Profesyonel Sporcular Olimpiyatlarda Yarışabilir mi?

Dört yılda bir düzenlenen Olimpiyatlar, dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biridir. Yunanistan’daki eski Olimpiyatlardan esinlenen modern oyunlar 1896’da başladı ve uzun zamandır amatörlüğün kalesi olarak biliniyordu ve profesyonellerin oyunlarda rekabet edemedi.

Bununla birlikte, 20. yüzyılın ikinci yarısında, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) bir dizi siyasi ve ekonomik gelişmeye uyum sağlamak zorunda kaldı ve bunlardan biri, amatörlük ve amatörlük çizgilerini bulanıklaştıran kurumsal onaylar ve sponsorluk meselesiydi. Profesyonellik, kuralların Olimpiyat hareketindeki hemen hemen tüm sporlar için istikrarlı bir şekilde rahatlamasına yol açarak profesyonellerin boks ve güreş hariç tüm sporlarda rekabet etmesine izin verir.

Olimpiyat Oyunlarında Neden Sadece Amatör Sporcuların ve Kadınların Yarışmasına İzin Verildi?

Pierre de Coubertin, Uluslararası Olimpiyat Komitesinin kurucusuydu ve modern Olimpiyat Oyunlarının ilkinin arkasındaki itici güçtü. Pierre de Coubertin, sporu çok yönlü bir eğitimin temel bir parçası olarak gören İngiliz devlet okulu sisteminin arkasındaki aristokrat ahlaktan büyük ölçüde etkilendi ve bu, corpore sano’da (sağlıklı vücut, sağlıklı zihin) Latince mens sana deyimi ile özetlendi.

Bu felsefenin bir parçası olarak, genç beylerden tek bir faaliyette uzman olmaları değil, çok yönlü olmaları bekleniyordu. Neredeyse hile olarak kabul edilen eğitimle adalet de öncelikli bir ilkeydi. Profesyonel olarak bir spor yapan veya uygulayanların amatör meslektaşlarına göre haksız bir avantaja sahip olduğu düşünülüyordu.

Profesyonel Atlet Tartışmaları

Profesyonel sporcuların uzun süredir Olimpiyat Oyunlarının dışında tutulması bir takım tartışmalara yol açtı. 1912’de, hem pentatlon hem de dekatlonda altın madalya kazanan Jim Thorpe, profesyonel bir sporcu olduğu keşfedildikten sonra madalyalarını kaybetti. Bununla birlikte, profesyonel bir pentatlet ya da dekatlet değildi, yarı profesyonel bir kapasitede beyzbol oynadığı için kendisine para ödenmişti. IOC, madalyalarını 1983’te merhametli gerekçelerle ölümünden sonra iade etti.

Diğer tartışmalar arasında Avusturyalı ve İsviçreli kayakçıların 1936 Kış Olimpiyatları boykotu yer alıyor. Bu, bazılarının kayak sanatını öğretmek için yarışmalarının yasaklanmasına tepki olarak geldi ve bu nedenle, sporlarından para kazandıkları için “profesyonel” olarak kabul edildi.

Amatörlükten Profesyonelliğe Geçiş

20. yüzyıl ilerledikçe spor algısı da değişti. Amatör beyefendi fikri giderek eskimeye başladı ve amatör ile profesyonel arasındaki çizgi bulanıklaştı. Bunun ana nedenlerinden biri kapitalist batıda değil, Rusya ve Doğu Almanya gibi komünist Doğu Bloku ülkelerinde yatıyordu. Devlet destekli ‘tam zamanlı amatör sporcu’ fikrine öncülük ettiler ve bu da kendi kendini finanse etmeye zorlanan sporcuları ciddi bir dezavantaja düşürdü. IOC ayrıca, sponsorluk, reklam ve diğer ticari çıkarlara izin vermenin Olimpiyat Oyunlarını en iyi uluslararası profesyonel sporcuları çekebilecek bir altın madenine dönüştürebileceğini yavaş yavaş fark etti.

Olimpiyat Oyunlarında amatörlükten profesyonelliğe sıçramayı tanımlayan en ikonik an, 1992 Barselona Olimpiyatları’ndaki ABD Basketbol takımıydı. Takım, Charles Barkley de dahil olmak üzere NBA’de oynayacak en ünlü oyunculardan oluşuyordu. , Magic Johnson, Michael Jordan, Larry Bird ve Patrick Ewing ve “Dream Team” olarak tanımlandı ve şimdiye kadarki en iyi spor takımı olarak tanımlandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, takım Olimpiyat yarışmasında kolayca ilerleyerek altın madalyayı finalde Hırvatistan’ı 117-85 yenerek kazandı.

Bugünkü Olimpiyatlar

Bugün, profesyonel sporcuların amatör meslektaşlarıyla birlikte Olimpiyat Oyunlarında yarışmalarına izin verilmektedir. Bununla birlikte, Olimpiyatlarda iki spor profesyonelliğin başlangıcına direnmeye devam etti. Bunlar güreş ve boks. Bununla birlikte, AIBA (Amatör Uluslararası Boks Derneği) 2016’dan başlayarak profesyonellerin Olimpiyatlarda yarışmasına izin vereceğinin sinyalini verdi. Olimpik formundaki güreş amatör bir spor olmaya devam ediyor, ancak bir dahaki sefere sahneye çıktığında bu durum değişebilir. 2020 oyunları.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu