Profesyonel ve Kolej Futbolu Arasındaki Fark Nedir?

Yüzeyde, profesyonel futbol ( NFL, Ulusal Futbol Ligi ) ve kolej futbolu ( NCAA – National Collegiate Athletic Association ) tamamen aynı görünüyor. Birçok yönden öyledirler, ancak bu iki ızgara kodu arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

Profesyonel / Amatör Durum

Teoride, profesyonel ve kolej futbolu arasındaki en büyük fark, oyuncularının statüsü, NFL’deki profesyonellerin ve NCAA’dakilerin amatör olmasıdır. NCAA,  “Amatör rekabet, kolej atletizminin temel ilkesidir. Kaliteli bir eğitim almanın birinci öncelik olduğu bir akademik ortamı korumak için amatörlüğü sürdürmek çok önemlidir”.

Bununla birlikte, NCAA’nın amatörlüğü, son yıllarda bir dizi sorunla test edildi. Bunlar nihayetinde Eylül 2015’te amatörlük statükosunu onaylayan bir ABD Temyiz Mahkemesi kararına yol açtı . Bu, sporcuların üniversiteye gitme maliyetinden daha değerli faydalar alamamasını sağlar. Bu, üniversite ücretlerinin ödenmesinin yanı sıra seyahat ve yaşam masraflarını karşılamak için maaş alabilecekleri anlamına gelir ve karar geniş ölçüde memnuniyetle karşılanır.

Kabulü Geç

Kolej futbolu ile NFL arasında, bir alıcının tamamlanmış bir geçiş olarak kabul edilmesi için kaç metreye sahip olması gerektiği konusunda bir fark vardır. NFL’de, alıcı topu tutmalı ve her iki ayağını da aşağı indirmelidir. Kolej futbolunda, topun tamamlanmış bir pas olarak kabul edilmesi için, alıcının topu yakalarken yalnızca bir ayak aşağı inmesi gerekir. Bununla birlikte, çoğu kolej oyununa dikkatlice bakın ve birçoğunun NFL’de bir kariyere göz atacağı için birçoğunun maç alırken iki ayağı da aşağı ineceksiniz.

İki Noktalı Dönüşümler

Oyunun profesyonel versiyonunda, iki puanlık dönüşüm ikinci yarda çizgisinde başlar. Şaşırtıcı bir şekilde, oyunun kolej versiyonunda, iki puanlık dönüşüm profesyonel meslektaşlarından daha uzakta, üçüncü yarda çizgisinde başlıyor.

İki Dakikalık Uyarı

NFL’de her devre için iki dakika kaldığında, iki takıma da atfedilmeyen bir otomatik mola denir. Bu, her takıma gerekirse yeniden toplanma ve taktik değiştirme şansı verir. Kolej futbolunda iki dakikalık bir uyarı yoktur.

Temasa Göre Aşağı

Bu, NFL ve NCAA futbolu arasındaki önemli bir farktır. NFL’de, bir oyunun bitmesi için zorlanmanız gerekir. Bu, bir oyuncu başka bir oyuncuyla iletişim kurmadan kayarsa veya takılırsa, kendini toplayıp oyuna devam edebilecekleri anlamına gelir. Kolej futbolunda, vücudun herhangi bir kısmı oyuncunun elleri veya ayakları olmayan yere değdiği anda oyun biter. Muhalefet ile herhangi bir temas olup olmadığı önemli değil.

Defansif Holding

Topa sahip olmayan başka bir oyuncunun sınırlandırılması adil oyunu tehlikeye attığı ve ayrıca sakatlanma riskini artırabileceği için hem NCAA hem de NFL oyunlarında tutma yasaklanmıştır. NFL’de, bu tür bir hareket beş yarda ceza ve otomatik ilk vuruşla cezalandırılır. Kolej futbolunda on yarda ceza vardır ve düşüş tekrarlanmalıdır.

Oyun Saati

Oyun saati, NCAA ve NFL arasında ince ama önemli bir farktır. NFL’de, ilk düşüşten sonra saat çalışmaya devam eder (mola olmadıkça veya oyuncu sınırların dışına çıkmadıkça). Kolej futbolunda oyun saati ilk düşüşten sonra durur. Bu farkın ne etkisi var? Esas olarak, oyunun kolej versiyonunda, kaybeden takıma geri dönmeleri için daha fazla zaman verir.

Mesai

Fazla mesai, kolej futbolunda ve profesyonel futbolda farklı ele alınır. NFL’de ani bir ölüm çeyreği ve kimin tekmeyi ve kimin alacağını belirleyen bir yazı tura atışı var. İlk gol atan takım kazanır, bu da para atışını kazanmak ve önce hücum yapmak için büyük bir avantaj sağlar. Hiç kimse gol atmazsa, oyun berabere ilan edilir, ancak playoff oyunlarında, bir kazanan bulunana kadar maç devam eder.

Üniversite futbolunda işler biraz daha adil. Her takım, her iki topun da galip ilan edilmesinden sonra önde olan takımla rakibinin 25 yarda çizgisinden topu aldı. Maçlar hala berabere kalırsa, maç berabere olabilen NFL’den farklı olarak bir kazanan olana kadar devam eder.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu