alan 9 X 5,40 m boyutlarında bir dikdörtgendir ve sehpalardan 2,7 ila 3,3 metre uzağa yerleştirilmiştir. Dikdörtgene 1,5 m yarıçaplı yarım daire çizilir ve kaleci koruma alanı olarak kabul edilir.

Her iki tarafın sonunda, boyutları oyun türlerine göre değişen iki kale direği vardır. Dörtlü hokey durumunda kale direkleri 105 cm yüksekliğinde ve 170 cm genişliğindeyken, sıralı hokey durumunda kafesler buz hokeyi kafeslerine çok benzer. Oyun alanını yaklaşık 6 fitlik bir duvar çevreler.

Patenli Hokey Ekipmanları

Patenli hokey hızlı tempolu eğlenceli bir spor olsa da, oyun boyunca oyuncular arasında fiziksel temas oldukça yaygındır ve bu da yaralanmalara neden olabilir. Yaralanmaları önlemek için oyuncular farklı koruyucu ekipman kullanırlar. Oyuncuların kullandığı ekipman kaleci ekipmanından farklıdır.

Oyuncu Ekipmanı

Oyuncular tekerlekli paten oynarken aşağıdaki ekipmanı kullanırlar –

Giyim

Dörtlü hokey durumunda ise tekerlekli hokey oyuncularının kullandığı kıyafetler futbolcularınkine çok benziyor. Tüm oyuncular dizine kadar çorap, şort ve spor gömlek veya forma kullanır.

Formalar genellikle omuzları ve dirsek kısımlarını kaplar. Kullanılan pantolonlar şort veya buz hokeyi pantolonu olabilir.

Hokey Çubukları

Bu oyunda kullanılan sopalar oyuncular ve kaleciler için farklıdır. Genellikle ahşap veya kompozit malzemelerden yapılmış olan stick boyutları, oyuncuların boyutuna göre değişir.

Çubuk uzunluğu 90 cm ile 115 cm arasında kalmalıdır. Benzer şekilde, çubuk 5 cm’den geniş veya 500 gr’dan ağır olmamalıdır. Mevcut çubuklar çoğunlukla grafitten yapılmıştır.

Top

Sadece dörtlü hokey durumunda top kullanılır; sıralı hokey durumunda ise disk kullanılır. Topun ağırlığı 155 gram civarında ve çevresi 23 cm. Top genellikle vulkanize kauçuktan yapılır.

Puck

Diskler silindir sıralı hokeyde kullanılır ve ayrıca vulkanize kauçuktan yapılır. Tüm disklerin çapı 3 inç, kalınlığı 1 inç ve ağırlığı 170 gramdır.

Paten

Paten hokeyinde oyun türlerine ve kurallara bağlı olarak iki tür paten vardır. Dörtlü hokeyde tekerlekli paten, sıralı hokeyde ise tekerlekli paten kullanılır. Patenler, oyuncunun tekerleklerle birlikte yuvarlanmasını sağlayan ayağın etrafına bağlanabilen dört tekerleği ile birlikte gelir.

Buz hokeyi patenleri ile karşılaştırıldığında, bu patenlerin oyunun hızını etkileyen gerçekten yavaş olduğu ortaya çıktı. Sıralı hokey durumunda, patenlerde, binicilere sadece daha iyi kontrol ve beceri setleri sağlamakla kalmayıp aynı zamanda oyunun hızını da artıran tek bir sıra halinde düzenlenmiş bir dizi tekerlek bulunur.

Koruyucu Muhafızlar

Temas sporu olduğu için oyun sırasında fiziksel temas nedeniyle yaralanmalara maruz kalmaktan kaçınılamaz. Kazaları ve yaralanmaları önlemek için oyuncular, güvenlikleri için farklı koruyucu muhafazalar kullanırlar. Tekerlekli hokeyde kullanılan koruyucu siperlerden bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Kask

Temas sırasında kafa yaralanmalarını önlemek için temel koruyucu ekipman olarak kask kullanılır. Bu kasklar çoğunlukla esnek termoplastikten ve onu sıkmak için bir kayışla yapılır. Yüzün ön kısmı, kaska bağlı bir yüz kafesi ile korunmaktadır.

Boyunluk

Boyun koruyucular, daha iyi konfor için dolgulu, delinmeye karşı dirençli bir dizi naylon plakadan oluşur. Kalecilerde boyunluk eğri bir şekle sahiptir.

Omuz pedleri

Bu omuz pedleri tipik olarak daha iyi kapanma için ön arka panellere ve kayışlara sahip bir yelekdir. Sert kabuklu kol kapları, oyun sırasında fiziksel temastan veya çarpışmalardan kol koruması için oradadır. Bu pedler göğüs, kollar, kaburgalar, omurga ve omuzlara koruma sağlar.

Diğer vücut korumaları

Diğer koruyucu vücut pedleri arasında dirsek için güçlendirilmiş bir dirsek kabına sahip dirsek pedlerinin yanı sıra önkol koruması ve sert plastik kabuklardan yapılan ve diz eklemlerine ve ön kemiklere koruma sağlayan kaval koruyucuları bulunur. Jock kayışları genital bölgelere koruma sağlamak için kullanılırken, el koruması için eldivenler kullanılır.

Kaleci Ekipmanları

Oyuncuların kullandıkları ekipman, kalecilerin kullandığı ekipmanlardan farklıdır. Nitekim kaleciler, sık sık meydana gelebilecek kazaları önlemek için çok sayıda koruyucu ekipman kullanırlar.

Eldivenler

Eldiven durumunda, hat içi kaleci ile dörtlü kaleci arasında büyük bir fark vardır. Sıralı hokey durumunda kaleci, kaleye doğrultulan topu yakalamak için bir tutucu eldiveni kullanırken, dörtlü hokey durumunda; Kaleci topu bloke ederken yakalamak yerine ribaund için düz bir vuruş eldiveni kullanır.

Göğüs kol koruyucusu

Kaleciler de oyunculara benzer şekilde göğüs, kol ve köprücük kemiği bölgelerini korumak için göğüs ve kol koruyucuları kullanırlar. Çoğunlukla bu ürünler daha iyi koruma sağlamak için sert plastikten yapılmıştır.

Bacak Pedi

Kaleciler tarafından kullanılan bacak pedleri özel olarak üretilmiştir ve bacak ve diz koruması içindir. Bu pedler çoğunlukla sentetik deri ve köpükten yapılmıştır. Bu ped uzunlukları genellikle 38 inç iken genişlik 11 inçtir.

Kask

Kaleciler tarafından kullanılan kasklar özel olarak üretilmiştir ve şiddetli yüksek hızlı darbelere dayanabilir. Boyun yaralanmalarını önlemek için başlığın altına bir boyun koruyucu asılır. Kaskın ön tarafında, yüzü herhangi bir yaralanmadan korumak için ağ vardır.

Kaleci sopası

Kaleci durumunda, kullanılan sopa oyuncunun sopasına göre çok farklıdır. Kalecinin sopası daha geniş bir şafta sahiptir ve daha iyi darbe sonuçları ve daha uzun dayanıklılık için çoğunlukla cam elyaf panelli ahşaptan yapılmıştır. Bu sopalar çoğunlukla topun kaleye girmesini engellemek için kullanılır.

Patenli Hokey Nasıl Oynanır?

Oyunlar, oyunun türüne göre farklı alanlarda oynansa da çoğunlukla her iki türün kuralları birbirine çok benziyor. Oyun sırasında her takım kaleci dahil beş oyuncudan oluşur. Oyun sırasında oyuncular topa veya pakı rakibin kale ağına vurmaya çalışırlar.

Oyunculara Pozisyon Tahsisi

Bir takımın dört oyuncusu arasından ikisi forvet olarak alınır, diğer ikisi savunma oyuncusu olarak oynar. İleri pozisyon bir merkez ve bir kanat oyuncusundan oluşurken , savunmacılar genellikle sol ve sağ pozisyonlarda birlikte kalırlar. Kaleci, topun fileye vurmasını engeller.

Forvetler çoğunlukla gol atmaktan sorumludur. Rakibin kale direğine yapılan hücum ve hücumdan onlar sorumludur. Genellikle forvetler, rakibin kale direğine doğru daha isabetli şutlar atarken daha yüksek hızda kaymalıdır.

Savunmacıların ana sorumluluğu, rakip takımın forvetlerinin topa / pakı kale direğine vurmasına karşı koymaktır. Rakibin kontrolü ele geçirmesini engellemek için genellikle uzun ve sert paslar alırlar.

Kaleciler, forvetler ve savunmacılardan sonraki son savunma hattıdır. Doğrudan kale direğinin önünde dururlar ve rakibin direkten topa vurmasını engellemeye çalışırlar. Oyun türüne bağlı olarak, kaleciler topu / diski durdurmak için farklı eldiven pedleri kullanır.

Topu Kontrol Etmek

Dörtlü hokeyde, saptırıcı düz bir eldiven kullanırlar ve sıralı hokeyde topu / diski yakalamak için yakalama eldiveni kullanırlar. Oyuncular, bir ucunda kavisli bir bıçak bulunan hokey sopasını kullanarak topu veya diski kontrol eder. Oyuncular ayrıca pakı veya topu vücutlarının herhangi bir yeriyle yeniden yönlendirebilirler ancak bazı kısıtlamalar vardır.

Katmanlar, savunma bölgesinde olmadıkları sürece topu veya pakı tutamazlar ve ellerini kullanarak pas geçemezler. Oyuncuların kasıtlı olarak topa veya disklere ayaklarını kullanarak vurmaları da yasaktır, ancak kasıtsız vuruşlara izin verilir. Benzer şekilde, oyuncular ellerini kale direğine doğru kullanarak paka veya topa vuramazlar. Tüm oyuncuların tek seferde yer değiştirmesine Hat Değişimi denir .

Maçın Süresi

Oyun genellikle iki yarıdan oluşur ve süreleri oyunun seviyesine bağlıdır. Üst düzey liglerde ilk yarı 30 dakika iken, alt düzey liglerin süresi 12 dakika gibi kısadır. Maç berabere biterse, ya ekstra süre verilir ya da penaltı atışları oynanır.

Kısa veya çizgi oyunu sırasında, takımlar genellikle alternatif oyuncuları ön hat veya savunma eşleşmesiyle değiştirir. Maç sırasında herhangi bir zamanda oyuncuların değiştirilmesine izin verilir, buna aynı zamanda anında değiştirme de denir . Ancak, durma sırasında, ev sahibi takıma oyuncu değişikliği için son bir şans verilir.

Zemini çevreleyen tahta duvarlar, topu / pakı maçta tutmak için kullanılır ve topa vurmak için bir araç olarak kullanılabilir. Oyuncuların, Vücut kontrolü olarak da bilinen bir ilerleme kaydetmesi için rakiplerini zorla rahatsız etmeleri engellenir. Hakemler ve dışarıdakiler, topun / pakın kendileriyle çarpışması durumunda asla oyunda durma yaratmazlar.

Genellikle oyun uzun süre kesintiye uğramaz. Bir kez yarıda kesildiğinde, maç tekrar yüzsüz olarak devam eder. Bir başlama vuruşunda, iki rakip oyuncu karşı karşıya gelir ve ardından hakem pakı yere düşürdüğünde topun / pakın kontrolünü ele geçirmeye çalışır. Yüz-off, uygun işaretleme alanında gerçekleşir.

Patenli Hokey

Hat içi hokey durumunda, disk hareketi sınırlıdır. Pak, duvarları geçerken sahanın dışına ve oyuncunun sırasına veya ağın dışına çıkarsa, oyun dışı olarak adlandırılır. Oyun dışı olması durumunda , pak ölü kabul edilir ve maç o anda hakemler tarafından durdurulur. Her takım yedek olarak en fazla 14 oyuncu ve iki kaleci kullanabilir.

Kör Hokey

Kör hokey, tamamen kör veya görme engelli oyuncular arasında oynanır. Tüm oyuncuların oyun sırasında opak gözlük takması gerektiğinden, gören oyuncuların da bu oyunda oynamasına izin verilir. Kör hokey yüzeyi genel sahadan daha küçüktür ve yaklaşık 85 ‘x 60’ boyutundadır, oyuncuların yanı sıra kaleci sayısı da aynı kalır.

Bu tür oyunlarda kullanılan disk boyut olarak daha büyüktür, oysa hem pak hem de kale direkleri oyuncuların pakı duymasını ve kale direğine doğru ilerlemesini sağlayan bir ses cihazına sahiptir. Oyuncular oyun boyunca aksiyon veya takım çalışması veya taktikler hakkında kendi aralarında iletişim kurarlar. Gören bir hakem, tüm süre boyunca oyunu yönetir.

Patenli Hokey Şutlar ve Taktikler

Patenli hokey, sadece kayma ve topa vurma fiziksel yeteneği ile ilgili değildir. Topu rakibin kale direğinden geçirmek için oyuncular oyun boyunca çeşitli taktikler kullanarak bir gol atarlar. Bu çekimlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

Kürek atışı – Oyuncuların genellikle diski istedikleri yöne doğru kürekle ittikleri veya diski farklı yönlere salladıkları en basit ve en kolay atış olarak kabul edilir. Bu şut çoğunlukla disk gevşek olduğunda veya kaleci pozisyon dışı olduğunda oynanır.

Bilek vuruşu – Bu durumda, oyuncu ilk önce diski sopanın bıçağının ortası arasına yerleştirir. Sonra bileği sopanın bir ucuna yerleştirir ve kaleyi daha isabetli bir şekilde vurmak için pakı döndürmek için hızlıca ittirir.

Slap-shot – Oyuncunun sopasını omzunun yukarısına geriye doğru çekmesi ve ardından pakın hemen arkasından zemine vurması gereken en sert ve en çetrefilli patenli hokey şutu olarak bilinir ve bu, pakın ekstra hızda şeye doğru hareket etmesine neden olur. kale direği. Başlangıçtaki akışın konumu ve yüksekliği, pakın yörüngesini belirler.

Enstantane – Enstantane çekim, bilek vuruşu ve tokat atmanın bir kombinasyonudur. Burada oyuncu sopayı omzunun yukarısına geriye doğru çekerek başlar ve ardından diske vurmadan hemen önce, bilek atışına benzer şekilde arka bileğini döndürerek pakın daha hızlı ve daha isabetli hareket etmesini sağlar.

Diğer şutlar – Bir saptırma, oyuncuların diğer oyuncuları pası bir kaleye çevirdiği yeniden yönlendirilmiş bir atıştır. Breaking, oyuncuların pakı zeminin en aşağısındaki takım arkadaşına hızla geçtikleri bir atıştır.

Patenli Hokey Penaltılar

Patenli hokey durumunda , kural ihlalinin cezası ceza olarak tanımlanır. Genellikle cezalar, ihlali yapan oyuncuyu belirli bir süre boyunca bir ceza kutusunda alıkoyarak uygulanır ve bu süre zarfında oyun oynayamaz. Cezalar hakemler ve bazı durumlarda yan hakemler tarafından uygulanır.

Bir oyuncu ceza kutusuna girdikten sonra , ihlal eden takım bu süre boyunca cezalandırılan oyuncuyu değiştiremez ve takım rakip takımla karşılaştırıldığında kısadır, rakip takımın güç oyunda kısaltılandan bir oyuncu daha olduğu söylenir. takım. Ceza süresi sona erdiğinde, ceza alan oyuncunun tekrar oynamasına izin verilir.

Hücumcu ile kale direği arasında kaleci dışında oyuncu olmadığında, buna ayrılık denir . Bu durumda, saldırganın yasadışı bir şekilde engellenmesi durumunda, hücum eden takım, golü önlemek için sadece savunan takımın kalecisinin bulunduğu penaltı atışını yapar.

Oyuncunun ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak, aşağıdaki gibi farklı ceza türleri vardır.

Küçük Ceza

Oyuncular oyun sırasında tehlikeli ve haksız bir şekilde hareket ettiğinde bu tür bir ceza uygulanmaktadır. Ceza alan oyuncu, küçük ceza durumunda 2 dakika ceza alanına gitmek zorundadır. Küçük cezalar ne zaman uygulanır?

 • Rakip oyunculara kasıtlı olarak omuz veya kalça ile vurularak paktan çıkarılır.
 • Rakip oyuncu sopayla veya bacağın herhangi bir parçasıyla yere düşürülür.
 • Rakip oyuncunun vücuduna sopayla omuz üzerinden temas edilir.
 • Sopa rakip oyuncunun sopasına doğru savrulur ve kırılmasına neden olur.
 • Rakip oyuncunun hareketi, ekipmanını veya vücudunu tutarak kesintiye uğrar.

Oyunun kasıtlı olarak geciktirilmesi, dirsek atılması, çapraz kontrol yapılması durumunda oyuncuya küçük bir ceza verilir.

Oyuncu, penaltı çekmek için rakip oyuncunun hareketini abartırken hakemin dikkatini çekmeye çalışırsa, küçük bir ceza ile cezalandırılır. Bazen oyuncular, oyuncuya art arda iki küçük cezanın uygulandığı çifte küçük cezalara da maruz kalırlar.

Büyük Ceza

Oyuncuların şiddetli hareketleri durumunda büyük cezalar uygulanır. Çoğunlukla, ağır küçük ceza vakalarında, büyük cezalar uygulanır. Genellikle oyuncular dikkatsizce hareket ettiğinde veya kasıtlı olarak rakip oyuncuları yaraladığında, büyük cezalar uygulanır. Büyük ceza durumunda, oyuncular beş dakika boyunca ceza alanına gitmek zorundadır. Ciddi bir ihlal durumunda, oyuncu oyundan da uzaklaştırılabilir.

Aşağıdaki durumlarda büyük cezalar uygulanır

 • Eldiven çıkarılırken rakip oyuncuyu yumruklamak.
 • Sopa bıçağını kullanarak rakip oyuncuyu bıçaklamak.
 • Rakip oyuncuyu, kendisine bakarken dokunmadan tahtaların içine itmek.

Rakip oyuncularla kavga eden veya şiddetli hareket eden oyunculara da büyük cezalar verilir.

Suistimal Cezası

Bir maçta üç büyük ceza kazanmak, kötü davranış cezası almanıza neden olur. Oyunun kötü davranışlarından sorumlu oyuncular, suistimal cezaları ile cezalandırılır. Burada hücum oyuncusu 10 dakika boyunca maçtan çıkarılır. Ancak bu süre boyunca herhangi bir yedek oyuncu oyundan çıkarılan oyuncunun yerini alabilir.

Gecikmeli Ceza

Bir takımın üçüncü bir oyuncusu, diğer iki oyuncu hala ceza ile karşı karşıya iken ceza ile cezalandırılırsa, ilk iki oyuncunun cezası bitene kadar beklemesi gerekir. Ancak, o zamana kadar oynayamaz ve yerine bir yedek oyuncu geçene kadar ceza kutusunda beklemek zorundadır.

Patenli Hokey Şampiyonası

Dörtlü hokey durumunda, Uluslararası Rink Hokey Komitesi veya Comité Internationale de Rink-Hockey (CIRH) yönetim organı olarak hareket eder. Sıralı tekerlekli hokey durumunda, Fédération Internationale de Roller Sports (FIRS) ve Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) birlikte yönetim organı olarak hareket eder ve FIRS, hem dörtlü hem de sıralı hokey için dünya yönetim organı olarak hareket eder.

FIRS, aşağıdaki ülke ve lig bilge Patenli Hokey şampiyonalarını düzenler

 • FIRS Roller Hokey Dünya Kupası
 • FIRS Kadınlar Roller Hokey Dünya Kupası
 • FIRS Roller Hokey Dünya Kupası U-20
 • Milletler Kupası

FIRS Roller Hokey Dünya Kupası

FIRS, iki yılda bir Roller Hokey Dünya Kupası düzenlemektedir. İlk Dünya Kupası 1936’da yapıldı. 2015’e kadar sadece beş ülke Dünya Kupası’nı kazandı –

 • İngiltere – iki kez
 • Portekiz – 15 kez
 • İspanya – 16 kez
 • İtalya – dört kez
 • Arjantin – beş kez

FIRS Kadınlar Roller Hokey Dünya Kupası

FIRS, iki yılda bir Kadınlar Hokey Dünya Kupası düzenler. Bu dünya kupası 1992’den beri başlamıştır. Kadınlar dünya kupasını kazananlar aşağıdaki gibidir.

 • Almanya – üç kez
 • Brezilya – iki kez
 • Şili – iki kez
 • Portekiz – iki kez
 • Arjantin – bir kez
 • Fransa – bir kez
 • Japonya – bir kez
 • İspanya – bir kez

FIRS Roller Hokey Dünya Kupası U-20

FIRS Roller Hockey Dünya Kupası U-20, Portekiz ve İspanya’nın birçok kez kazandığı 2003 yılından beri iki yılda bir düzenlenmektedir. Portekiz ve İspanya bu dünya kupasını üçer kez, Arjantin ise yalnızca bir kez kazandı.

Milletler Kupası

Nations Cup’ın 1923’ten beri düzenlendiği için Roller Hokey’in en eski turnuvası olduğu söyleniyor. Portekiz ve İspanya da bu turnuvada en başarılı olan ülkeler. Bunların yanı sıra İngiltere de bu turnuvayı birçok kez kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu