Rafting Kuralları

Rafting Kuralları Genel Bakış

Rafting, kirişlerin diğer takımlarla yarışmak için şişirilebilir bir sal kullandığı bir spordur. Hedefe ilk ulaşan takım yarışı kazanır. Yarış, beyaz su veya farklı derecelerde dalgalı suda yapılır. Kirişler, tekneyi kürek çekmek için çift bıçak kullanır.

Rafting, kano, kayak, kürek çekme veya ejderha botu ile karıştırılmamalıdır çünkü tüm bu varyantlar farklı tekneler kullanır ve farklı kurallara sahiptirler.

Bu, bir bireyin veya bir takımın katılabileceği bir spordur. Burada rafting yaparak yarışmak gerekiyor. Benzer şekilde diğer katılımcılar da kovalıyor olacak. Salı bitiş çizgisine ilk temas eden yarışmacı kazanan ilan edilir. Bu spora hem erkekler hem de kadınlar katılabilir.

Rafting ve Kano Arasındaki Fark

 • Raftingde kano kullanırken şişirilebilir sallar, iki ucu sivri botlar kullanılır.
 • Kano sporunda raftingde böyle bir şey yokken teknenin hangi yöne gitmesi gerektiğine bir lider karar verir.
 • Kano kullanımında lider, arkadaki oyuncuya, rafting sırasında vitesi istenen yöne çevirmesini söyler ve tüm ekip üyeleri, teknenin yönünü değiştirmekten ve tekneyi dengelemekten sorumludur.

Rafting ve Kano Arasındaki Fark

 • Kano sporunda tekne güverte ile kapatılırken raftingde kullanılan tekne açık teknedir.
 • Kayık, çift kanatlı küreklerle hareket ettirilirken, bir sal tek kanatlı kürekle hareket ettirilir.
 • Kayık plastikten yapılırken, bir sal yüzer herhangi bir malzemeden yapılır. En çok kullanılan malzeme PVC’dir.

Raftingin Kısa Tarihi

Eskiden insanlar bir şeyleri sal kullanarak taşırdı, bu nedenle rafting adı devreye girmiştir. 1842’de ABD Ordusu’ndan Teğmen John Fremont, ilk olarak Platte Nehri’nde rafting seferini başlattı. Eski günlerde, lastik kumaş borulardan ve bir zeminden sallar yapılırdı.

1960’larda beyaz su raftingi daha yaygın bir şekilde tanındı ve beyaz su rafting şirketleri kuruldu. 1970’lerde beyaz su raftingi, Olimpiyat Oyunlarına dahil edildiğinde büyük değişikliklerini boş zaman sporları olarak yaptı. 1980’lerde raftingin popülaritesi giderek artarken, İskoçya, Güney Amerika ve Afrika’da bağımsız şirketlerin sayısı başladı.

1990’larda rafting, 1992’deki Barselona Oyunları, 1996’daki Atlanta Oyunları ve Tennessee Vadisi’ndeki Ocoee Nehri’nin ev sahipliği yaptığı Yaz Olimpiyat Oyunlarının beyaz su etkinlikleri gibi önemli etkinliklere dahil edildi. Uluslararası Rafting Federasyonu (IRF) 1997’de kuruldu. 1999’da ilk Resmi Uluslararası Şampiyona düzenlendi.

Günümüzde, beyaz su raftingi hala çok sayıda popülerlik kazanıyor.

Katılan ülkeler

Rafting, su sporları kapsamındadır. Başlangıcından bu yana, bu sporun farklı ülkeler tarafından popülaritesi ve talebi, Uluslararası Rafting Federasyonu’nda kurulduktan sonra 1997’den beri katlanarak arttı.

Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu spora aktif olarak katılıyor. Hindistan, Fas, Bulgaristan, Nepal, Fransa, Galler, İsviçre ve İskoçya gibi ülkeler bu sporda diğer ülkelere hakim olmuştur. Rafting şampiyonalarını düzenleyen ülkeler şöyle:

YılEv sahibi ülke
2015Endonezya
2014Brezilya
2013Yeni Zelanda
2012Çek Cumhuriyeti
2011Kosta Rika

Rafting Ekipmanları

Herhangi bir sporu öğrenmeden önce, ekipman hakkında bilgi sahibi olmak çok faydalıdır, çünkü diğerleri size tavsiyelerde bulunurken, onların ne hakkında konuştuklarını bilmeniz gerekir. Raftingde kullanılan ekipmanlar aşağıdaki gibidir –

Şişme Rafting Teknesi

Daha önce şişirilebilir sallar çok hassastı. Bir yarış sırasında parçalanabilirler ve çok tehlikeliydiler. Yarış için çok daha güvenilir olan salların yapımında artık yeni teknolojiler kullanılıyor.

Can yeleği

Kirişlerin güvenliği için can yeleği kullanılmaktadır. Yeleklerle birlikte gelirler ve her boyutta mevcuttur, böylece kirişler onları seçerken sorun yaşamaz. Vücudun üst kısmının suda yüzmesi için ceketin tam oturması gerekir.

Kask

Kirişler, kafa yaralanmalarını önlemek için kask takmak zorundadır. Kirişler, kafalarına tam olarak uyan kaskı seçmelidir.

Karbon Kürekler

Kürekler, su üzerinde rahatça kürek çekilebilecek şekilde yapılmalıdır.

Dalgıç Giysisi

Kirişler, su çok soğuksa wetsuit giyerler çünkü ıslak elbise, kirişlerin soğuğa dayanmasına yardımcı olan ısı yalıtımı sağlar.

Drysuit

Kirişçiler vücut sudayken kuru elbise giyerler. Bu takım elbise baş ve eller dışında vücuda ısı yalıtımı sağlar.

Kurtarma Çantaları

Kurtarma atma torbaları, suya düşmesi durumunda bir kirişi kurtarmak için gerekli olan şeyleri içerir. Çanta, bir ucu çantaya tutturulmuş ve diğer ucu bir kurtarıcının elinde olan bir ipten oluşur.

Rafting Beyaz Su Sınıfları

Beyaz su sınıfları, Uluslararası Nehir Zorluğu Ölçeği olarak da bilinir . Beyaz su raftinginde altı zorluk derecesi vardır. Aralık basitten çok tehlikeye kadar değişir.

 • Tip 1 – Bu tür sular çok küçük engebeli alanlara sahiptir. Kirişler hiç veya çok az manevra gerektirebilir.
 • Tip 2 – Bu su Tip 1’e göre biraz daha serttir. Kayalar ve çok küçük dalgalar içerebilir ve manevra gerektirebilir.
 • Tip 3 – Bu tür suya orta dalgalara sahip beyaz su denir. Dalgalar tehlikeli değil ama manevra yapmak gerekiyor.
 • Tip 4 – Bu tür suya büyük dalgalara sahip beyaz su denir. Bu kayalara ek olarak, uzun akıntılarla birlikte mevcut olabilir. Bu durumda keskin manevralar gerekebilir.
 • Tip 5 – Bu tür beyaz suda yüksek hacimli büyük dalgalar vardır. Büyük damlaların yanı sıra büyük kayalara ve tehlikelere sahip olma olasılığına sahiptir, bu nedenle hassas manevra gerektirir.
 • Tip 6 – Bu tür beyaz suda, ciddi yaralanmalara veya boğulmaya yol açabilecek, geçilmez akıntılar vardır.

Rafting Nasıl Yapılır?

Yarışa Başlamak

Raftinge başlamak için, önce kirişin bir elini küreğin üzerine suya, diğer elini de kürek başından yaklaşık üçte birini yukarı koyması gerekir. Raftinge başlamak için en iyi pozisyon budur.

Kürek başlığı, baş kirişin gövdesine dik olacak şekilde suya yerleştirilmelidir. Bundan sonra kürek tekneden çekilmelidir. Raketiniz doğru konuma yerleştirilmişse, bu en az miktarda direnç oluşturmalıdır.

Raketin Döndürülmesi

Kollarınız tamamen uzatıldığında, küreğin başının vücudunuza paralel olması için raketin başını 90 derece döndürün. Bu, kendi yönünüze dönmenize yardımcı olacaktır. Sudaki küreği vücudunuza doğru geri çekin. Bu, teknenizi kürek yönünde çekerek çok fazla direnç yaratmalıdır.

Rafting Teknikleri

Beyaz su raftingindeki sallar, kano ve kano gibi diğer su araçlarından çok farklı araçlardır ve akarsu engelleri arasında manevra yapmak için kendilerine özgü tekniklere sahiptir. Bu tekniklerin örnekleri aşağıdakileri içerir.

 • Delme – Nehirlerde, kanolar ve kanolarla sıyrılan hidrolik sallar bazen sallar tarafından delinir / vurulur. Bu, rafting mürettebatının, durmadan suda itmek için maksimum hızı vermek üzere salı kürek çekmesi anlamına gelir.
 • Yüksek siding – Suya bir sal yakalanırsa, bazen hızlı bir şekilde yana doğru gidecektir. Salın iç kenarında sallanmasını önlemek için, kirişler salın aşağı akıntıya karşı en uzak tarafına tırmanırlar, bu aynı zamanda salın ona giden havadaki en yüksek tarafı olacaktır.
 • Düşük siding – Bazen, teknenin boyutundan daha küçük bir kanaldan kaymak için düşük suda kullanılan profesyonel bir manevra.

Alabora

 • Damperli kamyon – Bir sal, yolcularından herhangi birini veya tüm yolcularını terk ederse ancak dik durursa, o zaman damperli kamyon olarak adlandırılır.
 • Solda sağda veya solda sağda – Sallar, büyük dalgalar nedeniyle alabora olabilir veya bir kayaya çarparak takla atabilir. Sürücüler, becerikli rehberlik altında iyi kürek çekerek takla atmaktan kaçınabilirler.
 • Taco – Taco, bir sal yumuşaksa veya tamamen şişmemişse oluşur. Bu durumda salın orta kısmı tokalar ve ön kısım neredeyse arka kısma temas eder. Ters taco ayrıca salın sudaki burnunun veya kıçının aşağı çekilmesi nedeniyle oluşur. Bu, salın ortasına veya arkasına, tokalar tarafından ilmeğe dokunulmasıyla sonuçlanır.
 • Uçtan uca – Uçtan uca çok nadiren gerçekleşir. Bu, salın yükü damperli kamyonla hafifletildiğinde meydana gelir. Bu nedenle, sallar, damperli kamyonun suyun sal ağırlığının üstesinden gelmesine izin verdiği için döner.
 • Aşağı yönde takla – Bir kayaya, başka bir sala veya başka bir sabit nesneyle çarpışma nedeniyle bir sal alabora olabilir. Bu, salın onu aşağı akıntıya doğru çevirmesinin istikrarsızlığına neden olur. Bu ters dönme, binicilerin yükünden dolayı kötüleşir ve tekneyi çekerek üstesinden gelebilirler.
 • Arka silindir – Genellikle bir barajın altında geniş bir ters dönüş oluşur. Sallar arka silindirler için güvensiz olabilir çünkü bir salı hızla doldurabilir ve ardından arkaya doğru itebilirler.
 • Dark-siding – Sal dönmeye başladığında, mertek bir tarafa tırmanır. Bunlardan birine tanık olan herkes birayı başarılı karanlık tarafa borçludur.

Yeniden düzeltme

 • Flip line – Ticari raftingde sıklıkla kullandığımız flip line tekniğini kullanıyoruz. Eğitmenin rehberliğinde, eğitmen bir karabina olan bir dokuma taşıdığından kirişler takla atmayı önleyebilir. Eğitmen onu çevre çizgisi üzerindeki sala bağlar. Biniciler baş aşağı salın çevre çizgisini tuttuğunda sal yeniden düzeltilir. Sonra kapağın takılı olduğu tarafa doğru eğilirler.
 • Diz ters çevirme – Küçük bir alabora sal, diz döndürülebilir. Bu durumda, bir mertek salın alt tarafındaki ağı tutmalı ve dizlerini dış boruya doğru itmelidir. Geriye yaslanırken, vücutlarını devrilmiş bir saldan sudan çıkarırlar.
 • T kurtarma – Bazı sallar, başka bir sal yardımıyla döndürülmeleri gerekecek kadar büyüktür. Sal, salın yanına iner. Bu, T kurtarma olarak bilinir.
 • T-grip re-flip – Bir rafting raketindeki T-grip, Tee’yi tüm çevre etrafındaki kendinden kurtarma deliklerine sokarak ve tekneyi aynı şekilde yeniden düzelterek hafif salları yeniden çevirmek için kullanılabilir. flip line tekniği.

Rafting Kuralları

Raftingin tüm kural ve düzenlemeleri Uluslararası Rafting Federasyonu (IRF) tarafından yönetilmektedir. Bununla birlikte, her ülkenin IRF altında hareket eden kendi yönetim organı da vardır. En ufak bir farkla, yönetim organlarının çoğunun bazı ortak kuralları vardır. Bu bölümde, bazı ortak kurallar ve düzenlemeler hakkında tartıştık.

Giriş ücretleri

Katılımcılar, geri ödemesiz ve devredilemez bir ücret ödemek zorundadır.

Kayıt Politikası

 • Bir katılımcının etkinlik durumu çevrimiçi kayıt yoluyla onaylanır.
 • Rafting yapılan yerlere hiçbir katılımcının arkadaşları ve yakınları giremez.
 • Bir katılımcının yaşı altı yıl veya üzeri olmalıdır.
 • Tüm katılımcılar yarışa katıldıkları süre boyunca can yeleği giymek zorundadır. Eğitmenin izni olmadan ceket çıkarılamaz.
 • Katılımcılar salda oturmalı ve at oyunlarından kaçınmalıdır.
 • Katılımcıların dengesizlik gösterebilecekleri veya net göremedikleri için alkol almalarına izin verilmemektedir.

Emniyet

Rafting çok tehlikeli bir spor olduğundan, katılımcıların güvenli yarış yapabilmeleri için güvenlik önlemi kuralına uymaları gerekmektedir. Güvenlik düzenlemeleri, rafting alanı ve kuralları hakkında katılımcıların görüşebileceği raft operatörleri mevcuttur. Katılımcıların ayrıca ekipman, şirketin kalifikasyonu ve rehber hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Teknolojideki ve özel ekipmanlardaki artış nedeniyle rafting artık daha güvenli hale geldi.

Riskler

Beyaz su raftingindeki riskler hem çevresel tehlikeleri hem de uygunsuz davranışları içerir. Nehirlerdeki bazı özellikler doğal olarak güvenli değildir ve her zaman tutarlı bir şekilde kalmıştır. Bunlar, yoldaki devrilmiş ağaçları, barajları (özellikle alçak barajları), alttan kesilmiş kayaları içerir ve en önemlisi tehlikeli derecede yüksek şelalelerdir. Deneyimli rehberlerle rafting yapmak, bu tür tehlikelerden kaçınmanın en güvenli yoludur.

Raftingin bir lunapark gezisine benzediği ve her kirişin bir yolculukta karşı karşıya kalması gereken kişisel sorumluluğun hatırlanması gerektiği yanılsamasını ortadan kaldırmak için, rafting yapan teknisyenler genellikle müşterilerin potansiyel riskleri anladıklarını ve kabul ettiklerini gösteren formları imzalamalarını ister.

Rafting Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Rafting bir denge sporudur, bu nedenle kişi kendini bir sal üzerinde dik tutabileceği yolları anlamalıdır. Suda bir kez suda kalabilmek için gereken beceriler hakkında iyi bir bilgiye sahip olmak çok önemlidir.

Beyaz su raftingi hakkında bilmeniz gereken, sizi güvende tutmaya ve yolculuğunuzda ekibinize olduğu kadar size de yardımcı olacak bazı önemli şeyler vardır. Beyaz su raftingi hakkında bilgi sahibi olmak, sizin ve tüm grubunuzun birlikte daha iyi çalışmasını ve daha başarılı bir yolculuğa başlamanızı sağlayacaktır. İpleri öğrenmenin en iyi yolu, sala binmek ve yapmaktır. Ancak rafting gezisine hazırlanmadan önce bilmeniz gereken pek çok bilgi var.

Uygun giyim

Sentetik olmayan malzemeler gibi uygun giysiler giyilmelidir.

 • Daima çabuk kuruyan giysiler giymeye çalışın. Mayolar ve mayolar her zaman harika bir seçimdir. Pamuklu giysilerden kaçınılmalıdır.
 • Rafting sırasında sağlam su ayakkabısı giyilmesi tavsiye edilir. Parmak arası terlik ve terlik gibi kolay çıkabilen ayakkabılar giyilmemelidir.
 • Sala binmeden önce can yeleği giymek zorunludur.
 • Bir oyuncunun cildi hassassa, yolculuk için güneş kremi ve bir çift güneş gözlüğü getirmelidir.
 • Ayrıca, özellikle hava soğuksa, ıslanırsa, değiştirmek için fazladan bir kıyafet seti getirilmelidir. Varış noktanızda veya sal üzerinde kuru bir paket içinde sabitlenmelidir.
 • İçmek için biraz su ve güvenli bir şekilde paketlenmiş atıştırmalıklar hazırlayın.

Tekneyi Dengeleme

Her zaman teknenizi dengelemeye çalışın. Tüm biniciler, benzer ağırlık ve kürek çekme gücüne sahip olanlar birbirine zıt olacak şekilde stratejik olarak yerleştirilmelidir. Rehber teknenin arkasına oturmalıdır. Rehber, raketini yelkenli teknenin dümeni gibi kullanacak ve tekneyi yönlendirmeye yardımcı olmak için ileri geri hareket ettirecektir. Kürekinizi teknenin kenarlarından birine suya yerleştirerek daha dramatik seyirler yapılır.

Gezinme Komutları

Nehirde daha yumuşak ve daha güvenli bir yolculuk için akarsu raftinginin navigasyon komutlarını anlamak gerekir. Ayrıca, sağa dönmek istiyorsanız, salın sol tarafında kürek çekmeniz gerektiğini anlamanıza da yardımcı olacaktır.

 • Tamamen ileri bir komut, herkesin ileri doğru kürek çekmesi talimatının verildiği anlamına gelir.
 • Diğer komutların tümü dinlenmedir veya tümü geri kalmıştır .
 • Direksiyon komutları , sporu oynamadan veya seyahate çıkmadan önce mertek tarafından sol geri ve sağ ileri veya tersi bilinmelidir.

Bir Kayadan Kurtulmak

Herhangi bir kiriş, bir kayadan nasıl kurtulacağını bilmelidir. Bazen, hızlı sularda bile, bir yerden bir kaya çıkıp salın altında veya herhangi bir yerde asılı kalır ve sizi tuzağa düşürür. Bu durumda, kayanın nerede yakalandığını bulmaya çalışın. Düzenliliği korumak için, saldaki ağırlığın çoğunu dikkatlice karşı tarafa kaydırmanız gerekir. Akıntıya ve kayaya karşı itmek için suda küreklerinizi kullanın.

Rafting Şampiyonası

Uluslararası Rafting Federasyonu (ISF), bu yarış yarışmasının yönetim organıdır. Her katılımcı ülkenin, sporu takvim boyunca başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır.

Raft Projesi

Dünya Rafting Şampiyonası, Slalom ve Down River dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde yaklaşık 50 takımın yarıştığı Project Raft’ın uluslararası yarışmalarından kaynaklanmaktadır . Raft Projesi, Kaliforniya nehir rehberleri Jib Ellison ve Mike Grant tarafından tanıtıldı ve ilk etkinlik olan Chuya Rally , onlar ve Sibirya nehir kaşifi Misha Kolchevnikov arasındaki ortak bir çabaydı.

Deve Beyaz Su Mücadelesi (CWWC)

Tony Hansen, Zambezi Nehri’nde Raft 1994 Projesi’ni almaya çalıştı. Maalesef Project Raft Türkiye etkinliğinden sonra durdu ve bundan sonra Tony etkinlik için Camel şeklinde kendi sponsorunu buldu. Ayrıca etkinliği biraz daha rekabetçi çizgilerle tasarladı. Bu, daha sonra Zambezi nehri, Zimbabve / Zambiya (1995–1997 ve 2001), Reventazon ve Pacuare Nehirleri, Kosta Rika (1998), Orange River, Güney Afrika’da (CWWC) düzenlenen Camel White Water Challenge’ın (CWWC) doğumuydu. 1999) ve Futalefu Nehri, Şili (2000).

Dünya Şampiyonalarının Durumu

Son üç CWWC etkinliği, raftingde Dünya Şampiyonalarından önce düzenlendi ve bu nedenle takımların, Uluslararası Rafting Federasyonu (IRF) ile koordineli olarak ulusal ve kıtasal düzeylerde seçim etkinlikleri yoluyla kalifiye olmaları gerekiyor. 2000 yılında IRF, her iki yılda bir Dünya Rafting Şampiyonası düzenlemeye karar verdi ve sporun uluslararası düzeyde gelişimini artırmak için kıta düzeyindeki seçim etkinliklerini ortadan kaldırdı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu