Senkronize Yüzme Kuralları

Senkronize Yüzme Kuralları Genel Bakış

Senkronize Yüzme, bir grup sporcunun yüzme ile birlikte dans adımları gerçekleştirdiği bir oyundur. Dans, arka planda çalınan melodiye göre yapılır. Bu eğitim, senkronize yüzmenin temellerini ve nasıl profesyonel bir senkronize yüzücü olunacağını açıklar.

Yüzmedeki diğer etkinlikler gibi, oyuncular da solo, düet, kombo veya takım yapabilirler. Senkronize yüzmede iki rutin vardır

 • Teknik rutin – Teknik rutinde, oyuncular önceden belirlenmiş bir dizi adıma göre performans gösterirler. Kesinlikle belirli yönergelere göre yapılmalıdır.
 • Ücretsiz rutin – Burada adımlar önceden belirlenmemiştir, bu nedenle oyuncular kendi adımlarını seçmekte özgürdür. Serbest rutinde, oyuncular yaratıcılıklarını koreografi, dans ve koordinasyonda göstermelidir.

Senkronize Yüzme Tarihi

Senkronize yüzme, Olimpiyatlara dahil edilmeden önce çok ünlüydü. İlk defa 1891’de tarihe kaydedildiği gibi çalındı. O sırada Almanya’nın Berlin kentinde oynandı. Etkinliği gördükten sonra birçok ülke bu sporu oynamaya ilgi duymaya başladı ve birçok kulüp kuruldu. Aynı zamanda, bu spor ABD ve Kanada’da popüler hale geldi.

Senkronize yüzme ilk kez 1984 yılında Los Angeles Olimpiyatları’na dahil edildi. 1984-1992 yılları arasında solo ve düet olmak üzere iki etkinlikle oynandı . 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda sadece takım etkinliği dahil edildi. Ancak Sidney’de düzenlenen 2000 Olimpiyatlarından itibaren iki etkinlik, yani düet ve takım etkinlikleri düzenlendi ve şimdi senkronize yüzme, kalabalıkları çeken bir spor haline geldi.

Katılan ülkeler

Başlangıcından bu yana, oyun birçok Asya ve Asya dışı ülkede çok ünlü oldu. Her yıl farklı ülkelerden sanatçılar dünya su şampiyonalarında performans sergiliyor. Son dünya şampiyonası (2015) Rusya’nın Kazan kentinde yapıldı.

Aşağıdaki ülkeler madalya durumunda spora hakim oldular.

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Çin
 • Rusya
 • Avustralya
 • Doğu Almanya

Senkronize Yüzme Ekipmanları

Senkronize yüzme, sporcuların müziğe göre tepki vermeleri ve buna göre suda yüzmeleri veya dans etmeleri gereken bir ritmik yüzme şeklidir. Dolayısıyla bu sporda kullanılan ekipmanlar diğer yüzme sporlarından oldukça farklıdır.

Sporcuların kullandığı ekipmana geçmeden önce senkronize yüzmenin yapıldığı oyun ortamını öğrenelim.

Oyun Ortamı

Senkronize yüzme, özel olarak tasarlanmış bir havuzda oynanır. Havuzdaki su temiz olmalı ve suyun sıcaklığı 25 derece civarında olmalıdır. Havuzun boyutu en az 20 mx 30 m olmalı ve bunun içinde 12 mx 12 m alan en az 3 m derinliğinde olmalıdır.

Şimdi senkronize yüzmede kullanılan ekipmanı tartışalım.

Burun Klipsi

Senkronize yüzmede, sporcular çok sayıda su altı hareketi yapmak zorundadır. Oyuncuların burnuna su girme ihtimali var. Bunu önlemek için sporcular küçük bir sert plastik veya tel klips kullanırlar. Aynı zamanda ince bir kauçuk kaplamaya sahiptir.

Gözlük

Koruyucu gözlük gözlere güvenlik sağlar. Su altı hareketi nedeniyle gözlere su girebilir. Gözlüğün rutin yarışmalar için kullanılmasına izin verilmediğini unutmamak önemlidir.

Sporcular gözlükleri sadece antrenmanlar için kullanabilirler. Bu sadece şekil testi için kullanılır. Gözlükler gibi sporcular da rutin yarışmalar sırasında bone kullanamazlar. Figür testi sırasında, sporcular tarafından sadece beyaz veya siyah bir bone giyilir.

Sualtı Hoparlörleri

Senkronize yüzme için en önemli ekipman su altı hoparlörleridir. Müzik duyulmuyorsa yüzücüler su altında performans gösteremezler. Müzik, ritmik bir spor olduğu için senkronize yüzmede önemli bir rol oynar.

Suyun empedansının havadan 3600 kat daha fazla olduğunu biliyoruz. Ayrıca havada dolaşan ses ile sudaki ses arasında 62 dB (desibel) sapma vardır. Bu sorunun üstesinden gelmek için senkronize yüzmede kullanılan su altı hoparlörleri Piezoelektrik Teknolojisine bağlıdır .

Mayo

Mayonun en önemli yönlerinden biri sporcular için rahat olması ve şeffaf olmamasıdır. Figür testi sırasında sporculara siyah mayo ve rutin müsabaka sırasında her sporcu için müziğe uygun rutin bir takım elbise önerilir.

Sporcuların düet ve takım etkinliği gibi iki etkinlikte performans sergilediği de olabilir. Böyle bir durumda sporculara iki farklı mayo verilecektir.

Senkronize Yüzme Nasıl Yapılır?

Daha önceki günlerde senkronize yüzme Su Balesi olarak biliniyordu . Tarih, kaydedilen ilk uluslararası yarışmanın 1891’de Almanya’nın Berlin kentinde yapıldığını söylüyor. O olaydan sonra birçok ülke ilgi gösterdi ve ilgili ülkelerden kulüpler rekabete dayalı maçlar oynamak ve düzenlemek için kuruldu. Bu sporda gerçekleştirilen becerilerden bazıları şu şekildedir:

Yumurta çırpıcı

Tüm senkronize yüzücüler, yumurta çırpıcı becerisi hakkında net bir fikre sahip olmalıdır. Bu spordaki en temel becerilerden biridir. Bu beceride bir yüzücü stabiliteye ulaşabilir ve su üzerinde bir yüksekliğe ulaşabilir. Daha sonra diğer eylemleri gerçekleştirmek için ellerini serbest bırakabilir. Bir sporcu olabildiğince fazla yüksekliğe ulaşabilir, ancak ortalama boy göğüs hizası civarındadır.

Yine de bu bir spor ama koreografisi müzik ve dans nedeniyle yapıldı. Yumurta çırpıcı ile sporcu su seviyesinin üzerine çıkar ve diktir. Aynı zamanda, ya her iki kolunu ya da en az bir kolunu havaya kaldırmalıdır. Bununla bitmiyor. Bir yüzücü suyun üstündeki havada dikey olarak yukarı çıkmak isterse, boost tekniği vardır. Bu, bir yumurta çırpıcı birikimi ve ardından yüzücüyü sudan dikey olarak itmek için bacakların güçlü bir ekip çalışmasıyla gerçekleştirilir.

Kürek

Yumurta çırpıcı becerisi normalde bacaklar tarafından gerçekleştirilir, ancak tam tersine, kürek genellikle ellere bağlıdır. Diğer destekleyici sporcuların elleri, bir sporcunun vücudunu itmek için kullanılır. Senkronize yüzmede kullanılan farklı kürek türleri vardır.

Ünlü ve en çok kullanılan kürek teknikleri, destek kürek, torpido kürek ve pervane kürek tekniğidir .

Yaygın olarak uygulanan diğer teknikler de sabit kürek, timsah kürek, kürek kürek, namlu kürek ve kol kürekidir .

Eğitimde kullanılan ters kürek ve direkt pervane gibi başka kürekler de vardır .

Pozisyonlar

Senkronize yüzmede, gözlerinizi kırpmanıza izin vermeyecek birkaç pozisyon vardır. Bunlar çok ünlü ve genel olarak sporcular performans sergilediğinde çok çekici ve zarif görünüyor.

Bazı pozisyonlar aşağıdadır

Küvet – Bu pozisyonda, her iki bacak göğse kadar kaldırılır. Bacaklar ve ayakların tepesi suya paralel olmalıdır.

Bölünmüş Pozisyon – Yüzücünün bacaklarından biri geriye doğru uzatılır ve biri yüzey boyunca öne doğru uzatılır, ancak yüzücü dikey konumda olmalıdır.

Şövalye – Burada bacaklar su yüzeyinde düzdür ve bir şövalyenin duruşu için baş kalçalar ile dikey olarak aynı hizadadır. Aynı zamanda vücut yüzeyde kavislidir.

Heron veya Bent Knee – Burada da vücut dikey konumda olacak ve adından da anlaşılacağı gibi bir bacak bükülecek, diğeri düz olacak.

Turna – Burada yüzücünün vücudu dik pozisyonda olmalı ve bu pozisyonda bir bacak dik, diğeri yüzeye paralel olmalıdır.

Yan Balık Kuyruğu – Bu, bir vinç pozisyonuna benzer, ancak bu pozisyonda bir yan Y pozisyonu ilave edilir.

Sırt Düzeni – Bu, bir yüzücünün yattığı ve kalçalarının altına bakıp kürek çekerek yüzeyde yüzdüğü normal bir temel yüzme pozisyonudur.

Ön Yerleşim – Bu pozisyonda yüzücünün yüzü yüzeyin altında ve sırtı yukarıda olacaktır. Yüzücü göğsünden kürek çekmek zorundadır ve nefes almayacaktır.

Flamingo – Bu pozisyonda, alt bacak göğsüne, incisi dikey bacağın dizine değecek şekilde çekilmelidir.

Bale Ayağı – Burada bir bacak uzatılarak vücuda dik, diğeri ise yüzeye paralel tutulur.

Senkronize Yüzme Kuralları

FINA veya Federation Internationale de Natation veya (Uluslararası Yüzme Federasyonu), senkronize yüzme için yönetim organıdır. FINA, uluslararası su sporları yarışmalarının yönetimi ve kontrolü için Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından tanınmaktadır. Merkez ofisi İsviçre’nin Lozan kentindedir.

Şu anda, Yaz Olimpiyatları sırasında düzenlenen beş su sporları yarışması var. Bunlar arasında yüzme, dalış, su topu, açık suda yüzme ve senkronize yüzme yer alır. FINA, tüm bu yarışmalarla ilgilenir. 24 Temmuz 2009’da Uruguay’dan Julio Maglione FINA başkanı seçildi.

Senkronize yüzmenin önemli kurallarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Olimpiyatlara katılmadan önce yüzücüler eleme müsabakalarını geçmelidir.
 • Olimpiyatlara odaklanırsak, her Olimpiyatta oynanan sadece iki etkinlik vardır, yani takım ve düet
 • Burada bulunan iki rutin vardır biri ücretsiz rutin ve diğeri teknik rutindir
 • Oyuncular hem takımda hem de düet halinde performans sergileyebilir
 • Teknik rutin önceden belirlenmiştir ve belirli unsurlara göre kesinlikle gerçekleştirilmelidir
 • Serbest rutin önceden belirlenmiş değildir, bu nedenle oyuncular performanslarını yapmakta özgürdür ve serbest rutinde yaratıcılıklarını koreografi, dans ve koordinasyonda göstermek zorundadırlar.
 • Düet etkinliğinde, iki yüzücü ve bir yedek yüzücü vardır. Serbest rutinde, zaman sınırı 3:30 dakikadır ve teknik rutinde zaman sınırı 2:20 dakikadır.
 • Takım yarışmasında sekiz yüzücü ve bir yedek yüzücü vardır. Serbest rutinde zaman sınırı, teknik rutinde 4:00 dakika ve 2:50 dakikadır.
 • Her durumda, en fazla 15 saniyelik gevşeme vardır.
 • Hakemler, oyuncular tarafından gösterilen performansın zorluk seviyesine göre puan verir.
 • Verilen puanlar 0,0 ile 10,0 arasındadır.

Senkronize Yüzme Şampiyonları

FINA veya Federation Internationale de Natation veya (Uluslararası Yüzme Federasyonu), senkronize yüzmenin yönetim organıdır. Bu, tüm dünyadaki uluslararası şampiyonaları düzenler. Bunun dışında her ülkenin oyunu düzenlemek için kendi yönetim organı vardır. Önemli şampiyonalardan bazılarının listesi aşağıdaki gibidir.

 • Dünya Su Sporları Şampiyonası
 • FINA Dünya Gençler Senkronize Yüzme Şampiyonası
 • ABD Senkronize Yüzme Şampiyonası
 • Avrupa Senkronize Yüzme Şampiyonası
 • Avrupa Su Sporları Şampiyonası

Senkronize yüzme, oyuncuların suda iken oyunlarını oynamaları gereken maceralı bir spordur. Bu sporun şampiyonlarından bazıları şöyle:

Olga Brusnikina

Olga Brusnikina, üç kez Olimpiyatları kazanan Rusya’dan senkronize bir yüzücü. Kariyerinin başlangıcında, 1993 Dünya Gençler Senkro Şampiyonasında solo rutinde yer aldı. 2000 yılında düet dalında altın madalya kazandı ve ortağı Mariya Kiselyova idi.

2004 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. 2001 yılında evlendi ve İtalya’da yaşadı. Bu sporu Moskova Oblast’ta da çalıştırdı. Halen, Rusya Olimpiyatları’nın beden eğitimi ve sporu hükümet komisyonu üyesi olarak seçilmiştir.

Carolyn Waldo

Carolyn Waldo, uluslararası yarışmalarda solo ve düet olarak yarışan Kanadalı senkronize bir yüzücüdür. Bir Olimpiyatta iki altın kazanma rekoruna sahip. Bunu 1988’de hem solo hem de düet yarışmalarını kazandığı yerde yaptı. 1984 Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazandı. 1985’te Rome Open ve Spanish Open’a katıldı ve ikisini de kazandı.

Aynı yıl FINA Dünya Kupası’nı da kazandı. 1986’da İspanya Açık’ı kazandı. 1986’da İngiliz Milletler Topluluğu Oyunlarına ve Dünya Şampiyonalarına da katıldı ve ikisini de kazandı. 1987’de Pan Pacific Şampiyonası’nı ve FINA Dünya Kupası’nı kazandı. 1988’de emekli olduğunu açıkladı.

Tracie Ruiz

Tracie Ruiz, Amerika Birleşik Devletleri’nden üç kez Olimpiyatları kazanan senkronize bir yüzücü. Tüm kariyeri boyunca çeşitli yarışmalarda 41 altın madalya kazandı. 1983 ve 1987 Pan Games’te her birinde birer altın kazandı.

1984 Yaz Olimpiyatları’nda bir altın, 1988 Olimpiyatları’nda ise gümüş madalya kazandı. 1982 Dünya Su Şampiyonası’nda ortağı Candy Costie ile düet gümüş madalya kazandı. Ulusal düzeyde, 1981’den 1986’ya kadar tüm ABD Yarışmalarını kazandı.

Angelika Timanina

Angelika Timanina, Rusya’dan senkronize bir yüzücüdür. Yedi kez Avrupa Şampiyonası ve sekiz kez Dünya Şampiyonası kazandı. Bununla birlikte 2012 Yaz Olimpiyatları’nda da altın madalya kazandı.

Çocukluğundan beri bu sporu seviyordu, bu yüzden Olimpiyat Rezervi Hazırlık Spor Okulu – Trud’da eğitim almak için Moskova’ya taşındı. 2008 FINA Dünya Kupası’nda ortağı Daria Korobova ile düet dalında bronz madalya kazandı.

2009’da Dünya Kupası’na katıldı ve serbest ve teknik rutinlerde iki altın madalya kazandı. 2010 yılında Avrupa Su Sporları Şampiyonasına katıldı ve takımı altın madalya kazandı.

Anna Kozlova

Anna Kozlova, Sovyetler Birliği’nden senkronize bir yüzücüdür. Kariyerinin başında 1989 Dünya Kupası’nda yer aldı ancak herhangi bir madalya kazanamadı. Ancak 1991 Dünya Kupası’nda Sovyetler Birliği adına bronz madalya kazandı. Aynı zamanda ortağı Olga Sedakova ile düet rutininde altın madalya kazandı.

1993 yılında partneri ile Avrupa Su Sporları Şampiyonasına katıldı ve düetlerde altın madalya kazandı. 1993 şampiyonasının ardından ABD’ye gitti ve 1994 yılında yeşil kartını aldı. Daha sonra birçok şampiyonada yer aldı ancak madalya alamadı. Ancak 2002 Dünya Kupası, 2003 Pan Oyunları ve 2004 Yaz Olimpiyatları’nda sırasıyla bronz, iki altın ve bronz madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu