Snowboard Kuralları

Snowboard Kuralları Genel Bakış

Snowboard, tüm dünyadaki popüler kış sporlarından biridir. Bu sporda, bir oyuncu özel tasarlanmış bir snowboard yardımıyla karla kaplı bir yokuşa binmektedir. Snowboard ayrıca farklı stil ve püf noktaları içerir. 1998’den beri Kış Olimpiyatlarının bir parçası.

Bu sporda oyuncular sporun kategorisine ve tarzına göre tek tek performans sergilerler. Biniş hileleri ve yüzeyleri türden türe değişir. Tüm türlerde, zorluk derecesi, becerilerin gerçekleştirilmesindeki verimlilik ve yaratıcılık temelinde verilen puan. En yüksek puanı alan oyuncu kazanan ilan edilir.

Snowboard’un Kısa Tarihi

Modern snowboard, 1965 yılında ABD’de daha iyi kontrol için iki kayağı bir ucuna bağlı bir halatla birbirine bağlayarak kızı için bir oyuncak icat eden Sherman Poppen tarafından ortaya çıktı. Kızının arkadaşları arasında artan popülaritesi nedeniyle fikri, sonraki on yılda yaklaşık bir milyon pano satan Brunswick Corporation’a lisansladı.

Poppen, 1970’lerde ülke çapında pek çok insanın ilgisini çeken birçok snowboard etkinliği düzenledi. Muskegon Eyalet Parkı’nda düzenlenen Ulusal Snurfing Şampiyonası Muskego, para ödülü sunan ilk snowboard şampiyonasıydı. 1979’da Jake Burton Carpenter, modern snowboard sporunun ilk snowboard’u olarak kabul edilen kendi tasarladığı bir snowboard ile yarışmalara katılmaya başladı.

İlk Dünya Şampiyonası yarı boru yarışması 1983’te California, Soda Springs’te yapıldı ve 1985’te ilk Snowboarding Dünya Kupası Avusturya’nın Zürs kentinde yapıldı. 1990 yılında, uluslararası snowboard yönetim organı olarak çalışmak üzere Uluslararası Snowboard Federasyonu (ISF) kuruldu. Japonya’nın Nagano kentinde düzenlenen 1998 Kış Olimpiyat Oyunlarında ilk kez Olimpiyat Oyunlarına dahil edildi.

Katılan ülkeler

Kaykay, sörf, kayak gibi diğer ekstrem sporlarla pek çok benzerliği olsa da, benzersiz stilleri ve kategorileri nedeniyle dünya çapında bir hayran kitlesine sahiptir. Başlangıçta ABD’de başladı, şimdi tüm dünyada hem spor hem de eğlence aktivitesi olarak oynanıyor. Spora dayalı farklı film ve dergiler popülaritesini daha da artırdı.

Snowboard’un çok popüler olduğu ülkelerden bazıları ABD, Avustralya, Norveç, Fransa, Kanada, İsviçre, Finlandiya, Yeni Zelanda ve Şili’dir.

Snowboard Ekipmanları

Normal spor ekipmanlarının yanı sıra, oyuncu yaralanmaları önlemek için farklı güvenlik ekipmanları da kullanır. Bu spor için gerekli olan başlıca ekipman snowboard’dur. Bu sporda kullanılan ekipmanların bazı temel detayları aşağıdaki gibidir –

Snowboard

Snowboardlar, snowboard için temel ekipmandır ve karla dolu yüzey üzerinde kaymak için kullanılır. Genellikle snowboard, birden çok cam elyaf tabakası arasına sıkıştırılmış sert ahşap çekirdekten yapılır. Karbon fiber, Kevlar, alüminyum gibi diğer elementler de modern bir snowboard yapımında kullanılır.

Düzgün veya düzensiz karda kusursuz hareket sağlamak için tahtanın burnu ve kuyruğu yukarı doğru kıvrılmıştır. Ekstrüde ve sinterlenmiş levhanın tabanını tasarlamanın iki farklı yolu vardır .

 • Ekstrüde Taban – Ekstrüde taban olması durumunda, plastik esaslı malzemeler normal olarak eritilir ve istenen formda kalıplanır.
 • Sinterlenmiş Taban – Sinterlenmiş taban olması durumunda, plastik esaslı malzemeler önce toz haline getirilir, ardından ısı ve basınç kullanılarak istenilen forma kalıplanır. Sinterlenmiş tabanlı snowboardlar, tahta ile yüzey arasındaki sürtünmeyi büyük ölçüde azaltan balmumu emme kabiliyeti nedeniyle ekstrüde tabanlı tahtalara göre çok daha hızlıdır.

Sporun farklı varyantlarına ve kullanılan yüzeye bağlı olarak, farklı türde snowboardlar kullanılır. Bazıları –

 • Serbest stil tahta – Serbest stil snowboard durumunda, kullanılan tahtalar yanal eksen boyunca birbirlerinin ayna görüntüsündedir. Bu levhalar çoğunlukla metal raylar, kütükler, kutular vb. Yüzeylerde kullanılır.
 • Serbest sürüş tahtaları – Bu tahtalar tipik olarak serbest stil tahtalarından daha uzundur. Bu levhalar tipik olarak yönlüdür ve hareket yönü boyunca yerleştirilmeye uygun sivri uçlu bir uca sahiptir. Panoları Bu tür başlayarak her yüzeyde kullanılabilir dağlık bölgede sürme için, aşırı büyük dağ inişlerde .
 • Alpine tahtaları – Alpine tahtaları veya yarış tahtaları uzun, dar ve serttir ve serbest sürüş tahtalarına benzerler. Ayrıca tipik olarak yönlüdür ve özel olarak bakımlı yamaçlarda mükemmel olmak için tasarlanmıştır. Dar şekil, sürücünün yarış sırasında daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Çoğunlukla üzerine sert plastik botlar biner.

Snowboard Botları

Snowboard’da kullanılan botlar, sert plastik botların kullanıldığı alpin snowboard haricinde genellikle yumuşak plastik botlardır. Bu botların birincil işlevi, sürücünün hareket enerjisini snowboard’a iletmektir. Farklı tasarımlara dayanarak, genellikle standart botlar, step-in botlar ve sert botlar olmak üzere üç tip bot kullanılır .

 • Standart Çizmeler – Önyüklemenin hiçbir parçası panele bağlı değil. Uygulanan basıncın çoğu bağlama yoluyla elde edilir.
 • Step-in Boots – Bu botlarda, tahtanın üzerindeki adım atma bağlarına tutturmak için botun altında metal çırpmalar bulunur.
 • Sert Botlar – Sert botlar özel bağlar kullanır ve çoğunlukla dağlarda snowboard durumunda yarış sırasında tahta üzerinde daha iyi kontrol sağlamak için kullanılır.

Snowboard Bağlamaları

Bunlar özel olarak tasarlanmış ekipmanlardır ve snowboard’a takılırlar. Bu bağlamaların temel işlevi, sürücünün gücünü tahtanın hareketine verimli bir şekilde aktarmak için sürücünün botunu uygun yerde tutmaktır. Özelliklerine bağlı olarak, üç tür bağlama vardır; bunlar arasında kayış, adım adım ve hibrit ciltleme vardır.

 • Kayış Bağlamaları – Kayış bağlamalarında insanlar kalın esnek tabanlı ve yastıklı üst kısımları olan botlar kullanır. Bu ayakkabılar, ayakkabı üzerinde daha iyi kavrama için iki yastıklı tokalı kayış kullanılarak tahtada tutulur. Bu kayışlar, basıncı dağıtmak için ayakkabının farklı kısımlarına sıkıca takılır. Normalde iki kayış bağı kullanılır, ancak bazı durumlarda insanlar üç kayış bağı kullanır.
 • Basamaklı Bağlamalar – Kayış bağlamadan daha iyi kontrol sağlamak için adım adım bağlamalar doğaçlama yapıldı. Burada sürücüler özel olarak tasarlanmış step-in botları kullanıyor ve ayaklarını step-in bağlantısının üzerine koyuyorlar.
 • Hibrit Bağlamalar – Hibrit tasarımlar, minimum risk nedeniyle çoğunlukla serbest stil ve eğlence amaçlı sürücüler için kullanılır. Kayışlı bağlamalara çok benzer. Ancak sürücünün ayağı bağlara arka taraftan girer ve sürücüye uygun bir tutuş sağlamak için bir kelepçe ile yukarı doğru çevrilir ve sıkılır.

Snowboard Oyun Ortamı

Snowboard türüne bağlı olarak farklı yüzey türleri kullanılır. Serbest stil ve sarsılma durumunda çoğunlukla kaykay parkları ve yarı boru yüzeyleri kullanılır. Alplerde snowboard yapılması durumunda özel tasarlanmış bir yarış pisti oluşturulur. Bu yüzey alanları hakkında kısa bir fikir aşağıdaki gibidir –

Serbest Stil Snowboarding

Serbest stil snowboard durumunda, snowboardcular oyun ortamı olarak çoğunlukla paten parklarını kullanırlar. Kullanılan temel yüzeyler metal korkuluklar, kütükler, kutular, merdivenler vs.’dir. Jibbing ve serbest stil snowboardlarda yüzeylerle ilgili belirli bir şartname yoktur.

Halfpipe Snowboarding

Yarım borulu snowboard için oyuncular, iki tarafı duvarlarla kaplı bir borunun alt yarısına benzeyen bir yarı boru yüzeyi ve sürüş için karla doldurulmuş orta eğimli rampa yüzeyi kullanırlar. Her iki taraftaki duvarların yüksekliği 8-23 fit arasında olmalıdır.

Kaykay durumunda, kullanılan yarı boru yüzeyi temelde ahşap veya çimentodan yapılmıştır, burada yüzey tamamen kardan veya kısmen temel yüzey üzerine karla kaplanacaktır.

Alp Snowboarding

Alp disiplini snowboard durumunda, kullanılan oyun ortamı pist olarak adlandırılır ve 1200 m’nin üzerinde bir peyzajdan oluşur ve karla kaplıdır. Peyzaj temelde eğimli yapılı bir alandır. Yarış için, parkur boyunca dönüşler ve eğimlerle manzara üzerinde farklı yollar çizilir.

Genellikle pistler , herhangi bir düzensizlik olmaksızın bakımlı ve simetrik yüzeylere sahiptir; bu, pistin üzerinde bir kar kedisi çalıştırılarak elde edilir . Bu eğimli yüzeylerin üzerinden geçmenin zorluk derecesine göre farklı renkler kullanılır. Genellikle tüm bölgelerde yeşil, en kolay eğimleri belirtmek için kullanılırken, uzman seviyesindeki eğimler için siyah renk kullanılır.

Snowboard Nasıl Oynanır?

Snowboard, icadından bu yana birçok değişiklik ve doğaçlamadan geçti. Modern snowboard’a dayalı olarak Jibbing, Alpine, Freestyle, Snowboard Racing olmak üzere tüm bu türlerin ekipman ve snowboard yüzeyi olarak kullanılan tabanlarda birbirinden farklı olduğu farklı varyantlar icat edilmiştir . Bu snowboard stilleri aşağıda açıklanmıştır.

Jibbing

Jibbing, sürücünün standart olmayan yüzeylerde sürdüğü ve farklı numaralar yaptığı Cruising olarak da bilinir . Jibbing durumunda, oyuncular çoğunlukla kardan farklı yüzeylerin üzerinde kayar ve kayar. Bu yüzeyler kutular, metal raylar, kütükler, banklar, kayalar vb. Olabilir. Temelde binici, yoluna çıkan her şeye binmek zorundadır. Çoğunlukla paten parklarında yapılır.

Serbest Stil Snowboarding

Serbest stil snowboard durumunda yüzeylerden çok yapılan hilelere önem verilmektedir. Oyuncular, yol boyunca gelen ve kütük, kaya, metal raylar veya kutular olabilecek herhangi bir yüzeyde bir snowboard’a binmek zorundadır.

Bu yüzeyler insan yapımı veya doğal olabilir. Serbest stil snowboard, paten parkında veya doğal ortamda yapılabilir. Kullanılan yüzeylere bağlı olarak farklı serbest stil snowboard türleri vardır.

Halfpipe Snowboarding

Halfpipe snowboard, en popüler snowboard biçimlerinden biridir. Burada kullanılan yüzey yarım boru şeklindedir. Yarı dairesel bir yüzey olup, iki tarafı duvarlarla kaplıdır ve orta eğimli rampa yüzeyi sürüş için karla doldurulmuştur.

Oyuncular yokuşun bir ucundan başlar, farklı yönlere doğru kayarlar ve bir taraftan diğerine hareket ederken ve havada kalarak farklı numaralar yaparlar. Yarım borunun duvarlarının yüksekliği 8 fit ile 23 fit arasındadır.

Slopestyle Snowboarding

Eğimli tarzda snowboard yapılması durumunda, kullanılan yüzey bir arazi parkıdır. Burada araziler, kutular, kütükler, metal raylar, pergeller vb. Olabilen farklı insan yapımı yüzeylerle doldurulur. Burada puanlamanın temeli, seçilen yüzey ve yapılan hilelerin verimliliğidir.

Eğim tarzı yarışmayı kazanmak için oyuncunun sadece en sert yüzeylere gitmesi değil, seçilen yüzeyde tüm hileleri sorunsuz bir şekilde yapması gerekir. Eğim tarzı snowboard yarışmaları çoğunlukla dağlık bölgelerde özel olarak inşa edilmiş yüzeylerde yapılır.

Alp Snowboarding

Alp disiplini snowboard durumunda, spor sert dolu karlı bir yüzeyde gerçekleşir. Oyma olarak da adlandırılan, burada oyuncular çoğunlukla sörf ve kayak yapmaya benzer şekilde yanıp sönen dönüşler yapmaya odaklanmak zorundalar. Burada oyuncular sert plastik botlar giyerler ve ardından tahtayı ayaklarının altına, ön parmakları snowboardun ucuyla aynı hizada olacak şekilde yerleştirirler.

Alp disiplini snowboardunda kullanılan snowboard, diğer varyantların snowboardlarına göre daha dardır. Burada oyuncular, ellerini oymacılık olarak bilinen kara değene kadar sırayla eğilerek snowboard’u kenarda yükseğe yatırırlar. Oyma, dağ koşullarında hızı ve uygun dengeyi korumada yardımcı olur. Hız, bu varyantta büyük bir artıdır ve yarış boyunca çok daha az veya sıfır atlama vardır.

Snowboard Yarışı

Serbest stil ve alpin durumunda, puanlama, binici tarafından yapılan numaraların etkinliğine ve düzgünlüğüne bağlıdır. Snowboard yarışlarında, oyuncular dönüşlü dar bir karla dolu yüzeyde birbirlerine karşı yarışırlar. Oyuncular, yarış sırasında kontrolü ellerinde tutmak için zıplama, berm, yuvarlanma, dik gibi farklı numaralar yaparlar. Snowboard yarışlarının en önemli biçimlerinden biri snowboard cross olarak adlandırılır.

Snowboard çapraz yarışması durumunda, zaman deneme turu ve eleme turu olan iki tur vardır. Eleme turu durumunda, belirli sayıda oyuncu bir sonraki tura hak kazanırken, diğer oyuncular yarıştan elenir. Devirme turu bittikten sonra, oyuncuların ya tekil bir pistte ya da paralel bitişik pistlerde yalnız bindikleri zaman deneme turu izler. Bu turda yarışı en hızlı sürede tamamlayan oyuncu kazanan ilan edilir.

Snowboard Püf Noktaları

Kullanılan varyant ve yüzeye bağlı olarak, snowboard yarışmalarında oyuncular tarafından farklı numaralar yapılmaktadır. Numaranın zorluk derecesi ne kadar fazlaysa, numaranın uygulanmasının düzgünlüğüne bağlı olarak daha fazla puan verilecektir. Snowboard hilelerinin çoğu kaykayınkine çok benzer. Püf noktalarından bazıları aşağıdaki gibidir –

Düz Hava Hileleri

Düz hava hileleri aşağıdaki gibidir

 • Ollie – Ollie, sürücünün ayakkabılarına yapışan snowboard ile atlamak zorunda olduğu temel numaralardan biri olarak kabul edilir. Yukarı doğru zıplarken, oyuncunun tahtanın arka kuyruğunu arka ayağıyla, tahtanın popping olarak bilinen ön kısmını kaldıracak yüzeye vurarak itmesi gerekir. Havadayken, oyuncunun tahtayı yönlendirmek veya tahtayı yere paralel hale getirecek ve ardından güvenli bir şekilde iniş yapacak olan ön ayağını kullanarak tahtayı dengelemek için ön bacağını kullanması gerekir.
 • Nollie – ollie’nin tersine, oyuncunun tahtayı güvenli bir şekilde iniş yapmak için havada kontrol etmek ve yönlendirmek için arka ayağını kullanırken tahtayı patlatmak için ön ayağını kullanmak zorunda olduğu nollie veya burun ollie denir.
 • Ollie Değiştir – Ollie’nin değiştirilmesi durumunda, oyuncunun snowboard üzerindeki konumunu değiştirirken her iki ayağının konumunu da tersine çevirirken bir ollie yapması gerekir.
 • Fakie Ollie – Fakie ollie durumunda, önce oyuncunun ollie yapması ve ollie’yi gerçekleştirirken ayak pozisyonunu değiştirmesi gerekir. Aynı zamanda tahtadan şalter yönünde fırlamalıdır.
 • Havadan Fakie’ye – Bu numara çoğunlukla, oyuncunun ilk önce yarım boru yüzeyinde hareket ettiği ve dikey konuma geldiğinde, herhangi bir anahtar kullanmadan fakie yaparken yüzeye yeniden girmesi gereken yarım boru yüzeyinde gerçekleştirilir.

Hileleri Yakala

Kepçe püf noktaları aşağıdaki gibidir –

 • Indy Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, tahtaya eğilmeli ve tahtanın parmak ucunu iki bacağı arasından ya da çoğunlukla tahtanın orta kenarını sırtını kullanarak tutmalıdır. o anda el. İnişten önce tahtayı terk etmesi gerekir.
 • Frontside Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, tahtaya eğilmesi ve o anda arka elini kullanarak tahtanın bağlanması arasındaki parmak ucunu tutması gerekir. İnmeden önce tahtayı terk etmesi gerekiyor.
 • Tail Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, arkasındaki elini kullanarak snowboardun kuyruğunu tutmalıdır. Hava indirme aşamasında arka ayağı aşağı doğru bükerken ön ayak kullanılarak tahtanın itilmesi ile elde edilebilir.
 • Bir-İki – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, ön elini kullanarak arka ayağının arkasından topuk kenarını tutmalıdır.
 • Kanlı Drakula – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, iki elini kullanarak snowboardun kuyruğunu tutması gerekir.
 • Mute Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, tahtaya eğilmesi ve tahtanın parmak ucunu iki bacağı arasında tutması gerekir. Ayrıca o anda ön elini kullanarak tahtanın orta kenarını da tutmalıdır.
 • Cannonball – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, tahtanın hem burnunu hem de kuyruğunu tutmalıdır.
 • Tavuk Salatası – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, iki ayağı arasında olması gereken ön elini kullanarak tahtanın topuk kenarını tutması gerekir.
 • Gorilla Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, tahtanın her iki elini de kullanarak tahtanın parmak ucunu tutması gerekir.
 • Burun Kepçesi – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, ön elini kullanarak snowboardun burnunu tutmak zorundadır. Havadayken ön ayağı aşağı doğru bükerken arka ayağı kullanarak tahtayı iterek elde edilebilir.
 • Rocket Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, snowboardun burnunu iki elini kullanarak tutması gerekir. Burada arka bacak kemikli kalırken, ön bacak yukarı çekilir.
 • Melon Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, ön elini kullanarak bağlar arasındaki topuk kenarını tutmalıdır.
 • Method Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, tahtayı arka tarafından kaldırmak için dizlerini bükmeli ve ardından ön elini kullanarak tahtanın topuk kenarını tutmalıdır.
 • Stalefish Grab – Bu numarada , bir oyuncu havadayken , arka elini kullanarak snowboardun arka topuk kenarını bağlamalar arasında tutması gerekir.
 • Roasted Beef Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, arka elini kullanarak topuk kenarını bacaklarından tutmalıdır.
 • Mute Grab – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, ön elini kullanarak ayak ucunu bacaklarından tutması gerekir.

Püf Noktaları

püf noktaları aşağıdaki gibidir –

 • Back Flip – Bu numarada, bir oyuncu havadayken geriye doğru çevirir.
 • Front Flip – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, ileri yönde bir çevirme yapar.
 • Wild Cat – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, çember gibi bir dönüş ekseni ile geriye doğru döner.
 • Ehlileştirilmiş köpek – Bu numarada, bir oyuncu havadayken, çember gibi bir dönüş ekseniyle öne doğru döner.
 • Crippler – Crippler, çoğunlukla yarım boru yüzeyi olması durumunda gerçekleştirilir. Burada ön duvara dokunduktan ve havadayken, oyuncu yere inmeden önce ters 540 derece döndürmek zorundadır.

Snowboard Puanlama

Snowboard yarışması durumunda, kurallar farklı kategorilere göre değişir. Serbest stil veya jibbing durumunda, oyuncular yüzeyler üzerinde farklı numaralar yaparlar. Puan, yapılan bu numaraların zorluk derecesine, hile yapma verimliliğine ve yaratıcılığa bağlıdır. Oyuncuların sporu kazanmak için daha fazla puan alması gerekiyor. Alplerde snowboard yapılması durumunda, yarışı tamamlayan ilk oyuncu sporu kazanır.

Snowboard Kuralları

Snowboard ekstrem bir spor olduğu için, içinde kazalar ve yaralanmalar olması oldukça muhtemeldir. Çoğunlukla Alp disiplini durumunda, yaralanma oranı diğer snowboard kategorilerinden çok daha yüksektir.

Yaralanmalardan kaçınmak için, oyuncuların bilekler için bilek koruyucu ve eldiven, baş yaralanmalarını önlemek için kask, diz ve alt vücut yaralanmalarını önlemek için kilitli bağlar gibi farklı koruyucu ekipman kullanmaları şiddetle tavsiye edilir. Yarış sırasında omurga ve sırt yaralanmalarını önlemek için yarış sırasında kullanılan sırt koruma korumaları, yarış sırasında zorunlu bir gerekliliktir.

Kar sörfçülerinin, ölümcül kazalara neden olabilecek bir yarış sırasında diğer snowboardçuları engellemesi veya önlemesi yasaktır. Oyuncuların yarış sırasında sınır çizgilerinin dışına çıkmaları da yasaktır. Bir yarış sırasında, yanlış başlangıçlar bile diskalifiye ile ödüllendirilerek caydırılır.

Snowboard Şampiyonları

Uluslararası Snowboard Federasyonu (ISF), dünya çapında snowboard için uluslararası yönetim organı olarak çalışmaktadır. 1990 yılında beş ülke ve 120 yarışçı tarafından kurulmuştur. Uluslararası Snowboard Federasyonu, dünya çapında kış sporları için uluslararası yönetim organı olarak çalışmaktadır ve Olimpiyat komitesi tarafından snowboardun resmi yönetim organı olarak kabul edilmektedir.

Dünya çapında düzenlenen önemli snowboard etkinliklerinden bazıları şu şekildedir:

 • FIS Snowboard Dünya Kupası
 • FIS Snowboard Dünya Şampiyonası
 • Winter X Oyunları
 • Kış Çiy Turu

Şimdi Snowboarding’e damgasını vuran bazı şampiyonları kısaca tartışalım.

Shaun Roger White

Shaun Roger White, günümüzün en iyi snowboardcularından biri olarak kabul edilen, San Diego, California, ABD’den.

Yarı boru kategorisinde 2006 ve 2010 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki altın kazandı.

Ayrıca 13 altın, 2 gümüş ve 2 bronz içeren X Games’te maksimum madalya kazanma rekorunu elinde tutuyor.

Ayrıca Kış Olimpiyatları’nda erkekler yarı borusunda en yüksek puan rekorunu elinde tutuyor.

Terje Håkonsen

Terje Håkonsen, Norveç, Vinje’den ve tüm zamanların en etkili snowboardcu olarak kabul ediliyor. 1993, 1995 ve 1997 yıllarında Uluslararası Snowboarding Federasyonu (ISF) Dünya Şampiyonasında yarı boruda üç altın kazandı ve ayrıca 1991, 1992, 1993, 1994 ve 1997’de halfpipe Avrupa Şampiyonasını kazandı.

1992, 1993 ve 1995 yıllarında US Open Halfpipe’ı üç kez ve Mt. Baker, Slalom’u 1995, 1996, 1998, 2000, 2003, 2004 ve 2012’de yedi kez bankalaştırdı.

Halen sporda aktif ve ara sıra yarışmalara katılıyor.

Danny Kass

Danny Kass, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri’nden ve profesyonel bir snowboardcu. Yarım boru kategorisinde 2002 ve 2006 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki gümüş kazandı.

Ayrıca X Games’te yarım boru kategorisinde bir altın ve iki gümüş, slopestyle kategorisinde iki gümüş ve süper boru kategorisinde bir bronz madalya kazandı.

Şu anda, kardeşi ile birlikte snowboard eldivenleri ve diğer doğa sporları aksesuarları konusunda uzmanlaşmış El Bombası Eldivenlerini açtı.

Seth Benjamin Wescott

Seth Benjamin Wescott, Kuzey Karolina, Durham’dandır ve profesyonel bir snowboardcudur. Snowboard çapraz disiplininde 2006 ve 2010 yıllarında Olimpiyat Oyunlarında iki altın kazandı.

Ayrıca snowboard çapraz disiplininde Snowboard Dünya Şampiyonası’nda 2005’te bir altın ve 2003, 2007 ve 2011’de üç gümüş kazandı.

Ayrıca snowboard çapraz disiplininde Winter X Games’te 2007’de bir bronz ve 2004, 2005 ve 2010’da üç gümüş kazandı.

Torah Jane Bright

Torah Jane Bright, Cooma, Yeni Güney Galler’den ve profesyonel bir snowboardcu ve Avustralya’nın en başarılı Kış Olimpiyatları sporcusu.

2010 ve 2014 yıllarında yarı boru kategorisinde Olimpiyat Oyunlarında bir altın ve bir gümüş kazandı.

Ayrıca superpipe disiplininde 2007 ve 2009’da iki altın, 2006 ve 2008’de iki gümüş ve 2015’te Winter X Games’te bir bronz madalya kazandı. Ayrıca 2013 yılında Snowboarding Dünya Şampiyonasında bir bronz madalya kazandı.

Hannah Teter

Hannah Teter, Belmont, Vermont, ABD’den ve profesyonel bir snowboardcu. 2006 ve 2010 yıllarında yarı boru kategorisinde Olimpiyat Oyunlarında bir altın ve bir gümüş kazandı.

Ayrıca Winter X Games’te 2003’te bir altın, 2004, 2005, 2009, 2010, 2012’de superpipe kategorisinde beş bronz ve 2016’da çift slalom kategorisinde bir bronz madalya kazandı. Ayrıca 2005 yılında Snowboarding Dünya Şampiyonasında bir bronz madalya kazandı.

Dominique Maltais

Dominique Maltais, Petite-Rivière-Saint- François, Quebec’li ve profesyonel bir snowboardcu. 2006 ve 2014 Olimpiyat Oyunlarında snowboard kros kategorisinde sırasıyla bir bronz ve bir gümüş kazandı.

Ayrıca snowboard çapraz kategorisinde 2012 ve 2015 yıllarında Winter X Games’te bir altın ve bir gümüş kazandı.

Ayrıca 2011 ve 2013 yıllarında FIS Snowboarding Dünya Şampiyonalarında sırasıyla bir bronz ve bir gümüş kazandı.

Kelly Clark

Kelly Clark Dover, Vermont, ABD’den ve profesyonel bir snowboardcu. Olimpiyat Oyunlarında yarı boru kategorisinde 2002’de bir altın, 2010 ve 2014’te iki bronz madalya kazandı.

Ayrıca superpipe kategorisinde Winter X Games’te beş altın, dört gümüş ve bir bronz madalya kazandı.

Ayrıca superpipe disiplininde Winter Dew Tour’da bir altın ve üç gümüş, 2013 yılında Halfpipe disiplininde Yeni Zelanda Kış Oyunlarında bir altın kazandı.

Gretchen Elisabeth Bleiler

Gretchen Elisabeth Bleiler, Toledo, Ohio’lu ve profesyonel bir snowboardcu. 2006 yılında Olimpiyat Oyunlarında yarım boru kategorisinde bir gümüş madalya kazandı.

Ayrıca 2003, 2005, 2008 ve 2010’da dört altın, 2007’de de Winter X Games’de superpipe kategorisinde bir gümüş kazandı.

Ayrıca 2008 ve 2009 yıllarında Winter Dew Tour’da superpipe disiplininde iki altın ve 2013 yılında Halfpipe disiplininde Yeni Zelanda Kış Oyunlarında bir bronz madalya kazandı.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu