Plaj Voleybolu Kuralları

Genel Bakış

Plaj voleybolu, izleyicilere tırnak yeme heyecanı yaşatan bir oyundur. İnsanlar genellikle bu oyunu sahilde oynamayı severler ve oyunun kendisi o kadar ilgi çekicidir ki tüm dünyada popülerdir. Tek yapmanız gereken birkaç kural öğrenmek ve bu eğlenceli oyunu arkadaşlarınızla oynamaya hazırsınız.

Bu oyunun amacı topu filenin karşı tarafına geçmektir. Oyun iki takım arasında oynanır ve her turda bir takıma, topu rakibinin sahasına atması ve orada yere basması için üç şans verilir. Temel bilgilerin yanı sıra, oyunu iyi oynayabilmek için bazı hileler gereklidir.

Kısaca Tarihçe

Plaj voleybolu ilk olarak ABD’nin Hawaii’sinde oynandı. Hawaii’nin Waikiki plajında ​​1915’te avara kano klübünde, plaj voleybolu ilk kez oynandı.

Outrigger Kano Kulübü Honolulu bazı işadamları tarafından 1908 yılında kurulmuştur. Başlangıçta bu oyun altı oyuncuyla oynandı. Ancak bu konsept değişti ve 1930’da yeni iki oyunculu plaj voleybolu topu icat edildi ve tüm kredi Santa Monica atletizm kulübünde bir salon oyuncusu olan Paul ‘Pablo’ Johnson’a gitti.

Ödül veren ilk turnuva 1948’de Los Angeles’ta oynandı. Plaj voleybolu, 1930’larda Avrupa’da görünmeye başladı. 60’larda popülerlik kazandı çünkü Beatles Los Angeles’ta oynamaya çalıştı ve John F. Kennedy de bu oyunun büyük bir hayranıydı ve oyunu görmek için oradaydı.

1976’da ilk profesyonel plaj voleybolu topu Kaliforniya’daki Will Rogers State Beach’te oynandı. Turnuvanın adı Olympia Dünya Şampiyonasıydı .

Katılan ülkeler

Plaj voleybolu ilk kez 1996 Atlanta oyunları sırasında Yaz Olimpiyatları’nda tanıtıldı. Şu anda FIVB tarafından birçok uluslararası yarışma düzenlenmektedir. Brezilya ve ABD bu sporda baskın ülkelerdir. Her Olimpiyatta maksimum madalya alırlar.

Bu oyunda madalya masasına hakim olan ilk beş ülke:

 • Brezilya
 • Devletleri birleştirir
 • Almanya
 • Çin
 • Hollanda

Oyun Sahası

Plaj voleybolu, hafif bir voleybol ve sahayı ikiye bölen file ile kum sahada oynanır. Plaj voleybolunun oyun alanı tamamen kumdan yapılmıştır. Her türlü yaralanmayı önlemek için mahkeme yüzeyinden her türlü kaya ve moloz kaldırılır. Kum seviyesi, sahanın içinde en az 40 santimetre derinlikte olmalıdır. Oyuncuların yüzeye çok dalması gerektiğinden, bu güvenlik önlemleri turnuva ev sahipleri tarafından alınır.

Standart bir voleybol sahası 16 metre uzunluğa ve 8 metre genişliğe sahiptir ve saha doğası gereği dikdörtgen şeklindedir. Avluyu çevreleyen 3 metre genişliğinde bir serbest bölge var.

Malzemeleri

Güvenli ve keyifli bir şekilde plaj voleybolu oynamak için kullanılan temel ekipmanlar aşağıda listelenmiştir.

Plaj voleybolu oyununda file kullanılır ve oyuncular topu her zaman file üstünden atmaya çalışırlar. Plaj voleybolu ağının yüksekliği erkekler için yaklaşık 8 fit ve kadınlar için 7 fit 4 inçtir. Ağın yüksekliği gençlere göre değişir.

Plaj voleybolu topu için kullanılan ağ 28 fit uzunluğa sahiptir. Ağın her bir ucu yastıklıdır. Resmi müsabakalarda hakem standı genellikle file ile bağlanır. Ağ ayrıca 4 inç genişliğinde tuval ile üstte ve altta sınırlanmıştır.

Top

Sporun adı voleybol olduğu için top oyunun merkezidir. Plaj voleybolunda kullanılan küresel top ya esnek sentetik malzemeden ya da deriden yapılmıştır.

Top, güzel ve çekici görünmesini sağlayan parlak renklerle çizilmiştir. Topun ağırlığı 300 gram civarındadır. Topun içindeki hava santimetrekare başına yaklaşık 0.200 kg’dır. Topun çevresi 70 cm’yi geçmemeli ve 65 cm’nin altında olmamalıdır.

Dizlik

Plaj voleybolu oynayan oyuncular için dizlikler çok önemlidir. Plaj voleybolu oynarken en önemli ekipmanlardan biri dizliklerdir. Oyuncunun bacağına, potansiyeline kadar oynamasına izin veren stabilite sağlarlar.

En büyük avantajlarından biri, bir oyuncunun sakatlanmasını önlemesidir. Bir oyuncunun bir sakatlığı varsa, dizini gevşetmek için diz kapakları kullanabilir.

Üniformalar

Aynı takıma veya aynı ülkeye ait oyuncu aynı elbiseye sahiptir. Oyuncular normalde plaj voleybolu oynarken mayo giymeyi tercih ederler.

Bazı olumsuz uygulamalar nedeniyle bazı muhafazakar partiler bu konuda seslerini yükseltti ve yönetim organı uluslararası de voleybol federasyonu (FIVB) bayan giyimindeki bazı kuralları değiştirdi. Güzel ve pürüzsüz kumlu bir zeminde plaj voleybolu oynarken, oyuncuların ayaklarının güvenliği için spor ayakkabı giymeleri önerilir.

Güneş Gözlüğü ve Güneşten Korunma

Bu maçların normalde Güneş’in altında açık bir zeminde yapıldığını daha önce de belirttiğimiz gibi, oyuncular vücutlarını ve özellikle gözlerini korumaya çok istekliler. Gözlerini korumak için güneş gözlüğü takarlar.

Ancak gözlerine taktıkları gözlüklerin içinde herhangi bir güç olmamalıdır. Bu aynı zamanda oyuncular için bir güvenlik kılavuzudur. Vücutlarını sert güneş ışığından korumak için vücutlarında güneş kremi kullanırlar.

Plaj Voleybolu Nasıl Oynanır?

Diğer bazı Olimpiyat oyunları gibi plaj voleybolu bir takım sporudur. İki takım arasında oynanır. Her takımın bir kulübü veya ülkeyi veya bir ülkenin eyaletini temsil eden iki oyuncusu vardır. Plaj voleybolu, hafif bir voleybol ve sahayı ikiye bölen file ile kum sahada oynanır.

Plaj voleybolu, 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Atlanta oyunlarından itibaren Yaz Olimpiyatları’nda tanıtılmıştır. Plaj voleybolu, iç mekan voleybolundan esinlenilmiştir ve tüm bu oyunlarda stil, kural ve düzenleme hemen hemen aynıdır. Oyuncunun temel amacı, topu ağ üzerinden rakibe doğru atmaktır. Atış sırasında, faulle sonuçlanacağından, top fileye temas etmemelidir.

Topu ağ üzerinden göndermenin yanı sıra, oyuncuların temel amacı rakip taraftaki topu yere sermektir. Aynı zamanda rakibi kendi tarafına topu sokmak veya yere indirmek için durdurmaya çalışıyor. Bu, rakibin saldırısını uygun şekilde savunarak yapılabilir.

Topu aldıktan sonra, oyuncular diğer tarafa göndermeden önce topa üç kez dokunabilirler. Oyun, servis atan oyuncunun topu arka saha sınırının gerisinden ve file üzerinden rakiplere vurmasıyla başlar. Rakip tarafa giden ve kendi tarafına dönen topa topun rallisi denir.

Ve bu ralli, top bir taraftan yere değdiğinde veya sahadan çıktığında veya kurallara uygun bir şekilde gönderilmediğinde bozulur. Rakip tarafına topu düşürebilen taraf, ralliyi rakibin üzerinden kazanacak ve aynı taraf bir sonraki ralliyi başlatmak için görev yapacaktır.

Bu sporla ilgili birçok teknik veya beceri vardır, bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır –

Servis

Servis atma, hakemin işaretinden sonra topu oyuna sokma tekniğidir. Forvet, servis atan oyuncu için, arka saha sınırının arkasında kendi tarafında tam güçle topa eli veya kolu ile vurur.

Servis üç türdür : atlama servisi, aşırı silah servisi ve koltuk altı servisi . Tüm bu koltuk altı servisi savunma amaçlıdır. Ancak aşırı silah servisi ve atlama servisi saldıran servislerdir. Bu ikisi normalde forvet oyuncuları tarafından tercih edilir.

İç mekan maçlarında rüzgar sorunu yoktur ancak plaj voleybolu maçlarında rüzgarın oyun üzerinde daha büyük etkisi vardır. Normalde rallilerin çoğu servis atan takım tarafından kazanılır çünkü ilk hücum yapma fırsatına sahiptirler.

Saldırı

Plaj voleybolunda hücum, topa bir eliyle tam kuvvetle rakip tarafa vurarak topun aşağı doğru bir yörüngede hareket etmesidir. Normalde oyuncular aşağıya doğru büyük bir hızla hareket eden topu durduramazlar. Bu yönteme spiking denir .

Başka bir hücum tarzı, topu daha yumuşak ellerle göndermektir ve bu tarzdaki top, kavisli bir yörünge ile hareket eder. Spiking’e benzer ve bu yönteme haddeleme adı verilir .

Diken ve yuvarlanmanın yanı sıra, başka bir saldırı yöntemi de dinking . Dalma sırasında top ağın üzerinden çok yumuşak bir şekilde gönderilir ve yörüngesi çok küçük ve alçaktır.

Defans / Pas Verme

Top rakipten geldiğinde, karşılayan takımın ana konsantrasyonu, topu kendisine yasal bir şekilde nasıl göndereceğidir. Top alındığında hemen geri gönderilemez. Hemen gönderilirse, gönderme çok etkili olmayacaktır.

Bu nedenle, göndermeden önce, topu göndermek için iyi bir konuma gelebilmeleri için topun oyuncular arasında geçirilmesi gerekir. Topu göndermeden önce oyuncular topa en fazla üç kez dokunabilirler. Hizmet etmek ve saldırmak size puan kazandırsa da, size güven veren pas geçmektir.

Blok Yapma ve Engelleme

Tarz belirlemenin temel amacı, topu konumlandırdıktan sonra üçüncü bir vuruşa saldırmaktır. İkinci bir takım temasıdır ve el ayarı genellikle üçüncü vuruş için oyuncular tarafından kullanılır. Tüm teknikler arasında engelleme en karmaşık ve zor tekniktir.

Blok sırasında, karşılayan taraf oyuncu zıplar ve ağın tepesine ulaşır ve asıl amacı rakip taraftan gelen topu kendi sahasına geri yönlendirmektir. Engelleme, dayanıklılık, iyi göz teması, anında karar alma gücü ve tabii ki deneyim gerektirir.

Puanlama Sistemi

Plaj voleybolu üç setten oluşur ancak üç setin en iyisi olarak oynanır. Üç setin en iyisi, bir takımın ilk iki seti kazanması durumunda o takımın maçı kazanacağı anlamına gelir. Her set 21 puandır ve diğer takımdan 21 sayı daha erken olan takım maçı kazanır.

İlk olarak 21 sayı atan takımın diğerinden iki puan avantajı olması gerekir. Yani skor seviyesi 21-20 ise, set iki puanlık avantaj elde edilene kadar devam edecektir. Yani skor 24-22 veya 25-27’yi gösterirse set biter.

Üçüncü veya belirleyici set, ilk ikisinde 21’in aksine maksimum 15 puan olacaktır. Takımlar her 7 puandan sonra takım değiştirebilir. Son sette 5 puanda değiştirebilirler. Topu rakibin tarafında yere bırakabilen takıma puan verilir. Ne zaman bir takım topu kurallara uygun bir şekilde atamazsa, hata yapar ve diğer takım bir puan alır.

Salonda Oynanan Plaj Voleybolu

Kapalı voleybol, sert sahada oynanır, ancak kum sahada plaj voleybolu oynanır. Plaj voleybolunda bir takım iki oyuncudan oluşurken, kapalı alanda oynanan oyunda altı oyuncudan oluşur. Plaj voleybolunda oyuncu değişikliğine izin verilmez. Plaj voleybolu oynayan oyuncular çıplak ayakla oynayabilir.

Salonda Oynanan Plaj Voleybolu

Kapalı voleybolda kortun boyutu 18m uzunluğunda ve 9m genişliğindedir. Ancak plaj voleybolunun kortu 16m uzunluğunda ve 8m genişliğindedir. Üç setin en iyisi oynandığı için plaj voleybolunda puanlama sistemi farklıdır. Ancak salon voleybolunun farklı puanlama sistemi vardır.

Kapalı voleybolun ağdan 3 m uzaklıkta hücum hattı vardır ancak plaj voleybolunda hücum hattı yoktur. Plaj voleybolunda, açık el dokunuşları, çukurlar veya bahşişler, ev voleybolunun aksine yasa dışıdır.

Maç sırasında koç herhangi bir öneri veya koçluk veremez. Plaj voleybolunda takımların geçişi her yedi noktada biter, kapalı voleybolda ise her setten sonra taraf değiştirilir.

Plaj Voleybolu Kurallar ve Yönetmelikler

Uluslararası Voleybol Federasyonu, plaj voleybolunun yönetim organıdır. Kurallar, oyunu adil ve şeffaf hale getirmek için oluşturulmuştur. Aşağıda, önemli kurallardan bazıları listelenmiştir.

 • Salon voleybolu gibi, bir takım her zaman rakip sahasında topu yere sermek için çaresizdir.
 • Rakibin tarafında topu yere serebilen takım bir puan kazanır.
 • Rakip, topu kural dışı bir şekilde gönderirse, bir hata yapar.
 • Topu rakip tarafa göndermeden önce oyuncular tarafından ardışık temaslar yapılabilir. Bu temaslar farklı oyuncular tarafından yapılmalıdır ve bir takıma topu diğer tarafa göndermeden önce sadece üç dokunuşa izin verilir.
 • Plaj voleybolu oyun alanı tamamen kumlardan oluşuyor. Normalde oyuncular çıplak ayakla oynamayı sevdiklerinden, her türlü yaralanmayı önlemek için sahanın yüzeyinden her türlü kaya ve enkaz kaldırılır, bu nedenle bu önlemler alınır.
 • Kum seviyesi, sahanın içinde en az 40 santimetre derinlikte olmalıdır. Farklı yarışmalarda artabilir.
 • Standart bir voleybol sahası 16 metre uzunluğa ve 8 metre genişliğe sahiptir ve saha dikdörtgen şeklindedir.
 • Avluyu çevreleyen 3 metre genişliğinde ve en az 7 metre yükseklikte engel bulunmayan serbest bölge bulunmaktadır.
 • Plaj voleybolundaki oyuncular çıplak ayakla oynayabilir; oyuncuların seçimine bağlıdır.
 • Her takımda sadece iki oyuncu var. Böylece toplam dört oyuncu birbiriyle rekabet edebilir.
 • Plaj voleybolunda puanlama sistemi ilginçtir. Oyuncular arasında oynanan üç setin en iyisi. Her sette, bir takım maçı kazanmak için maksimum 21 sayı atabilir. Maç üçüncü veya belirleyici sete taşınırsa, maksimum puan 21 yerine 15’e düşürülür.
 • Plaj voleybolunda açık el dokunuşlarına izin verilmez. Her türlü açık el dokunuşu, dink veya ipucu yasa dışı bir eylem olarak tavsiye edilir.
 • Maç sırasında, ağda bir blok meydana gelirse, bu bir dokunuş olarak sayılır ve izin verilen dokunuş sayısı ikiye indirilir.
 • Maç sırasında oyuncular tarafları istedikleri gibi değiştirebilirler. Takımlar her yedi noktada bir sahanın uçlarını değiştirebilir veya değiştirebilir.
 • Plaj voleybolu oyununda file kullanılır ve oyuncular topu her zaman file üstünden atmaya çalışırlar. Plaj voleybolu ağının yüksekliği erkekler için yaklaşık 8 fit ve kadınlar için 7 fit 4 inçtir. Ağın yüksekliği gençlere göre değişir.
 • Plaj voleybolu için kullanılan file 28 fit uzunluğundadır ve filenin her iki ucu yastıklıdır. Resmi müsabakalarda hakem standı genellikle file ile bağlanır.
 • Ağ ayrıca 4 inç genişliğinde tuval ile üstte ve altta sınırlanmıştır.
 • Plaj voleybolunda top, oyunun merkezidir. Plaj voleybolunda kullanılan küresel bir top, esnek sentetik malzemeden veya deriden yapılır.
 • Top, güzel ve çekici görünmesini sağlayan parlak renklerle çizilmiştir. Topun ağırlığı 300 gram civarındadır.
 • Topun içindeki hava santimetrekare başına yaklaşık 0.200 kg’dır. Topun çevresi 70 cm’nin üzerinde ve 65 cm’nin altında değil.

Emniyet

Plaj voleybolu bir açık hava sporu olduğundan, güvenlik açısından oyuncular tarafından belirli kurallara uyulması gerekir ve bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.

 • Plaj voleybolu oynayan oyuncular için dizlikler çok önemlidir.
 • Dizlikler, oyuncunun bacağına, potansiyeline kadar oynamasına izin veren stabilite sağlar. En önemli avantajlarından biri, bir oyuncunun sakatlanmasını önlemesidir ve eğer herhangi biri sakatlanırsa, dizlik giyerek oyuncu dizini gevşetebilir.
 • Bu maçlar normalde Güneş’in altında açık alanda yapıldığından, oyuncular vücutlarını ve özellikle gözlerini korumaya çok isteklidirler. Gözlerini korumak için güneş gözlüğü takmaları gerekir. Ancak taktıkları gözlüklerin gücü olmamalı. Bu aynı zamanda oyuncular için bir güvenlik kılavuzudur.
 • Vücudunu korumak için güneş kremi sürüyorlar.
 • Güneş ışınları kansere neden olabilecek ultraviyole ve kızılötesi ışınlar içerdiğinden. Böylece oyuncular cilde krem ​​sürerek ciltlerini doğrudan güneşe maruz kalmaktan koruyabilirler.
 • Oyuncular, zorunlu olmamakla birlikte, oyun oynarken ayak koruması için spor ayakkabı giymelidir.

Plaj Voleybolu – Şampiyonlar

Uluslararası Voleybol Federasyonu, tüm dünyada uluslararası maçlar ve turnuvalar düzenleyen plaj voleybolunun yönetim organıdır. Bunun dışında, tüm ulusların kendi bölgelerinde oyunu yönetmek için kendi yönetim organları vardır. İşte önemli şampiyonalardan bazılarının listesi –

 • FIVB plaj voleybolu dünya şampiyonası
 • Kolej Plaj voleybolu
 • Asya Plaj voleybolu şampiyonası
 • WUC Plaj voleybolu
 • ABD yanlısı. Plaj voleybolu ligi

Şampiyon Şampiyonu

Plaj voleybolu, birçok ülkeden oyuncuların çeşitli yarışmalara katıldığı bir oyundur. Detaylarıyla birlikte bu oyunun şampiyonlarından bazıları

Todd Rogers

Todd Rogers bir plaj voleybolu oyuncusu ve çeşitli yarışmalarda Amerika’yı temsil ediyor. Olimpiyatlarda ve FIVB plaj voleybolu müsabakalarında altın madalya kazandı. Rogers, kariyerine Dax Holdren ile ortak olarak başladı ve ilk turnuvayı 1998’de kazandı.

Takım 2000 yılında FIVB plaj voleybolu dünya turu turnuvasını kazandı. 2001’de Rogers, Sean Scott ile ortaklık kurdu ve dört ayrı AVP Tur durağı kazandı. 2006’da Phil Dalhausser ile ortaklık kurdu ve sekiz AVP etkinliği ve altı FIVB etkinliği kazandı. 2008 Olimpiyatları’nda bu ortaklar plaj voleybolunda altın madalya kazandılar ancak 2012 Olimpiyatları’nda mağlubiyet aldılar.

Phil Dalhausser

Phil Dalhausser, Todd Rogers ile ortaklaşa 2007 AVP Tour şampiyonluğunu ve FIVB dünya şampiyonluğunu kazanan Amerikalı bir plaj voleybolu oyuncusu. Takım ayrıca 2008 Olimpiyatları altın madalyasını da kazandı.

Phil Dalhausser kariyerine Nick Lucena ile ortak olarak başladı ancak herhangi bir madalya alamadı. 2006 yılında koçu olan Todd Rogers ile ortaklık kurdu. 2007’de takım dünya şampiyonluğunu kazandı. İkili aynı zamanda 2008 Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmışlardı ancak 2012 Olimpiyatları’nda kazanamadılar.

Jonas Reckermann

Jonas Reckermann, Julius Brink ile ortaklaşa 2012 Olimpiyatları’nda plaj voleybolu kazanan Alman bir plaj voleybolu oyuncusu. Daha önce ortağı Markus Dieckmann ile 2004 Olimpiyatlarına katıldı ve dokuzuncu oldu. 2002 ve 2004’te Avrupa plaj voleybolu şampiyonluğunu kazandı.

Ayrıca 2009’da Julius Brink ile dört FIVB yarışmasını kazandı. 2012 Olimpiyatları’ndan sonra oyundan emekli oldu.

Dax Holdren

Dax Holdren, şu anda Jeff Nygaard ile ortak olan Amerika’dan bir plaj voleybolu oyuncusu. Kariyerine 1997 yılında başladı. Todd Rogers ile ortaklık kurdu ve sekiz turnuva kazandı. Galibiyet ayrıca 2000 dünya turunu da içeriyordu.

Bundan sonra Holdren, Eric Fonoimoana ile ortaklık kurdu. Ortaklık 2003 yılında sona erdi. 2004 Yaz Olimpiyatları, ortağı Stein Metzger ile beşinci oldu. 2003 plaj voleybolu şampiyonasında gümüş madalya kazandı.

Stein Metzger

Stein Metzger, Amerika Birleşik Devletleri’nden bir plaj voleybolu oyuncusu. 2006 yılında 14 etkinlikte yer aldı ve ortağı Mike Lambert ile bunlardan beşini kazandı.

2004 Olimpiyatları’nda Metzger, Dax Holdren’in ortağıydı ve beşinci sırada bitirdi. Sonra Jack Gibb ile ortaklık kurdu ve Belmar’da kazandı. FIVB Grand Slam etkinliğinde de ikinci sıradaydılar. İkili ayrıca 2005 Manhattan Beach şampiyonluğunu da kazandı.

Zhang Xi

Zhang Xi, 2006 Asya oyunlarında maçın galibi olan Çinli bir plaj voleybolu oyuncusu. Bu galibiyette ortağı Xue Chen’di.

2004 yılında Swatch FIVB dünya turuna katıldı. 2008 yılında ortağıyla birlikte plaj voleybolunda bronz madalya kazandı. 2010’da FIVB dünya turunu kazandılar. Aynı yıl FIVB plaj voleybolu dünya sıralamasında yer aldı ve dördüncü oldu.

Xue Chen

Xue Chen, Çinli bir plaj voleybolu oyuncusu. Xue kariyerine basketbolcu olarak başladı ama hoşuna gitmediği için salonda voleybol oynamaya başladı.

Xue, ortağı You Wenhui ile birlikte iki etkinlikte yer aldığı Swatch FIVB dünya turunda 2005 yılında ilk kez sahneye çıktı.

2006’da Çin Şangay Jinshan açılışını kazandı ve en genç kazanan oldu. Aynı yıl ortağı Zhang Xi ile Asya oyunlarında altın madalya ve 2008 Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı.

Takım 2010 yılında FIVB dünya turunda grand slam ve altın madalya kazandı.

Larissa Franca

Larissa Franca, 57 FIVB kariyer altın madalyası kazanan Brezilyalı bir plaj voleybolu oyuncusu. Bu galibiyet, Juliana Felisbarta ile 2011 plaj voleybolu dünya şampiyonasını da içeriyor. Bununla birlikte ortağı Talita Antunes ile 2012 FIVB plaj voleybolu dünya turunu kazandı.

2008 Olimpiyatları’nda beşinci oldu. 2014 yılında ortağı Talita Antunes ile FIVB dünya turunu kazandı. Şimdi 2016 Olimpiyatları’nda madalya kazanmayı planlıyor.

Jennifer Kessy

Jennifer Kessy, Amerikan plaj voleybolu oyuncusu. Jennifer kariyerine Chicago Thunder için altı aylık bir sözleşmeyle başladı. Daha sonra Pinke de Corozal’a katıldı ancak madalya alamadı.

2007’de April Ross ile ortaklık kurdu ve FIVB şampiyonluğunu kazandı. On AVP ve dokuz FIVB turnuvasını birincilikle bitirdi. 2012’de ortağı Ross ile Olimpiyatlarda gümüş madalya kazandı.

April Ross

April Ross, Amerika’dan oynanan bir plaj voleyboludur. 2008 yılında Jennifer Kessy ile ortaklık kurdu ve Swatch FIVB dünya turunda üçüncü oldu. 2008’de Dubai açılışında, takım ikinci oldu ve Phuket Tayland açıkta birinci oldu.

İkili 2009’da FIVB dünya şampiyonluğunu kazandı. April Ross ayrıca sekiz AVP ve dokuz FIVB şampiyonluğunu kazandı ve birinci bitirdi. 2012 Olimpiyatları’nda ortağı Kessy ile gümüş madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu