Satranç Kuralları

Satranç Kuralları Genel Bakış

Yeni başlayanlar için Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç çok popüler bir oyundur ve halen oynanan en eski oyunlardan biri olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar kolay anlaşılan bir takım kurallara sahip olsa da, yetenekli rakiplere karşı kazanmak için çok fazla uygulama gerektirir.

Satranç, beceri ve strateji gerektiren inanılmaz eğlenceli, bağımlılık yaratan bir oyundur. Yüzyıllardır entelektüel ve akademisyenler için bir oyundu. Bununla birlikte, oyun oynamak bir derece dehayı gerektirir – ancak bu, çocukların yetişkinleri yenemediği anlamına gelmez. Okumak için öğrenmek ve etrafında en iyi tahta oyunları biri olarak kabul edilmiştir bu antik oyun oynamak için.

Satranç oynamayı öğrenmek için asla geç değil – dünyanın en popüler oyunu! Satranç kurallarını öğrenmek kolaydır:

1. Satranç Taşları ve Görevleri

Her tür parça farklı hareket ediyor. İşte her parçanın isimleri ve nasıl taşınıyorlar (bir veya iki istisna dışında, biraz ele alacağız):

Piyon:

Oyunda en basit parça (8 Adettir). İlk hareketinde, bir veya iki boşluk ileri götürülebilir ancak daha sonra yalnızca bir boşluk ileriye doğru hareket ettirilir. Piyonların diğer parçalara çapraz olarak bir boşluk atmasına izin verilir ve geriye doğru hareket edemez.

Kale:

Bir kale kulesi gibi görünüyor. (2 Adettir) Yatay ve dikey olarak mevcut birçok alanı taşıyabilir. Yol üzerindeki parçalara saldırabilir.

At:

Bir at tarafından temsil edilir ve en karmaşık birimdir.(2 Adettir) Yatay olarak, sonra bir boşluk dikey olarak iki boşluktan, herhangi bir yönde, yatay olarak, ardından dikey olarak iki boşluktan oluşan “L” şeklinde hareket eder. Şövalye diğer parçaları atlayabilen tek parça. Yerleşim yerindeki parçalara saldırıyor.

Vezir:

(2 Adettir) Yalnızca köşegen şekilde hareket edebilir, ancak saldırana kadar sınırsız miktarda alan taşıyabilir.

Kraliçe:

(1 Adettir) O en güçlü parçadır (genellikle daha kadınsı bir tacı vardır). Yatay, dikey veya çapraz olarak herhangi bir sayıdaki boşluktan hareket edebilir ve bu yönlerden herhangi birinden saldırabilir.

Kral:

(1 Adettir) Her dönüşte bir boşluk herhangi bir yönde hareket ettirebilir ve aynı şekilde saldırır. Oyunu kaybetmemek için hiçbir şey kaybetmemeniz gereken birimdir, oyunun kaybedilmesine neden olacaktır.

2. Taşlarının Dizilmesi

Satranç Taşları dizimini alttaki resimde gösterilmiştir. Bu şekilde sizlerde Satranç Taşlarınızı dizebilirsiniz.

3. Taşlar Nasıl Hareket Eder?

Satranç Taşlarının Nasıl Hareket ettiğini yukarıda taşların tanıtımında paylaşmıştık. Bu resimdede aklınızda kalması için incelerseniz, Satranç Oynamayı daha kolay ögrenizrsiniz.

4.Satranç Kuralları

1.Oyuna beyaz taşlara sahip olan oyuncu ile başlayın.

Beyaz taşlara sahip olan oyuncu her zaman satranç oyununa başlar. Hareket edebilecek ve yeni yerine koyabilecek parçalarınızdan birini seçin. Beyaz taşlı oyuncu sırayla oynadıktan sonra, oyun siyah taşlı oyuncuya alternatif olur.

  • Arka arkaya birden fazla oyun oynuyorsanız, oyunları adil tutmak için beyaz taşlarla başlayanları değiştirin.
  • Beyaz taşlara sahip olan oyuncu, açılış hamlesini yaptıkları için hafif bir avantaja sahiptir.
  • 4 merkez karenin kontrolünü ele almayı hedefleyin; d4, e4, d5 ve e5; Oyunun başlarında, parçalarınız için en fazla hareketlilik ve güç üzerinden.

2.Rakibinizin taşlarını, aynı kareye ilerleyerek ele geçirin.

Taşları yakalamak, rakibin taşıyla aynı alana inmek ve onları oyundan çıkarmak anlamına gelir. Dönüşlerini daha az güçlü hale getirmek için rakibinizin kraliçesi, kaleleri ve piskoposları gibi daha güçlü parçalarını yakalamaya çalışın.

  • Piyonlar, diğer parçalar gibi doğrudan önlerindeki parçaları yakalayamazlar. Bunun yerine, piyonlar sadece önünde çapraz olarak 1 boşluk olan parçaları yakalayabilir.
  • Rakibinizin kralını yakalayamazsınız. Ancak oyunu kazanmak için taşlarınızı kurmanız gerekir ki kralları yakalayabilecekler.

İpucu: Sıranız sırasında rakibinizin taşlarınızı bir sonraki dönüşünde yakalayıp yakalayamayacağını kontrol edin. Rakibinizin taşlarını yakalamaya çalışırken kendi taşlarınızı koruyun.

3.Rakibinizin kralını kontrol edin.

Parçalarınızdan birini hareket ettirin, böylece bir sonraki dönüşünüzde rakibinizin kralını ele geçirebilir. Rakibinizi kontrol altına aldığınızda, rakibinizin bilmesi için yüksek sesle “kontrol et” deyin. Rakibiniz bir sonraki turunda kralını hareket ettirerek, parçanızı engelleyerek veya parçanızı ele geçirerek kontrolden çıkmalıdır.

  • Kral düşman parçasını ancak ele geçirmeden sonra kontrol altında değilse yakalayabilir.
  • Kontrol sizde, kralınızı korumak için bir şeyler yapmalısınız yoksa oyunu kaybedersiniz.

4.Rakibinin kralını şah mat koyarak oyunu bitirin.

Şah mat rakibinizin kralını kontrol altına alırsanız ve onu korumak için bir hamle yapamazlarsa oluşur. Bu durumda, oyunun sonunu bildirmek için yüksek sesle “Şahmat” deyin. Rakibini, kazananı ilan etmeden önce bir hamle yapıp yapamayacaklarını iki kez kontrol et!

  • İki oyuncu da tahtada kalan tek parça gibi, bir şahmatı zorlayamazsa, oyunlar berabere bitebilir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu