Ragbi (Rugby) Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Rugby (Rugby), sporun en fiziksellerinden biridir. Uluslararası sporun zirvesi Rugby Dünya Kupası’nda yatıyor. Tri Nations (Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya dahil), Six Nations (İngiltere, İrlanda, İskoçya, Galler, İtalya ve Fransa dahil) ve Heineken Kupası gibi diğer turnuvalar, büyük saygı gören diğer turnuvalardır.

1400’lü yıllardan 1800’lü yıllara kadar, Britanya’da birçok farklı futbol türü oynandı. Yıllar sonra 1830’da, topla koşmak yaygınlaştı ve spor 1850’lerde ve 1860’larda İngiltere’de popüler hale geldi.

1857: Edinburgh, Edinburgh Üniversitesi ile Edinburgh Academicals
arasındaki ilk ragbi maçı 1869: Amerikan, Rutgers ve Princeton
1871’deki ilk ragbi maçı : Rugby Futbol Birliği kuruldu ve İngiltere ile İskoçya arasındaki ilk uluslararası maçı düzenledi.
1875: Oxford ve Cambridge, takımlar her iki tarafta on beş oyuncu ile sınırlıydı.

1876: Denemelerin bir puan değeri yoktu, ancak bir beraberlik durumunda kazananları belirlemek için kullanıldı. Amerika, topu serbest bırakması için mücadele edilen oyuncuları gerektiren Rugby Futbolu Kurallarını kabul etti.
1881: Hakemler uluslararası maçlarda oynadılar, ancak sadece iki hakemle birlikte kenarlardan gözlemlediler.
1891: RFU tüm tarafların 15 oyuncu ile sınırlı olduğunu, bir deneme için 2 puan, bir penaltı hedefi ve dönüşüm için 3 puan ve düşürülen bir gol için 4 puan olduğunu açıkladı.
1896: Hakemlere oyunun tam kontrolü verildi ve “avantaj” fikri tanıtıldı.
1908: Fransa Rugby’de Olimpiyat Altın Madalyasını kazandı
1906: Amerika’da tanıtılan ileriye dönük geçişler
1920: Amerika, Rugby

1924’te Olimpiyat Altın Madalyasını kazandı: Amerika, Rugby’nin 2016’ya kadar son kez bir Olimpik spor olduğu kabul edildi.
1932: Scrum’a bağlanmak için kanat ileri ve üç adam ön sıra gerekliydi
1949: Atılan goller 3 puana indirildi.
1958: Artık penaltı vuruşlarının 5 yarda hareket etmesine gerek yoktu.
1969: ‘Avustralya dağıtımı’ kabul edildi; bu, temasa geçmeden önce oyun alanındaki 22 metrelik hat arazisinin dışına dokunmak veya vuruş yerine geri dönmek için gerekliydi .

1971: Denemeler 4 puana çıkarıldı ve Gaelic Athletic Association artık üyelerin yabancı bir oyun olduğu gerekçesiyle rugby oynamasını yasaklamadı.
1992: Denemeler 5 puana çıkarıldı.

Oyunun Amacı Nedir?

Oyunun amacı, her ragbi maçı için ayrılan 80 dakikalık zaman diliminde rakiplerinizden daha fazla puan elde etmektir. Tam zamanlı olarak daha fazla puana sahip olan takım kazanan olarak ilan edilir. Oyunlar berabere bitebilir.

Topa sahip takım, topu ‘oyunun aşamalarında’ sahadan yukarı hareket ettirmelidir. Top asla ileri doğru geçirilemez, ancak oyuncular topla ileri doğru koşabilir veya topu kovalamak için ileri doğru tekmeleyebilir. Rakip takımın topla mücadele ederek ve topu tutmaya çalışarak saldıran takımı durdurması gerekir.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Her ragbi takımı 15 oyuncudan oluşacaktır. Takım ileri ve geri olarak bilinen iki gruba ayrılır. 8 ileri (pozisyonlarda Hooker, Prop, İkinci Sıra, Flanker ve Sekiz Numara) ve 7 arka kısım (Scrum Half, Fly Half, Inside Center, Outside Center, Wingers ve Full Back bulunmaktadır) bulunmaktadır.

Malzemeler:

Top

Dişlik

Omuzluk (Shoulder Pad)

Başlık (Head Guard)

Eldiven

Krampon

Kicking tee

Saha üç bölüme ayrılmıştır; 100 metreyi geçmemesi gereken bir ana oyun alanı ve 10 ila 20 m arasında değişen iki ölü kale alanı. Saha daha sonra 70 metre genişliğe eşit olmalıdır. Kale direkleri ‘H’ şeklindedir ve yaklaşık 5 ila 6 metre aralıkla yükseklik sınırlaması yoktur.

Çivili botlar, sakız kalkanları, baş korumaları, omuz pedleri ve shin pedleri ile birlikte giyilebilir. Her takım eşleşen şort ve çoraplarla aynı renkli formaları giymelidir.

Puanlama Nasıl Yapılır?

Puanlar dört yoldan biriyle puanlanabilir:

  • Bir oyuncu topu rakibin ölü top alanına golün arkasına koyduğunda bir deneme verilir. 5 puan verilir.
  • Bir dönüşüm ekibi 2 bonus puan kazanmak için bir denemeden sonra verilir ki serbest vuruş olduğunu. Başarılı bir vuruşun golün üst direkleri ve üst çubuğu arasında geçmesi gerekir.
  • Bir penaltı vuruşu , bir takımı 3 puan kazanacak ve karşı takım bir ihlali neden olduğunda bir takıma verilir.
  • Top ilk sektiğinde ve bir takıma 3 puan kazanabildiği sürece bir düşme hedefi elden atılabilir.

Ragbi Nasıl Kazanılır?

Oyunu kazanmak için 80 dakika içinde rakibinizden daha fazla puan almalısınız. Puanlar yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi biri ile puanlanabilir.

Ragbi (Rugby) Kuralları

Oyun, aralarında 10 dakikalık dinlenme süresi olan iki 40 dakikalık yarıya bölünür. Oyun durma süresi taşımaz ve tam olarak 80 dakika içinde sona erer.
Her takım 15 oyuncu ve 7 oyuncu ile başlayabilir. Sahadan ayrılan oyuncuların yalnızca sakatlanma durumunda tedavi görmeleri durumunda geri dönmelerine izin verilir.
Saha en az 10 metre ölü top alanı ve yaklaşık 100 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğinde olmalıdır. H şeklindeki hedefin yükseklik sınırlaması olmaksızın 6 metre genişliğinde olması gerekir.
Alan aşağıdaki işaretlerden oluşur; yarım yol hattı, 5 metre çizgi, 22 metre çizgi, 10 metre çizgi ve ölü top hattı. Ayrıca, bir deneme, penaltı veya düşürme golü atıldıktan sonra oyunu yeniden başlatmak için bir merkez nokta da dahildir.
Oyunun bir hakemi ve iki dokunma hakimi olmalıdır. Hakemin zaman kaybetmeden oyun boyunca karar vermesi ve sahada düzen alması iştir. İki dokunma hakemi, hakemlere kararlar konusunda yardımcı olabilir ve oyuncular temas halindeyken (oyun sınırları dışında) hakeme haber verebilir.
Bir oyuncu faul yaptığında, top oyun dışına çıktığında veya bir deneme ya da bırakma golü atılırsa oyun durur.
Savunma ekibi bir oyuncuyu tutup yakalayıp yere çekerek mücadele etmelidir. Omuz yüksekliğinin üzerinde bir mücadele yapılamaz ve bu da hakemin faul vermesine neden olur.
Top temas ettikten sonra bir çizgi çıkarılır. En fazla 7 oyuncu bir oyuna girebilir ve atılan topu yakalamak için bu oyunculardan herhangi biri kaldırılabilir. Her iki takım da topu kazanmak için yarışabilir.
Başarılı bir dönüşüm, penaltı veya tekme, sadece oyuncu kalenin üst kısmından topu tekmelemeyi başardığında gerçekleşir. Bir oyuncu başarısız olursa, top oyun alanı sınırlarından birini geçinceye kadar oyunda kalır.
Saldırı yapan oyuncuların, aktif durumdayken topun arkasında kalması veya ofsayt çağırma riski taşıması gerekir. Oyuna müdahale etmeyen oyuncular topun önünde olabilirler, ancak daha sonra oyuna müdahale etmeden önce topun arkasına geri dönmelidirler.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu