Satranç Spormu?

Toplumda sonsuza dek gümbürdeyecek gibi görünen birkaç tartışma var. Büyük tavuk ve yumurta fiyaskosu; boş ormanlık alanda düşen bir ağacın sesi; hayvanların insanın göremediği şeyleri görme yeteneği. Hangi çözümler sunulursa sunulsun, her zaman bir karşı argüman vardır.

Bu listeye ekleyebileceğiniz sözümona cevaplanamayacak başka bir soru, satrancın bir spor olarak kabul edilip edilmediğidir. Bazıları meydan okurcasına bunun var olan en eski, en gelişmiş spor olduğunu iddia ediyor. Diğerleri bunun bir tahta oyunundan başka bir şey olmadığını söylüyor. Bu bilmeceyi bir kez ve sonsuza dek yatıştırıp atamayacağımızı görmek için kanıtlara bakalım.

Satrancın Spor Olmasının Durumu

Oxford İngilizce Sözlüğü , bir sporu şu şekilde tanımlar : “Bir bireyin veya ekibin eğlence için bir başkasına veya başkalarına karşı yarıştığı fiziksel efor ve beceriyi içeren bir aktivite”.

Bu tanımı müjde olarak alırsak, satrancın gerçekten spor kategorisine uyduğunu söylemek doğru olur. Oyuncular, taşları tahtada hareket ettirirken ve profesyonel maçlarda durdurma saatini çarparken bir tür fiziksel efor (minimum da olsa) sergilerler ve bir kişi diğerine karşı meydan okurken rekabet gücü de vardır.

Oyun Olmasının Durumu

Ancak araştırmayı burada bitirmek çok kolay olurdu. Aynı sözlük, bir tahta oyununu şu şekilde tanımlar: “Bir tahta etrafındaki sayaçların veya diğer nesnelerin hareketini içeren bir oyun”.

Birdenbire, bu tartışmanın neden hala canlı ve bugün tekmelediği anlaşılıyor. Satranç, “spor” tanımında olduğu kadar bu tanıma da rahatlıkla uyar. Bunu kesin olarak halletmek için, her iki kampın da görüşlerini keşfederek biraz daha derine inmemiz gerekiyor.

Spor ve Oyun

Satranç biraz “fiziksel çaba” gerektirse de – bu, fizikselden çok zihnin bir uyumu. Oyuncular, rakiplerinin bir sonraki hamlesinin nereden geldiğini ve bu harekete karşı koymak için ne yapabileceklerini hesaplamak için kafalarını kullanmalıdır. Bu, bir spordan çok bir tahta oyununa benziyor olabilir – ve satranç katılımcılarının, bir diğer oyuncuya karşı oturmak ve meydan okumak için “uygun” bir fiziksel durumda olmaları gerekmediği doğrudur.

Bununla birlikte, satrançta kullanılanlar gibi taktiklerin dünyanın dört bir yanındaki birçok sporda uygulandığını hatırlamak önemlidir. Amerikan Futbolu, sağlam doğası göz önüne alındığında modern bir sporun mutlak tanımıdır ve inkar edilemez fiziksel bir oyun olsa da, çoğu muhalefeti “kandırmak” ve galip çıkmak için taktikler kullanma etrafında döner. Taktikler sporun bir parçasıdır ve satranç belki de gelmiş geçmiş en taktik odaklı oyundur.

Satrançta spor olduğu iddiasına gülenler bunu yapıyor çünkü hava futbol veya ragbi oynamayı imkansız hale getirdiğinde zaman öldürmenin bir yolu olduğu için bir üne sahip. Pek çok sosyal çevrede satranç, son çare olarak düşünülür – yıllar önce güneşin altında kalan ve şimdi sadece eski nesil tarafından oynanan veya hava durumu, diğer fiziksel aktivite biçimlerini başlatma fırsatı yarattığında oynanan bir şey. bir spor sahası.

Bununla birlikte, popüler inanışın aksine, satranç sadece emeklilik fonlarını karıştıranlar tarafından yağmurlu bir Pazar öğleden sonra kapalı alanda oynanan bir oyun değildir. Başlangıçtan profesyonele kadar her yaştan insan tarafından çeşitli seviyelerde oynanır ve tenis, golf veya diğer herhangi bir sporda kullanılanlara esrarengiz bir şekilde benzer bir oyuncu sıralama sistemi benimser. bu konu için. Ancak spor yanlısı kategorinin en büyük artı noktası, satrancın milenyumun başından beri Olimpiyatlar tarafından resmi olarak bir spor olarak tanınmasıdır.

Satranç Teknik Olarak Bir Spor, Ama Tartışma Devam Edecek

Satranç, günümüzün manşetlerine hakim olan sporların yanına yerleştirildiğinde tuhaf görünebilir, ancak genel olarak, bu kategoriye girmeyi hak ettiğini gösteren kanıtlar var.

Hala satrancın bir spor olduğuna ikna olmadıysanız, o zaman belki de  beyin ve kas gücünün satranç ve boks kombinasyonunda çarpıştığı , hayali olarak adlandırılan Satranç Boksu’na bir göz atmalısınız 

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu