Sepak Takraw (Ayak Voleybolu) Kuralları

Kuralları ve Tarihi

Ayak Voleybolu, Güneydoğu Asya kökenli voleybol benzeri bir oyundur. Kelimenin tam anlamıyla ‘Kick Ball’ çevirisi ile 3 oyuncu, ortada bir ağ ile voleybol tarzı bir sahada rakiplerine karşı yarışıyor.

Voleybolun aksine, Sepak Takraw’da oyuncuların top oynamak için ellerini kullanmasına izin verilmez ve topa dokunmak için ayaklarını, kafalarını, dizlerini ve göğsünü kullanmaları gerekir. Güneydoğu Asya’da popülerdir, özellikle yerel olarak ‘Sepak Raga’ olarak bilinen Malezya’da ve ‘Takraw’ olarak adlandırılan Tayland’da popülerdir.

Oyunun tarihi 15. yüzyıla kadar uzanıyor ve oyunun Güneydoğu Asya’nın farklı bölgelerinde biraz farklı versiyonları çalınıyor. Bununla birlikte, 1940’larda ilk resmileştirilmiş kurallar seti tanıtıldı ve oyun, tüm dünyada sporu yöneten Uluslararası Sepak Takraw Federasyonu olan ISTAF ile Sepak Takraw’ın resmi adını aldı. yıl. Güneydoğu Asya dışında, oyun özellikle ABD, Kanada ve önemli güneydoğu Asya topluluklarının bulunduğu diğer batı ülkelerinde popülerdir.

Amacı Nedir?

Oyunun amacı, bir takımın rakiplerinin hata yapmasına neden olarak rakiplerinden daha fazla puan elde etmektir ve sonuçta bir puan verilir. Ancak, Myanmar’da (Burma) oynanan ‘Chin Lone’ adlı oyunun biraz farklı bir versiyonunda, takımlar birlikte oynuyorlar, oyun daha çok amacın herhangi bir muhalefeti yenmek değil, giderek ilginç ve zarif şekillerde topun tepesinde.

Oyuncular ve Malzemeler

Ayak Voleybolun’daki iki takımın her biri, her biri belirli bir pozisyonda oynayan üç oyuncudan oluşur. Bunlar, mahkemede en geride kalan oyuncu olan Teukgong ve mahkemenin her iki tarafındaki ağa daha yakın oynayan bir İç Sol İç ve Sağ İç.

Oyunlarda kullanılan top bir dizi sentetik malzemeden yapılır ve müsabakada kullanılıyorsa tüm toplar ISTAF tarafından onaylanmalıdır. Toplar ‘dokuma’ ve 12 delik ve 20 kavşaktan oluşmalı ve düzenleme boyutu ve ağırlığı ile olmalıdır

Oyunlar, erkekler için 1.5 m yükseklikte ve kadınlar için 1.42 m yükseklikte 13.4 x 6.1 metre boyutlarında çift boyutlu badminton kortuna benzer bir sahada oynanacaktır.

Nasıl Sayı Alınır?

Ayak Voleybolu skoru nispeten basittir ve bir taraf rakipleri her hata yaptığında puan alır. Oyunda bir nokta ile sonuçlanan hatalar şunları içerir:

 • Oyuncu servis yapmak için yerden atlıyor
 • Oyuncu servis yaparken topu yalamıyor
 • İçeriden bir oyuncu topu atarken fileye dokunuyor
 • Top rakip defansın yarısını geçemiyor
 • Top ağın üzerinden geçiyor, ancak mahkeme sınırları dışına iniyor
 • Arka arkaya 3 defadan fazla top oynamak
 • Karşı taraftaki topa dokunmak
 • Top kola temas ediyor
 • Topu tutma veya tutma
 • Top tavana veya başka bir nesneye dokunuyor

Nasıl Kazanılır?

Ayak Voleybolu maçı ilk seti iki takım kazanarak kazanır. Her set ilk 21 puana ulaşan takım tarafından kazanılır. Eğer bir takım 21-21 berabere kalırsa, iki sayı önde veya 25 sayıya ulaşan ilk takımın kazanan ilan edildiği bir kravat kırıcı oynanacaktır. Oyunun hızlı ve atletik doğası nedeniyle, bir takımın bir maç kazanmada başarılı olması için iyi derecede fiziksel uygunluk, esneklik ve takım çalışması gerekir.

Sepak Takraw (Ayak Voleybolu) Kuralları

Sepak Takraw oyunları üç oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanacaktır.
Oyunlar resmi bir Sepak Takraw topuyla ITSAF tarafından belirlenen düzenleme büyüklüğüne ve işaretlerine uyan bir sahada oynanmalıdır.
İlk görev yapacak takıma maç başlamadan önce yazı tura atılır.
Oyun, sunucu bir takım arkadaşı tarafından topa atıldığında başlar ve daha sonra bir ayağı servis çemberinde tutarak topu ağ üzerinden tekmelemek gerekir.
Oyuncular topa sadece ayakları, kafaları, dizleri ve göğsüyle dokunabilirler. Topa elle veya vücudun herhangi bir kısmına dokunmak bir hataya ve muhalefet için bir noktaya neden olabilir.
Her takıma, topun yere temas etmesine izin vermeden, topu en fazla üç kez dokunarak ağ üzerinden geri dönmesine izin verilir.
Topun zemine çarpmadan önce ağ üzerinden geri dönmemesi, muhalefete bir nokta ile sonuçlanır.
Sepak Takraw’da muhalif faylanma sonucu her zaman puan verilir ve bunu çeşitli şekillerde yapabilirler (yukarıya bakınız).
21 puana ulaşan ilk takım bir set kazanır. İki seti kazanan ilk takım kazanan ilan edilir.

Benzer Sporlar

3 Yorum

 1. Hi colleagues, its enormous paragraph regarding educationand fully explained, keep it up all the time.

Başa dön tuşu