Scooter Kuralları

Scooter Kuralları Genel Bakış

Scooter, fiziksel güçten çok zihnin mevcudiyetini gerektiren bir oyundur. Her yaş grubundan insanın oynayabilmesi nedeniyle popülerdir. Scooter, ekstrem sporların kapsamına girer. Bu eğitim aracılığıyla, scooter kullanımının temellerini öğrenmeye çalışacağız.

Scooter kullanımında, bir sürücünün scooter’ı sürmesi ve çeşitli hilelerle sokaklarda, duvarlarda, raylarda ve diğer nesnelerde aşırı hareketler yapması gerekir. Bu spora hem erkek hem de kadın katılabilir.

Scootering, scooter sürme veya basitçe sürüş olarak da adlandırılır . Oyuncuların dublör scooterlarına bindikleri ve serbest stil hileleri yaptıkları ekstrem sporların bir parçasıdır. Scooter kullanımındaki püf noktaları, BMX sporları ve kaykayın kombinasyonuna benziyor.

Dahili Scooter Birliği (ISA), tüm dünyada scooter yarışmalarını düzenleyen scooter şampiyonalarının yönetim organıdır. Başlangıçta ISA scooter şampiyonalarına 10’dan fazla ülke katıldı. Scooter etkinliklerine hakim olan başlıca ülkelerden bazıları şunlardır: Yeni Zelanda, Avusturya, Avustralya, ABD, Hollanda, İngiltere, Kanada.

Scooter Ekipmanları

Scooter için, çubuklar, çatallar, frenler, tekerlekler, kulaklık, mandallar ve güverte içeren bir scooter birincil gereksinimdir.

Barlar

Bir scooter için gerekli olan gidon çubukları genellikle 6061 alüminyum veya kromilden yapılır. Günümüzde “T” çubuklar veya standart RAD “OG” çubuklar içeren çeşitli çubuk tasarımları kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, farklı açı ölçüleri ve stilleri ile kullanılan başka varyasyonların çubukları da vardır.

Çatallar

Genellikle maksimum çatal dişleri daha azdır. Dişsiz, scooter çubuklarını ve güverteyi çatala tutturmak için kullanılan bir sıkıştırma sistemi olduğu anlamına gelir. Ancak dişli çatallar piyasadan kaybolmadı. Hala müsaitler. Ancak dişli çatallar, sürücünün scooter’ını sallantılı hale getirir ve aynı zamanda ipliği olmayan çatallı bir scooter kadar güçlü değildir.

Frenler

Esnek çamurluklar, scooterlarda kullanılan frenler arasında en popüler olanıdır. Esnek çamurlukların yanı sıra, piyasada birçok fren mevcuttur. Yarış sırasında sürücü, motosikletin hızını yavaşlatan arka tekerleğe bastırabilir.

Tekerlekler

İlk aşamadaki scooterların tekerlekleri, çekirdekte plastikten ve dış kısımda üretandan yapılmıştı, bu güvenilmezdi ve genellikle kırıldı veya çatladı. Gerekliliğin buluşun anası olduğunu bildiğimiz için, bunun üstesinden gelmek için araştırmacılar, son derece güvenilir olan ve günümüzün binicileri tarafından büyük ölçüde kullanılan metal çekirdekli tekerlekler geliştirdiler.

Günümüz jantlarında kullanılan metal göbek, işlenmiş alüminyum göbek ve dayanıklı üretan lastik ile üretilmektedir. Metalcore jant üreten firmalar Fasen, RILLA, Proto, Envy scooter, Madd gear, Root Industries, Havoc, River wheel co ve Eagle Sport jantlardır.

Kulaklık

Serbest stil scooterlardaki kulaklıklar BMX bisikletlerindekilere benzer. Scooter sporlarında kullanılan scooterlar 1 1/8 ”boyutunda bir kulaklığa uyacak şekilde tasarlanmıştır. Dişli çatallar için dişli bir kulaklık kullanılır.

Kazıklar

Mandal yapımında uzmanlaşmış çok az sayıda marka var. Hem alaşım hem de kromil kullanarak mandal yaparlar. Bu markaların adı 81 gümrük, Tilt, District, Havoc ve Ethic’dir. Çıkıntılarda ve diğer engellerde durmak için scooter mandalları kullanılır. Scooter mandallarının görünümü, BMX mandallarının daha küçük bir versiyonunu andırıyor

Güverte

Başlangıçta, ilk jilet ‘A’ güverteleri biniciler tarafından kullanılıyordu, o zamandan beri serbest stil scooter desteleri uzun bir yol kat etti. Katlama mekanizması vardı, ancak şimdi scooter güverteleri genellikle herhangi bir katlama mekanizması olmadan inşa edildi. Günümüzün modern güvertelerinin çoğu, birbirine kaynaklanmış veya cıvatalanmış iki veya üç parça metalden oluşur.

Scooter Nasıl Kullanılır?

Scooter ile ilgili çeşitli teknikler vardır. Bu bölümde, bu teknikleri ayrıntılı olarak tartışacağız.

Pogo

Pogo, tecrübeli kişiler tarafından uygulanan bir tekniktir. Yeni başlayanlar için değildir çünkü bu yöntemde sürücünün frenlerini basılı tutması ve aynı zamanda arka tekerleğine atlaması gerekir.

Tecrübeli oyuncular bu tekniğin farkında oldukları için bunu yapıyorlardı. Yeni başlayanlar bu yöntemde uzmanlık kazanmak için çok fazla pratik yapmalıdır. Tecrübeli oyuncular pratik yapmaya devam etmelidir çünkü bu hem karmaşık hem de tehlikeli bir yöntemdir.

Hippy Jump

Pogo zor bir numaraydı ama hippy atlama kolay bir oyundu. Pogo tecrübeli kişiler tarafından yapılabilir ancak yeni başlayanların çok fazla pratik yapması gerekir. Hippi zıplaması o kadar kolaydır ki herkes bu numarayı yapabilir. İşin püf noktası, oyuncunun güverteden atlaması ve tekerleklerini yerde bırakması gerektiğidir.

Oyuncu, pozisyonunu döndürerek değiştirebildiği için gözlemlenen bazı farklılıklar vardır. Aynı zamanda binici, Rodeo veya hava yürüyüşü gibi farklı teknikler yapabilir. Rodeo, oyuncunun bir yandan scooter’ı tutarak stil yaptığı ve diğer yandan serbest bırakıldığı pozdur.

Daha önce hippi atlayışının çok kolay olduğunu ve herkesin yapabileceğini söylemiştik ancak bu, profesyonel olmayan herhangi bir oyuncunun scooter’ı tutacağı ve hile yapacağı anlamına gelmez. Rodeo veya hava yürüyüşü gerçekleştirmek için özel bir uygulama gerektirir.

Tavşan zıplaması (Ollie, jay hop, vb.)

Bunny hop, daha önce tartıştığımız ve daha sonra tartışacağımız neredeyse tüm scooter hileleri için yeni başlayanlar için rehber kitaptır. Bu numarayı gerçekleştirmek için oyuncunun sahip olduğu gidonu yukarı çekmesi ve aynı zamanda ayakları scooter üzerinde iken zıplaması gerekir. Yani işi yaparken, scooter tekerlekleri yerden ayrılacaktır.

Tavşan atlamasının arkasındaki ana fikir, sadece scooter’ınızla zıplamaktır. Bu öğrenilmesi gereken temel süreçtir, çünkü zıplamazsanız bir engeli nasıl aşabilirsiniz. Bu numarayı güvenle yaptıktan sonra, oyuncu bir sonraki daha yüksek seviyeli numaralara geçmeyi deneyebilir.

X-Up. (Çubuktan bara)

Bunny hop, yeni başlayanlar için ilk rehberdir, çünkü maksimum numaralar bu numaradan türetilir ve X-UP, sıklıkla kullanılan türetilmiş numaralardan biridir. X-up hilesini gerçekleştirmek için, oyuncunun önce tam bir güvenle tavşan zıplaması yapması ve ardından gidonu havada 90 derece döndürmesi gerekir. Sonunda, inmeden önce gidonları düzeltebilir.

Manuel. (Wheelie)

Manuel numara, oyuncunun arkasına yaslanıp arka tekerleğinde denge kurması gereken kolay bir numaradır. O zaman sürmeye devam etmelidir.

Başlama

Yine tavşan atlama numarasının ustaları bu numarayı kolaylıkla gerçekleştirecek. İlk olarak, oyuncu tavşan atlama numarasını yapacak ve ardından destesini her iki ayağı 45 derece olacak şekilde yana fırlatacaktır. İniş anında oyuncu yere inmeden önce desteyi düzeltmesi gerektiğini unutmamalıdır.

Burun Kılavuzu (Endo)

Burun manuel numarası, manuel numara ile benzerlik göstermektedir. Ancak burun kılavuzu, manuel numaranın tam tersidir. Manuel numara basit bir numaradır. Burada oyuncu sadece arkasına yaslanmalı ve arka tekerleğinde denge kurmalı ve etrafta dolaşmaya devam edecektir. Ancak burun kullanım kılavuzunda, oyuncu öne doğru eğilmeli ve ön tekerleği üzerinde denge sağlamalıdır. Bu yüzden oyuncuların bu numarayı gerçekleştirmek için çok fazla pratiğe ihtiyacı var.

Ayak Yok

Hiçbir ayak tekniğinde, oyuncunun Ollie’yi yapması gerekir. Sonra iki ayağını da güverteden çekmesi gerekir. Bu hareket, hippi atlama tekniğine benzer. Bu numarada hava yürüyüşü ve rodeo da yapabiliriz.

Eziyet

Grind, scooter kullanımında başka bir tekniktir ve aynı zamanda çok ünlüdür. Çok basit, ancak oyuncunun başını kolayca belaya sokma kapasitesine sahip. Yapmanız gereken tek şey Ollie ve güvertenizi 90 derece çevirip sabit ve güvenli bir şekilde raya inmek. Bundan sonra, oyuncu ihtiyacı olduğu sürece öğütebilir, ardından Ollie kapanır.

Bar dönüşü

Bar dönüşü de yararlı bir numaradır. Öğrenmesi zor ama birçok başka numara kombinasyonuna yol açabilir. Bu numara zordur ve deneyimli ve en önemlisi ilgilenenler tarafından yapılır.

Kuyruk kırbaç

Kuyruk kırbaçının öğrenilmesi de zordur, ayrıca birçok başka numaraya veya kombinasyona yol açabilir. İlk önce oyuncunun scooter güvertesini tekmelemesi gerekir ve ardından rekabette ilerleyebilir. Güvenlik amacıyla, oyuncuların ayak parmakları için ayakkabılar önerilir.

Scooter Tipleri

Scooter, parklar, sokaklar, yaylalar gibi çeşitli yerlerde oynanabilir. Bu mekanlardan bazıları aşağıdaki gibidir –

Sokak Skoteri

Sokaklarda gezinti yapmak en zor olanıdır çünkü burada biniciler şehrin içinde gezecekler ve merdivenler, çıkıntılar, korkuluklar ve boşluklar gibi yapıları kullanacaklar.

Sokak sürücüleri veya şehir içi sürücüler, çoğunlukla korkuluklar veya merdiven setleri aşağı kaydırmak gibi teknik numaralara odaklanırlar. Sokaklar çok yönlü olduğundan ve sürücüler trafikten merdivenlere, çıkıntılara ve boşluklara kadar birçok zorlu engelle karşılaşacağından, bunun üstesinden gelmek için boşluk atlayışları, raylı kızaklar gibi numaralar yapmalıdır.

2013’ten bu yana, 90’lardaki kaykay gibi, daha fazla insanın yolda scooter oynaması veya sürmesi için büyük bir itme veya reklam yapıldı. Birçok scooter sürücüsü, bir video bölümünü çekmek istediklerinde genellikle caddeye çıkar.

Park Scooter

Deneyimli scooter binicileri, scooter’ı raylarda, kutularda, çıkıntılarda, duvarlarda, yarım borularda ve hatta yollarına çıkan dikey rampalarda kullanmak için kullanırlar. Normalde tüm bunları bir paten parkında bulabilirsiniz. Yeni numaralar öğrenmek için birçok sürücü uçağa binmekten hoşlanır .

Biniciler, sinek kutuları, dikenler, mahalleler, raylar, çıkıntılar, merdiven setleri, göbek başlıkları ve çıkıntılar gibi farklı engelleri aşmak için, uçma tekniğinden geliştirilen farklı teknikleri takip eder. A çerçeveleri, euro açıkları ve bankalar da bu teknikler arasında yer alır. Ayrıca genellikle bir parkta gerçekleştirilen birçok gelişmiş numara vardır. Bu ayaksız geri sarmalar arasında, kırılmalar ve çevirmeler en ünlüleridir.

Dirt Scooter

Kirli yüzeylerde sürmek için kullanılan scooterların şişirilebilir lastikleri ve BMX bisikletlerine çok benzeyen iç lastikleri vardır. Dirt scootering, zorlu olduğu ve tıkanmanın çamur yüzeyler olması nedeniyle popüler hale geliyor. Artık birçok şirket, çamurlu yüzeylerde koşmak veya atlamak için tüm gereksinimleri karşılayan scooterlar üretiyor.

Flatland Scooter

Yukarıda tartıştığımız tüm araziler arasında, düz arazi arazisi bunların en basitidir. Burada yarışma düz bir zeminde gerçekleşir. Scooter sürme, park alanları, tenis topu sahaları, basketbol sahaları gibi düz bir yüzeyde veya araba yollarında gerçekleşir.

Tüm araziler arasında düzlük en basit olanıdır, ancak sürmek ve rekabet etmek için kullanılan hileler aynıdır. Düz arazide, oyuncular genellikle daha küçük numaraları kombinasyonlarda birleştirmeyi tercih ederler. Kombinasyonların bazı örnekleri kuyruk kamçıları, kılavuzlar, çubuk dönüşleri, taklitler, sürgüler, briflips ve hang fives’tir.

Scooter Kuralları

Bir oyuncunun güvenliği için mümkün olduğu kadar pratik yapmalıdır çünkü pratik yapmak insanı mükemmel kılar. Pratikten başka seçenek yok. En büyük hatalardan biri, oyuncuların herhangi bir alıştırma yapmadan bir şeyleri anında yapabileceklerini düşünebilirler. Bu düşünce, tecrübeye sahip oldukları ve oyunu nasıl oynayacaklarını bildikleri için tecrübeli oyuncuların aklına gelir.

Yeni Gelenler için Kurallar

Sırf eğlence için scooter kullanmak ciddi yaralanmalara neden olabilir. Yeni gelenler bir scooter kullanmadan önce yeterli bilgi edinmelidir. Püf noktaları denemek ve diğer yenilerini denemek için önce yerel bir paten parkına gitmeleri gerekir. Scooter kullanımında kazalar olağandışı olmadığı için güçlü bir kask takmanız şiddetle tavsiye edilir.

Oyuncu Düştüğünde Kurallar

Düşerseniz, vücudunuzu dağıtacağınızdan ve sahada yuvarlanacağınızdan emin olun, böylece kötü bir şekilde yaralanmazsınız. Yaralanırsanız, ilk yardım ayarlayın. Spor çantanızın içinde saklamanız güvenlidir. En önemli şey, düz noktaları olmayan iyi tekerleklere sahip olduğunuzdan emin olmaktır.

Islak Zemin Kuralları

Tüm oyunculara büyük bir tavsiye, asla ıslak zeminde sürmemeleri gerektiğidir çünkü sürücünün tekerlekleri çok kayganlaşabilir ve frenleri doğru zamanda çalışmayabilir. Birçok oyuncu ıslak zemine düştü.

Maksimum sayıda scooter sürücüsü sokakta veya parkta kesinlikle oynamaz. Bununla birlikte, bir anket, oyuncuların parka binmeyi sokakta sürmekten daha keyifli bulduklarını göstermiştir. Bunun arkasındaki sebep, trafik gibi zorlu engellerden dolayı caddeye binmenin parktan daha tehlikeli olmasıdır.

Baş ve Ayakları Koruma Kuralları

Bir kask takmalı ve bir çift ayakkabı giymelidir, çünkü bunlar günümüz scooter’ında en önde gelen güvenlik kurallarıdır. Kask takarak, kaza durumunda sürücü kafasını kurtarabilir. Ayakkabılar önemlidir çünkü tüm vuruşlar ayakla yapılır, bu nedenle ayağınızda ayakkabı olmazsa yaralanabilir ve rekabette tam potansiyel ile ilerleyemezsiniz.

Scooter Şampiyonları

Scootering, BMX ve kaykayın birleşimi olan coşkulu bir oyundur. Bu oyunda oyuncular sokaklarda, parklarda ve diğer mekanlarda çeşitli numaralar yapmak zorundadır. Bu bölümde, Scootering’in bazı şampiyonları ve kariyerleri hakkında tartışacağız.

Jordan Clark

Jordan Clark İngiltere’ye ait ve dört yıldır scooter kullanıyor. Şu anda, Extreme Barcelona Competition 2015’te 89.66 sayı attığı için bu oyunun dünya şampiyonu.

Ürdün, 2014 yılında Grit Academy aracılığıyla onu keşfeden Grit Scooters tarafından desteklenmektedir. İlk Dünya Şampiyonasında, insanların onu tanımaya başlaması için bir performans sergiledi. Ayrıca Scootfest Kupası’nı kazandı ve İngiltere Ulusal Yarışmalarında ikinci sırada yer aldı.

Alexis Letellier

Alexis Letellier, Parisli bir binici. Şu anda Paris’te yaşıyor. Bu oyuna ilk çıkışını 2008 yılında yaptı. Etik, DTC, Her Şey Mümkün ve Black pearl sponsorlarıdır. En sevdiği numara yetenek.

FISE, kariyerinin şimdiye kadarki en iyi olayıydı. Montrö Scooter Yarışması’nın galibi. Sürmeye başladığı ilk scooter, Old Razor’a benzeyen Jd Bug’dı.

Dakota Schuetz

Dakota Schuetz, her scooter yarışmasını kazanma rekoruna sahip Amerikalı profesyonel bir scooter sürücüsüdür. Aynı zamanda trickonolojide tüm 40 numarayı gerçekleştiren scooter sürücülerinden biridir.

İlk kez 2014 yılında dünya şampiyonluğuna çıktı. Şimdiye kadar ISA Dünya Şampiyonası unvanını üç kez kazandı. Scooter şampiyonasında 1080 adlı bir mücadeleyi tamamlayan ilk yarışmacıdır.

Dylan Morrison

Dylan Morrison, New Jersey’li 17 yaşındaki bir binici. Şu anda Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşıyor. Bu oyuna ilk kez 2010 yılında girdi. Sponsorları Apex, Scooter Hut ve Drop the Anchor Clothing.

Üç kez Dünya Şampiyonası’nda En İyi Numarayı ve üç kez Victoria Şampiyonası’nı kazandı. 2015 yılında ISA Dünya Şampiyonası’nda en iyi numarayı arka arkaya üçüncü kez kazandı.

Derek Seay

Derek Seay, 19 yaşında Arizona’dan bir binici. Halen San Tan Vadisi’nde yaşıyor. Bu oyuna ilk kez 2007 yılında girdi. Envy scooterları ve The Vault Pro Scooters sponsorları.

Geri dönüşler veya çift çubuk, oyununda çok sık kullandığı en iyi hileleridir. FISE yarışmasında 11. sırada yer aldı. Yaptığı ilk scooter Razor Pro idi.

Benzer Sporlar

Bir Yorum

  1. Scooter kuralları için çok güzel bir bilgi paylaşım olmuş, tşklr

Başa dön tuşu