Skijoring (Kayak Sürüşü) Kuralları

Tarihçesi

Skijoring, bir atın, köpeklerin veya aracın bir kişiyi kayaklara çektiği bir kış sporudur. Dünyanın sporu için doğru soğuk hava koşullarına sahip birçok yerinde göründüğü için sporun nereden kaynaklandığı belli değil.

Bununla birlikte, rekabetçi bir spor olarak, sporun İskandinavya’dan bir köpek, kayakçı veya ren geyiği tarafından bir kızağın çekildiği Pulka sporunun bir dalı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Bugün, spor neredeyse tamamen köpeklerle yapılır ve Skijoring adı, kayak sürüşü olarak tercüme edilen Norveççe skikjøring kelimesinden gelir.

Amacı Nedir?

Skijoring’in amacı kayakçı ve Alaskan Malamutes gibi köpek takımlarının uyum içinde çalışmasıdır. Köpekler koşarak ve çekerek güç sağlar ve kayakçı onları sesleriyle yönlendirir, kayakları ve kutupları ile ekstra güç sağlar.

Yarışlarda amaç, parkuru karmaşıklıklara karşı mümkün olan en kısa sürede tamamlayarak yarışı kazanmaktır. Spor, aynı zamanda, böyle bir objektif olmadığı halde rekreasyonel olarak uygulanmaktadır, ancak sadece kayakla dolaşma ve köpeklerle uyum içinde çalışmanın keyfini çıkarmaktadır.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Skijoring için gerekli ekipman nispeten basittir. Kayakçı tarafından giyilen, bel çevresini saran geniş bir bel bandı olan ancak aynı zamanda yerinde tutmaya yardımcı olacak bacak halkalarına sahip olan bir kayak kemeri. Bazen kaya tırmanma kemerleri de kemer olarak kullanılır.

Kullanılan köpek kızağı koşum takımları oldukça genel olma eğilimindedir ve çeşitli köpek yarışı türleri için kullanılabilir. Sonra kayakçı köpek koşum bağlamak için kullanılan skijoring hattı var. Bu genellikle en az 1,5 m uzunluğundadır, ancak daha büyük köpek takımları kullanıldığında daha uzun olabilir.

Çoğu zaman, çizgiler köpeğin ileri hareketinin etkisini emmek için bungee kordonunun bir bölümüne sahiptir. Kayakçının köpekleri hızla bırakmasını sağlayan hızlı bırakma seçenekleri de vardır.

Nasıl Puanlanır?

Skijoring’de skor yok. Kazanan çizgiyi ilk kazanan kazanan bir yarış.

Nasıl Kazanılır?

Bir Skijoring yarışının veya denemesinin galibi, parkuru mümkün olan en kısa sürede tamamlayan takımdır. Kurşun Köpek (ler) in burnu, takımın bitiş zamanını belirleyecektir

Skijoring (Kayak Sürüşü) Kuralları

Her farklı Skijoring yarışmasında hafif kural varyasyonları olabilir, ancak çoğu aşağıdaki gibi aynı temel kuralları paylaşacaktır:

Bir yarışmanın başlama sırası genellikle berabere biter.
Skijoring takımları en fazla üç köpek ve en az bir köpek içermelidir.
Skijoring takımları, kayakçıların emniyet kemeri ve çekme hattı vasıtasıyla güvenli bir şekilde emniyetli bir şekilde bağlanarak kayakçıların ellerini serbest bırakmalıdır. Hat uzunluğu en az yedi ayak ve en fazla on iki ayak olmalıdır.
Tüm kayakçılar arka tarafta en az 3 inç genişliğinde bir kayak kayışı takmalıdır.
Tüm köpekler, yalnız koşan bir köpek dışında bir boyun çizgisine sahip olmalıdır.
Takımın başlangıç ​​noktası kayakçı kayaklarının ipuçları ile belirlenir.
Bir takım üstlenirse, iki sürücünün karşılıklı anlaşması haricinde, iki dakika veya yarım mil boyunca tekrar geçemez.
Kurşun köpeğin bitiş çizgisi üzerindeki burnu, takımın bitiş zamanını belirler.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu