Shuffleboard (Disk İteleme) Kuralları

Tarihi ve Kuralları

Shuffleboard, muhtemelen yaklaşık 500 ila 600 yıl önce Avrupa’da başlayan tartışmalı bir köken oyunudur. Kürekleri hedef bölgeye doğru “itmek” için kürekler kullanılmasını içerir ve oyun içinde birçok varyantın yanı sıra güverte shuffleboard ve kürek tahtası da dahil olmak üzere alternatif isimler vardır.

Kral VIII. Henry oyunun büyük bir hayranıydı ve özellikle de bahis oynuyordu! Birçok sporla, özellikle kaseler, kıvırma ve masa formunda hava hokeyi ile benzerlikleri vardır. Bu yazıda sadece shuffleboard’un kendisi ile ilgileniyoruz.

Amacı Nedir?

Oyunun amacı, puan kazanmak için ağırlıklı kürekleri puanlama bölgesine itmek için raketi kullanmaktır.

Oyuncu ve Malzemeleri

Shuffleboard, iki oyuncu (tekli oyun, bire karşı) veya dört (çiftler, ikiye karşı iki) tarafından oynanır. Yeni portatif ve iç mekanlar için farklı boyutlar olmasına rağmen, 52 fit uzunluğunda ve 10 feet genişliğinde bir açık kortta oynanır.

Oyun alanının her iki ucunda puanlama üçgenleri var, bu da oyuncuların diğer uca doğru oynarken ayakta durmaları için altı feet daha fazla. Üçgen, uçta 10, oyunculara en yakın, daha sonra sekiz, sonra yedi, ikincisi sol ve sağ bir alan yaratan nokta bölgelerine ayrılır. Üçgenin tabanında “10 KAPALI” ceza bölgesi bulunur.

Oyuncular, diskleri (bisküvi olarak adlandırılır) puanlama üçgenine doğru itmek için tang adı verilen kürek benzeri bir çubuk kullanırlar. Tang veya işaret 6ft 3 inçten daha uzun olamaz. İlk oynayan oyuncu (genellikle bozuk para atarak karar verir), oyuncu siyah kullanarak ikinci bisküviyi kullanır ve bisküvi altı inç çapındadır ve 1 inçten daha kalın değildir.

Oyununda Nasıl Puan Alınır?

Oyuncular, mümkün olduğunca çok puanlama alanına girmek amacıyla bisküvileri “gönderir”. Skorlar sadece sekiz (her biri dört) diskin hepsi vurulduktan sonra sayılır ve disk kaydetmek için tamamen skorlama bölgesi içinde olmalıdır – hatta dokunan olanlar sayılmaz.

Kendi atışlarınızı bir oyuncunun diskine puanlama alanından veya hatta bir oyuncunun eksi 10 puan ceza aldığı 10 KAPALI bölgeye çıkarmak amacıyla hedeflemek yasaldır. Bir oyuncunun diski 10 OFF çizgisindeyse, oyuncu beş puan ceza alır. Oyuncular ayrıca bisküviyi sahadan vurmak da dahil olmak üzere korttan vururlarsa 10 puan kaybederler.

Nasıl Kazanılır?

Kazanan, hangisi önce olursa olsun, önceden belirlenmiş bir hedefe, genellikle 75 puana veya 10 tam turdan sonra en yüksek puana sahip olan oyuncuya ilk ulaşan kişidir. Hem oyuncuların hem de tarafların aynı turda 75’e ulaşması durumunda, en yüksek puana sahip oyuncu kazanır.

Shuffleboard (Disk İteleme) Kuralları

İlk oyuncuya bir bozuk para atma kararı verilir ve daha sonra bir önceki turda en yüksek puanı alan oyuncu birinci olur.
Oyuncular bir seferde bir puck vurur ve alternatif giderler alır.
Diski vurmak için bir kesintisiz sürekli ileri hareket kullanılmalı ve “kanca” çekimlerine izin verilmemelidir.
Başka bir oyuncunun diskini oynatmak 10 puan ceza alır.
Oyuncu atışlarını oynamadan önce bir önceki oyuncunun bisküvisinin durmasını beklemelidir.
Oyun alternatif sonlarda başlar, böylece bir önceki oyunun bittiği mahkemenin sonunda başlarsınız.

Masa Shuffleboard Nasıl Oynanır?

Hiç disk iteleme oyunu oynamayı düşündünüz mü? Peki, başlamanıza yardımcı olacağız. Shuffleboard, popülaritesi yıllar içinde artmaya devam eden klasik oyunlardan biridir. Kuralları ve nasıl oynanacağını anlamak her zaman bir öncelik olarak kalacaktır.
Genellikle, bir başka kişiye veya üç kişiye karşı oynamak arasında seçim yaparsınız. Bu şekilde, iki oyuncu ile oynamak ve dört oyuncuyla oynamak olmak üzere iki tür oyunumuz var. Hangi oyunu seçerseniz seçin, nihai deneyimi elde edeceğinizden emin olacaksınız.

Takip etmeniz gereken bazı kritik yönlere bir göz atıyoruz.

İki Oyuncuyla Nasıl Oynanır

Oyun genellikle rakibinizle disk iteleme tahtasının bir tarafında durarak başlar. Burada, hepinizin her biri dört ağırlığa sahip olacaksınız. Bu ağırlıklar her oyuncu için aynı rengi taşır. Bundan sonra, oyunu kimin başlattığını belirlemek için bir yazı tura atacaksınız.
Bu fırlatmanın galibi, disk iteleme tahtasının diğer ucuna ilk ağırlığı atan kişi olacak. Tahtanın ikinci ucuna Puanlama Sonu denir. Rakip de benzer şekilde atış yapacak. Bunu yaparken, her oyuncu yaptıkları her hareketle diğerinin mesafesini aşmaya çalışacaktır. Oyuncular, sekiz ağırlığı karıştırana kadar bu işlemi tekrarlayacaklar.
Disk iteleme panosunun en uzak ucunda ağırlıkları olan kişi kazanan olarak çıkacaktır. Ancak, diskin kenarlarında değil, masanın sonunda kaldığından emin olmanız en iyisi olacaktır. Bunu yaparken, rakibinizin diskini oyun yüzeyinden indirmekte özgür olacağınızı unutmayın. Kazanma stratejinizin bir parçasıdır.

Dört Oyuncuyla Nasıl Oynanır

İlk olarak, iki takıma ayrılmanız gerekecek. Buradan, tahtanın karşı uçlarına takımlardan tek bir oyuncu yerleştireceksiniz. Ayrıca, kimin ilk ateş edeceğini belirlemek için bir yazı tura atacaksınız.
Bu iki oyuncu dönüşümlü olarak dört ağırlığını atacak. İşlem, sekiz ağırlığın tümü karıştırılıncaya kadar tekrarlanacaktır. Bitirdiklerinde birinci raunt bitecek. Bu turun galibi, lider ağırlığı tahtaya en uzak olandır. Puanlarını toplamanız ve puan tablosuna kaydetmeniz gerekecektir.

Buradan ikinci oyuncu grubu ikinci tur için devreye girer. Önceki serinin kazanan takımı, ilk ağırlığı atarak topu yuvarlayacak. Bu maç bir taraf 21 puana ulaşana kadar devam edecek.

Bu Oyun İçin Herhangi Bir Kural Var mı?

Kuşkusuz, diğer tüm oyunlar gibi, disk iteleme oyunu oynarken de farklı kurallara tabi olacaksınız. Ama gözlemlemeniz gereken ayırt edici uygulamalar nelerdir? İşte aklınızda bulundurmanız gereken birkaç husus.

Puanlama, yalnızca tüm ağırlıklar tahtadaki işaretli bölgelere göre oynanırsa gerçekleşir. Bir diskin çizgilerin içinde olması, ancak hiçbir tarafa değmemesi gerekir. 10 alan dışındaki herhangi bir disk gözden kaçacaktır. İkili bir oyunda 15 veya 21 puana ilk ulaşan kazanır. Genellikle, kişi ağırlık masadaysa, faul çizgisini tamamen geçtiyse ve rakibinin en iyi ağırlığına daha yakınsa gol atar.

Belirli hatalar için cezalarımız var. Çoğunlukla, rakibinizin diskine ateş ettiğinizde 5 puan, diskinizin kenar çizgisine temas ederse 10 puan kaybedersiniz. Vücudunuz taç çizgisinin ötesine geçerse, on puan kaybedersiniz. On puan kaybetmemek için rakibinizin diskine ateş etmeyin.

Genellikle iki takımda oynamanıza izin verilir. Her takımın bir veya iki oyuncusu olabilir. Hangi birimi seçerseniz seçin, her iki taraf için de aynı olmalıdır.

Sonuç
Shuffleboard, arzuladığınız eğlenceyi size temin edecek oyunlardan biridir. Yürürlükteki kurallara aşina olduğunuz sürece, uzun vadede başarılı olmanın çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bunu yaparken, uzmanlardan daha fazla içgörü istemekten çekinmeyin. Bu sayede oyun sırasında daha kolay vakit geçireceksiniz.

Masa Shuffleboard Nasıl Oynanır?

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu