Sahte Güreş Nasıl Anlaşılır?

Güreşin sahte olup olmadığı sorusuna cevap vermek için, öncelikle tek bir tür güreşin değil, çok sayıda stilin olduğunu tespit etmek önemlidir. Bunun nedeni, güreşin muhtemelen dünyanın en eski sporu olması ve dünyanın her köşesinde uygulanmasıdır. Aşağıda hem amatör hem de profesyonel güreş türlerine bir göz atacağız ve bunların sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu tartışacağız.

Amatör güreş

Amatör güreş, güreşin en yaygın biçimidir ve Greko-Romen güreşi, serbest stil güreşi, üniversite güreşleri ve halk güreşini içerir. Aşağıda, bu disiplinlerin ‘sahte’ olup olmadığını tartışarak her birine daha yakından bakacağız.

Greko-Romen Güreş

Olimpiyat Oyunlarında uygulanan iki tür güreşten biri olan Greko-Romen güreşi, bel altında tutmayı yasaklayan dinamik bir güreş şeklidir. Bu, bu güreş türüne, Olimpiyat Oyunlarında da bulunan serbest stil güreşe kıyasla atışlara daha fazla vurgu sağlar. Bir Olimpiyat disiplininden şüpheleneceğiniz gibi, hiçbir şekilde sahte değildir.

Serbest Stil Güreş

Greko-Romen güreşinde olduğu gibi, serbest stil güreşi de Olimpiyat seviyesinde ve dünyanın dört bir yanındaki yarışmalarda yapılır. Geleneksel “ yakalama ” güreşinden kaynaklanan amaç, rakibinizi paspasın üzerine atmak ve sabitlemektir. Greko-Romen güreşi gibi, sahte bir güreş şekli değildir ve bu, Olimpiyat oyunlarına yerleştirilmesiyle kanıtlanabilir.

Üniversite Güreşi

Kolej güreşi, serbest stil güreşiyle çok yakından ilgilidir ve aynı kuralların çoğunu paylaşır. ABD’deki kolejlerde yarışılır ve Kuzey Amerika’daki kolejlerdeki prestijine bakıldığında kesinlikle sahte bir güreş şekli değildir. Rakiplerinin çoğu Olimpik serbest stil güreş, MMA ve profesyonel güreşte yarışmaya devam ediyor.

Halk Güreşi

Halk güreşi, dünya çapında var olan tüm yerel güreş varyasyonları için her şeyi kapsayan bir terimdir. Buna Birleşik Krallık’taki Cumberland ve Lancashire stilleri, İskoç Backhold güreşi, Moğol güreşi, Türk yağlı güreş ve İsviçre’deki Schwingen dahildir. Bu tür etkinlikler güçlü bir şekilde tartışılır ve yerel halk güreşini kazanmak gerçek bir onurdur. Sonuç olarak, bu güreş tarzları hiçbir şekilde sahte değildir ve çok ciddiye alınır.

Profesyonel Güreş

Profesyonel güreş, hepimizin TV ekranlarımızda izleme eğiliminde olduğumuz şeydir. Japonya’da çok yaygın olan Sumo güreşini ve tabii ki ünlü WWE’yi içerebilir, ancak bunlar gerçek mi yoksa prova mı? Okumaya devam etmek!

Sumo güreşi

Sumo güreşi, Japonya’da çok popüler bir güreş türüdür ve kesinlikle sahte değildir. Birbirlerini ringin dışına itmeye çalışan büyük rakiplerin itiraz ettiği bu oyun, güreş sporunun en patlayıcı ve dinamik biçimlerinden biridir. Bir sumo güreşi maçı kazanmak bir onurdur ve haklı olarak kazanılması ve sahte olmaması gereken bir şeydir.

“Spor Eğlencesi”

‘Spor Eğlencesi’, World Wrestling Entertainment ve TNA Wrestling gibi profesyonel güreşleri tanımlamak için kullanılan ifadedir . Maçlar rekabetçi olmadığından ve bunun yerine hem senaryo hem de prova edildiğinden, sporun bu formu kesinlikle sahte olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, bu tür güreşte yarışan sporcular son derece zinde ve maç gerçek bir rekabet olmasa da, yaralanmalar hem gerçek hem de yaygındır.

‘Spor Eğlencesinde’ eğlence değeri her zaman birinci önceliktir ve bu nedenle güreşin en sahte ve aynı zamanda da en popüler olanıdır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu