Serbest Stil Güreş Kuralları

Güreş fiziksel bir dövüş sporudur. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak en yorucu sporlardan biridir ve muhtemelen bu maçta bir maç kazandığınızda o anın büyük bir zevk vermesinin nedeni budur. Bu oyun sadece sağlam fiziksel uygunluk değil, aynı zamanda gerçek sporcu ruhunu tanımlayan kırılmaz bir güven ve karakter gerektirir.

Tarihçesi

Mağaralardaki eski çizimler, oyunun MÖ 3000 yılına kadar uzanıyor. Güreş, MÖ 708’de Olimpiyat Oyunlarına girdi. Doksanlı yılların başlarında, serbest stil formatı, bir kişinin kollarını ve bacaklarını kullanarak rakibini belinin üstünde veya altında tutmasına izin verildiği güreşe tanıtıldı. Oyun Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de büyük bir popülerlik kazandı.

Tıpkı serbest stil gibi, Greko-Romen de eşit derecede popüler olan başka bir güreş tarzıydı, ancak serbest stilden farklı olarak, güreşçiler kollarını ve üst bedenlerini kullanabiliyor ve rakiplerinin yalnızca bu kısımlarını tutabiliyorlardı. Daha önce on kategori Greko-Romen tarzında sunmak için kullanıldı. Daha sonra 2004 Olimpiyat Oyunlarında, 8 kategoriyi sınırlayan değişiklikler yapıldı.

Amaç

Her güreşçinin amacı rakibi sıkıştırmak ve şiddet olmadan kendi üstünlüğünü sağlamaktır. Bunu yaparken güreşçiler, indirme, eklem kilitleri, iğneler ve kıskaç gibi çeşitli teknikler uygularlar.

Jüri, rakibinizi sıkıştırmak için her başarılı hamle için puan verir. Maçın sonunda maksimum puana sahip olan takım kazanan ilan edilir.

Düzenleyici Organlar

United World Wrestling (UWW) adlı uluslararası bir yönetim organı, güreş sporu içindir. Eskiden Uluslararası İlişkili Güreş Tarzları Federasyonu veya Fransızca, Fédération Internationale des Luttes Associées (FILA) olarak biliniyordu.

Olimpiyatlarda güreşten sorumlu. Greko-Romen güreşi ve erkekler ve kadınlar için serbest stil güreş dahil olmak üzere çeşitli güreş türleri için uluslararası yarışmalara başkanlık eder. UWW, aşağıdaki güreş tarzlarında kurallar ve düzenlemeler belirler ve uluslararası yarışmalar düzenler:

 • Greko-Romen Güreş
 • Serbest Güreş (Erkekler ve Kadınlar)
 • Uğraşmak
 • Plaj Güreşi
 • Amatör güreş
 • Kilo Verme
 • UWW, Wrestling World Championships adlı bir amiral gemisi etkinliği düzenler.

Katılan Ülkeler

Güreş, başlangıcından bu yana Olimpiyat Oyunlarında mevcuttur. Olimpiyat Oyunlarına girişinden bu yana, bu oyunun farklı ülkeler tarafından popülerliği ve talebi katlanarak arttı. Pek çok Asyalı ve Asyalı olmayan ülke bu oyun kategorisine aktif olarak katılır.

Güreşlere katılan baskın Asya ülkelerinden bazıları Japonya, İran, Hindistan, Özbekistan ve Güney Kore’dir. 2014 Asya oyunlarında Hindistanlı Yogeshwar Dutt , erkekler 65 Kg serbest stil kategorisinde altın madalya ve 63 Kg serbest stil kategorisinde Japon Rio Watari altın madalya kazandı.

Benzer şekilde, Asyalı olmayan birçok ülke yeteneklerini yaz Olimpiyatları gibi etkinliklerde gösterdiler. Yarışmalarda Rusya, ABD, Azerbaycan gibi ülkeler öne çıkıyor. 2012 Yaz Olimpiyatları’nda ABD’den Jordan Burroughs erkekler 74 KG serbest stil kategorisinde altın madalya alırken , Rusya’dan Natalia Vorobieva kadınlar 72 kg serbest stil kategorisinde altın madalya kazandı .

Oyuncu ve Malzeme

Güreş, özel ekipman sayısı söz konusu olduğunda düşük anahtar oyundur. Güreşçiler, eylemlerinin şokunu atabilecek alanda yarışırlar. Güreşçiler oyun alanına eller serbest olarak girerler.

Güreş Matı

Güreş matı, oyunda gerekli olan birincil ekipmandır. Paspas, güreşçileri koruyacak ve her stil için kuralları uygulayacak şekilde tasarlanmıştır. Güreş paspasları, Lise paspasları, Antrenman paspasları ve Uluslararası Paspaslar gibi çeşitli versiyonlarda gelir.

Uluslararası Yönetmelige Uygun Güreş Minderleri

Paspasların boyutları üniformalı olmalı ve Uluslararası İlişkili Güreş Tarzları Federasyonu (FILA) yönergelerine uygun olmalıdır.

 • Paspaslar bir yıldan fazla kullanılamaz
 • Bir hakem, yarışmadan önce her matı onaylamalıdır.
 • Matların kalınlığı, yüksek yoğunluklu, şok emici köpükten yapılmış bir göbek ile 5 ila 7 santimetre arasında olmalıdır.
 • Paspasın yüzeyi, kolayca temizlenebilen ve kaymayı önleyen, aşındırıcı olmayan bir vinil malzemeden olmalıdır.
 • Kare şeklindeki paspaslar 12 metre X 12 metre olmalıdır.
 • Sekizgen şeklindeki paspaslar 15 metre çapında olmalıdır.

Güreş Atleti

Güreş atleti, güreşçinin gövdesini örten tek parça bir giysidir. Omuzların korunması için üzerine kayışlar konulmuştur.

Atlet likralı veya naylondan yapılmıştır. Güreşçi turnuvalara katılıyorsa giymek zorunludur. Belirli bir takım tek renk atlet giyer.

Güreş Başlığı

Güreş başlığı önemli bir öğe değildir. Ancak daha fiziksel hale gelebileceği daha yüksek seviyeli bir maçta oynuyorsanız, bir başlık takmanız yeterlidir. Ayar kayışları ile hepsine uyabilen tek boyutlu bir kafa dişlisi mevcuttur.

Başlıklar, güreşçinin kulaklarını korumak için tasarlanmıştır. Başlıklar olmadan bir güreşçi, birisinin kulağına tekrar tekrar çarpmasından sonra ortaya çıkan “karnabahar kulağı” ndan muzdarip olabilir. Güreşçilerin karnabahar kulağı olması muhtemeldir çünkü maç sırasında kulakları vurulabilir. Bu darbeler kulak dışının şekline ve yapısına zarar verebilir.

Güreş Ayakkabısı

Ayakkabıların çok yumuşak ve hafif olması gerekir. Bunun nedeni, güreşçinin maç sırasında hafif hissetmesi gerektiğidir. Çok uzun saatler oynamadığınız sürece, bu aynı zamanda yatırım yapmak için zorunlu bir öğe değildir.

Güreş Diz Pedleri ve Ağız Koruyucuları

Dizlerin korunması için dizlikler kullanılmaktadır. Atış işlemi sırasında güreşçilerin çoğu dizleri üzerinde yaralanır, bu yüzden bu çok önemli bir maddedir.

Öte yandan maç sırasında güreşçinin dişlerini korumak için ağız koruyucular kullanılır. Bunlar, güreşçinin ağzının içine taktığı diş telleri gibidir.

Güreş Grupları

Bir maçta genellikle iki tür bant kullanılır: kırmızı ve yeşil. Bir güreşçiye kırmızı bant, diğerine yeşil bant verilir. Bunların güreşçinin ayak bileğine yerleştirilmesi gerekir.

Bantlar, güreşçinin tanımlanmasını ve puanlanmasını hakem için kolaylaştırır. Hakem bu iki tür kordonu bileklerine sarmıştır.

Oyun Ortamı

Güreş kapalı alanda yapılan bir spordur. Güreş maçı ve izleyiciler için ayrılan alanın dışında, oyun ortamı üç hakemden oluşan bir jüriyi içerir –

 • Hakem – Hakem merkezdeki hareketi kontrol eder ve hareketi başlatmak ve durdurmak için düdük çalar.
 • Hakem – Skoru tutmak ve çeşitli kararlarda hakem tarafından gerekli görüldüğünde ara sıra onay vermek için matın yanına oturur.
 • Mat başkanı – Mat başkanı , puanlama masasına oturur ve zamanı tutar. Teknik üstünlüğü beyan etmekten ve hakem ile hakemin çalışmalarını denetlemekten sorumludur. Düşüş çağrısı yapmak için, üç hakemin herhangi ikisi aynı fikirde olmalıdır.

Önemli Terimler

Bu oyunu oynamaya başlamadan önce sık kullanılan terimlerini anlamanız gerekir. Bir güreş oyununda sıkça karşılaşacağımız bazı temel terimleri tartışalım.

 • Aksiyon – Güreşçilere güreşe başlaması için hakemin emri.
 • Kol kontrolü – Rakibin kollarını kontrol etmek.
 • Kol atma – Bir güreşçinin rakibinin kolunu tutarak rakibini omzunun üzerinden attığı hareket.
 • Baz – Güreşçinin sırtı veya karnı yerine elini ve dizlerinin üzerine koyduğu iyi bir güreş pozisyonudur.
 • Köprü – Bu, güreşçinin sırtının mata temas etmesini engellediği bir pozisyondur.
 • Köprü çıkışı – Bu hareket, rakipten kaçmak için kullanılır. Güreşçi bir köprüden mideye yuvarlanır.
 • Arıza – Bu, bir güreşçinin başka bir güreşçiyi minderin üzerine karnına veya yanına koymaya çalıştığı harekettir.
 • Bout – Bir güreş maç, iki (bazen daha çok) rakipleri kazanmak ve üstün konumunu korumak. Girişiminde sparring ortakları arasında fiziksel bir yarışmadır.
 • Kenetleme – Bu, kolların rakibin etrafında kenetlenmesi işlemidir. Rakip, kollarını, ellerini ve bileklerini kenetlenmeden kontrol etmelidir.
 • Varsayılan – Bu, rakibin maçı oynayamayacak kadar kötü bir şekilde sakatlandığı veya adı çağrıldığında maçta görünmediği zaman kazananı duyurma işlemidir.
 • Karar – Bu terim, bir maçın 1-7 puan arasında kazanılmasını ifade eder.
 • Diskalifiye – Herhangi bir güreşçi maçın kurallarını ihlal ederse diskalifiye edilir.
 • Kaçış – Herhangi bir güreşçi maçın kurallarını ihlal ederse diskalifiye edilir.
 • Pim – Birinin diğerinin omuz bıçağını paspasa zorladığı süreç.
 • Tersine çevirme – Bu, diğerinin altında kalan güreşçinin rakibi üzerinde kontrol sahibi olduğu bir harekettir. Bu tür bir hareket güreşçiye iki puan kazandırır.
 • Çıkmaz – Güreşçilerden hiçbirinin pozisyonunu iyileştiremeyeceği bir durum ortaya çıktığında, maç yeniden başlangıç ​​çizgisinden başlar. Buna çıkmaz denir.
 • Freestyle – Güreşçinin kollarını, bedenlerini ve bacaklarını kullanarak rakibini bel hizasının üstünde veya altında tutmasına izin verilen bir güreş türüdür.
 • Folkstyle – Süreç, serbest stil ile aynıdır ve kontrole daha fazla odaklanır.
 • Greko-Romen – Güreşçinin vücudunun üst kısmını ve kollarını rakibinin aynı kısmını tutmak veya ona saldırmak için kullanabildiği çok popüler bir güreş tarzı.
 • Yasadışı tutuş – Maçın herhangi bir noktasında, bir güreşçi tolere edilebilir sınırın ötesinde bir kuvvetle diğerini iterse veya rakibin normal nefes alma sürecini engelleyen herhangi bir eylem gerçekleştirirse, buna kural dışı tutuş denir.
 • Büyük Karar – Bu, bir maçı 8-14 puanla kazanma sürecidir.
 • Yakın düşme – Güreşçinin bir omzunun mata dokunduğu ve diğerinin 45 derecelik açıyı geçtiği veya her iki omuzun da minderin 4 inçlik alanına yerleştirildiği bir pozisyondur.
 • Nötr pozisyon – Her iki güreşçinin kontrollerini kaybettiği pozisyondur. Dolayısıyla; bu pozisyondan güreşçiler birbirlerini alt etmeye çalışırlar.
 • Kaldırma – Ayakta duran bir pozisyondan rakibinizi yere koyarak kontrolü ele geçirmek, alt etme olarak adlandırılır. Bu hareket güreşçiye iki puan kazandırır.

Güreş Nasıl Oynanır?

Güreş, gücün olduğu kadar stratejinin de savaş oyunudur. Güreşçiler, rakibin gelecek hamlelerini önceden tahmin etmeli ve onlara eşit derecede güçlü bir hareketle cevap vermelidir. Güreşçiler oyun alanına girerler ve matta işaretlenmiş orta daireye giderler. 

Güreşçilerin oyun oynarken çalışanlarının birkaç temel hamlesini görelim –

Yarım Nelson ve Kasık

Bu, güreşin basit ama önemli hareketlerinden biridir. Bu hareketin ana kısmı, Greko-Romen Güreşinde yasaklanan kasıktır. İşte bunu nasıl yapıyorsun

 • Başlangıçta elinizi rakibinizin arkasına koyun. Onu ileri sar.
 • Bu zamana kadar rakibiniz kendini ayak parmağından düşmekten korumaya çalışacaktır.
 • Şimdi kasık tutması için sağ elinizi bacaklarının arasından geçirin.
 • Dönmeye çalıştığı anda sol kolunuzu sol elinin altına kaydırın ve yarım nelson ve kasık kombinasyonunu yapın.

Vücut Makası

 • Rakibinizi matın üzerine koyun ve onu vücudunuzun altına yuvarlayarak sabitleyin.
 • Başını aniden sol tarafına doğru iterek yarım nelson yapın. Bu süre zarfında rakip direnmeye çalışacaktır.
 • Bacaklarınızın arasından kayacak şekilde zıplayın.
 • Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi üzerine yuvarlayın.
 • Ayakları dedikodu gibi ayarlayın ve bu kesin bir atışla sonuçlanacaktır.

Bar ve Daha Fazla Kol Tutuşu

 • Güreşçinin sol tarafında bulunuyorsanız, sol kolunu etrafından vurarak bir kol daha tutun.
 • Sağ ile rakibinizin sol kolunun altına tutun ve başınızın altına sıkıca tutun.
 • Çubuğu yukarı doğru hareket ettirin, ardından başka bir kol tutamağı ile ileri doğru çekme hareketi yapın. Bu hareket, rakibi, ağırlığı göğsüne yüklenecek bir pozisyonda paspaslamaya zorlayacaktır.
 • Bu hareket sayesinde, tutuşunun kayması meydana gelir ve bunu hemen yere düşer.

Ayak ve Ayak Bileği Tutuşu

Bu hareket, güreşçi paspasın üzerinde olduğunda iyi bir şekilde korunabilir –

 • Sağ tarafta çalışırken, savunma kıskacının sol ayağını yukarı çekin.
 • Ayak parmağını tutarak sağ bacağının altından kaydırın.
 • Savunma oyuncusu yükselmeden beklemeyi tamamlamak için, sağ elinizi onun altına koyun ve hapsedilmiş sol bileğinizi kavrayın.
 • Bu süreç daha az acı verecek ve rakip seve seve vazgeçecektir.

Güreş Başlığı

Boyunduruğu uygulamak için mükemmel zaman, rakibinizin elinde ve dizlerinin matın üzerinde olduğu zamandır. Bu pozisyon uygundur çünkü bu durumda el kafa ile kilitlenir.

Bunu nasıl yapıyorsun –

 • Rakibinizin sağ tarafında bulunuyorsanız, başını aşağı doğru itin ve sol kolunuzu ağır bir şekilde başına dayayın.
 • Şimdi rakibinizin sağ kolunun içine girmeye çalışın
 • Sol elinizi bileğinizin hemen altından tutun.
 • Şimdi başını kolunuza doğru çekerek güvenli bir şekilde kilitleyin. Bu, savunma oyuncusunu çaresiz kılar ve biraz çabayla matta zorlanabilir.

Çeyrek Nelson

Tutuşu değiştirmek istiyorsanız, bu sizin için en iyi harekettir. Bunu nasıl yapıyorsun –

 • Rakibin sağ tarafında bulunuyorsanız, sol elinizi onun sağ kol çukurunun altına koyun.
 • Öte yandan, sağ elinizi, avuç içi aşağı bakacak şekilde rakibin arka başının üzerine yerleştirin.
 • Sol elinizle sağ bileğinizi kavramaya çalışın ve ardından baskı uygulayın.

Bilek Kilidi ve Kol ve Bacak Asma Tutacağı

Rakibiniz üzerinizde olduğunda bu hamleyi yapın. Böyle bir durumla uğraşırken –

 • Sağ elinizle rakibinizin sol bileğini kavrayın.
 • Sol kolunuzu sararak kol asma yapın.
 • Saldırganın sol bacağını kendi sol bacağınla bağla.
 • Şimdi bir asma bükülme ile rakibinizin matın üzerine düşmesini sağlayabilirsiniz.

Serbest Stil Güreş Kuralları

Güreşte, bir iğne (veya bir düşüş), rakibinizi her iki omzunun herhangi bir parçasıyla veya her iki omuz bıçağıyla sırt üstü indirdiğiniz zamandır. Rakibinizin sırtı veya yukarıda belirtilen herhangi bir vücut parçası en az iki saniye paspasla temas halinde kalmalıdır.

Kimsenin takılmaması durumunda maç boyunca en çok puanı alan güreşçi kazanan ilan edilir. Mattaki puanlar ve yasa dışı eylemlerle ilgili kuralları görelim

Puan Ağırlığı

Bir güreş maçında yasal olarak aşağıdaki ağırlıklardan puan almanın birden fazla yolu vardır:

 • Yayından kaldırma (2 puan)
 • Kaçış (1 puan)
 • Ters (2 puan)
 • Düşmeye Yakın (2 saniye sürerse 2 pint veya 5 saniye sürerse 3 puan)
 • Ceza Puanları (1 veya 2 puan)

Yasadışı Tutmalara İlişkin Güreş Kuralları

Hakem sizi cezalandırabilir –

 • Atleti, matı veya başlığı kapmak.
 • Kilitli veya üst üste binmiş eller: Eğer rakibinizin kontrolü altındaysanız, ellerinizi, parmaklarınızı veya kollarınızı rakibinizin vücudunun. Veya her iki bacağının etrafında kilitleyemez veya üst üste getiremezsiniz:
 • Rakibinizin yakın bir pimi için kriterleri yerine getirdiniz.
 • Rakibiniz ayağa kalkar ve tüm ağırlığı iki ayağı üzerindedir.
 • Rakibi paspasın üzerinden kaldırdınız.

Teknik İhlallere Yönelik Güreş Kuralları

Hakem, aşağıdaki kuralların ihlali durumunda ceza verebilir:

 • Güreşten kaçınmak için mattan çıkmak veya rakibinizi mattan aşağıya zorlamak.
 • Maç sırasında minderden hakemin izni olmaksızın çıkılması.
 • Maçın başlangıcında uygun şekilde donatılmamış veya güreşmeye hazır olmayan veya kurallara aykırı malzemelerle minderin rapor edilmesi.
 • Oyunda gereksiz yere pürüzlülük getirmek.
 • Uygunsuz veya sportmenlik dışı davranmak.
 • Yanlış başlangıç ​​konumu veya yanlış başlangıç

Birinci ve ikinci kez ceza aldığınızda, rakibinize bir puan verilir. Üçüncü kez ceza aldığınızda, rakibinize iki puan verilir. Dördüncü kez ceza aldığınızda diskalifiye olursunuz.

Olimpiyatlarda ve uluslararası şampiyonalarda çeşitli güreş stilleri için kurallar farklıdır.

Puanlama

Bu dövüş sporunu uygulamaya başlarken, hakemler tarafından kullanılan çeşitli puanlama ve işaret verme tekniklerinin farkında olmalısınız. Güreş Şampiyonalarının kategorilerini de bilmelisiniz.

Aşağıdaki tablo, bir maçta farklı durumlar için atanan puanları listeler

Aşağıdaki tablo takım için farklı puanlama puan durumlarını listeler.

Şampiyonlar

Her katılımcı ülkenin, oyunu takvim boyunca başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır. İşte bu kategorideki bazı önemli turnuvaların bir listesi.

 • Asya Oyunları
 • Olimpiyat Oyunları
 • Dünya Şampiyonası
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları
 • Kıta Şampiyonası
 • Akdeniz Şampiyonası

Her katılımcı ülkenin, oyunu takvim boyunca başarılı bir şekilde organize etmek için kendi yönetim organı vardır. İşte bu kategorideki bazı önemli turnuvaların bir listesi.

 • Asya Oyunları
 • Olimpiyat Oyunları
 • Dünya Şampiyonası
 • İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları
 • Kıta Şampiyonası
 • Akdeniz Şampiyonası

Güreşçinin ağırlığına göre, kullanılan terimler aşağıdaki gibidir:

Güreşçi Onur Listesi

Birçok güreşçi ayrıldı ve çeşitli şampiyonalarda ve uluslararası turnuvalarda izlerini bırakmaya devam ediyor.

Yogeshwar Dutt

Halk arasında ‘Yogi‘ olarak bilinen bu Hintli güreşçi, Kuzey Hindistan’ın Haryana eyaletinden geliyor. Maçlardan 10 gün önce babasının ölümünün travmasını yaşamasına rağmen 2014 yılında Asya maçlarında düzenlenen 65kg serbest stil yarışmasında altın madalya kazandı.

Yogeshwar ayrıca 2003 Commonwealth Games’te bir altın kapladı. Hindistan Hükümeti tarafından verilen prestijli Rajiv Gandhi Khel Ratna Ödülü 2012’nin sahibidir.

Natalia Vorobieva

Sovyetler Birliği’nin Tulun kentinde doğmuş bir Rus güreşçisi. Dünya Şampiyonu, 2013 ikincisi ve 2013 yılında bronz madalya kazandı. Aynı zamanda gençlik seviyelerinde bir dizi unvanın da sahibidir.

Natalia’nın güreşe karşı büyük bir eğilimi vardı ve 10 yaşındayken bu güç sporuna girdi. Annesi bu spora başlaması için ona ilham verdi. Bugün, erkeklerin egemen olduğu bir oyun olan güreşin tanınmış bir sporcusu.

Artur Taymazov

Arthur, bir Oset-Özbek güreşçisi ve Özbekistan’ın en ödüllü Olimpiyat oyuncusudur. Taşkentli. Köyünde serbest stil güreş kulübü açıldığında 11 yaşında güreşmeye karar verdi.

2012 Londra Olimpiyatları’na, 2008’de Pekin Olimpiyatları’na ve 120Kg serbest stil güreşte altın madalya aldığı 2004 Atina Olimpiyatları’na katıldı.

Arthur, 2000, 2006 ve 2010 yıllarında gerçekleştirilen Asya Oyunları’nda 130 Kg serbest güreşte altın madalya aldı.

Armen Nazaryan

Armen, Bulgaristan’ı temsil eden bir Greko-Romen Ermeni güreşçidir. Avrupa Şampiyonasını 1994, 1995, 1998, 1999, 2002 ve 2003’te altı kez kazandı. Üç kez Dünya Şampiyonu kazandı (2002, 2003 ve 2005’te).

Armen’in ayrıca iki Olimpiyat şampiyonluğunu da hesaba katması gerekiyor. 1998 ve 2003 yıllarında FILA tarafından yılın en iyi dövüşçüsü olarak tanındı. 2013 yılında Bulgaristan’da tüm sporlarda yılın antrenörü olarak ödüllendirildi.

Sushil Kumar

Bu Dünya Şampiyonası altın madalya sahibi Hindistan, Delhi’de yaşayan bir Hindu Jaat ailesinden geliyor. 14 yaşında güreşe başladı. Chhatrassal Stadium Aakhada’da (Güreş Okulu) serbest güreş dersleri almaya başladı.

Commonwealth Games’te bir kez 2010 yılında Delhi’de 66kg ve 2014’te Glasgow’da 74kg kategorisinde olmak üzere iki altın madalya kazandı. Ayrıca 2012 Londra Olimpiyatları’nda gümüş ve 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bronz madalya kazandı.

Benzer Sporlar

2 Yorum

 1. Güreş ata sporumuz, amatörde olsa bende bir güreşçiyim. 🙂

Başa dön tuşu