Sambo Kuralları

Sambo Kuralları Genel Bakış

Sambo, SAMozashchita Bez Oruzhiya (“silahsız kendini savunma” anlamına gelir) anlamına gelen bir Sovyet savaş sanatı ve dövüş sporudur . Modern dövüş sanatlarından biridir ve aynı zamanda United World Wrestling tarafından uluslararası güreşin üçüncü stili olarak kabul edilmiştir . Jujutsu, Judo ve diğer dövüş sanatlarından esinlenmiştir ve çoğunlukla kendini savunma sanatı olarak anılır.

Bu sporda iki kişi belli kurallar ve düzenlemeler dahilinde birbirleriyle savaşırlar. Oyuncular oynarken birbirlerine karşı farklı vuruşlar ve numaralar uygularlar ve yaptıkları numaralara göre puan alırlar. En yüksek puana sahip oyuncu maçı kazanır. Oyuncular ayrıca birbirlerine başarılı bir şekilde farklı kilitler veya teslim etme hileleri deneyerek maçı kazanabilir ve maçı zamandan önce bitirebilirler.

Sambo oyuncuları bu spora hakim olmak için sıkı bir eğitim aşamasından geçiyor. Oyuncular perçinlemede vuruş ve boğuşma yeteneğine sahip olmalıdır. Oynarken, maç çok fazla agresiflik gerektirir. Maçta üstünlük sağlamak için, oyuncuların farklı becerilerde üstün olmaları gerekir.

Oyuncuların çevik ve esnek olmaları ve maç boyunca kullanılan farklı atış türlerini, eklem kilitlerini, vuruşları, tekmeleri ve boğulma becerilerini öğrenmeleri gerekir. Bu spor tüm beceriler üzerinde mükemmel kontrol gerektirdiğinden, sanatı öğrenmek yıllarca eğitim ve özveri gerektirir.

Sambo’nun Kısa Tarihi

Sambo, Rusya’da çoğunlukla Vasili Oshchepkov ve Viktor Spiridonov’un bireysel çabasıyla ortaya çıktı . Başlangıçta, Sovyet ordusunun göğüs göğüse savaş tekniklerini geliştirmek için bu sanatı icat ettiler. 1923’te Oschepkov ve Spiridinov, Kızıl Ordu’nun göğüs göğüse muharebe sistemini iyileştirmek için Rus hükümeti ile işbirliği yaptı.

1968’de sambo, FILA tarafından uluslararası güreşin üçüncü stili olarak kabul edildi. 1985 yılında, Federasyon Uluslararası Amatör Sambo (FIAS), daha sonra FIAS Doğu ve FIAS Batı’ya bölünen Sambo’nun ilk resmi kuruluşu olarak faaliyet göstermek üzere kuruldu. 1938’de sambo, Sovyetler Birliği’nin resmi dövüş sporu oldu. 1980’de sambo, Rusya’nın Moskova kentinde düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında gösteri sporuydu ancak boykot nedeniyle listeye giremedi.

Katılan ülkeler

En modern dövüş sanatlarından biri olmasına rağmen sambo, evrensel çekiciliği ve benzersiz teknikleri nedeniyle bugün birçok ülkede uygulanmakta ve oynanmaktadır. Rusya’da çok ünlü olmasına rağmen, popülaritesi yavaş ve istikrarlı bir şekilde tüm dünyaya yayılıyor. Farklı dövüş sanatlarından oyuncular sambo yapmaya başladılar.

Sambo’nun uygulandığı, oynandığı ve oldukça popüler olduğu ülkelerin bir listesi Rusya, Bulgaristan, Beyaz Rusya, Moğolistan, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Venezuela, Sırbistan, Japonya’dır.

Sambo Oyun Sahası

Karşılaşma 11×11 metre ile 14×14 metre arasında değişen bir savaş matı üzerinde gerçekleşiyor. Paspas sentetik kumaştan yapılmıştır ve 5 cm veya altı kalınlıkta pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Atışların yapıldığı ve aynı zamanda ana çalışma alanı olarak kabul edilen paspasın orta yüzeyi 6 ile 9 metre çapında bir dairedir. Paspasın geri kalan kısmı 2 ila 5 metre genişliğinde koruyucu alan olarak kabul edilir.

Paspasın yerleştirildiği platform her taraftaki paspastan 2 ila 5 metre daha geniş olacaktır. Paspasın tüm yüzeyi sert yumuşak kumaştan veya pürüzlü dikişsiz sentetik malzemeden yapılmış örtü ile kaplanmıştır.

Kaplama sıkıca gerilmeli ve sabitlenmelidir. Paspasın orijinalliğine ve sağlamlığına, Baş görevli, doktor ve yarışmayı düzenleyen kuruluşun temsilcileri tarafından karar verilir.

Sambo Ekipmanları

Sambo’da kullanılan ekipman, karma dövüş sanatlarına çok benzer. Oyuncular kasklar, eldivenler, korumalar vb. Dahil olmak üzere farklı koruyucu ekipman kullanırlar. Sambo’daki forma, dövüş sırasında sambovka ve kemerleri içerir. Ekipmanlardan bazıları aşağıdaki gibidir –

Sambovka

Her seviyedeki sambo yarışmalarına eğitim ve katılım için tasarlanmış ceket veya kimono tipi malzemedir. Genellikle bir oyuncu aynı renkte şort ve kemer eşliğinde kırmızı veya mavi renkli sambovka kullanır.

Koruyucu Ekipmanlar

Her türlü yaralanma veya kazayı önlemek için oyuncular tarafından farklı koruyucu ekipmanlar kullanılmakta ve bu ekipmanlar, oyuncuları rakibin ölümcül ve tehlikeli vuruşlarına karşı korumaktadır. Yaygın olarak kullanılan koruyucu korumalardan bazıları aşağıdaki gibidir –

 • Boks Kaskları – Bunlar, çoğu boks veya güreş müsabakasında yarışmacılar tarafından kafa travmasına, kesilmelere, sıyrıklara ve şişmeye karşı koruma sağlamak için giyilen yastıklı kasklardır. Genellikle bu kasklar çene etrafına ve başın arkasına yumuşak veya sert plastik kulak kılıfları ve kayışları ile açık yüzlüdür.
 • Sakız Kalkanı – Ağız, diş eti, dudak, diş yaralanmalarını önlemek için oyuncular tarafından ağız içinde kullanılan ağız koruyucudur.
 • Kasık Muhafızları – Bunlar, kasık bölgelerinde yaralanmalardan kaçınmak için oyuncular tarafından kullanılan bir iç çamaşırdır ve çoğunlukla farklı güreş biçimleri veya şiddetli fiziksel aktivite içeren sporlarda kullanılır.
 • Sambo Eldivenler – Eldivenler, dövüş sırasında ellerini korumak için dövüşçülerin ellerine taktıkları yastıklı kürelerdir. Bunlar, rakiplerin yaralanmalarını azaltacak şekilde tasarlanmıştır.

Sambo Nasıl Yaplır?

Sambo, hem serbest güreş hem de dövüş sanatlarını kavramsallaştırdı ve teknikleri ve güreş stilleri, saldırıdan çok kendini savunmayla ilgili. Viktor Spiridonov ve Vasili Oshchepkov için, bu dövüş sanatının temellerini geliştirmek yıllar aldı ve ayrılmalarının ardından spor, sporun birçok efsanevi öncüsü tarafından büyük ölçüde kavramsallaştırıldı, geliştirildi ve mükemmelleştirildi.

Bu sporda, iki oyuncu başlangıçta ringde karşı karşıya gelir ve her başarılı kavrama veya kilitlenme için farklı noktalar vardır. Oyuncular boğuşmaya başlar ve sonuna kadar birbirlerine çeşitli beklemeler koyarlar. Çoğu sambo biçimi, oyuncunun rakibi yere vurmasını yasaklar.

Hızlı vücut çalışması yerine, kazananı belirleyen çevik hareketler ve farklı kilitleme becerileridir. Oyun sırasında, bir rakip gönderme sırasında kilitlenirse, oyuncu kazanan ilan edilir. Aksi takdirde, bir oyuncunun maç sonunda kazandığı puanlara göre kazanan belirlenir. Ayırma ve kilitlerin süresiyle ilgili ve bir kazanan ilan etmek için kurallar bölümünde açıklanan belirli kurallar vardır.

Sambo Temel Stratejileri

Başlangıçta sambo, göğüs göğüse dövüşleri geliştirmek için temel bir dövüş sanatı olarak geliştirildi. Zamanla sanatın farklı formatları geliştirilmiştir. Çoğunlukla sambo’nun tüm formatlarında izlenen temel stil, Judo ile güreşin ortak bir sonucudur. Oyuncular, bacak kilitleme becerileri ve yer kontrol becerileri üzerinde gerçekten çok çalışıyorlar. Vuruş durumunda, rakipler, çoğunlukla alaşağı etmeyi ve göndermeyi içeren farklı boğuşma tekniklerini kullanırlar.

Çoğunlukla Rus sambo durumunda, temel odak, maçı olabildiğince çabuk bitirmeye verilir. Şu anda, sambo’nun farklı dalları var, bunlardan sadece beşi dünya çapında tanındı, bunlar: Spor Sambo, Savaş Sambo, Kendini Savunma Sambo, Serbest Stil Sambo ve Özel Sambo. Bunların arasında spor sambo, dövüş sambo ve serbest stil sambo FIAS tarafından tanınmıştır.

Sambo ile Savaş

Tüm sambo formatları arasında, dövüş sambo, farklı tipte vurma ve boğuşmayı içeren en agresif güreş biçimlerini içerir. Bireyi her türlü duruma hazırlamak ve hayatta kalmak için geliştirilmiştir. Çoğunlukla askeri eğitim için geliştirilmiş ve kullanılmıştır ve yumruklar, tekmeler, dirsekler, dizler, kafa bantları ve kasık vuruşları gibi farklı agresif tekniklere izin verir. Rus ordusunda, savaş samboları yakın dövüşler ve nefsi müdafaa için eğitim sporu olarak kullanılır.

Hem spor sambo hem de kendini savunma sambo tekniklerini içerir, ancak bunları farklı şekillerde kullanır. Combat sambo, diğer güreş sporlarında çok tehlikeli ve yasak olan tekniklerin çoğuna izin verir. Bu sambo formatının teknikleri, modern karma dövüş sanatlarına çok benzer. Savaş samboundaki oyuncular spor samboya benzer ceketler giyerler. Oyuncular ayrıca ek el koruması ve bazen incinme ve baş koruması kullanırlar.

Spor Sambo

Sport Sambo, çok sayıda fırlatma, zemin çalışması ve sunum içerir. Bu sambo formatı durumunda, Olimpik Serbest Stil Güreşi veya Judo ile çok benzerlik gösterir, ancak fark çoğunlukla üniformalar, kurallar ve protokollerde yatmaktadır. Örneğin, Judo’dan farklı olarak, spor sambo, tıkanıklıklar hariç bazı bacak kilitlerine izin verir. Ancak Judo ile karşılaştırıldığında, kavrama ve tutuş konusunda çok daha az kısıtlama var.

Serbest Stil Sambo

Serbest stil sambo, 2004 yılında Amerikan Sambo Derneği tarafından oluşturulmuş ve spora eklenmiştir. Sporun bu formatı, jikle tutucuları ve buna izin verilen belirli boyun krankları ve bükülen ayak kilitleri gibi diğer başvurular gibi belirli kurallar durumunda diğer formatlardan farklıdır. biçim. Burada greve izin verilmez ve oyuncular oyun sırasında çoğunlukla fırlatma becerilerine ve hızlı zemin çalışmasına odaklanır.

Öz Savunma Sambo

Sporun bu formatı çoğunlukla bir bireyi her türlü silahlı veya silahsız kuvvete karşı kendini savunmaya hazırlamak için kullanılır. Kendini savunma sambo, Aikijujutsu ile benzerlik gösterir. Bu, esas olarak banka çalışanları ve kadınlar gibi bireyleri nefsi müdafaa için eğitmek için geliştirilmiştir.

Sambo Kuralları

Oyuncuya zaferin verildiği belirli durumlar vardır.

 • Toplam atış durumunda, bu aynı zamanda saldırganın düşmediği, ancak savunma oyuncusunun sırtüstü yere düştüğü veya hızla sırtüstü yuvarlandığı bir atış olarak da açıklanabilir.
 • Ağrılı bir tutuş durumunda, rakibin matta iki kez alkışlayarak veya yüksek sesle evet diyerek pes etmesi veya bir teslim sinyali göstermesi durumunda .
 • Bir oyuncunun rakibinden 12 puandan fazla puan aldığı rakibe karşı tam üstünlük durumunda.
 • Rakibin maçtan elenmesi durumunda
 • Teknik nedenler ve Uyarılar

Teknik Sonuçlar

Bir maç berabere biterse, teknik eylemler için daha fazla puanı olan oyuncu kazanan ilan edilir. Benzer şekilde, bir maç olması durumunda, beraberlikten kaçınmak için, maksimum sayıda etkinliğe sahip oyuncu kazanan ilan edilecektir. Her iki oyuncunun da aynı değerlendirme puanına sahip olması durumunda, galibiyet, maçlar sırasında daha fazla sayıda değerlendirilen tutmaya sahip oyuncuya gider.

Bu tutmaların her biri, maçın sonunda oyuncunun toplam puanını artıran belirli puanlara sahiptir. Benzer şekilde, maçın bitiminden sonra, her iki oyuncu da sıfır puan alırsa, kazanan maç sırasındaki aktivite sayısına göre ilan edilir.

Uyarılara Göre

Her iki oyuncunun da sıfır teknik puana veya aynı sayıda uyarıya sahip olması durumunda, rakibine karşı son uyarı değerlendirmesini alan oyuncu kazanan ilan edilir.

Eliminasyon

Bir oyuncu aşağıdaki gibi belirli kuralları ihlal etmesi veya bunlara uymaması durumunda maçtan elenir veya diskalifiye edilir –

 • Bir oyuncu ikinci kez yasaklı tutma girişiminde bulunursa.
 • Bir oyuncu tıbbi müdahale için verilen iki dakikayı aşarsa. Bu durumda, oyuncunun maça devam etmek için tıbbi olarak uygun olmadığı ilan edilir.
 • Oyuncunun kaçınılmaz bir hastalığı veya sakatlığı olduğu doktor kararına göre.
 • Oyuncu maç sırasında üçüncü uyarıyı alırsa, buna ringde bulunan üç hakem tarafından karar verilebilir.
 • Oyuncu ilk görüşmeden sonraki 5 dakika içinde oyun matına adım atmazsa.
 • Rakibe karşı veya hakemlerden herhangi birine veya maç hakemine karşı kaba veya etik olmayan davranışlarda bulunması veya rakibi ile el sıkışmayı reddetmesi.

Yasaklanmış Hareketler

Sambo durumunda belirli tutma ve eylemler tamamen yasaktır ve onu kullanan oyuncu diskalifiye edilebilir. Bu muhafazalardan bazıları aşağıdaki gibidir –

 • Acı bir tutuşla rakibi kafasına atmak.
 • Rakibin ağzını ve burnunu sıkarak veya sıkarak nefes alma sürecini kesintiye uğratmak için herhangi bir boğma uygulamak.
 • Kasıtlı olarak ağrılı çizikler veya ısırıklar yapın
 • Rakibin el ve ayak parmaklarına tutunmak için.
 • Rakibin omurgasına ağrılı tutuşlar uygulamak veya başını kolları veya bacakları ile sıkmak
 • Kolları, bacakları veya elleri rakibin yüzüne yaslamak.
 • Ayakta dururken ağrılı tutuşlar uygulayın.
 • Sarsıntıyla ayırma uygulayın. Topuk kısmından rakibin ayağına tutunma uygulayın.

Sambo Şampiyonları

Uluslararası Amatör Sambo Federasyonu (Fédération Internationale de Sambo), sambo’nun uluslararası yönetim organı olarak çalışır ve dünya çapındaki tanıtım ve sambo etkinliklerinden sorumludur. 1993 yılında FIAS, FIAS East ve FIAS West olarak iki organizasyona ayrıldı. FIAS East, Rus topraklarında sambo geliştirmek için çalışırken, FIAS West ABD ve Batı Avrupa ülkeleri için çalışıyor.

FIAS tarafından tanınan veya düzenlenen dünya çapındaki başlıca Sambo etkinliklerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Avrupa Sambo Şampiyonası
 • Dünya Sambo Şampiyonası
 • FIAS Dünya Savaş Sambo Şampiyonası
 • Rus Silahlı Kuvvetleri Şampiyonası
 • Sambo Dünya Kupası
 • Dünya Savaş Oyunları

Şimdi bu spora damgasını vuran bazı şampiyonları tartışacağız.

Fedor Vladimirovich Emelianenko

Fedor Vladimirovich Emelianenko, Ukraynalı SSR’den ve bir Rus ağır siklet karma dövüş sanatçısı (MMA), sambist ve judokadır. Kariyeri boyunca, FIAS World Combat Sambo Championship (Heavyweight Champion 2002, 2005, 2007) dahil olmak üzere farklı güreş sporlarında çok sayıda ödül ve ödül kazandı.

2012 yılında FIAS onur listesine girdi. 1998 yılında Rusya Silahlı Kuvvetleri Şampiyonasında da bir altın kazandı. 2010 ve 2013 yıllarında SportAccord World Combat Games marka elçisi oldu.

Vitaly Viktorovich Minakov

Vitaly Viktorovich Minakov, Rus SFSR’den ve bir Rus sambisti, judocu ve yenilmez bir karma dövüş sanatçısı.

2008, 2009, 2010, 2011 ve 2013 yıllarında Rusya Sambo Şampiyonasında dört altın ve bir gümüş kazandı.

Ayrıca 2008, 2009, 2010 ve 2011’de Sambo Dünya Şampiyonasını kazandı.

Ayrıca 2008, 2009 ve 2010 yıllarında üç kez Rusya Başkanlık Kupası Sambo Şampiyonu olmuştur.

Igor Yakimov

Igor Yakimov, profesyonel bir Rus sambisti olan judocu. En başarılı sambo şampiyonlarından biri olarak kabul edilir ve 2001 yılında Dünya Savaş Sambo Şampiyonası’nı kazandı.

1998 ve 1999 yıllarında Pan American Sambo Şampiyonasını kazandı. 1985 ve 1988 yıllarında Rusya Ulusal Sambo Şampiyonasını da kazandı.

Bu galibiyetlerin yanı sıra 1990 yılında Uluslararası Sambo Şampiyonu’nu da kazandı.

Rosen Dimitrov

Rosen Dimitrov, Sofya, Bulgaristan’dan ve profesyonel bir sambist. 2007 ve 2011 yıllarında iki altın ve Dünya Sambo Şampiyonalarında 2008 ve 2010’da iki gümüş kazandı. 2008 yılında Avrupa Sambo Şampiyonasını da kazandı.

İkiz kardeşi Rumen Dimitrov ile birlikte TWINS MMA organizasyonunu kurdu ve şu anda daha fazla yetenek üretmek için çalışıyor. Tüm kariyeri boyunca 21 maç kazandı; bunlardan beşi nakavtla, on üçünü sunarak ve üçü de kararla kazanıldı.

Alexander Vladimirovich Emelianenko

Alexander Vladimirovich Emelianenko, Rus SFSR’den ve bir Rus karma dövüş sanatçısı ve sambisti. Ünlü sambo savaşçısı Fedor Vladimirovich Emelianenko’nun kardeşidir.

2003, 2004 ve 2006 yıllarında Sambo Dünya Şampiyonasında üç altın kazandı. Ayrıca 2003, 2004, 2006, 2010 ve 2012 yıllarında Sambo’daki Rusya Şampiyonasında beş altın ve bir gümüş kazandı. 1999 yılında Avrupa Şampiyonasında altın madalya.

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov

Khabib Abdulmanapovich Nurmagomedov, Rus SFSR’den ve profesyonel bir karma dövüş sanatçısı ve sambist. Combat Sambo Dünya Şampiyonası etkinliğini iki kez kazandı.

Ayrıca Combat Sambo Russian National Championship ve Russian Combat Sambo National Championships’e katıldı ve kazandı.

Kendisi aynı zamanda karma bir dövüş sanatçısıdır ve şu anda MMA’daki en uzun yenilmez serilerden birini elinde bulundurmaktadır.

Andrei Valeryevich Arlovski

Andrei Valeryevich Arlovski, Beyaz Rusya SSR’sinden ve profesyonel bir karma dövüş sanatçısı ve sambist.

19 yaşında Avrupa Gençlik Sambo Şampiyonası’nı kazandı. Sambo Dünya Kupası’nda da ikinci oldu. Ayrıca Dünya Sambo Şampiyonasında bronz madalya kazandı.

Halen MMA kariyerine daha fazla konsantre oluyor ve Ultimate Fighting Championship’te yarışıyor.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu