Rüzgar Sörfü Kuralları

Tarihçesi

Rüzgar sörfü, size hem heyecan verici bir heyecan hem de heyecan verici bir deneyim yaşatan dünyadaki en popüler yarış oyunlarından biridir. Sporun kökeni ABD’nin Pennsylvania eyaletinde olmasına rağmen, birçok ülke bu spora ilgiyle katılıyor. Bu spor aynı anda hem eğlenceli, hem heyecan hem de heyecan verici.

Rüzgar sörfü sporunun tarihi, 20 yaşındaki bir Amerikalı olan Newman Darby’nin daha çok paralel iki gövdeli bir deniz taşıtına benzeyen yüzen bir tahta yarattığı 1948 yılına kadar uzanmaktadır. Üzerine bir yelken taktı.

1964’te, teçhizatın direğini tahtaya bağlamak için kullandığı evrensel bir mafsal icat etti; bu, şimdiye kadar bir hançer tahtası, bir kuyruk yüzgeci ve uçurtma şeklinde bir yelkene sahipti. Bu, birçok insanın rüzgar sörfünün gerçek doğuşu olarak gördüğü rüzgar sörfü tarihindeki bölümün başlangıcıydı.

Rüzgar sörfü Amacı

Bu su sporunda sörfçünün 2,5 ila 3 metrelik bir bordaya binmesi ve diğer sörfçülerle yelkenle yarışması gerekiyor. Bitiş çizgisine ilk temas eden sörfçü kazanan ilan edilir. Bu spora hem erkekler hem de kadınlar katılabilir.

Rüzgar Sörfü Düzenleme Organları

Rüzgar sörfünün tüm kuralları ve düzenlemeleri Uluslararası Yelken Federasyonu (ISF) tarafından yönetilmektedir. Bununla birlikte, her ülkenin ISF altında hareket eden kendi yönetim organı vardır. En ufak bir farkla, yönetim organlarının çoğunun bazı ortak kuralları vardır. İngiltere Rüzgar Sörfü Derneği (UKWA) adlı bir kurum İngiltere’den rüzgar sörfçülerinin çıkarlarını desteklemek, korumak ve temsil etmek için çalışıyor.

Yine İngiltere’den bir başka ulusal yönetim organı olan Kraliyet Yatçılık Derneği (RYA) bazı su sporlarını teşvik etmek ve düzenlemek için çalışmaktadır.

Rüzgar Sörfü Türleri

Şampiyonalara dahil olan iki tür rüzgar sörfü vardır –

Kapalı Alan Rüzgar Sörfü

Bu tür sörflerde devasa bir kapalı havuz yapılır. Tahtaları havuz boyunca ilerletmek için güçlü fanlar yerleştirilmiştir. Fanlar rüzgar yaratır. Düzenlenen yarışmalar arasında slalom tarzı yarışlar, atlama ve daha fazlası yer alıyor.

Özellikle kış aylarında Avrupa’da kapalı rüzgar sörfü yarışmaları yapılmaktadır. Daha iyi bilinenlerden biri olan PWA / UKWA Dünya Kapalı Alan Rüzgar Sörfü Şampiyonası, Ocak ayında Londra’daki Excel Sergi Merkezi’nde yıllık Londra Tekne Şovu sırasında düzenleniyor.

Gençlik Rüzgar Sörfü

Rüzgar sörfü dünyada o kadar popüler ki, farklı yaş gruplarından insanlar bu spora ilgi gösteriyor. 5-18 yaş arası küçük çocuklar ve genç yetişkinler de Gençlik programına katılabilir. Rüzgar sörfü, çocuklara yönelik rüzgar sörfçülerini sağlamak için “Kids Rigs” üreten çeşitli board ve yelken markaları ile 5 yaşından küçük çocuklar için uygundur.

Bazı ülkelerde, yarı resmi veya kulüp tarzı bir ortamda spora giriş sağlamak için belirli kuruluşlar vardır (RYA’nın Takım 15 planı). Çocuklar yarışa daha fazla dahil olmak isterlerse, RYA ‘bölge ekibine’ gidebilirler.

Rüzgar Sörfü Katılan Ülkeler

Rüzgar sörfü su sporları etkinliğinin kapsamındadır. Başlangıcından bu yana, bu oyunun farklı ülkeler tarafından popülerliği ve talebi katlanarak arttı. Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu oyun kategorisine aktif olarak katılıyor. Almanya, Avustralya, Arjantin, Fransa, Japonya ve ABD gibi ülkeler, bu oyunda diğer ülkeler üzerinde baskın bir etkiye sahiptir.

Aşağıdaki tablo ev sahibi şehirlerde düzenlenen son beş şampiyonayı göstermektedir.

YılEv sahibi ülkeKent
2015UmmanMuscat
2014ispanyaSantander
2013BrezilyaBouzios
2012ispanyaCadiz
2011AvustralyaPerth

Rüzgar Sörfü Malzemeleri

Herhangi bir ekstrem sporu öğrenmek söz konusu olduğunda, katılımcının spor için hangi ekipmanın gerekli olduğunu bilmesi gerekir. Gerçek oyun için birkaç ekipman olduğu gibi, oyuncunun güvenliği için de birkaç ekipman vardır. Rüzgar sörfü için hangi ekipmanların gerekli olduğunu kısaca görelim –

Sörf Tahtası

Sörf tahtası, üzerinde durduğunuz uzun bir tahta parçasıdır ve su altında bir veya daha fazla kanat ve hançer tahtasına (bazı modellerde) sahiptir. 2,5-3 metre uzunluğundadır.

Levhalar Genişletilmiş Polistiren Köpük, Epoksi, Fiberglas, PVC veya Karbon Sandviç’den yapılmıştır. Daha hafif tahtalar Wave ve Speed ​​rüzgar sörfçüleri için iyidir, yeni başlayanlar daha ağır ve daha büyük tahtalarla başlamalıdır.

Teçhizat

Bir yelken, direk ve bir bomdan oluşur. Bom, tuttuğunuz bittir ve direk, destek için kullanılır. Bomdan direğin dibine kadar bir kordon geçmelidir, bu çalkantılıdır ve yelkeni yukarı çekmek için kullanılır.

Kask

Sörfçünün başını, spor sırasında meydana gelebilecek küçük ve ölümcül yaralanmalardan korur.

Ruzgar Sorfu Malzemeleri

Güneş gözlüğü

Gözlerinizi doğrudan güneş ışığından ve sudan yansıyan ışıktan korurlar. Güneş gözlüğü takmak sizi ışık ve rüzgar nedeniyle gözleri yormaktan kurtarır.

Ayakkabı

Ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı morluk veya çizik olasılığına karşı korurlar.

Dalgıç Giysisi

Suyun içinde rahat etmenizi sağlayan daracık bir kıyafet. Vücudu sıcak tutan köpüklü neoprenden yapılmıştır.

Kurtarma Ceketi

Bu, sizi suya düşmekten kurtarmak için spor sırasında giymeniz gereken hafif bir can yeleğidir.

Ruzgar Sorfu Malzemeleri

Rüzgar Sörfü Oyun Alanları

Rüzgar sörfü rekreasyonun yanı sıra rekabet sporu olarak oynanır. Bu su sporu rüzgar unsuruna bağlı olduğundan, bu spor daha çok büyük doğal su kütlelerinin bulunduğu bölgede oynanır.

Açık Rüzgar Sörfü

Dış mekan versiyonunda, rüzgar sörfü deniz gibi devasa su kütlelerinde veya doğa ile çevrili büyük göllerde gerçekleşir.

Açık Rüzgar Sörfü

Sporun bu versiyonunda yer alan risk daha fazla olduğundan sörfçünün güvenlik ekipmanını kullanması zorunludur. Oyunun tüm unsurları doğaldır, bu nedenle bu sürüm daha zordur.

Kapalı Alan Rüzgar Sörfü

Birkaç yıl önce, büyük bir su kütlesine ulaşmadan bu spora kendinizi kaptırmanız imkansızdı. Bugün, rüzgar sörfü bir iç mekan aktivitesi olabilir. Rüzgar oluşturmak için yan yana yerleştirilmiş fanlar ile yüzme havuzuna benzeyen büyük bir rezervuarda oynanabilir.

Kapalı Alan Rüzgar Sörfü

Rüzgar Sörfü Önemli Terimler

Rüzgar sörfü alanında kullanılan bazı önemli terimler şunlardır:

 • Abandon – Yarış komitesinin geri çekildiği bir yarış. Geçersizdir ancak yeniden gönderilebilir.
 • Clear Astern ve Clear Ahead – Bir tekne, gövdesi ve ekipmanı normal pozisyonda, diğer teknenin gövdesinin ve ekipmanının normal pozisyonunun en son noktasından bir hattın arkasında bir hat arkasında olduğunda, diğerinin net bir şekilde arkasıdır.Diğer tekne ileride temiz. Geride net olmadığında üst üste binerler. Bununla birlikte, aralarındaki bir tekne her ikisiyle de örtüştüğünde örtüşürler. Bu terimler her zaman aynı yol üzerindeki tekneler için geçerlidir.
 • Getiriliyor – o bir konumdayken bir tekne bir iz getiriliyor bunun rüzgarüstüne ve çakmak değiştirmeden gerekli tarafında bırakmak geçmek.
 • Bitiş – Bir tekne, gövdesi veya mürettebatının veya ekipmanının normal konumdaki herhangi bir parçası rota tarafından bitiş çizgisini geçtiğinde finiş yapar. Ancak, bitiş çizgisini geçtikten sonra –
  • Ceza alır
  • Satırda yapılan bir hatayı düzeltir
  • Kursa yelken açmaya devam ediyor
 • İlgili Taraf – Karara neredeyse kişisel bir ilgisi olan kişi.
 • Açık Tutun – Bir tekne aşağıdaki koşullarda yol hakkı teknesinden uzak durur –
  • Geçiş hakkı teknesi, herhangi bir önlem almaya gerek kalmadan rotasını seyredebilirse.
  • Tekneler üst üste geldiğinde, yol hakkı teknesi de hemen temasa geçmeden her iki yönde de rotasını değiştirebilir.
 • Leeward ve Windward – Bir teknenin leeward tarafı rüzgardan uzak olan taraftır. Diğer tarafı rüzgarlı tarafıdır.
 • Mark-Room – Bir teknenin gerekli tarafta bir işaret bırakması için oda.
 • Engel – Bir teknenin, doğrudan tekneye doğru yelken açıyorsa ve gövde uzunluğundan biri ondan uzaktaysa, önemli ölçüde rota değiştirmeden geçemeyeceği bir nesne. Sadece bir taraftan güvenli bir şekilde geçilebilen bir nesne ve yarış talimatlarında bu şekilde belirtilen bir alan da engeldir.
 • Ertele – Ertelenen bir yarış, planlanan başlangıcından önce ertelenir, ancak daha sonra başlatılabilir veya iptal edilebilir.
 • Rota – Bir teknenin, kuralda bu terimi kullanan diğer teknelerin yokluğunda mümkün olan en kısa sürede finiş yapacağı rota. Başlama işaretinden önce teknenin doğru rotası yoktur.
 • Yarış – Bir tekne, hazırlık işaretinden bitiş çizgisini bitirip temizleyene ve işaretleyene veya emekli olana kadar veya yarış komitesi genel bir geri çağırma, erteleme veya terk etme sinyali verene kadar yarışıyor.
 • Oda – Bir teknenin, denizciliğe benzer bir şekilde derhal manevra yaparken yükümlülüklerini yerine getirmek için alan dahil, mevcut koşullarda ihtiyaç duyduğu alan.

Rüzgar Sörfü Nasıl Yapılır?

Rüzgar sörfü bir denge oyunudur, bu nedenle sörf tahtasında kendini dik tutmanın yollarını anlamak ve suda bir kez suda kalabilmek için gereken becerileri bilmek sörfçü olmak için çok önemlidir. Ciddi sörf yapmaya başlamadan önce uygulanması gereken bazı temel adımları tartışalım.

Rüzgar sörfü için hazırlık

 • Dalış elbisesi, ayakkabı, kurtarma ceketi ve kask giyin.
 • Kurtarma ceketinin cebine bir düdük yerleştirin.
 • Kişisel yüzdürme cihazını yanınızda bulundurun.
 • İyi durum için tekne, tahta, teçhizat ve müttefik ekipmanın durumunu kontrol edin.

Rüzgar Sörfü Nasıl Yapılır

 • Yüzgeci alttan temizlenene kadar kartı derin suya doğru itin.
 • Rüzgar yönü hakkında bir fikir edinin.
Rüzgar Sörfü Nasıl Yapılır
 • Rüzgarın yönüne göre nasıl hareket etmeniz gerektiğine karar verin, tamamen rüzgarın yardımıyla bir yelken oyunu.
 • Panele yelken rüzgarın ters yönünde dönecek şekilde manevra yapın.
 • Rüzgarın ters tarafına doğru yüzün veya yürüyün ve tahtaya tırmanın – zarafet gerekmez.
 • Henüz yelken açmadan dizleriniz üzerinde durun ve yukarı çekişi tutun.
 • Yavaş bir tempoda ayağa kalkın.
 • Yeni başlayanlar için bir tahta kullanmak, oldukça dengeli olduğunuz anlamına gelmelidir – bunu hissetmek için ayaklarınız üzerinde ileri geri sallayın.
 • Dizlerinizi hafifçe bükün ve yelkeni sudan yukarı çekin, ipi çeker gibi elinizi verin.
 • Sırtınızı ve vücudunuzu biraz dik tutmaya çalışın. Belinizin ağrımaya başladığını hissediyorsanız, çok fazla eğiliyorsunuz demektir.
 • Direği iki elinizle tutun ve sallanmasına izin verin. Buna güvenlik veya kontrol konumu denir: hemen hemen hiç güç olmayan tam kontrol. Bundan sonra rüzgar enerjisi her şeyin çaresine bakacak.
 • Direksiyonu (Efor Merkezi Direksiyon olarak adlandırılır) “güvenlik” konumunda pratik yapın.
 • Direk düz yukarıdayken, direği sola doğru eğin. Vücudunuz bu dengesizliği (yelkenin efor merkezi tahtanın yanal direncinin merkezi ile dengelenmemiş) tahtaya aktarmalı ve tahtanın saat yönünde dönmesini (veya dönmesini) sağlamalıdır.
 • Direği sağa doğru eğdiğinizde tahta saat yönünün tersine (saat yönünün tersine) dönecektir (veya dönecektir). Rüzgar ne kadar güçlü ve ne kadar eğilirseniz, tahta o kadar hızlı döner (veya döner). Sert bir esintide, bu noktada çok yavaş seyrediyor olabilirsiniz. Diğer bir direksiyon açıklaması, direği kıç tarafına yatırdığınızda tahta rüzgara doğru yönelecektir.
 • Hareket etmeye başla.
 • Tahtanın pruvasının size göre hangi tarafta olduğuna dikkat edin ve direğin yelkeni pruvaya (öne) doğru yönlendirmesi için alt elinizi bom üzerine yerleştirin.
 • Hazır hissettiğinizde diğer elinizi boma aktarın.
 • Yelkenin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin – direk tahtaya dik olmalıdır, bu yüzden arkanıza yaslanın ve kolları düz tutun. Buna 7 Numara denir ve bu size duruşunuzu göstermelidir.
 • Hızlanmak için kıç koğuş eliyle (arka el) çekin – yavaşlaması için bırakın.
 • Ayaklarınızı direk ayağının arkasında ve ön ayağın ayak parmakları ileriye bakacak şekilde tutun.
 • Rahatlayın. Durmanız gerekirse, güvenlik konumuna geri dönün veya güvenliyse bomu indirin.
 • Önünüze geldiğinden emin olun ve onu almaya devam etmeniz gerekirse çok yorulacağınızı unutmayın.
 • Güvertenin burnunu rüzgara karşı (arkanızda) döndürmek için direği emniyet konumundan kıç tarafına doğru veya rüzgara karşı (önünüzde) çevirmek için pruvaya doğru eğin.
 • Burun diğer tarafa geçerken direğin etrafından dolaşın. Artık yelken açabilirsiniz!
 • Bu ilke yelkenle seyrederken de işe yarar – rotanızı ayarlamak için bomu kullanarak direği öne ve arkaya doğru eğin.

Rüzgar Sörfü Performans Teknikleri

Bir yelkenli, rüzgar koşullarına ve sörfçünün becerisine veya niyetine bağlı olarak aşağıda belirtildiği gibi iki farklı yer değiştirmeyle tamamen farklı iki şekilde hareket edecektir –

Yelken Koşullarında Rüzgar Sörfü Performansı

Bu koşullar hafif rüzgarlar (yaklaşık 12 deniz milinden az) olduğunda ortaya çıkar, tahta – tıpkı bir yelkenli teknenin yaptığı gibi – stabilite ve yanal direnç için uzatılabilir bir merkez tahtası ve kanat kullanarak suda hareket eder.

 • Yön Kontrolü – Donanımı ileri (rüzgardan uzaklaşarak) veya kıç (rüzgara doğru dönerek) hareket ettirerek elde edilir.
 • Düşme İyileştirme – Tahtaya tırmandığınızda, çekme ipini tuttuğunuzda, direk ayağının iki ayak arasında olduğundan emin olduğunuzda, yelkeni sudan yaklaşık üçte biri çekip rüzgarın yelken-bord kombinasyonunu döndürmesine izin verdiğinizde elde edilir. .

Planlama Koşullarında Rüzgar Sörfü Performansı

Bu koşullar kuvvetli rüzgarlar olduğunda ortaya çıkar (yaklaşık olarak 12 deniz milinden fazla). Tipik olarak, bu noktada yelkendeki kuvvete daha etkin bir şekilde karşılık vermek için vücudu kullanmak için bir kayış takılır.

 • Yön Kontrolü – Esas olarak sörfçünün ağırlık baskısını tahtanın sol veya sağ kenarına koyarak gerçekleştirilir. Jibing tam hızda yapılır ve panonun hızı rüzgar yönüne dönerken yelken üzerindeki basınç serbest bırakılarak yelkenin jibed olmasına izin verilir.
 • Düşüşten Kurtulma – Rüzgarlar gemide dururken yelkeni sudan çekemeyecek kadar kuvvetliyse sörfçü tahtayı “suyla çalıştırmalı”. Bazen, rüzgar düştüğünde ve yelken sörfçüyü sudan çıkarmak için çok küçük hale gelirse sörfçü suya başlayamaz.

Rüzgar Sörfü Kuralları

Oyuncuların performansını değerlendirebilmek için her oyun nasıl oynanması gerektiğine dair belirli kurallara bağlıdır. Rüzgar sörfü ile ilgili temel kuralları tartışalım.

Ücretler ve Feragatler

Ücretler ve feragatlerle ilgili bazı kurallar:

 • Bu, her rüzgar sörfü sporunun en önemli yönlerinden biridir. Çünkü bu para, bu su oyununu oynayan insanları korumak için kullanılıyor. Buna ek olarak, para katılımcıların sigorta amacıyla da kullanılmaktadır.
 • Her katılımcının bu oyunu kendi iradesi ile oynadığına dair yasal bir kağıt imzalaması gerekir.

Sıralamak

Sıralamayla ilgili bazı kurallar şunlardır:

 • Mareşal bölgesi rıhtımın yakınındadır ve orada her zaman bir marşaling subayı bulunur.
 • Sadece oyun katılımcıları ve ilgili takım menajeri sıralama alanına girebilir.
 • Ücretler genellikle etkinlik başına birkaç yüz dolardan bin dolara kadar değişir.

Rüzgar Sörfü Oyunla İlgili Kurallar

İşte Rüzgar Sörfü ile ilgili çok önemli bazı kurallar –

 • Sörfçüler bir kuralı ihlal ettiklerinde, derhal bir ceza alacaklardır ve bu cezayı emekliye ayırabilirler.
 • Bir tekne veya sörfçü, tehlikedeki herhangi bir kişiye veya tekneye mümkün olan tüm yardımı verecektir.
 • Bir sörfçü, Dünya Anti-Doping kurallarına, Dünya Anti-Doping Ajansı kurallarına ve ISF Anti-Doping yönetmeliğine uyacaktır.

Rüzgar Sörfü Şampiyonası

Uluslararası Yelken Federasyonu (ISF), Rüzgar Sörfü yarışının yönetim organıdır. Her katılımcı ülkenin, takvim yılı boyunca oyunu başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır. Bu kategorideki bazı önemli turnuvaların listesi aşağıdadır –

 • Olimpik Rüzgar Sörfü Sınıfı – Tüm denizcilerin aynı tahtaları, hançer tahtalarını, kanatları ve yelkenleri kullandığı ‘Tek Tasarım’ tahtaları kullanır.
 • Formula Rüzgar Sörfü Sınıfı – Rüzgar sörfü tahtaları, maksimum 1 metre genişliğindeki ISF tarafından kontrol edilir.
 • Yarış Panosu Sınıfı Kama tahtası ve hareketli direk rayı ile daha uzun rüzgar sörfü tahtaları kullanır.
 • Slalom – Yüksek hızlı bir yarış. Slalom tahtaları küçük ve dardır ve yüksek rüzgar gerektirir.
 • Big Air – En yüksek zıplamayı veya manevrayı kimin kaydedebileceğini görmek için yapılan bir yarışmadır. Atlamaların yüksekliklerini ölçmek ve kaydetmek için bir 3D ivmeölçer takılır.
 • Sekiz Figürü – Tüm parkur boyunca, denizci, etrafında dönmesi gereken iki yüzer işaret bulunan bir kiriş menzili üzerinde olmalıdır.
 • Downwind – İkiden fazla işaretleri koyulur ve denizciler kursu rüzgar yönünde yelken – sadece bir kez, her işareti etrafında jibing.
 • Super X – Bu, rüzgar sörfü yarışmalarında yeni bir disiplin, serbest stil ve slalom arasında bir geçiş.
 • Hızlı Yelkencilik – Her denizcinin 500m parkurundaki en iyi iki hızının ortalamasını alır.
 • Freestyle – En büyük repertuvara sahip olan veya çoğu dublörü tamamlamayı başaran sörfçü kazanır. Serbest stil gösteri ile ilgilidir ve yarışmacılar yaratıcılıklarına göre değerlendirilir. Hem zorluk hem de hile sayısı nihai puanı oluşturur.
 • Dalga – Serbest stille bazı benzerlikler taşıyan dalga yelkenciliği, çok daha uzun süredir sporun bir parçası olmuştur (aslında, modern serbest stil, özünde dalgasız dalga yelkeni olarak başlamıştır). Oahu ve Maui Hawaii adalarında rüzgar sörfünün hızlı gelişimi sırasında dalga yelkenciliği başladı.

Rüzgar Sörfü Şampiyonları

Aşağıdaki sörfçüler olağanüstü bir performans sergilediler.

Robby Naish

Uluslararası üne kavuşan ilk rüzgar sörfü şampiyonlarından biri, 1970’ler ve 1980’lerde rekabetin ilk yıllarına hakim oldu. 1976’dan 1979’a kadar PWA Öncesi Dünya Şampiyonu, 1983’ten 1987’ye kadar PWA Genel Dünya Şampiyonu ve 1988, 1989 ve 1991’de PWA Wave Dünya Şampiyonu. 1963 yılında doğan bu yaşayan efsane, hala deneyerek Rüzgar Sörfünün sınırlarını zorluyor “Masa Üstü İtme Döngüsü” gibi yeni hareketler.

Mike Waltze

O, 1979’da bir sörf tahtasına rüzgar sörfü yapan ve Maui’deki meşhur Hookipa plajına yelken açan ilk kişi oldu. Mike ayrıca, 1981’de Maui’nin rüzgar sörfü dünya turunun temeli olan ilk profesyonel dalga yelken ve slalom etkinliğine ve Maui’ye ev sahipliği yaptı. hem bir tasarım merkezi hem de profesyoneller için bir eğitim alanı olarak sporun merkezi haline geldi. Kameranın diğer tarafında görüntü yönetmeni.

Peter Boyd

1980’de Maui’ye taşındı ve çoğu kişi tarafından imkansız olarak kabul edilen bir hava döngüsü gerçekleştiren ilk kişi oldu. Manevra, kapıyı itme halkası ve çift dönüş dahil olmak üzere çeşitli hava döngüsü varyasyonlarına açtı. Boyd, Rüzgar Sörfü’nün kara versiyonunu yeniledi ve patentini aldı. Ayrıca bir başka patenti olan bir yelken aracı olan The Boyd Boom’u yarattı. Ana odak noktası inovasyon olsa da Boyd, Uluslararası yarışmalarda Dünya şampiyonu Ken Winner’ı birkaç kez yendi.

Mark Angulo ve Elena Pompei

Maui’den rüzgar sörfü sporu takıntılı bir çift şimdi Florida’da kalıyor. Mark, Oahu, Hawaii’den taşındığında ve 17 yaşında Maui’ye taşındığında rüzgar sörfüne düşkündü. Mark’ın bir tahta yapımı işi var. Çift günün büyük bir kısmını rüzgar sörfü yaparak geçiriyor. Elena sadece harika bir rüzgar sörfçüsü değil, aynı zamanda bir iş adamı, mayo tasarımcısı ve yaklaşık 7000 palmiye ağacının bakımcısıdır. Çift, ABD’deki Hookipa Kralı ve Kraliçesi olarak biliniyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu