Satranç Boksu Kuralları

Satranç Boksu 1992 yılından beri faaliyettedir ve hem beyin hem de kas gücü gerektiren bir spordur. 1992’den beri spor, İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, Rusya ve Japonya gibi ülkelerin tümü yeni sporu benimseyerek küreselleşti. Oyuncuların en yüksek seviyede rekabet edebilmeleri için hem boks hem de satrançta yetenekli olmaları gerekir.

Oyunun Amacı

Satranç boksunun amacı, rakibinizi alternatif satranç veya boks turlarında yenmektir. Maçlar, satrancın matı kontrol etmek veya hükmen kaybetmek için aşağı inmesi ve bir durdurma veya puan kararıyla boks ile her iki disiplinden de kazanılabilir.

Oyuncular ve Ekipman

Oyuncular satranç boksunda kafa kafaya gider ve maç dört dakikalık bir satranç turuyla başlar. Oyuncular daha sonra tekrar satranç tahtasına dönmeden önce üç dakikalık bir boks turu için ringe giderler. Maç, turlar arasında 1 dakikalık aralıklarla toplam 11 turdan (6 tur satranç ve 5 tur boks) oluşur.

Her oyuncunun satranç turu için çıkarılan boks eldivenleri vardır. Oyunculara satrançta yer alırken kulaklıklar verilir, bu nedenle seyircilerden tavsiye almayın. Oyunun satranç tarafı 12 dakikalık bir saat üzerinden oynanır ve esasen ‘hızlı satrançtır’. Yetkililer, bir oyuncunun 10 saniye içinde bir hamle yapmaya zorlamak için satranç turlarında oyalandığına inanırlarsa devreye girebilirler.

Puanlama

Boks turları, normal bir boks maçına göre puanlanır. Satranç oyunu bir sonuç görmedikçe – ki bu sporda çok nadirdir – o zaman oyun boks puanlarına geri dönecektir. Boksun berabere olması durumunda, galibiyet siyah satranç taşlarını oynayan oyuncuya gider.

Oyunu Kazanmak

Kazanmak için ya şah matı kazanmalı ya da satranç oyunundan çekilme almalısınız. Alternatif olarak, satranç berabere kaldıysa, rakibinizi boksta nakavt edebilir veya puan kazanabilirsiniz.

Satranç Boksunun Kuralları

  • Oyuncular, oyunun satranç disiplinini oynarken kasıtlı olarak zaman kaybetmemelidir. Hakemler olduklarını düşünürlerse 10 saniyelik bir ceza verilecektir.
  • Oyuncular hem boks hem de satranç disiplinlerine hakim olmalıdır.
  • Sporda rekabet edebilmek için oyuncuların en az 1800 satranç derecesine sahip olması gerekir.
  • Oyuncular satranç veya boks turlarından kazanabilirler.
  • Müsabaka bir önceki turda kazananlardan biri ile durdurulmadıkça, 6 tur satranç ve 5 tur boks tamamlanacaktır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu