Rugby League ve Rugby Union Arasındaki Fark Nedir?

Rugby Union ve Rugby League, tüm dünyada oynanan çok popüler oyunlardır. İngiltere’de ortaya çıkan Rugby Union, 1871’de oluşturulan RFU (Rugby Football Union) ile iki koddan daha eskidir .

Bununla birlikte, Lancashire ve Yorkshire kulüpleri, oyuncularının eksik işlerinin tazmin edilmesini istediğinde , ragbi oyunu 1895’te ikiye bölündü. RFU her türlü profesyonelliğe karşıydı ve bu nedenle kuzey kulüpleri Kuzey Birliği’ni kurdu ve RFU’nun amatör oyunu ragbi birliği olarak biliniyordu ve Kuzey Birliği oyunu ragbi ligi olarak adlandırıldı . Yıllar içinde her iki oyun da çeşitli kural ve düzenleme değişiklikleriyle ayrı ayrı gelişti. Son olarak, Rugby Futbol Birliği 1995’te profesyonelliği benimsedi.

Rugby ligi ile rugby birliği arasındaki farkın ne olduğunu tartışırken, iki rugby türünün büyük miktarda benzerliği paylaştığını belirtmek önemlidir.

Benzerlikler

 • Oyunun Amacı : Her iki takımın da amacı, daha fazla deneme, dönüşüm, düşme golü ve penaltı golleriyle rakiplerinden daha fazla puan alarak oyunu kazanmaktır.
 • Puanlama : Her iki formda da, bir oyuncu topa savunma yapan takımın gol çizgisinin ötesine dokunduğunda bir deneme yapılır. Takımların daha sonra bir dönüşümü başlatarak iki puan daha kazanmaya çalışmasına izin verilir.
 • Top : Her iki kodda da kullanılan oval top tamamen aynıdır ve her iki rugby formunda da üç şekilde ileri alınabilir. Onunla koşarak, tekmeleyerek veya bir sabit parçanın sonucu olarak. Ayrıca yana veya geri yönde de geçilebilir ancak ileriye doğru geçemez.
 • Müdahale : Hem rugby liginde hem de rugby birliğinde, sadece topu taşıyan oyuncunun ele alınmasına izin verilir ve her iki kodda da, biraz farklı şekillerde de olsa, top takımın başka bir üyesine transfer edilerek oyun yeniden başlar.

Farklılıklar

 • Saha : Rugby birliği sahaları maksimum 144 mx 70m iken, rugby ligi sahaları maksimum 122 x 68m boyutunda olabilir. Bu ufak farklılıklara rağmen, hem lig hem de sendika genel olarak aynı sahalarda oynanabiliyor ve bazı lig ve sendika takımları stadyumları paylaşıyor. Bir örnek, rugby ligi, Leeds Rhinos ve sendikanın Leeds Carnegie tarafından paylaşılan Leeds’deki Headingley Stadyumu.
 • Oyuncular : Rugby birliğinde her takımın sahada 15 oyuncusu varken, rugby liginde her takımda sadece 13 oyuncu bulunur. Her iki kodda da bu oyuncular ileri ve geri arasında bölünmüştür.
 • Topa sahip olma : Ragbi birliğinde, bir takım istediği ve yapabildiği kadar topu tutabilirken, diğer takım topu onlardan almaya çalışır. Bununla birlikte, rugby liginde, her takımın topu eline vermeden önce yalnızca altı kez mücadele etmesine izin verilir.
 • Mücadele : Müdahale, genellikle her iki kodda da çok benzerdir, ancak rugby liginde oyuncuların, her iki eli de üzerindeyken rakiplerini aşağı indirmek için bacaklarını kullanmalarına izin verilir. Ligde bir müdahale yapıldıktan sonra, top oynanır, oyun bir an için durarak topun ele geçirilen oyuncunun topu takım arkadaşına geri döndürmesini sağlar. Bununla birlikte, birlik halinde, oyun akar ve oyun, genellikle topla mücadele etmek için oluşan bir sarsıntıyla durmaz.
 • Puanlama : Hem rugby ligi hem de rugby birliği aynı puanlama yöntemlerine sahip olsa da, sunulan puanlarda küçük farklılıklar vardır.
  • Deneyin : Ragbi birliğinde deneme beş puan değerindeyken, ligde dört puan değerindedir
  • Dönüşüm : Her iki kod da iki noktadır
  • Düşürme Hedefi : Ragbi liginde bir puan değerindeyken, birlikte üç puan değerindedir.
  • Penaltı Hedefi : Birlikte üç puan değerinde, ancak ligde sadece bir puan
 • Demografik : Genellikle rugby birliği daha orta sınıf bir oyun olarak görülürken, rugby ligi daha çok bir işçi sınıfı sporu olarak görülüyor. Bu, özellikle İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya’da geçerlidir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu