Profesyonel ve Kolej Basketbolu Arasındaki Fark Nedir?

İlk bakışta kolej (NCAA) basketbolu ile profesyonel basketbol (NBA) arasında herhangi bir fark yokmuş gibi görünebilir . Saha aynı görünüyor, her ikisinin de çemberleri aynı yüksekliğe yerleştirilmiş ve tüm oyun genellikle aynı görünüyor.

Bununla birlikte, kolej düzeyinde oynanan ve NBA’de oynanan oyunlarda bazı önemli farklılıklar vardır – bazıları bariz ve bazıları çok ince.

Yetenek Açığı

Kolej basketbolu, basketbol kariyerlerinin en başında olan ve nihayetinde profesyonel bir kariyere devam etmeyi bile seçemeyebilecek oyunculara sahiptir. NCAA’nın aksine, NBA, dünyanın en iyi basketbol oyuncularını içeren tamamen profesyonel bir ligdir. NCAA’da basketbol standardı yüksektir, ancak NBA’de en iyisidir.

Atış Saati

Basketboldaki şut saati, oyunun hızını ve puanlama seviyelerini artırmak için kullanılır ve hücum takımı şut saati sona ermeden önce şut atmalıdır. NCAA’da şut saati 35 saniye iken, NBA’de sadece 24’tür. Bu nedenle, NBA oyunlarının genellikle çok daha yüksek skor çizgilerine sahip olması şaşırtıcı değildir. Genellikle bunlar 80’ler, 90’lar ve 100’lerde, oyunları biraz daha az çılgın bir hızda oynanan NCAA’ya kıyasla. Bu, kolej oyunlarının genellikle daha düşük puan almasına neden olur.

Fauller

Ayrıca NBA ve kolej basketbolu arasındaki faul farklılıkları bulacaksınız. NBA’de, bir oyuncuya ‘faul yapmadan’ önce altı kişisel faul verilir, bu da oyuncunun maçın geri kalanına katılmaktan diskalifiye edildiği zamandır. NCAA basketbol oyunlarında oyunculara sadece beş izin verilir.

Boyutlar ve Mesafeler

Saha boyutlarına, arkalık ile faul çizgisi arasındaki mesafenin ve potaların yüksekliğinin NBA ve kolej basketbolunda aynı olmasına rağmen, birkaç temel farklılık vardır. Yakından bakın ve oyunun kolej versiyonunda üç sayılık çizgisinin sepete biraz daha yakın olduğunu göreceksiniz (NBA’de 23 ”9 yerine 19” 9). Aynı zamanda “boya” olarak da bilinen şerit genişliğinde, kolej oyununun şeridinin NBA’de 16 feet’e kıyasla 12 feet olduğu farklılıklar bulacaksınız.

Savunma

Savunma, kolej basketbolu ile NBA arasında büyük farklılıkların olduğu bir alandır. NBA’de savunma konusu karmaşıktır ve lig genel olarak erkek adama bir ligdir ve bölge savunması, etrafını saran karmaşık kurallar nedeniyle sadece ara sıra oynanır. Bununla birlikte, kolej basketbolunda, böyle bir komplikasyon yoktur ve bazılarının belirli takımların ticari markaları haline gelmesiyle birlikte çok çeşitli bölge savunması görebilirsiniz.

Kontrol altına alma

Konu topa sahip olma anlaşmazlıkları olduğunda kolej basketbolu ile NBA arasında açık bir fark var. NBA’de bu tür tüm durumlar bir hava atışı ile çözülür. Kolej basketbolunda ise, topa sahip olma sadece takımlar arasında değişir. Yazı hakeminin oturduğu masanın üzerine, böyle bir durumda topu kimin alacağını belirten bir topa sahip olma oku yerleştirilir.

Bir Kibritin Makyajı

Bir kolej basketbol maçını izlerken en belirgin farklardan biri, NBA’de dört on iki dakikalık çeyrek yerine 20 dakikalık iki devre halinde oynanmasıdır. Kolej basketbolu yarılar halinde oynar, çünkü basketbolun başlangıçta böyle oynanması gerekiyordu ve ondan sapan NBA idi.

NBA’in çeyreklerde oynamasıyla ilgili olarak – Sam Goldaper, NBA’in ilk günlerini anlatıyor ve “iki saatlik periyot sahiplerine bir akşam eğlencesini getirmek için 12 dakikalık dört çeyrek oynamayı seçtiklerini” söylüyor. beklenen”. Elbette TV reklamcılığı dünyasında daha fazla ticari reklam geliri elde edilmesini de sağlıyor.

Sezon

Bir kolej basketbol takımının oynadığı oyun sayısı, NBA’deki takımların oynadığı oyun sayısına göre önemli ölçüde farklılık gösterir. Kolej takımları dört aydan biraz fazla süren bir sezonda 30 ila 35 maç oynar, NBA takımları ise 82 maça sadece altı ay sığdırır.

NBA ve kolej basketbolu arasındaki farklılıklara rağmen, genel olarak iki maç çok benzer. Bu, NCAA sisteminden geçen profesyonel NBA oyuncularının sayısı ile doğrulanmaktadır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu