Rekabetçi Tırmanış Kuralları

Genel Bakış

Rekabetçi tırmanma, oyuncuların yapay duvarlara tırmanması gereken kapalı alanda rekabetçi bir spordur. Bu sporda kurşun, hız ve kaya tırmanışı olmak üzere üç farklı kategori vardır . Kurallar ve stratejiler spor türüne göre değişir. Dünya çapında geniş bir popülariteye sahip olan bu oyun, 2013 yılında Olimpiyat oyunlarına da dahil edilmiş sayıldı.

Rekabetçi Tırmanış Tarihi

Rekabetçi tırmanış, başlangıçta sporun çoğunlukla hız tırmanışına odaklandığı Sovyetler Birliği’nde ortaya çıktı. 1985’te, İtalya Bardonecchia’da SportRoccia adlı bir etkinlikte bir grup en iyi dağcı toplandı ve bu ilk lider tırmanma yarışmasıydı. 1986 yılında, Fransız Federasyonu Lyon, Vaulx-en-Velin’de ilk kapalı alanda yarışmalı tırmanma etkinliğini düzenledi.

Spor yavaş yavaş dünya çapında tanınmaya başladı ve 1988’de ilk Rekabetçi Tırmanma Dünya Serisi düzenlendi. 1989’da Lead and Speed’de ilk Rekabetçi Tırmanış Dünya Kupası düzenlendi. 1990’lı yıllarda Avrupa, Japonya ve ABD gibi ülkelerde birçok büyük etkinlik düzenlendi ve yarışmalar olumsuz çevresel etkilerden kaçınmak için yapay duvarlar kullanmaya başladı.

1991 yılında ilk dünya şampiyonası Almanya’nın Frankfurt kentinde yapıldı. 1998’de, Bouldering bir başka rekabetçi tırmanma disiplini olarak tanıtıldı ve 1999’da ilk Bouldering Dünya Kupası düzenlendi. Ocak 2007’de 45 ülke federasyonu birlikte Uluslararası Spor Tırmanışı Federasyonu’nu (IFSC) kurdu.

Katılan ülkeler

Hem rekreasyonel bir aktivite hem de rekabetçi bir spor olarak, rekabetçi tırmanış günümüzde popüler sporlardan biridir. Bugün 75’ten fazla ülke, Dünya Şampiyonası ve Gençlik Şampiyonası gibi popüler etkinlikleri içeren dünya çapında farklı rekabetçi tırmanma etkinliklerine aktif olarak katılmaktadır.

Rekabetçi tırmanışın popüler bir spor olarak kabul edildiği ülkelerden bazıları Fransa, İtalya, İspanya, Ukrayna, Rusya, Avusturya, Japonya, Kanada, Slovenya, Hollanda’dır.

Rekabetçi Tırmanma Malzemeleri

Rekabetçi tırmanma durumunda, oyuncuların sadece tırmanmada mükemmel olması değil, aynı zamanda oyun çok fazla risk içerdiğinden tamamen farkında ve dikkatli olmaları gerekir.

Tırmanma Ekipmanları

Ekipman söz konusu olduğunda, oyuncular güvenli ve başarılı bir tırmanma deneyimi için hem tırmanma hem de koruyucu ekipman kullanmalıdır. Bu oyunda kullanılan bazı tırmanma ekipmanlarını tartışalım.

Halatlar

Tırmanışta kullanılan ipler tipik olarak kernmantle yapısındadır, yani çekirdekte uzun ve bükülmüş bir lif, dokuma renkli liflerden yapılmış bir dış kılıf onu örter. Çekirdek fiber tırmanma sırasında gerilme mukavemetinin yaklaşık yüzde 80’ini sağlarken, dış kılıf tabakası, istenen kullanım özelliklerini ve ayrıca iç çekirdek fibere dayanıklılığı sağlar.

İki tür tırmanma ipi vardır :

  • Dinamik ipler – Dinamik ipler, düşen bir tırmanıcıdan gelen enerjiyi emmek için tasarlanmıştır ve çoğunlukla, tırmanıcı ve ekipmanının maruz kaldığı kuvveti azaltarak çok uzağa düşmemesine yardımcı olmak için kullanılır.
  • Düşük uzamalı halatlar – Düşük uzamalı halatlar çok daha az gerilir ve bu nedenle gerdirme için ideal değildir. Bu halatlar çoğunlukla demirleme ve oyuncuların bu halatları kullanarak tırmandıkları halatların inmesi için kullanılır. Bazı durumlarda, oyuncular bu ipleri üzerinde yükselen kullanarak tırmanmak için sabit halatlar olarak da kullanırlar.

Dokuma

Oyunda kullanılan modern dokuma, naylon veya spektrumdan veya her ikisinin kombinasyonundan yapılmıştır. Tırmanışa özel dokuma, naylon preslenmiş yassı borulardan yapılmıştır ve 9kn veya 2020 poundluk bir kuvvet kapasitesi ile çok güçlüdür.

Dyneema’dan yapılan dokuma, 27kN’den fazla bir kapasiteyle daha da güçlüdür. Dokuma pek çok amaç için kullanılmaktadır. Ağaçların ve engellerin etrafında çapa olarak kullanılabilir. Ayrıca ekipman taşımak için kullanılır.

Karabinalar

Karabinalar, rekabetçi tırmanış sırasında bağlayıcı olarak kullanılır. Bunlar, yaylı kapılara sahip metal halkalardır. İlk karabinalar çelikten yapılırken şu anda hafif Alüminyum alaşımı bunları yapmak için kullanılıyor. Genellikle iki tür karabina vardır – kilitli ve kilitsiz karabinalar. Karabinalarda tel kapı, bükülmüş kapı ve düz kapı gibi farklı kapılar kullanılır .

Kilitleme karabinaları durumunda, bunlar kullanım durumunda kapının açılmasını önler ve çoğunlukla önemli bağlantıların gerekli olduğu durumlarda kullanılır: sabitleme noktaları veya emniyet tertibatı. Döndürme kilidi ve dişli kilidi olan farklı kilitli karabinalar vardır . Döndürme kilitli karabinalar , yay yüklü kilitleme sistemleri nedeniyle otomatik kilitli karabinalar olarak da adlandırılır .

Quickdraws

Bunlar, tırmanıcılar tarafından cıvata bağlantılarına bağlanmak ve diğer güvenlik amaçları için kullanılır. Önceden dikilmiş dokuma halkası veya bir dyneema / spektrum dokuma ile birbirine bağlanan iki kilitlenmeyen karabinadan oluşur. Bu dokuma, üç katına çıkarılan ve 20 cm’lik bir ilmek haline getirilebilen 60 cm’lik bir halkadır.

Koruma için kullanılan karabinaların düz bir kapısı varken, halat tarafının bağlı olduğu yerlerde, kapının kolay ve çok hızlı bir şekilde kesilmesine yardımcı olduğu için bükülmüş bir kapısı vardır. Hızlı çekmeyi klipslemek için en güvenli ve en etkili yer bel hizasında olduğu zamandır.

Kablo ağı

Daha iyi konfor ve güvenlik için halatın bel çevresine bağlandığı naylon halat dokumadan yapılmış bir koşum takımı Tırmanıcıyı bir ipe veya bağlantı noktasına sabitler. Ayrıca yüksekte çalışmaya yardımcı olur ve dişli halkaları ve pedler gibi kolaylıklar içerir.

Oturma kemeri, göğüs kemeri ve tam vücut koşum takımı gibi desenlere göre kullanılan farklı emniyet kemeri türleri vardır . Bir oturma kemeri bir bel kemeri ve iki bacak halkasından oluşurken, bir göğüs kemeri omuzların etrafına takılır ve oturma kemerinin bir uzantısı olarak kabul edilir. Tam vücut koşum takımı, oturma ve bel koşum takımının, koşum takımı için kullanılan ağ bantları ile kombinasyonudur.

Belay Cihazları

Bu ekipmanlar, tırmanıcı gerilirken ipi kontrol etmek için kullanılır. Öncelikle bir ipi kilitleyen bir cihaz, bir tırmanıcının düşüşünü durdurmak için minimum çaba sağlamaya yardımcı olur. Genellikle bir tırmanıcı aşağı inerken bu geciktirme cihazlarının yardımını alır.

Aktif ve pasif tasarım cihazları olan iki tip geciktirme cihazı kullanılır . Pasif gecikme cihazları, tırmanıcının fren eline geçiş yapar. Halatı kilitlemek için bir karabina da vardır. Aktif cihazlar olması durumunda, yerleşik bir mekanizma, diğer ekipmanların yardımı olmadan ipi kilitler.

Rappel cihazları

Bunlar ayrıca sürtünme frenleri olarak da bilinir . Bu cihazlar bir ipe inmek için tasarlanmıştır. Tırmanışta farklı türlerde halat aparatları kullanılmaktadır. Bu cihazlar arasında şekil sekiz, kurtarma sekiz ve Petzl Pirana yer alıyor .

Yükselenler

Yükselenler, tırmanış sırasında bir ipe tırmanmak için kullanılan mekanik ekipmanlardır. Bu yükselenlerin halattan çıkmasını önlemek için kilitleme tetikleyicileri kullanılır. Bunlar önce bir dokuma askı yardımıyla tırmanıcının koşum takımına takılır ve ardından ipe klipslenerek kilitlenir. Sabit bir ipe tırmanmak için genellikle iki tırmanıcı kullanılır.

Koruyucu ekipman

Tırmanma risk dolu bir spor olduğundan, tırmanıcılar güvenliklerini sağlamak için çeşitli koruma cihazları kullanırlar. Bu cihazlar, kişisel giyim ekipmanından farklı tırmanma aletlerine kadar çeşitlilik gösterir. Bu ekipmanlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Kask

Kask, tırmanışta birincil güvenlik ekipmanlarından biridir. Bir kask çoğunlukla bir düşme veya kaza sırasında kafatasını çarpma kuvvetlerine karşı korumak için kullanılır. Başın arka tarafında ters dönmekten ve darbeden kaçınmak için, oyunculara kask kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte, rekabetçi tırmanma durumunda kask kullanımı isteğe bağlıdır.

Tırmanma ayakkabıları

Tırmanma durumunda, tırmanma sırasında ayağın kavrayışını artırmak için, taban kauçuk bir tabaka ile vulkanize edilmiş özel tasarlanmış bir ayakkabı, tırmanıcı tarafından kullanılır. Bu ayakkabılar birkaç milimetre kalınlığındadır ve ayağın etrafına rahatça oturur. Ayakkabı değiştirme sıklığını azaltmak için bunlar çözülebilir.

En yaygın üst malzeme olarak deri kullanılırken, tırmanma ayakkabısı yapımında kumaş ve sentetik deri gibi diğer malzemeler de kullanılmaktadır. Aşağıya dönük bir burun kutusu, küçük delikler ve cepler üzerinde dururken denge sağlar.

Eldivenler

Tırmanışta kullanılan belay eldiven çoğunlukla ya deri ya da sentetik malzemeden yapılır ve çoğunlukla ipi gererken elleri korumaya yardımcı olur. Ayrıca ip yanmalarını ve ipin istem dışı bırakılmasını da önler.

Tebeşir

Tebeşir genellikle tüm dağcılar tarafından ellerdeki nemi ve teri emmek için kullanılır. Çoğunlukla bu tebeşirler bir tebeşir torbasında saklanır ve bir kemer yardımı ile tırmanıcının bel bölgesine yakın bir yere yerleştirilir veya bir karabina ile ipe asılır.

Rekabetçi Tırmanış Çevre

Rekabetçi tırmanma durumunda, oyuncular yapay bir duvara tırmanırlar. Tırmanış, doğal tırmanma engelleriyle güçlü bir benzerliğe sahiptir ve hem eller hem de ayakların tırmanması için tutuşlara sahiptir. Bu spor salon sporu olarak kabul edilmekle birlikte açık havada da yapılmaktadır.

Duvarlar

Duvarların bir kısmı tuğla ve tahtadan inşa edilirken, modern tırmanma durumunda, tırmanma duvarlarının çoğu, üzerinde delikler açılmış kalın çok katlı levhadan yapılmıştır. Son duvarlar imal edilmiş çelik ve demirden yapılmıştır. Duvarlarda iplerin takılması için yerler vardır.

Duvar Türleri

Yapımlarında kullanılan malzemelere göre farklı duvar türleri vardır. En basit duvar türü kontrplaktan yapılır ve odunsu olarak da adlandırılır . Bir kontrplak duvarda kullanılan tutucular cıvatalı ambarlar veya vidalı tutucular olabilir. Cıvatalı ambarlar, ambarlardan sokulan demir cıvatalarla duvara sabitlenirken, vidalı ambarlar daha küçük boyuttadır ve duvara vidalarla bağlanır.

Kontrplağın yanı sıra, duvarlar ayrıca granit levhalar, bir tel örgü üzerine püskürtülmüş beton, önceden yapılmış fiberglas paneller, büyük ağaçlar, imal edilmiş çelik ve alüminyum paneller, dokulu fiberglas duvarlar ve şişme malzemeler kullanılarak inşa edilir. Duvarlara yerleştirilen ambarlar farklı renktedir.

Delikler

Duvarlardaki her delik, modüler tırmanma ambarlarının duvara vidalanmasına izin veren özel olarak oluşturulmuş bir t-somun içerir. Duvarın dış yüzü beton ve boya veya kum yüklü poliüretan ile kaplanmıştır. Kulplar, bir dış kayaya benzemek için farklı boyutlarda yapılmıştır.

Tutar

Tüm ambarlar farklı renklerle boyanmıştır ve aynı renk ambarlar bir rota oluşturur. Bu rotalar farklı zorluk seviyelerindedir ve üst üste bindirilmiştir. Başka bir şekilde rota, altına yerleştirilen renkli bantlar ile ambarlar tarafından tanımlanır.

Belirli bir rotadaki tırmanış sırasında, bir tırmanıcının el tutamakları olarak yalnızca belirlenmiş rota renklerine sahip ambarları kullanmasına izin verilir, ancak hem tutacakları hem de ayaklarını ve yüzey yapılarını ve dokuları ayak tutacağı olarak kullanmasına izin verilir. Rotaların zorluk seviyesi genellikle rota belirleyici ile duvara tırmanan ilk birkaç dağcı arasındaki fikir birliği tartışmasının bir sonucudur.

Rekabetçi Tırmanış Nasıl Yapılır?

Rekabetçi tırmanma durumunda, sporun kuralları ve düzenlemeleri yarışma türüne göre birbirinden farklıdır. Kurşun tırmanma, Hızlı tırmanma ve Bouldering olmak üzere üç ana kategori vardır . Kurallar ve düzenlemeler ile bu kategorilerin oyun prosedürleri aşağıda açıklanmıştır.

Kurşun Tırmanışı

Kurşun tırmanışı, rekabetçi tırmanış sporunun en yaygın türü olarak kabul edilir. Lider tırmanışta dağcılar, rota belirleyiciler tarafından tasarlanan uzun ve zorlu bir rotaya tırmanırlar. Burada tırmanıcı önce kendisini elastik bir tırmanma halatına bağlar ve ardından periyodik olarak rota cephesine korumalar yerleştirirken rota boyunca yükselir.

Dağcı , yardım eden kişi olarak bir bayana sahip olmalıdır . Kemerin, düşme durumunda ipi tutmanın yanı sıra bir bağlama cihazı yardımıyla tırmanıcı hareket ettiğinde ipi ödemek gibi birden fazla görevi vardır.

Tırmanış sırasında, tırmanıcı, önceden yerleştirilmiş cıvatalara ve pitonlara klipslemeyi içeren veya çatlaklara veya diğer unsurlara farklı çıkarılabilir koruma cihazları kullanan rota boyunca periyodik olarak korumalar yerleştirir. Bu korumalar arasındaki mesafe çoğunlukla 6 ila 12 fit arasında kalır.

Puanlama

Tırmanıcının performansı ulaştığı en yüksek tutuş noktasına göre belirlenir. Yine tutma noktasının kontrol edilmesi gerekir , yani tırmanıcı bu ambar üzerinde sabit bir pozisyon elde etmelidir. Bir lider tırmanma yarışmasında üç tur vardır. İlk tur, oyuncuların izole edilmediği ve kendi denemelerinden önce diğer oyuncuların tırmanışını izleyebilecekleri eleme turudur.

Yarı final ve son rauntlarda, tırmanışçılar diğer oyuncuların tırmandığını göremeyecekleri tecrit için gitmelidir ve turdan önce tırmanma rotasını daha iyi görmelerine izin verilen “gözlem” için gitmelerine izin verilir. 6 dakika süren planlama.

Karar çoğunlukla tırmanıcının performansına dayanmaktadır ve bu performans rota seçiminden zaman yönetimine kadardır. Tırmanıcı minimum sürede rotayı bitirmek zorundadır. Finalde eşitlik olması durumunda önceki turlardan alınan puanlar dikkate alınır. Yarışma sırasında yarı final turu için 26 dağcı seçilirken, 8 dağcı finale kalmıştır.

Hız Tırmanışı

Kurşun tırmanışta, tırmanıcının performansı ve verimliliği dikkate alınır. Hız durumunda, tırmanıcının rota boyunca tırmanma hızı değerlendirme için tek faktördür. Burada dağcılar , yukarıdan biraz fazla sarkan dikey bir piste tırmanıyorlar . Yönetim kurulu, hız tırmanışı için standart bir duvar tasarımı oluşturmuştur.

Hız tırmanışı bireysel veya takım halinde oynanabilir. Her takım üç üyeden oluşur. Burada tırmanma duvarı, başlangıçta her iki taraftan iki oyuncunun hızlı tırmanmak ve üstteki düğmeye basmak için birbiriyle yarıştığı dört eşit sütuna bölünmüştür. Üstteki düğmeye tıklamak, her takımdan 2. oyuncunun diğer sütunlarda tekrar hareket etmesini sağlar.

Böylelikle ikinci oyuncu üstteki düğmeye bastığında, her takımdan üçüncü oyuncunun düğmeye basmak için ikinci oyuncudan farklı bir sırada üste çıkmasını sağlar. Final skoru, tüm bireysel takım oyuncularının performansı dikkate alınarak hesaplanır.

Oyundaki tırmanma süresi, 0,01 saniyeye kadar bile çok hassas olan mekanik-elektrik zamanlaması ile değerlendirilir. Bir tırmanıcı rotanın üst kısmındaki üst düğmeye bastığında, tırmanma süresine kazananın açıklanmasına göre karar verilir.

Bouldering

Bouldering durumunda, halat veya diğer tipik tırmanma ekipmanı kullanılmaz. Kaya tırmanışı durumunda izlenen rotalar, genellikle yüksekliği 20 feet’in altında olan diğer tırmanma kategorilerine kıyasla daha kısadır. Benzer şekilde rotalar, tamamlanma süresi sınırlı olan diğer kategorilere kıyasla daha zordur. Burada düşme sırasında yaralanmaları önlemek için aşağı kayma paspasları yerleştirilmiştir.

Oyuncular çoğunlukla uygun ve güvenli ayak hareketlerine bağımlıdır. Terlemeyi önlemek ve daha iyi kavrayabilmek için ellerinde kuru tebeşir kullanırlar. Burada tırmanıcı, kurşun tırmanıştan farklı olarak aynı rotaya birden fazla kez katılabilir. Bouldering durumunda, puanlar oyuncunun tırmanmakta olduğu rota sayısına ve bunun için yaptığı deneme sayısına göre verilir.

Oyuncunun son bitiş beklemesine ulaşamaması durumunda. Puanlar , oyuncunun temizlediği bonus bekletme adı verilen belirli bir beklemeye dayalı olarak sağlanacaktır . Bonus tutmanın yerleştirilmesine rota belirleyici karar verir. Bouldering yarışmalarında yarı finalde 20 sporcu seçilir ve 6 sporcu final turuna çıkar.

Rekabetçi Tırmanış Şampiyonları

Uluslararası Spor Tırmanışı Federasyonu (IFSC), dünya çapında rekabetçi tırmanış için uluslararası yönetim organı olarak çalışmaktadır. 2007 yılında kuruldu ve başlangıçta 48 üyesi vardı. Halen 81 üyeye ulaştı.

Eskiden Uluslararası Tırmanma ve Dağcılık Federasyonu’nun bir parçasıydı. Aynı zamanda dünya çapında farklı rekabetçi tırmanma yarışmaları düzenlemekten sorumludur.

IFSC tarafından dünya çapında düzenlenen tırmanış yarışmalarından bazıları şu şekildedir:

  • IFSC Tırmanma Dünya Şampiyonası
  • IFSC Tırmanma Dünya Kupası
  • IFSC Avrupa Şampiyonası
  • IFSC Dünya Gençlik Şampiyonası
  • IFSC Avrupa Gençlik Kupası

Şimdi en üst seviyede oynayarak ülkelerine defne getiren bazı büyük Rekabetçi Tırmanış oyuncularının kısa bir özetini alalım.

Ramón Julián Puigblanque

Ramón Julián Puigblanque, Barselona, ​​İspanya’dan ve lider tırmanma disiplini konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir kaya tırmanıcısıdır. Spor tırmanış kariyerinde 2007 ve 2011 yıllarında iki kez dünya şampiyonluğu kazandı.

Ayrıca 2004 ve 2010’da iki Avrupa şampiyonluğu ve sırasıyla 2013 ve 2002’de bir gümüş ve bir bronz kazandı. 2013 Dünya Oyunları’nda kurşun tırmanışında altın madalya kazandı. Bununla birlikte, 2010 Kurşun Dünya Kupası’nı kazandı.

David Lama

David Lama, Avusturya, Innsbruck’tan ve bir dağcı olduğu kadar bir spor tırmanıcısıdır. 15 yaşında, Dünya Kupası’nda yarışan en genç kişi ve ilk sezonda hem lider hem de kaya tırmanışı dünya kupalarını kazanan ilk kişiydi.

2006 ve 2007’de Avrupa Şampiyonalarında iki kez altın madalya kazandı ve 2008’de IFSC Tırmanma Dünya Kupası’nı kazandı. 2011’de dağcılığa daha fazla konsantre olmak için tırmanıştan emekli oldu.

Dmitri Sarafutdinov

Dmitri Sarafutdinov, Korkino, Rusya’ya aittir ve kaya tırmanışı alanında uzmanlaşmış profesyonel bir kaya tırmanıcısıdır. Şimdiye kadar, 2013’te bir IFSC Tırmanma Dünya Kupası da dahil olmak üzere, kaya tırmanışında on altın madalya kazandı.

Ayrıca 2007, 2011 ve 2012’de bouldering dalında üç kez IFSC Dünya Şampiyonası kazandı. Bununla birlikte 2006 ve 2013’te IFSC Avrupa Şampiyonasına katıldı. 2006’da bronz, 2013’te gümüş madalya kazandı. .

Sean McColl

Sean McColl, Kuzey Vancouver, Kanada’ya aittir ve Kurşun, Hız ve Bouldering disiplinlerinde uzmanlığa sahip bir kaya tırmanıcısıdır. Genç yaşta 2002, 2003 ve 2004’te Dünya Gençler Şampiyonası’nı kazandı.

Şimdiye kadar 2009, 2012 ve 2014 yıllarında beş dünya şampiyonluğu da dahil olmak üzere tüm rekabetçi tırmanış formatlarında dünya çapında 23 büyük ünvan kazandı. Rekabetçi tırmanmanın yanı sıra, bazı büyük başarılara sahip bir açık hava tırmanıcısıdır.

Jain Kim

Jain Kim, Goyang, Güney Kore’ye aittir ve esas olarak kurşun tırmanışı ve kaya tırmanışı disiplinlerinde aktif olan profesyonel bir dağcıdır. 2010, 2013 ve 2014’te Kurşun Tırmanma Dünya Kupası’nı ve 2009, 2011 ve 2012’de üç gümüş kazandı.

Asya şampiyonasında kurşun tırmanışında ve kaya tırmanışı disiplinlerinde bireysel olarak yedi altın ve üç gümüş kazandı. Kendisi aynı zamanda başarılı bir kaya tırmanıcısıdır ve Rock Master’da kurşun disiplininde bir altın kazanmıştır.

Mina Markovič

Mina Markovič, Maribor, Slovenya’ya aittir ve Kurşun ve Bouldering disiplinlerinde uzmanlaşmış profesyonel bir tırmanıcıdır. IFSC Tırmanma Dünya Kupası’nı toplamda iki kez ve liderlik disiplininde iki kez dört kez kazandı.

Ayrıca IFSC Avrupa Şampiyonalarında iki gümüş ve bir bronz madalya kazandı. 2013 yılında kurşun disiplininde dünya oyunlarını kazandı. Ayrıca 2009 yılında kurşun disiplininde Rock master dalında gümüş madalya kazandı.

Anna Stöhr

Anna Stöhr, Avusturya, Reith im Alpbachtal’a aittir ve Bouldering disiplininde uzmanlaşmış profesyonel bir tırmanıcıdır. Kariyerinin başında hız, liderlik ve kaya tırmanışı disiplinlerinde yarışmaya başladı. Daha sonra sadece kaya tırmanışına odaklandı ve bu ona büyük bir başarı getirdi.

Spor dalındaki en iyi kaya tırmanışçısı olarak kabul edilen, kaya tırmanışı disiplininde 22 altın, 13 gümüş ve 9 bronzdan oluşan kariyerinde bugüne kadar toplam 42 madalya kazandı. IFSC Dünya Şampiyonasında iki altın ve iki bronz, IFSC Avrupa Şampiyonasında iki altın ve üç gümüş kazandı.

Shauna Coxsey

Shauna Coxsey, Cheshire, İngiltere’ye aittir ve Lead ve Bouldering disiplinlerinde uzmanlığa sahip profesyonel bir dağcıdır. Şimdiye kadar kaya tırmanışı disiplininde Dünya Kupası tırmanışında altı altın, altı gümüş ve beş bronz kazandı.

Ayrıca 2012, 2013 ve 2016’da dördü bouldering ve biri lider olmak üzere beş İngiliz Tırmanma Şampiyonası kazandı. Tırmanış hizmetinden dolayı 2016 yılında İngiliz İmparatorluğu Düzeni Üyesi (MBE) olarak atandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu