Polo Kuralları

Kuralları ve Tarihi

Polo at sırtında oynanan dinamik ve heyecan verici bir takım oyunudur. Dünyanın bilinen en eski sporlarından biri olarak, 2000 yıl önce İran’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bugün bildiğimiz oyun, 1800’lü yıllarda Hindistan’da ortaya çıkıyor ve burada konuşlandırılan İngiliz askerlerinin yerel olarak oynandığını gördüler ve kendi kullanımları için uyarladılar, genellikle süvari sürücüleri için eğitim olarak kullandılar.

Kısa süre sonra İngiltere’ye getirildi, kurallar belirlendi ve o tarihten sonra oyun yayıldı ve şimdi İngiltere’nin yanı sıra Arjantin’de ve ABD’de özellikle popüler olduğu dünyada oynanıyor. Spor, Uluslararası Polo Federasyonu tarafından denetleniyor .

Hangi Ülkenin Sporudur?

Polo oyunu Orta Asya’daki Türk toplumlarında oynanan ve çövgen adı verilen bir oyundan türemiştir. Bu oyun at üzerindeki oyuncular tarafından top ve sopa kullanılarak oynanır. Polo kelimesi, tibet dilinde top demektir ve oyunun adı buradan türemiştir.

Polo oyunu şu an en çok İngilizler tarafındn oynanmaktadır. İngilizler bu oyunla 19. yüzyılda, Hindistan İngiltere sömürgesi halindeyken tanışmış ve bu oyunu ülkelerine götürmüşlerdir.

Oyunun Amacı Nedir?

Polo’nun amacı bir takımın rakibinden daha fazla puan alması ve böylece oyunu kazanmasıdır. Her takım, sonunda gol atmak için topu rakip takımın yarısına taşımaya çalışır. Dört kişilik takımların her biri saldırganlardan ve savunuculardan oluşur, ancak gerçekçi olarak bir polo takımının tüm üyelerinin esnek olması ve takıma fayda sağlamak için gerektiğinde saldırgan veya savunma ve pozisyon değiştirmeleri için herhangi bir oyun yapmaları beklenir.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Her takım dört oyuncudan oluşur, her birine kendi kitlerinde giyilen numara ile gösterilen bir pozisyon atanır.

 • Pozisyon 1, futboldaki bir forvet veya hokeyde ileri gelen bir hücum oyuncusu olarak bilinir. Topun sert ve isabetli vurucuları, asıl amaçları gol atmaktır, ancak savunma yaparken, muhalefetin 3. pozisyonuna bakma sorumluluğuna da sahiptir.
 • Pozisyon 2 öncelikle hücumda olan pozisyon 1 oyuncusunu yedekleyen rahatsız edici bir oyuncudur. Bununla birlikte, savunma pozisyonları da, genellikle saldırdıklarında 3. pozisyon oyuncusuyla değişiyorlar.
 • Pozisyon 3 oyun kurucu pozisyonuna çok benzer ve genellikle takımdaki en iyi oyuncu tarafından doldurulan bir pozisyondur. Bu bir hücum pozisyonudur ve bu pozisyondaki oyuncular pozisyon 1 ve 2 oyuncularına doğru topa vurabilmelidir.
 • Pozisyon 4, takımın hedefini savunmakla görevli savunma pozisyonudur. Ancak, hücum sorumlulukları vardır ve kaleyi başarılı bir şekilde savunurken, topun takımın hücum oyuncularına doğru bir şekilde ilerlemesi beklenir.

Ekipman açısından, en belirgin ekipman parçası, Polo oyunu için özellikle Polo midilli olarak bilinen bir attır. Her oyuncunun chukkas arasında geçiş yapmak için en az ikiye ihtiyacı olacaktır ve bunlar oyuncunun kendisine ait olabilir veya kulüpleri tarafından sağlanabilir. Bu atlar, oyuncunun güvenli bir şekilde oturmasını, atı kontrol etmesini ve tokayı sallamasını sağlayacak özel bir eyere ihtiyaç duyacaktır. Diğer önemli ekipman parçaları kask, polo çubuğu, diz korumaları ve toptur.

Oyun Nasıl Puanlanır?

Polo’da puanlama basittir ve topa vurulduğunda bir puan (gol olarak bilinir) puanlanır. İlk yarı gibi belirli periyotlarda yarıları değiştiren diğer birçok oyunun aksine, Polo’da takımlar her gol atıldığında alan yönünü değiştirir.

Bunun neden böyle olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, sahaların geleneksel olarak Doğu / Batı ekseninde olduğu ve takımların yüzlerinde güneş veya rüzgarla uzun süre geçirmek istemeyeceği düşünülmektedir.

Oyun Nasıl Kazanılır?

En çok gol atan ve böylece oyunun sonunda en yüksek puanı alan takım kazananlar sayılır. Oyun çizilirse, başka bir chukka oynanır ve ilk gol atan kazanır. Eğer kimse bu skoru alamazsa, kale direklerinin genişletildiği ve ilk gol atan kazanılan başka bir chukka oynanır.

Polo Kuralları

 • Polo, 300 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde bir Polo sahasında oynanır, ancak binişli bir saha ise sadece 160 metre genişliğinde olabilir.
 • Kale direkleri 8 yarda genişliğe sahiptir ve üst kısımda açıktır.
 • Her Polo maçı, her biri 7 dakikalık gerçek oyun süren 4 chukkastan (oyun) oluşacaktır.
 • Oyun hakem iki takım arasında topu attığında başlayacaktır. Bir gol atıldıktan sonra oyun bu şekilde yeniden başlatılır.
 • Bir gol atıldığında, takımlar değişir ve bu da herhangi bir yer veya hava durumu avantajını eşitlemeye yardımcı olur.
 • Oyuncular muhalif ekip üyelerine ‘onları atarak’ meydan okuyabilir, ki burada ödeyen kişi midillisini rakiplerinin yanında gezdirir ve onları toptan uzaklaştırmaya ve hatta oyundan çıkarmaya çalışır. Oyuncu ayrıca, hokeyde vücut kontrolüne benzer fiziksel bir manevra olan muhalefeti ‘çarpabilir’. Oyuncular ayrıca topa vurmaya çalışırken rakibin sopalarını takabilirler.
 • Polo, kararlar konusunda birbirlerine danışan iki bağlı hakem tarafından denetlenir. Kabul etmedikleri takdirde, ‘üçüncü adam’ olarak da bilinen maç hakeminin görüşünü alabilirler.
 • Faul yaptıktan sonra, hedefe doğru serbest vuruş yapılabilir.
 • Maç sonunda en fazla gol atan takım kazanan ilan edilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu