Rekabetçi Dans Kuralları

Rekabetçi Dans – Genel Bakış

Rekabetçi dans, dansçıların ortak bir jüri grubu önünde musluk, lirik, caz, akro, bale, hip-hop, çağdaş, modern vb. İzin verilen çeşitli dans stillerinde danslar yaparak yarıştıkları bir spordur. Bu, dünya çapında çok popüler ve yaygın bir spordur.

Yarışmacılar, ortak bir grup jüri önünde dans ederek ve seçtikleri stili uygulayarak rekabet ederler. Bu hakemler onlara bireysel bir oyuncuya veya bir takıma rütbe sağlayan puanlar verir.

Kısa Bir Dans Tarihi

MÖ 3. bin yıllık dönem, dansın yaygınlaştığı dönemdir. O zamanlar dans, Mısırlılar arasında dini törenlerin ayrılmaz bir parçasıydı.

Birçok mezar resminde Mısırlı rahiplerin müzik aletlerini sergiledikleri ve dansçıların tanrı hikayeleri ve yıldızların ve güneşin hareketlerinin kozmik desenleri gibi değerli olayları taklit ettikleri gözlemlenmiştir. Bu gelenek, çok açık bir platformda dans ettikleri için (MÖ 6. yüzyılda ünlü Yunan tiyatrosunun doğmasına yol açan) antik Yunanistan’a uzun bir yol kat ediyor.

Dönemler geçtikçe, diğer dinler bile törenlerinin önemli bir parçası olarak dansı dahil etti. Örneğin, Bharata Nathyam , bugün hala icra edilen Hinduizmdeki danstır. Açıkçası, dini amaç,

dansların oluşturulması. Sıradan insanlar dansı kutlamak, eğlendirmek, baştan çıkarmak ve hiperaktif heyecan duygusunu uyandırmak için kullandılar.

Yunan şarap tanrısı Dionysos’u ve ayrıca Roma tanrısı Bacchus’u onurlandırmak için düzenlenen yıllık kutlama vesilesiyle, insanlar günlerce dans ve içki içmeye katıldı. 1400BC yaşındaki Mısır resmi, zengin erkek kalabalığın arasında dans eden, birkaç müzisyenin onlar için oynadığı cılız giyinmiş kız grubunu sergiledi.

Rönesans’ın başlangıcında bale , üst sınıf toplumun danslarından biri haline geldi. Rönesans döneminden önce Avrupa danslarının böyle sert bir kanıtı yoktu. O dönemin tarihsel kanıtı çok azdır. Zincir şeklindeki dans, Rönesans’tan önce bulunan tek danstı. Rönesansın gelişinden sonra birçok başka müzik ve dans tanıtıldı.

Rekabetçi Dans Nasıl Oynanır?

Bir yarışmada bir grup dansçı veya tek bir dansçı tarafından gerçekleştirilen dansa rutin denir . Bu rutinlerin her yarışmada uygun kategorilere girilmesi gerekmektedir. Uygun rutinleri ile girilen kategoriyi belirleyen faktörler şunlardır:

Dans Tarzları

Dans tarzı, müzikal tiyatro, dans tiyatrosu, opera vb. Gibi sergileneceği alanın türüne bağlı olarak büyük çeşitlilik gösterir. Temel türler caz, akro, çağdaş, Hip-hop, lirik, tap, pointe içerir. vb. Açık dans kategorisi, yukarıda bahsedilmeyen daha fazla sınıflandırmaya sahiptir.

Dansçı Sayısı

Grup performansının türüne bağlı olarak dansçı sayısı değişecektir. Örneğin solo’da tek dansçı, ikilinin ikiye ihtiyacı, üçlü üçüncüsü vb. Aynı grup içinde çok sayıda kategori de vardır.

Dansçıların Ortalama Yaşı

Bu rekabete bağlıdır. Tipik yaş bölümleri:

 • Minyon – 8 ve altı
 • Küçük – 9’dan 11’e
 • Genç – 12 ila 14
 • Kıdemli – 15 – 18
 • Yetişkin – 19 ve üstü

Dans Müziği

Dans için şarkının gerekli olduğu ve bu şarkıların sanatçılar tarafından yaratılan veya filmlerde veya albümlerde kullanılan ticari şarkılar olduğu açıktır. Zaman sınırı da var. Böylece şarkılar, dansçıların performansına en iyi uyacak şekilde düzenlenir ve kırpılır.

Müziğin kalitesi burada bir endişe konusu değil çünkü yargılama sadece dans performansına göre yapılacak, şarkılar dansçının yaşına ve karakterine uyacak şekilde seçiliyor.

Müziğe gerek duymayan bazı dans rutinleri de var. Örneğin, step dansı. Burada, sanatçının hafifçe vurma becerisini vurgulamak ve yargılamak için müzik çalınmaz.

Rekabetçi Dans Kuralları

Dans ederken uyulması gereken belirli kurallar vardır. Ancak, kurallar aynı değildir ve rekabetten rekabete değişebilir. Kategori bilge kuralları benzerdir. Herhangi bir kuralın ihlali, cezalara ve aşırı durumlarda yol açabilir; sanatçı yarışmadan men edilebilir.

 • Bir oyuncunun birden fazla yarışmada solo dans yapmasına izin verilir.
 • Bir yarışmada, solo performansçının aynı stili iki kez tekrar etmesine izin verilmez.
 • Bale rutinleri akrobatik tarzlar içermemelidir.
 • Bir yarışmada, oyuncunun iki lirik soloda dans etmesine izin verilir.
 • Ayağa kalkmak ve kostüm de çok önemli olduğundan, kesinlikle dansçının yaşına uygun olmalıdır.
 • Bir destek yaparken, oyuncunun ayakları altı fitin üzerine çıkmamalıdır.

Bir yarışma sırasında bir grubun boyutu ve stili çok önemlidir ve bu gerçekten yerleştirme ödülünü belirler. Bir grubun aynı büyüklükteki başka bir grupla karşılaşmasına izin verilir. Örneğin, bir solo icracı, bir ikili, üçlü veya bir gruba karşı değil, yalnızca bir solo sanatçıya karşı yarışmalıdır.

Rekabetçi Dans – Süre

Bir etkinliğin süresi, yarışmak üzere programlanan dans rutinlerinin sayısına, türlerine ve rutinlerine bağlıdır. Dans gösterileri için gereken sürenin yanı sıra değerlendirme, nota düzenleme ve ödül törenleri için ekstra zaman ayrılmıştır.

Bazen geç girişler ve sıyrıklar nedeniyle etkinliğin son programında bir değişiklik olabilir. Bu nedenle yarışmacılar, yarışmanın birkaç gününden önce final programları hakkında bilgilendirilir. Onları bu kısa süre boyunca kendini temsil edebilir ve hazır hale getirmek onların sorumluluğundadır.

Dansçıların ödül töreni, son gün töreni gibi o yarışma ile ilgili tüm etkinliklerde yer alması genel görgü kurallarıdır. Dans okullarında, oyuncunun bilinen sahnede bulunması için belirli bir zaman sınırı vardır. çağrı süresi olarak.

Rekabetçi Dans – Videografi ve Fotoğrafçılık

Koreografi çok kolay çalınabilen bir sanattır. Önceki adımda yapılan küçük bir değişiklik yeni bir adım oluşturabilir. Çoğu prodüksiyon evinin dans gösterisi için video kamera kullanımını yasaklamasının nedeni budur. Bazıları, kopyaları yalnızca prodüksiyon evinin dahili ekiplerine çekmek ve satmak için profesyonel video atıcıları tutar.

Fotoğrafçılık, videografi kadar ihlal türü değildir, ancak yine de izleyicilerin salonun içinde fotoğraf çekmesine izin verilmemektedir, çünkü bu, diğer profesyonel fotoğrafçıların fotoğrafları dışarıda çekip satmasına olanak sağlayacaktır.

Rekabetçi Dans – Konvansiyonlar

Sözleşmeler, uzmanlar tarafından bazı bölgesel eğitimlerden başka bir şey değildir. Uzmanlar, filmlerde, etkinliklerde, sahne şovlarında performans gösteren ve her dans geleneğini çok iyi bilen profesyonel dansçılar. Hafta sonları bazı büyük oditoryumlarda veya dışarıdan insanların katılabileceği açık alan veya sahnelerde bu tür etkinlikler düzenlerler.

Dans okulları da uzmanlardan ekstra bir şeyler öğrenmek için bu tür etkinliklere katılıyor. Çok sayıda kalabalığın toplanabileceği büyük şehirlerde bu olaylar gerçekleşir. Amaç, tutkulu öğrencileri dansın ABC’sinden haberdar etmek ve onları uygun bir yolda daha da motive etmektir.

Rekabetçi Dans – Değerlendirme

Tipik olarak, profesyonel dansçılar bir dans yarışmasını değerlendirmek için işe alınır. Tüm dansçıları titizlikle gözlemler ve tüm seyircilerin önüne otururlar.

Her hakem, teknikler, yüz ifadeleri, kostümler, koreografi ve genel izlenim gibi çeşitli kategoriler için puanlar vererek her rutin için puan cetvelini yazar.

Ayrıca müsabaka cetvellerine yorum yazabilirler veya bazı durumlarda dansçılar ve koreografları için sesli yorumlar bile kaydedebilirler.

Sesli yorumları kaydettikten sonra, aynı anda gerçek zamanlı jüri yorumunu dinlerken performansın gözden geçirilmesine izin vermek için genellikle dansçılara CD veya DVD ortamında verilir.

Yargılama Süreci

Yargılama kategorileri, yarışmadan rekabete değişir, ancak yaygın olarak değerlendirilen kategoriler, hareketlerin icrası, uygun biçim ve geçiş, kostüm, rutinin zorluğu, müzik ve koreografi gibi gösteri tekniğinin yönlerini kapsar.

Bir hakem 100 üzerinden puan verebilir. Bir oyuncu veya takım 100 alırsa buna mükemmel puan denir . Her bir yargıç kendi puanını verir ve toplam puan, yargıçların tüm bireysel puanlarının eklenmesinden başka bir şey değildir.

Rekabetçi Dans – Yarışmalar

Bölgesel Yarışmalar

Lise oditoryumları, hakimler ve izleyiciler için bir sahne ve uygun bir alan içerdiğinden bölgesel yarışmalara ev sahipliği yapmak için en çok tercih edilen mekanlardır. Mekanlar sadece lise ile sınırlı değil. Mekanlar, yarışması planlanan dansçıların sayısına bağlı olarak normalde bir ila dört ardışık gün arasında değişen bir süre için kiralanır.

Kira bedelini ve diğer masrafları azaltmak için yarışmalar genellikle sabah çok erken başlar ve gece geç saatlere kadar sürer.

Ulusal Müsabakalar

Ulusal yarışmalar genellikle haftalarca sürer ve birçok yarışmacı, antrenörleriyle birlikte ülkenin her yerinden sel basar. Bu nedenle, bunların iyi dekore edilmiş ışıklara ve ses sistemine sahip büyük bir kiralık salonda gerçekleştiği unutulmamalıdır. Bu yarışmalar ayrıca şunları içerir:

 • Dans Etme
 • Atölyeler ve dans dersleri
 • Ek eğitim için koreograflar
 • Festivalin bitişi

Rekabetçi Dans – Şampiyonları

Şimdi Rekabetçi Dansın bazı şampiyonlarına ve kariyerlerine bir göz atalım.

Nick Lazzarini

Nick Lazzarini, So You Think You Can Dance realite şovunun ilk sezonunun galibi olan Amerikalı bir dansçıdır. Uzman olduğu dans stilleri hip-hop, caz, bale, lirik ve modern danstır.

Dört yaşında dans etmeye, 14 yaşında koreografiye başladı. So You Think You Can Dance’ı kazandıktan sonra ilk olarak Dance Spirit’in kapak sayfasında yer aldı. Mart 2006’da Evolution Dance Company’ye kurucu üye olarak katıldı.

Salman Yusuff Khan

Salman Yusuff Khan, Bangalore’a ait ve bir koreograf, dansçı ve oyuncu. Ayrıca Jhalak DIkhla Jaa ve Dance India Dance gibi realite şovlarında yer aldı.

Çocukluğundan beri dans etmeyi seviyordu ve Salsa, Hip-hop ve diğer dans stillerini öğrendi. Eğitimini tamamladıktan sonra Dance India Dance’a katıldı ve Jhalak Dikhla Jaa’da koreograf olarak çalıştı. Drashti Dhami ile Jhalak Dikhla Jaa’nın altıncı sezonunu da kazandı.

Joshua Allen

Joshua Allen, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait ve So You Think You Can Dance realite şovunun dördüncü sezonunun galibi. Bu gösteride caz, hip-hop, samba ve çok daha fazlasını içeren birçok dans türü sergiledi.

Dans çalışmalarına sekiz yaşında başladı. Michael Jackson’dan etkilendi. So You Can Think You Can Dance realite şovunu kazandıktan sonra Step Up 3D’ye katıldı. Footloose adlı bir müzikal filmde de oynadı.

Benjamin “Benji” Daniel Schwimmer

Benjamin Daniel Schwimmer, 2006 yılında So You Think You Can Dance realite şovunun ikinci sezonunu kazanan Amerikalı bir dansçıdır. Dancers Everywhere Making a Needed Difference adlı kar amacı gütmeyen bir organizasyonda çalışıyor. Ayrıca Pop-Rock Band için şarkılar yazıyor ve yapımcı ve vokalist olarak çalışıyor. Babası, annesi ve kız kardeşi dansçı ve o da beş yaşında yarışmaya başladı.

O ve kuzeni, ABD Açık Vitrin Swing’in şampiyonuydu. 2006 yılında Fox’un Yılbaşı Gecesi Şovuna katıldı. 2007’de Christina Aguilera’nın müzik videosunda Candyman rolünü oynadı. 2008’de yine ABD ve Dünya Swing Şampiyonu oldu. Son performansının koreografisini yapması için Paula Abdul tarafından işe alındı.

Akai Osei

Akai Osei, Got to Dance gösterisinin ilk serisinin galibi olan İngiliz bir dansçıdır. Dans ilhamını Michael Jackson’dan aldı. StreetDance 3D filminde ve devam filmi StreetDance 2’de rol aldı.

Bununla birlikte Boy Blue Entertainment tarafından düzenlenen bir hip-hop şovu olan Pied Piper’a da katıldı. 2010 yılında Into the Hoods’da rol aldı ve onunla birlikte Blue Peter televizyon programında yer aldı. Tüm bunların yanında birçok dizi ve filmde rol aldı.

Lauren Rose Froderman

Lauren Rose Froderman, Amerika’dan profesyonel bir dansçıdır. Lise eğitimini 2010 yılında Greenway Lisesi’nden aldı ve 2015 yılında Loyola Marymount Üniversitesi’nden mezun oldu. Eğitimini Donald Dadey’den aldı.

Üç yaşında dans etmeye başladı. Froderman, So You Think You Can Dance gösterisinin yedinci sezonunun galibi oldu. Çağdaş dans, hip-hop ve caz konusunda uzmanlaşmıştır ve bununla birlikte şarkı söylemeyi de sever.

Jeanine Marie Mason

Jeanine Marie Mason, So You Think You Can Dance realite şovunun beşinci sezonunu kazanan Amerikalı bir dansçı. O gösterinin en genç galibi. Şovu kazandıktan sonra kariyerine oyunculukla başladı. İlk şovu, Cadılar Bayramı bölümü Nickelodeon olan Big Time Rush’dı.

Bunun yanı sıra, o da bir aktris ve Bunheads’deki Cozzette rolüyle popüler. Mason üç yaşında dans etmeye başladı ve caz, akrobasi, hip-hop ve çağdaş dans gibi birçok dans stilini öğrendi.

Melanie Moore

Melanie Moore, So You Think You Can Dance realite şovunun sekizinci sezonunu kazanan Amerikalı profesyonel bir dansçıdır. Gösteriye katıldığında 19 yaşındaydı. Moore, eğitimini Lassiter Lisesi’nden aldı.

12 yıl Marietta’daki Ritim Dans Merkezi’nden eğitim aldı. Tüm Sağ Hareketler televizyon programında Shaping Sound Dance Company’nin bir üyesi olarak yer aldı. Ayrıca Fox’un müzikal komedi dizisi Glee’ye katıldı. Şu anda bir müzikal tiyatro olan Fiddler of the Roof’ta Chava rolünü oynuyor.

Eliana Girard

Eliana Girard, So You Think You Can Dance programının dokuzuncu sezonunu kazanan Amerikalı profesyonel bir dansçı. Çağdaş bale dansı konusunda uzmanlaşmıştır. Üç yaşında dans etmeye başladı ve kariyerine 2009 yılında dansla başladı.

Dans tutkusu olduğu için Dreyfoos Lisesi’nden ayrıldı ve Joffrey Bale Okulu’na katıldı. Bundan sonra Alvin Alley Okuluna katıldı. 2013’ten beri Sugar ve Bruno için bir giyim serisi tasarlıyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu