Softball Kuralları

Tarihçesi

Softball, beyzbolunun bir çeşididir . Daha çok eğlence seviyesinde oynanır ve beyzboldan daha küçük bir sahada oynanır. Kurallar çok benzer olsa da, bazı farklılıklar vardır. Spor Kuzey Amerika’da yaygın olarak oynanmaktadır, ancak Asya, Avrupa ve Güney Amerika’da oynanan profesyonel ligler de vardır.

Oyunun Amacı Nedir?

Softballun amacı, oyuncu dört üssü olan bir saha etrafında koşmaya çalışmadan önce topa sopa ile vurmaktır. Bir oyuncu dışarı atılmadan doğru tur atmayı başarırsa, bir sayı atılır. Oyunun sonunda en fazla koşuya sahip olan takım kazanan sayılır.

Oyuncuları ve Malzemeleri

Her Softball takımında 9 oyuncu vardır. Oyun 7 atış üzerinde gerçekleşir ve her atış içinde takım sonra sahaya vurur. Bir atış, atışın üstü ve altı olarak adlandırılan iki bölüme ayrılır. Ev sahibi takım sahasında ilk ev sahibi takımın ilk vuruşunda yarasa olurken, takımlar ev sahibi takımın vuruş takımının dibinde yarasalara geçmesini sağlar.

Pitch boyutları Softballda farklılık gösterir ve genellikle o anda bulunabilecek veya kullanılabilecek herhangi bir boyuttur. Dosya, elmas şeklinde dört tabana sahiptir. Bazlar ana üssü (hamurun bulunduğu yerde), birinci taban, ikinci taban ve üçüncü tabandır. Ev tabağı, sürahinin topu atmak için ayakta durması gereken alanın ortasında bulunabilir. Sürahi topu koltuk altı atmalıdır ve teslimat noktasında plaka üzerinde en az bir ayağı olmalıdır.

Oyunun başında vuruş sırası belirlendikten sonra değiştirilemez. Bir topa vuran oyuncu, top zıplamadan bir saha oyuncusu tarafından yakalanarak, bir grev çağrıldığında topu üç kez kaçırarak veya üsler arasında koşarken topu tutan bir saha oyuncusu tarafından etiketlenerek verilebilir. Sürahi vuruş yapmadan topu vuruş bölgesinde 4 kez alamazsa, bir topa vuran oyuncu ilk üsse kadar yürüyebilir. Softballdaki vuruş bölgesi beyzbol bölgesinden daha geniştir.

Takımlar erkeklerle ve kadınlarla veya her takımda sadece bir cinsiyetle karıştırılabilir. Bir takım atış’ların tamamladıktan sonra takımlar tam tersi bir rol üstlenirler. Saha ekibi vuruş ekibinden üç oyuncu almayı başardığında vuruşlar tamamlanır.

Oyun Nasıl Puanlanır?

Bir koşmayı puanlamak için topa vuran oyuncu ilk önce topa vurmalı ve dışarı verilmeden üslerin etrafında yapmalıdır. Bir tur atmayı başardıkları her topa vuran oyuncu için puanlanır. Topa vuran topa vuran oyuncu, topu ev plakasına götürmezse de, zaten üslerinden birinde bulunan bir oyuncuyu almayı başarsa bile, bir koşu puanlanabilir.

Sayı Nasıl Yapılır?

Oyunun kazananları, 7 atış tamamlandıktan sonra kararlaştırılacak. 7 vuruştan sonra en fazla kaçan takım kazanan ilan edilecektir. 7 atış’tan sonra oyun bağlanırsa, kazanan bulunana kadar ekstra atış oynanacaktır.

Softball Kuralları

Her takım 9 oyuncudan oluşur ve takımlar karma cinsiyetten olabilir
Bir oyun 7 atış boyunca sürer ve iki bölüme ayrılır; atışların alt ve üst kısımları.
Her takım, taraf değiştirmeden önce her vuruşta bir kez yarasa yapar.
Saha takımının bir sürahi, yakalayıcı, birinci üssünde bir oyuncu, ikinci üssü, üçüncü üssü, üç derin saha oyuncusu ve kısa durağı vardır.
Bir meyilli topa başarılı bir şekilde vurmalı ve mümkün olduğunca çok sayıda üs etrafında koşmalıdır. Bir kez dışarı alınmadan tüm yol etrafında ve eve plaka almak geri bir kez puanlanır.
Saha ekibi, topa vuran oyuncuları topu kaçırmasını, topu yakalamasını, eline geçmeden önce üslerden birini etiketlemesini veya topla koşarken topa vuran oyuncuları etiketlemesini engelleyebilir.
Birinci ve üçüncü taban çizgisinde faul bir alan vardır. Top sıçramadan önce bu çizgiyi geçtiğinde, top ‘ölü’ kabul edilir ve oyun yeni bir adımla yeniden başlar.
Ev sahibi takım, topu saha dışına ve ölü bir top alanına vurarak puanlanabilir. Daha sonra yarasalar üssünde herhangi bir ek topa vuran oyuncu ile birlikte gol atmak için üslerde dolaşabilir.

Softbol Pozisyonları

Bir softbol oyunu, takım üyelerinin sırayla diğer saha oyuncularına karşı oynamak için vurucu olarak oynamasını içerir; ikinci taraf bir atıcı, bir yakalayıcı, üç kaleci, bir kısa stoper ve üç dış saha oyuncusundan oluşur.
Hamur

bir ekip bir anda tarlaya bir hamuru gönderir. Vurucu, vurucunun topa gitmeden önce üslere ulaşmasını önlemek için bir teklifte bulunacak olan tüm rakip takıma karşı rekabet eder. Oyun, vurucunun atıcı tarafından atılan topa sopayla vurmasıyla başlar.. Daha sonra yarasayı bırakıp koşarak ilk aşamaya geçmeye çalışacak Topun nereye düştüğüne bağlı olarak topun önünde.

Sürahi

Atıcı, topu atıcının tepesinden fırlatır veya atar. Her zaman iki ayağı sürahi kauçuğunun üzerinde durmalıdır.– höyüğün üzerinde dikdörtgen bir alan – sahayı yaparken. Kauçuk ve tümsek düz bir zeminde. Bununla birlikte, topa vurulduğunda, atıcı hiçbir ayağının kauçuğun üzerinde olmadığından emin olmalıdır. Atıcı genellikle kolun altından atar ve top bir vuruş bölgesinden geçmelidir. Göğüsten dizin hemen altına kadar hayali bir alan olan vuruş bölgesinin konumu, atıcının pozisyonuna ve boyuna bağlıdır. Yükseklik, atıcılar için olduğu kadar üst vücut çevikliği ve gücü için bir avantajdır.

Yakalayıcı

Ana plakanın arkasında bir çömelme pozisyonuna yerleştirilen yakalayıcı, puan kazanmaya yardımcı olmada çok önemli bir rol oynar. Topları vurucunun üslere ulaşmadan önce atmasına yardımcı olan yakalayıcı, üçüncü tabandan gelen topları da yakalar. Bir yakalayıcı aynı zamanda sahaları çağırmalı ve diğer oyunculara ana üssünde olup bitenleri, vuruşların sayısını ve ne olduğunu iletmelidir.

Birinci meydancı

Her takımın ilk meydan oyuncusu, atıcının sağındaki ilk temelde duracaktır. Diğer takımın gol atmasını önlemek için ilk aşamada atışları yakalayacaktır.

İkinci meydancı

Sahanın karşısındaki ana üssün karşısında konumlanan ikinci meydan görevlisini ikinci üssünde bulacaksınız. Bazen ikinci torbalayıcı olarak da bilinir, genellikle ikinci tabanı işaretleyen tam dik açıda durmaz, bunun yerine ilk tabana doğru daha çok durur. İkinci meydancı, topun bittiği yere bağlı olarak rakibini ortadan kaldırmak için birinci meydancıya yardım etmenin yanı sıra ikinci kalede topları yakalayabilir, hatta atıcıya top atabilir. İkinci temel oyuncular genellikle sağ elini kullanır.

Kısa Top

Kısa fren, ikinci ve üçüncü bazlar arasında durur ve o bölgeye gelen toplardan sorumludur. Aslında, çoğu top aslında orada biter. Shorttop’un yakalama ve saha kurma gibi birçok sorumluluğu vardır ve çok yönlü ve çevik oyunculardır. Bu belki de sahadaki en zor pozisyondur.

Üçüncü meydancı

Kalan üs, üçüncü meydancı için ayrılmıştır. Bu alan, birinci kaidenin çapraz karşısındaki köşedir. Üçüncü meydancı, en önemli sorumluluğuna ek olarak kendi alanı etrafına düşen vuruşları yakalamak zorundadır – topu alırlarsa, rakip ev plakasına ulaşmadan önce yakalayıcıya atmak.

Dışarıdan gelenler

Üç dış saha oyuncusu vardır ve konumlarına sağ saha oyuncusu, orta saha oyuncusu ve sol saha oyuncusu denir. Dış saha oyuncuları, dört üssün (saha içi kare) işaretlediği alanın dışında, sağdaki ilk üsse en yakın yerde olacak şekilde konumlandırılır. Görevleri, takım arkadaşlarını üslerde yedekleyerek sahadan fırlayan topları yakalamak ve atmaktır. Oyunun geri kalanına olan mesafeleri nedeniyle, dış saha oyuncuları genellikle güçlü atıcılardır.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu