Quidditch Kuralları

Oyun Kuralları ve Tarihi

Quidditch, Harry Potter kitaplarında popüler olan kurgusal Quidditch oyununa dayanan heyecan verici ve dinamik bir oyundur. Her biri yedi oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanan oyunun kitap versiyonunu mümkün olduğunca yansıtmak için tasarlanmıştır. Bunun en belirgin yolu, her oyuncunun bir süpürge çubuğuna monte edilmiş olması ve Altın Snitch yakalandığında (oyunun bu versiyonunda bir tenis topu olan) rakiplerinden daha fazla puan kazanarak oyunu kazanmaya çalışmasıdır. uzun sarı bir çorap içinde).

Quidditch dünyanın en genç oyunlarından biri ama her zaman popülerlik kazanıyor. 2005 yılında kurulan Quidditch’in kendi yönetim organı, sporun kural ve düzenlemelerinden sorumlu Uluslararası Quidditch Derneği (IQA) bile var . IQA’ya göre, spor şimdi 20’den fazla ülkede 300’den fazla takım tarafından oynanıyor.

Oyununun Amacı Nedir?

Quidditch oyununun amacı rakiplerinizden daha fazla puan elde etmektir. Oyuncular bunu, Quaffle adlı hafif sönük bir voleybolu rakiplerin sepetine 10 puan vererek ve 30 puan değerinde Altın Snitch’i yakalayarak yapılan golleri atarak yaparlar.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Quidditch’te her takım 7 oyuncudan oluşur. Her biri belirli bir görevi olan bir Arayıcı, bir Kaleci, iki Dayak ve üç Kovalayan.

 • Vidaları orada denemek ve Quaffle bulundurulması ve rakibin üç çemberin birinin içinden atarak gol atmak için vardır. Topu birbirlerinin arasından geçirebilirler, ancak herhangi bir anda sadece birisinin skor alanına girmesine izin verilir.
 • İki çırpıcı Bludgers atar ve bunlar onları bozmak için muhalefete atılır. Diğer tarafın Beaters’ları da aynı niyetle onları geri atar. Bu pozisyondaki oyuncular genellikle takım içindeki en güçlü ve en fiziksel olanlardır.
 • Kaleci defansif bir oyuncu ve takımın basketbol savunan görevi verildi.
 • Son olarak, Arayıcı , görevi çok önemli Golden Snitch’i yakalamak olan ekip üyesidir.

Quidditch’i oynamak için gereken ekipman şunları içerir:

 • Süpürge sopası: Tüm oyuncular ahşap veya PVC borular da dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden yapılabilen bir süpürgeye monte edilmeli. Süpürge her zaman bacakların arasında tutulmalıdır.
 • Hoops : Üç çemberler tüm farklı yüksekliklerde (2m, 1.4m ve 1m) de, sahanın her iki ucunda yer almaktadır. Soldaki en uzun olan yaklaşık iki süpürge yerleştirilir.
 • Quaffle : Bu oyunda sadece Chasers ve Keepers’ın kullanabileceği bir top. Söndürülmüş bir voleybol ve Chasers puan kazanmak için çembere atmaya çalışmalı.
 • Bludgers : Bunlar hafifçe sönük yakan toplardır ve sadece Beaters tarafından kullanılabilir. Herhangi bir anda sahada üç tane var ve Beaters bunları ‘onları nakavt etmek’ için muhalefete atıyor, bu da muhalif oyuncunun yaptıklarını durdurması, sökmesi ve kendi çemberlerine geri dönmesi ve dokunması gerektiği anlamına geliyor. oyuna devam etmeden önce onları.
 • Altın Snitch : Bu, daha sonra bir ‘Snitch Runner’a bağlanan uzun sarı bir çorap içine yerleştirilmiş bir tenis topudur. ‘Snitch Runner’ her takımın Altın Snitch’i yakalayabilecek tek pozisyonu arayan Arayıcıdan kaçınmaya çalışan tarafsız bir oyuncudur. Altın Snitch’i yakalamak oyunu hemen bitirir.

Oyun Nasıl Puanlanır?

Quidditch maçında gol atmanın iki yolu vardır. İlk olarak, Chasers, Quaffle’a sahip olduktan sonra, rakibin skor alanına girerek ve üç çemberin birinden başarıyla atarak bir gol atabilir. Bu takıma 10 puan verir. Puan kazanmanın ikinci yolu Arayıcı için Altın Snitch’e sahip olmaktır. Bunu yaparsanız, takımı 30 puan alır ve hemen oyunu bitirir.

Oyun Nasıl Kazanılır?

Quidditch’te Altın Snitch’i yakalayan takımın maçı kazanan takım olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlaşılma var. Maçın galibi en çok puanı alan takım olduğu için bu teknik olarak yanlıştır.

Snitch 30 puan değerinde olduğu ve oyun yakalanır yakalanmaz sona erdiğinden, kazanan neredeyse her zaman onu ele geçiren takımdır. Bu her zaman böyle değildir, ancak teknik olarak, bir takım, rakip takımdan daha fazla puanı olduğu sürece Altın Snitch’i ele geçirmemiş olsalar bile oyunu kazanabilir.

Quidditch Kuralları

 • Quidditch oyunu, Quaffle ve Bludgers’ın hepsi alanın ortasına yerleştirilmesiyle başlar.
 • Her takımın yedi oyuncusu kaleci bölgesinde başlar, hepsi gözleri kapalıdır, bu onların Altın Snitch’in nerede olduğunu görmelerini önlemek içindir.
 • Altın Snitch hakemin kararında yeterli bir mesafe olduğunda, hakem ‘süpürgeler yukarı’ diye bağırmaya başlar.
 • Daha sonra her takım, Quaffle’ı rakip ağlardan birine yerleştirerek ve oyunu hemen bitiren Altın Snitch’i yakalayarak daha fazla gol atarak rakiplerinden daha fazla puan kazanmaya çalışmalıdır.
 • Bu nedenle oyunda belirli bir zaman sınırı yoktur, ancak Altın Snitch genellikle bir saat içinde yakalanır, ancak bu, katılımcıların uygunluğuna ve deneyimine bağlı olabilir.
 • Oyun sırasında, bir Bludger tarafından vurulan herhangi bir oyuncunun süpürgeyi çıkarması ve oyuna devam etmeden önce koşup ağlarına dokunması gerekir.
 • Quidditch tam bir temas oyunudur ve oyuncular Quaffle’ı yakalamak veya diğer oyuncuların gol atmasını önlemek için birbirlerine karşı güç kullanabilirler.
 • Oyun boyunca, her takımın tek görevindeki Arayıcı Altın Snitch’i yakalamaktır ve bu yapıldıktan sonra oyun sona erer.
 • Maçın galibi oyunun sonunda en çok puanı alan takım.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu